Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Moda in Romania


Recommended Posts

Ca sa va impac dragele mele olandeze. La facultate cand merg... majoritatea oameilor sunt imbracati ca la munca de gradina. Jeans-ii se poarta pana la epuizare si avangarda dusa la limita aspectului fizic... Imbracat comod, dar cu putini bani si cu si mai putin gust. In schimb o zi pe saptamana mergeam intr-o firma mare de tot si schimbam decorul. Lume eleganta clasic sau traznit pentru toate gusturile. Dar arata frumos, mirosea frumos. Orasul meu fiind mic categoria doi apare rar pe strazile necentrale ... si poate parea inexistenta. In timp ce cealata este omniprezenta pe bicicleta. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul răspuns
se intimpla mereu cam acelasi lucru... ajungem sa vorbim despre o tara ...eu ajung sa-mi spun parerea despre locul unde stau, Olanda. invariabil mi se spune "dar cum nu-ti place? " si argumente peste argumente. mi s-a intimplat sa spun pe un alt topic ca sotul meu considera Olanda o "tara de jeg" . am explicat de ce , povesteam cum eu nu sunt de acord cu aceasta opinie...insa a fost suficienta opinia sotului meu ca sa mi se sara in cap:" cum nu-ti place Olanda? tara care iti da de mincare s.a.m.d" personal eu nu incerc sa imi impun parerea. citesc opiniile de aici fara sa incerc sa le dau dreptate sau dimpotriva. nu inteleg de ce atita inversunare la fetele care stau in olanda sa ma faca sa vorbesc frumos despre Olanda. exista lucruri bune si rele , ca peste tot. si daca uneori le scot in evidenta pe cele rele nu inseamna ca nu exista si bune... pe bune deja imi e groaza sa scriu ceva rau despre Olanda, ca stiu sigur ca mi se va "sari " in cap. Sa revenim la moda noastra cea de toate zilele. Faptul ca ce se poarta aici se poarta si la Madrid si la Viena nu ma incalzeste. Nu sunt genul pe care sa-l intereseze cum se imbraca restul ca sa ma imbrac ca ei.ma intereseaza trendul dar nu toate detaliile lui... iar prostul gust se globalizeaza, ca mai totul in ziua de azi. pai atunci de ce sa ma mir ca tinara italianca se imbraca ca o olandeza ...cel puternic se impune ...cu bune si rele...popoarele din nord, superproductive , super-super impun si spre sud nu numai economia lor ci si moda...cum mijesc plajele spaniole de nemti si olandezi...asta ramine fara urmari? nu. Tocmai iesisem acum vreo 2 ore la supermarket si am vazut un grup de tipe . O descriere? una avea sandale romane, fara ciorapi, sicu un cojoc, alta avea ciorapi de plasa neagra , o pereche de sosete albe peste si pantofi de care vorbeam cu cioc ridicat in sus, ultima cit de cit normala... si asta vad in mod curent.Mi-am amintit de discutia noastra... Olandezele sunt femei frumoase: sunt multe blonde cu superbi ochi albastri, picioare lungi ... dar prea multe nu au habar cum sa-si puna frumustetea asta in valoare ...de cele mai multe ori habar nu au, isi mutileaza frumustetea atunci cind o au. Si cind se mai imbraca in costume ... scirtiie poliesterul pe ele. De ce m-am mirat ca fifth avenue e mai ieftin ? asa , ziceam si eu ca , capitala financiara a lumii si strada ei faimoasa trebuie sa fie tare scumpe ... nu am de gind sa merg nicaieri in Belgia sa-mi cumpar haine, traiesc cu ce am asta e.. "Cu televiziunea... nu mi s-a intimplat inca sa aleg CNN-ul pentru profesionalism, mi se pare ca e chiar un exemplu de televiziune manipulata si asta e lipsa crasa de profesionalism, in jurnalism...BBC la fel, acealeasi motive...(va amintiti de cazul ziaristului dat afara pentru ca isi exprima opiniile impotriva politicii lui Bush?). Nu imi aleg canalul de televiziune pentru stiri dupa cum sunt imbracati prezentatorii, ci dupa calitatea stirilor. Aici in Olanda urmaresc RTL4, si Antena 1, la stiri. De gustibus...." oo!!! aici intram pe alt teren minat ...politica europeana ...Bush criminalul, Aznar facut Hitler sau Mickey mouse ...cartile lui nenea "Columbine " care sunt cititte cu sirg in Olanda....nu impartasesc nici una din aceste opinii. Eu in Olanda urmaresc BBC , TVE ,Euronews si CNN in aceasta ordine. Le consider profesioniste , atit cit se poate in ziua de azi ...oricum eu nu cred niciodata tot ceea ce mi se spune , am un filtru al meu... nu exista nimic nemanipulat. Nu ma intereseaza posturile romanesti ptr ca sunt total aservite puterii actuale romanesti.Nici la RTL nu ma uit decit la filme si nici revista VIVA n-o citesc. ...gustibus ..bine ai zis.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine la serviciu tinuta de zi cu zi e business attire, asa ca garderoba mea e compusa invariabil din multe-multe sacouri, camasi si altele asemanatoare si nu pot sa spun ca-mi displace. Mai ales acum am facut o fixatie pe beige-uri de la pantaloni pana la ghetute si geanta asortate la nuanta. Doar in cateva vineri pe an avem voie sa purtam jeans, pt. ca sunt destule meetinguri si nu putem striga imaginea companiei[q], care e una destul de conservatoare. Pot spune ca si celelalte colege vin destul de atent imbracate, care nu sunt adeptele stilul european[ispita], dar merge...In afara de asta, pot spune ca moda culorlor tipatoare e si in North America ...a aparut mai in toate vitrinele din mall-uri, dar pana la urma e o chestie de gustibus...care e non discutandum (stiti voi[8D]). Cat despre pustoaice, unele sunt frumusele si svelte, altele obeze cu burtica peste catarama, fiecare cum pofteste. Cat despre frumusetea romancelor nu o pot nega (pt. ca exista), dar in NY exista cele mai frumoase femei din lume[majoreta]. Ce mi s-a parut mie la unele canadience (bineinteles ca nu la toate si pot sa spun ca le-am apreciat pt. asta e grija fata de felul cum arata, parul spalat zilnic si intors cu peria si cat mai multa naturalete in ale make-upului...desi el exista pt. cunoscatori, deci mai putina stridenta) Asa ca fetelor, cu orice v-ati imbraca, fericite sa fiti. [pup] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exista o diferenta intre moda si stil. E o diferenta subtila, ca un parfum fin... Eu spre asta tind. Spre stilul meu unic de femeie unica. Nu spun ca sint super atenta la moda zilei. Daca iei in mina un Cosmopolitan vezi in el numai lucruri pe care nici macar nu le poti imbraca pe strada... Ceea ce vreau eu sa ating este eleganta simpla, simplicitatea care iti scoate in evidenta ceea ce esti. Sint o femeie simpla care isi ia placerile din lucruri simple... Setea dupa stil nu sta in bani, in posibilitatea de a te tine in pas cu ultimul racnet al modei. Sta in frumusetea ta interioara care se reflecta in exterior.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo] Liris... eu realmente am vazut din ambele categorii... Nu zic in categorie pic eu! Sac [:D][:D]! stiu si eu cate ceva despre haine si pantofi la americani. De pe 5-th Avenue n-am cumparat inca desi vizitez des N.Y.-ul. Dar uite o sa ma duc sa vaz. Dar au cateodata niste reduceri... Pantofi de seara sau zi cu zi dar super cocheti, piele moluta ... si 10-15$ cu tot cu taxe. Eram in drum spre aeroport cand am zis sa intru in mall sa-mi iau ceva de mancat... si mi-am luat pantofi. Pentru mine chestia socanta cand vin acasa e ca mai toata lumea este interesata profund de cum arata si incearca sa valorifice asta in limita gustului si bugetului. Aici mie imi pare ca mai toti inceacra sa fie imbracati comod in primul rand si cochet in al doilea rand. Iar cei care reusesc si comod si cochet sunt de respectat si este dupa mine combinatia ideala. Ma rog studentii... universitatea mea e tehnica... deci studenti mai conservatori, dar cand merg la Tilburg, nu zic Amsterdam... te intrebi daca pentru unii e o diferenta intre zilele de carnaval si celelalte. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Eu nu is in pas cu moda ... . Credeam ca o sa ma schimb aici in nl, dar mi-am gasit si eu unde ...[alcool]. Aici am vazut mult mai mult dezinteres decat in Ro in ceea ce priveste aspectul exterior. Eu ii dau dreptate lui liris: comod comod, dar sunculitele atarnand nu-i o priveliste prea placuta; multe culori de-ale tinereltului "ma orbesc", iar cele ale femeilor in general parca sunt "sterse" ; tinuta in general a femeilor lasa un gust unpic amar; tendinta asta cu tocuri mici tip cui, ma dispera; imbracaminte de strada (blugi si nu stiu ce bluzita) la o stare civila ... da-o naibii de treaba; blugi si bluze de la o extrema la alta (ba scurte, ba lalai) ca tinuta de servici (drept e, la o firma cu profil tehnic) a ajuns sa ma dispere. Sincer, dupa parerea mea pariziencele se imbraca muuult mai cu gust si chiar si romancele(da, mai pe gustul meu) decat femeile din Olanda (Ams/R-dam/Tilburg...). Eu locuiesc intr-un orasel, iar aici is multe (sau asa mi se pare mie) femei cu fuste lungi si drepte, bluze lalai si papuci gen opinci, [bang]dar zilele trecute am aflat ca "moda" asta tine de religie. Fetelor din nl, nu stiu daca voi urmariti Politia Modei(ModePolitie) -duminica,yorin,~7 seara-, dar eu de cate ori m-am uitat la emisiunea aia m-am enervat. Mie mi se pare ca si "politistele" is imbracate "ca porcu", iar la capitolul sfaturi ... mama draga .... La tv prezentatoarele is asa cum spuneai tu liris ... pai e o tipa la bbc (emisiunea breakfast) ce le da clasa tipelor de pe-aici, doar ca astea nu se prind ... (stilistii, sau aia care le imbraca pe prezentatoare). Fiecare cu gusturile lui, dar totusi nu ar trebui uitata feminitatea. Acum, aici, daca vreau sa vad feminitate, ma uit la vecina mea, o doamna de 65 de ani. Sincer, eu una (cu jena spun)am avut de luat notite de la ea :(. "Ma-ma" cu [baietel] sau [fetita] la bord de 31 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, vin si eu cu niste pareri...fara sa incerc sa conving pe nimeni:-) Uite, eu stau in Amsterdam, si trebuie sa recunosc ca si eu la inceput am fost un pic...uimita de felul in care se imbraca olandezele (misterul sunculitelor iesind peste pantaloni nu l-am dezlegat nici ecum, zic mister pentru ca le vad si la cele mai subtirele si nu inteleg..in fine). Dar in timp am inteles ca sunt olandeze si olandeze. Daca mergi prin anumite cartiere din A'dam e asa, dar in locurile unde oamenii sunt cu educatie, lucreaza in domenii in care se cere un anumit cod vestimentar, si evident isi permit (financiar)..poti sa te minunezi cat de ingrijite sunt! Mergeam pe strada prin A'dam Zuid, unde in general locuiesc oameni care castiga mult peste media celorlalti, prin Leiden si Utrecht, si nu ma mai saturam sa ma uit cat de ingrijite sunt femeile!Asa ca depinde mult unde te uiti. La fel, in Limburg mi se pare ca oamenii de acolo investesc toti banii in cum arata, machiaj, haine elegante, etc, Maastricht-ul mie mi s-a parut mai elegant decat Parisul (opinie personala, subliniez:-) Acum, ca tinerii sunt mai excentrici, ca nu se imbraca toti in costume ca in Romania, e adevarat! Intr-un fel mie mi se pare chiar de bun gust ca fiecare isi stie rolul social, doar nu o sa te duci la lucru in costum daca lucrezi ca femeie de serviciu, si la cursuri la facultate mai elegant ca profesorul si machiat de discoteca! Acum, poate nici eu nu sunt chiar o fashion victim, dar ma simt bine aici, chiar muuult mai relaxata decat in Bucuresti, unde presiunea sa arati perfect mi se pare chiar stresanta. Si parca apreciez mai mult o femeie sigura pe ea decat una cu toata trusa de machaij pe fata..parerea mea! http://community.webshots.com/user/ruxi_onne
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut rabdare si am citit toate cele 3 pagini. Si nu m-am putut abtine pana la urma sa scriu si eu cate ceva si pro si contra impotriva modei din Romania. In primul rand recunosc ca majoritatea fetelor din Ro depun mai mult efort sa se ingrijeasca si sa se imbrace mai feminin. Chair si cu riscul ca asta sa devina un stres, sa isi rupa picioarele pe tocuri ca sa arate elegant, sau sa fie uneori mai incomod (si eu am facut candva asta [:D]) Din pacate insa, UNELE (deci nu bag pe toata lumea in aceeasi oala) confunda stilul si feminitatea cu vulgaritatea. Imi plac fetele care poarta scurt (si eu am purtat), care poarta pantaloni pe jumatatea feselor (care se poarta si aici dar dupa gustul meu nu-i consider neaparat sexy, depinde cine ii imbraca) imi plac si decolteurile dar...fetelor!!!! si aici este o limita. Las la o parte ca unele fete sunt saracute si isi pun tot felul de bluze cu sclipici si mulate, din materiale decolorate, asta este, fac si ele tot posibilul - sunt mai toleranta, dar unele mai au putin si ies dezbracate pe strada. Am avut colege in Ro care incercau in mod special sa-si puna cat mai multe "gauri" pe ele; una arata foarte bine dar se imbraca prea ostentativ si apoi se intreba ce au barbatii cu ea de se uita nu stiu cum... Iar alta intamplare care m-a distrat, acum un an si ceva, au trecut pe langa noi in Bucuresti, niste fete foarte frumusele, in pantaloni scurti din satin, pe jumatate de ... obrajori [bang] si niste sutiene care se vroiau topuri. Seful meu - englez, care lucreaza si locuieste in Buc - a ramas perplex. Eu care credeam ca off... e barbat si deh... dar el de fapt saracul ... se gandea cum sa faca ca pustoaica lui de 15 ani - ce locuieste cu el in Buc - sa nu o ia razna sa se imbrace la fel. Cat priveste imbracamintea de pe aici, iarasi recunosc , am avut un soc in primele luni intrand prin magazine. Fiind genul careia ii plac culorile si obisnuita cu magazinele din Ro , m-a socat griul, cenusiul, maronul, si restul culorilor care se vroiau pale dar erau ingrozitor de sterse. Intr-adevar dupa mai mult timp de cautare, am descoperit si eu magazine mai colorate (preferatul meu Zara) unele chiar cu stilul din Ro : mult sintetic, mult sclipici, mulate, etc. Insa stilul comod de aici, daca ar incerca sa fie combinat cu ceva mai multa feminitate mi-ar place la fel de mult ca si cel elegant. Gata [:D] m-am descarcat!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...