Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Moda in Romania


Recommended Posts

quote:
Originally posted by liris
poftiti si la olanda sa vedeti moda oribila. nu am vazut mai mult prost gust ca aici .pantaloni evazati, ciocuri ascutitte si ridicate in sus, blugi cazuti si sunci iesind de-a valma peste betelie ... belciuge in tot ...cam asta vad eu in fiecare zi , mergind cu trenul in olanda de la nord la sud cele mai ingrijite femei (dar femeile trecute cam de 40 ) le-am vazut pe spanioloaice . oricit de nasoale nu aratau rau ca erau ingrijite: coafate , parfumate...oplacere check this out mie mi-a placut http://www.expres.ro/social/?news_id=148061
Draga Liris, Nu stiu daca citesti revista VIVA, intr-un numar de acum 2-3 saptamini era un interviu cu femei straine casatorite cu olandezi. In interviul cu o femeie din Suedia aceasta se plingea ca olandezele sunt prea ingrijite, prea in pas cu moda, ca folosesc make-up mereu, in timp ce in Suedia lumea e mai lejera, se imbraca mai mult sportiv si casual. Mie nu mi se pare ca olandezele au o moda oribila.... nu e foarte diferita de alte tari din Europa. Acum se poarta intr-adevar culori intense, ciorapi verzi peste ciorapi roz.... so what??? Mie imi place sa vad culoare pe strazi... si majoritatea care poarta asa ceva sunt foarte tinerele.... Iar aluzia ta la faptul ca unele mai plinute poarta top-uri.... mai bine asa, daca se simt bine, decit sa se infometeze incercind sa arate ca si Kate Moss.... Eu le admir pe olandeze, au incredere in sine, si indiferent cum se imbraca, se simt bine.... as vrea sa fiu si eu asa !!!!! Si asa cum a mai spus cineva, m-ar mira ca toata lumea din jurul tau sa fie imbracata oribil. Sunt locuri de munca unde trebuie sa fii mereu in costumas (in cazul meu), in orice caz, elegant, si colegele mele, chiar daca sunt doar doua femei, sunt superpuse la punct mereu... La toamna mergem in vacanta in America, vom trece si prin citeva mari orase, asa ca sunt curioasa ce moda e acolo.(curioasa=curioasa, si NU dornica sa critic, etc...). Cipcipcip, am fost si eu prin Paris, si nu e lumea acolo mai bine imbracata decit in alte capitale europene...(si printre ele ma gindesc si la Bucuresti, Budapesta, Praga, Sofia, nu doar la Roma, Madrid, Bruxelles...)Si pentru ca nu ti-a raspuns nimeni inca la intrebare: Da, asta e moda europeana si nu stii tu. (ooops, sper sa nu fi fost o intrebare ironico-retorica). o zi buna tuturor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul răspuns
"Moda" e ce-ti place, in ce te simti bine, in functie de posibilitatile tale, restul e superficialitate. "Un om nehotarat ajunge la fiecare pas pe pragul unei alternative, adica in situatia de a vedea ca este intr-adevar o fiinta libera. Un om hotarat este lipsit de acest neajuns." Lucian Blaga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce v-ati speriat asa tare de virfurile ascutite si intoarse( evident, virful e gol!), cind de doi ani in Europa numai asta se poarta!Noroc ca acum moda e pe duca, s-au mai scurtat putin virfurile ca erau taaaare lungi ( apropo, am purtat si eu, deh,desi ma simteam tare aiurea ptr ca in Fr imi iau pantofi 40 si cu virfurile concuram la 43!![:o)]), sau pur si simplu s-au rotunjit asa tare pantofii, incit ai senzatia ca porti balerini, cu snururile aferente.Am tras un ochi prin oras zilele trecute si se pare ca pastelul revine puternic, cu roz si bleu in vedete.Si blugii super evazati, cazuti pe jumatatea feselor sint pe' duca (ura!!!!!Mincam iar dulciuri!!!), nemaifacind parte din noile colectii!Evident, daca ii ai in dotare trebuie sa-i porti, macar inca un pic.Hainele sport ramin totusi in salile de sport, la iesirile in aer liber sau la cei f tineri.Iar in ceea ce priveste culorile............e alta poveste![detectiv]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma enerveaza rau moda din R.!!!!!! Stiti de ce? Pentru ca vad pe strada pustoaice cu fustite super mini sau pantaloni evazati si super strimti pe sold si.... tare mi-as dori sa mai pot purta si eu asa ceva.... Ma enerveaza rau de tot..... Tare as vrea sa-mi mai stea si mie bine in costumase cu fustita conica micuta si taioras cambrat (dar la laptariile mele....) Partea buna e ca ma stimuleaza sa slabesc.... In rest mie imi place culoarea si stilul celor sin R. care reusesc cu bani putini sa arate bine....Ca daca te duci prin magazinele cu fitze din Bucuresti gasesti ultima moda...dar la niste preturi ca-ti iei casa din banii cu care ti-ai face o minima garderoba de sezon.... Si inca ceva, la inta;nirile de motociclisti din R.vin americani (pe Harley ce-i drept!!!!) si majoritatea poarta ciocate.... Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by anca tanasica
Si pe mine ma enerveaza rau moda din R.!!!!!! Stiti de ce? Pentru ca vad pe strada pustoaice cu fustite super mini sau pantaloni evazati si super strimti pe sold si.... tare mi-as dori sa mai pot purta si eu asa ceva.... Ma enerveaza rau de tot..... Tare as vrea sa-mi mai stea si mie bine in costumase cu fustita conica micuta si taioras cambrat (dar la laptariile mele....) Partea buna e ca ma stimuleaza sa slabesc.... Anca si bebelina Alexandra
Sunt perfect de acord cu Anca, din aceleasi motive si in cazul meu..[grasa] pustoaicelor le sta foarte bine, si eu astept sa treaca o data moda asta cu talie joasa ca ma disperaaaaaaa.... Dar se pare ca in alte tari, asa cum s-a scris si mai sus, tipele nu sunt complexate: am vazut cu ochii mei pustoaice de vreo 90 de kile purtand blugi cu talie f.f. joasa, si burtica la acoperea catarama de la blugi, iar la spate li se vedea.... ce e drept, in RO poarta numai cele carora le sta bine... V. veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tlaura
Chiar ma gandeam sa deschid un subiect cu aceasta tema. Noi ne intoarcem peste 3 luni in Romania, si nu stiu care mai e maoda pe acolo. Aici gasesti de toate, pentru toate gusturile, dar cum spuneau si fetele, majoritatea umbla comozi; adica blugi, tricouri, adidasi sau papuci, etc. Eu nu prea mai sunt in tema cu moda din ro. si tare mi-ar prinde bine niste sfaturi. De exemplu, daca se mai poarta nuantele de maro-bej, si panza de in. Acum vre-o 3 an erau la mare moda. Si mi-am mai luat si de pe aici ceva genul. Pe aici e anul rozului, de exemplu, se poarta roz in prostie. daca cineva poate sa-mi dea vre-un sfat, despre culori, materiale, modele de toale, mi-ar prinde f. bine. Va multumesc anticipat. Laura, mama lui Andrei http://community.webshots.com/user/tcatlaura http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite
Daca vrei sa vezi ce se gaseste si se poarta prim Ro: In materie de incaltaminte www.bata.it - aproape toate modelele de pe site la sectiunea femei(poate si la barbati dar eu am studiat ce ma interesa [:D]) le gasesti in magazinul lor In materie de haine http://www.terranova-on-line.com/web/default.asp?l=ing&v=6 astea sint mai pentru pustoaice, culori tari dar gasesti si lucruri mai "cuminti". In magazine sint mult mai multe produse decit vezi pe site http://www.marksandspencer.com/ astea sint mai pentru virsta noastra, majoritatea produselor de pe site le gasesti in magazine, partea proasta e ca la fuste/pantaloni masurile mici 8 si 10 le gasesti f greu, probabil aduc ffff putine. CAm atit deocamdata, doar pentru a-ti face o idee...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Si eu deschisesem mai demult un asemenea topic. Ceea ce voiam sa spun este ca si aici (in Canada) sint care se imbraca mai bine, altii mai prost, fiecare cum ii vine. Putine sint locurile de munca unde ti se impune o tinuta. Insa mai e ceva : nici nu sintem motivate sa ne imbracam cine stie ce, deoarece...nimeni nu se uita si 'nobody gives a rat's ass' cum ne imbracam. In Romania esti judecat, descusut si te motiveaza totusi sa faci un efort...Insa aici, pot sa-mi pun si cosul de gunoi pe cap sau coafura la moda ca tot cu aceiasi indiferenta voi fi privita. Asadar de aceea in America de Nord nu sintem chiar asa de elegante ! Insa cind stateam intr-un cartier plin de romani, parca ma uitam de doua ori in oglinda inainte de a iesi din casa [;)] Adina si [copil] Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Iris2002
quote:
Originally posted by liris
poftiti si la olanda sa vedeti moda oribila. nu am vazut mai mult prost gust ca aici .pantaloni evazati, ciocuri ascutitte si ridicate in sus, blugi cazuti si sunci iesind de-a valma peste betelie ... belciuge in tot ...cam asta vad eu in fiecare zi , mergind cu trenul in olanda de la nord la sud cele mai ingrijite femei (dar femeile trecute cam de 40 ) le-am vazut pe spanioloaice . oricit de nasoale nu aratau rau ca erau ingrijite: coafate , parfumate...oplacere check this out mie mi-a placut http://www.expres.ro/social/?news_id=148061
Draga Liris, Nu stiu daca citesti revista VIVA, intr-un numar de acum 2-3 saptamini era un interviu cu femei straine casatorite cu olandezi. In interviul cu o femeie din Suedia aceasta se plingea ca olandezele sunt prea ingrijite, prea in pas cu moda, ca folosesc make-up mereu, in timp ce in Suedia lumea e mai lejera, se imbraca mai mult sportiv si casual. Mie nu mi se pare ca olandezele au o moda oribila.... nu e foarte diferita de alte tari din Europa. Acum se poarta intr-adevar culori intense, ciorapi verzi peste ciorapi roz.... so what??? Mie imi place sa vad culoare pe strazi... si majoritatea care poarta asa ceva sunt foarte tinerele.... Iar aluzia ta la faptul ca unele mai plinute poarta top-uri.... mai bine asa, daca se simt bine, decit sa se infometeze incercind sa arate ca si Kate Moss.... Eu le admir pe olandeze, au incredere in sine, si indiferent cum se imbraca, se simt bine.... as vrea sa fiu si eu asa !!!!! Si asa cum a mai spus cineva, m-ar mira ca toata lumea din jurul tau sa fie imbracata oribil. Sunt locuri de munca unde trebuie sa fii mereu in costumas (in cazul meu), in orice caz, elegant, si colegele mele, chiar daca sunt doar doua femei, sunt superpuse la punct mereu... La toamna mergem in vacanta in America, vom trece si prin citeva mari orase, asa ca sunt curioasa ce moda e acolo.(curioasa=curioasa, si NU dornica sa critic, etc...). Cipcipcip, am fost si eu prin Paris, si nu e lumea acolo mai bine imbracata decit in alte capitale europene...(si printre ele ma gindesc si la Bucuresti, Budapesta, Praga, Sofia, nu doar la Roma, Madrid, Bruxelles...)Si pentru ca nu ti-a raspuns nimeni inca la intrebare: Da, asta e moda europeana si nu stii tu. (ooops, sper sa nu fi fost o intrebare ironico-retorica). o zi buna tuturor
imi pare rau , dar eu nu cred ca este bun gust sa-ti lasi suncile sa se reverse. si crede-ma asta e parerea tuturor baietilor cu care am mai vorbit. Moda aici este oribila. si nici in magazine nu gasesti mai nimic ca lumea de cumparat. si scump al naibii tot ce e . Vreau sa-ti povestesc ca mi-am cumparat chestii super:material/calitate /pret pina si de pe 5th avenue ... , mai ieftine ca aici ... dar oricum, daca tie iti plac e o.k. mie nu . cum am zis le gasesc de complet prost gust. o femeie trebuie sa incerce sa fie feminina , sa se puna in valoare chit ca se imbraca sport sau fistichiu, chit ca e grasa sau slaba oricum si exemplele sunt nasoale pe aici ptr ca nici macar prezentatorii de TV nu se imbraca mai misto. Stiri prezentate cu hanorac si T shirt pe dedesubt ati vazut ? eu da, aici. nu degeaba CNN , TVE sau BBC alegi daca vrei profesionalism . incepind cu hainele totul e bine pregatit. Dar spectacole la Rai uNo si TVE ati vazut? acolo da haine !!!... ma rog asta e parerea mea,si gustul meu... fiecare cu al lui....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Liris, Moda de aici e, asa cum am mai spus, cam ceea ce am vazut si in alte mari capitale europene. Gusturile nu se discuta, dar daca nu iti place cum se imbraca tineretul aici, nu iti place cum se imbraca cei din Paris, Viena, Madrid, Bruxelles, Roma... si ma refer doar la ceea ce am vazut, nu la ce as fi auzit de la altcineva. Eu am gasit destule magazine care imi plac, nu stiu ce stil iti place tie, eu sunt mai mult cu stilul clasic, costumase, combinat cu romantic, vara mai ales, rochii, fuste... imi place ce vad in Bijenkorf (Proloog), Peek en Cloppenburg(au multi stilisti italieni), Claudia Strater, Zara si am gasit si la Vero Moda lucruri dragute... si in fiecare oras mare sunt reprezentante ale stilistilor italieni si francezi, daca pe acestia ii preferi, dar preturile sunt intr-adevar piparate... Eu am gasit oferte bune, in magazinele pe care le-am numit, si care mie imi plac. Dar nu inteleg de ce te-ai fi asteptat ca New York-ul sa fie mai scump decit Amsterdamul, doar euro e peste dolar, si Europa e oricum, in general, mai scumpa. Daca nu ai gasit in Olanda ce iti place, iti recomand Antwerpen, un oras cu magazine nemaipomenite, cu oferte pentru toate gusturile... si mie imi place mult de tot, insa nu pentru ca aici nu as gasi ceea ce imi doresc, ci pentru ca acolo sunt si mai multe lucruri frumoase. Cu televiziunea... nu mi s-a intimplat inca sa aleg CNN-ul pentru profesionalism, mi se pare ca e chiar un exemplu de televiziune manipulata si asta e lipsa crasa de profesionalism, in jurnalism...BBC la fel, acealeasi motive...(va amintiti de cazul ziaristului dat afara pentru ca isi exprima opiniile impotriva politicii lui Bush?). Nu imi aleg canalul de televiziune pentru stiri dupa cum sunt imbracati prezentatorii, ci dupa calitatea stirilor. Aici in Olanda urmaresc RTL4, si Antena 1, la stiri. De gustibus.... O seara placuta tuturor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...