Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Moda in Romania


Recommended Posts

quote:
Originally posted by descintec
quote:
Originally posted by roxana1974
Gagici, io deja mi-am targuit 2 perechi de pantofi, bineintzeles cu varful ascutit, fiindca mi-au placut, sunt (culmea) comozi si sunt din colectia noua...balerinii si eu am auzit ca sunt pentru la anul. Totusi nu vi se pare prea brusca trecerea de la pantofii cu varful ascutzit si toc inalt la balerini cu varful rotund? Nu ca nu-mi plac, mai ales ca [gravi] fiind sunt si mai indicatzi, dar...nu stiu daca pot tine pasul...
pai daca nu schimba moda la doi, trei ani cu 180 de grade, cum sa-si mai vanda marfa..ca uite cu pantofi cu varf ascutit ne-am burdushit toate (cu exceptia Vilmei [:D]).. D.
Si a mea, Crina! [:D] Recunosc, nu-mi plac pantofii cu varf ascutit! Da' deloc! Si nu detin nici o pereche in dotare (desi ma batea si pe mine gandul, in primavara asta, sa-mi iau unii, cred ca m-am obisnuit cu vederea lor [:D]). Ma oftica ca pari cu laba imensa. La 37, cat port eu, probabil ca ar trebui sa-mi iau 40! Si la inaltimea mea...Am cautat si am gasit, destul de greu, recunosc, pantofi clasici. Vilma, mai stam putin si trecem la balerini[:D]. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by cl La 37, cat port eu, probabil ca ar trebui sa-mi iau 40! Si la inaltimea mea...Am cautat si am gasit, destul de greu, recunosc, pantofi clasici. Vilma, mai stam putin si trecem la balerini[:D]. Claudia
Hai nooo, eu port 39, e drept ca sunt inalta, dar aproape intotdeauna mi-am luat 40 daca erau ascutzitzi...si par ok...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by DanaK
Multumesc biankita,m-ai incurajat!Imi creste inima cand aud de bine despre noi.Ma bucur ca moda vine din vest,ca nu suntem demodate.Ma ingrijoreaza valul acesta de culori tipatoare si fuste foarte scurte.Oare nu suntem ridicole? Cine stie sa spuna tendinta modei?Ce se va purta in aceasta vara? dch
citeva kestii pe care le-am observat eu in magazinele din vest pt. primavara: ciorapi de plasa (cu chilot/ cu banda adeziva) negri sau bej (culoarea piciorului), inca pantofi/papuci cu virf ascutit, gentutze cu cureaua de umar scurta (care-tzi vin sub bratz), blugi (mai ales bleu) cu sacouri cambrate scurte (la jumatatea soldului), iar ca si culori roz deschis (shi pt. accesorii - gentzi de ex.), mov deschis, vernil; bulinutze negre pe fond roz, mov, galbui; pentru fete mai tinere - un fel de moda anii '80 (topuri fara bretele, fuste infoiate cu jupon pe dedesubt, funde, bluzitze decoltate cu elastic sub sani. [pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by roxana1974
quote:
Originally posted by cl La 37, cat port eu, probabil ca ar trebui sa-mi iau 40! Si la inaltimea mea...Am cautat si am gasit, destul de greu, recunosc, pantofi clasici. Vilma, mai stam putin si trecem la balerini[:D]. Claudia
Hai nooo, eu port 39, e drept ca sunt inalta, dar aproape intotdeauna mi-am luat 40 daca erau ascutzitzi...si par ok...
Scuze pentru exprimare[:D], o sa par cu incaltaminte de 40 (cu explicatii suplimentare: datorita varfului ala ascutit, ca lungeste talpa piciorului). Acu' e bine? [:D] [berica], Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata m-am prins!!!!!!!!!!!! Fetele la anul se poarta balerini de doua tipuri. Unii (tip nou) cu virful putin ascutit (deci rotunjiti, si numai putin in virf ca un fel de V mic) sau celalat de gen balerina (cu sireturi si elastic citeodata), si care de abia iti acopera degetele de la picioare (adica f strimta banda din partea de sus de la virful pantofilor), si bonti de-a binelea. Le-au scos deja Gucci si Coach da nu se avinta lumea, A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Andrada si care de abia iti acopera degetele de la picioare (adica f strimta banda din partea de sus de la virful pantofilor), si bonti de-a binelea. Le-au scos deja Gucci si Coach da nu se avinta lumea, A
se vad varfurile degetelor sau incheieturile (cum sa le spun altfel)? adica au bot si sunt prea-prea decoltate sau sunt ca sandalele si au banda? in primul caz, cu decolteu prea adanc, nu mi-ar placea nici mie :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by roxana1974
Vilma, hai ma ia si tu pantofii aia ce vrei sa fii mai revolutzionara ca noi toate?! :p)
Va zic cinstit, eu mi-s cea care dau tonul la moda, pentru ca intotdeauna cand ma gandesc/hotarasc eu sa-mi cumpar ceva, acel ceva nu se mai poarta, dar revine in forta in urmatorul sezon, asa ca pot sa zic ca sunt avangardista [:D] [majoreta] Ma declar vinovata, mi-am cumparat pantofii aceia de care va ziceam pentru motivul ca-mi vin cel mai bine din tot ce am vazut/probat/permis si au un toc convenabil (nu pot sa merg pe tocuri cui inalte, mi-am pierdut dexteritatea). Pentru alergat prin parc [baietel] mi-am luat o pereche de pantofi rosii, bot lataretz, talpa turnata, amestec de piele cu elastic. Si am gatat si cu moda, si cu utilul si cu tot!!!!! Si a urmat emisiunea [iartama] acasa, in familie....ooooofff Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor,din cite povestiti voi,pe aici pe unde stau eu iar va trebui sa astept vreo 2-3 ani pina vine moda din Europa[alcool].In fine,avind in vedere ca sint gravida,e ok[:D].Pot sa va povestesc ce am vazut eu prin magazine aici,ca tendinte primavara-vara(HM este lantul de magazine care cam impune trenduri):moda anilor 50!!!!Cum purtau mamele bunicile noastre,pardesiuri cu nasturi mari,fuste crete la talie,bluze cu decolteu barcuta,culori vii:galben,verde,roz,etc.De asemenea,moda anilor 80[alcool].Ce OROARE!!!Ciorapi colorati,modele geometrice,bluze largi si pantaloni bufanti!! In privinta pantofilor,eu sufar enorm,pentru ca aici nu gasesti decit incaltaminte sport..foarte foarte rar un pantof dragut!!Eu ador stilul Sarah Jessica Parker ,dar din nefericire,pe aici nu exista asemenea incaltaminte!!In afara de tenisi si sandale joase,tocuri patrate de pe vremea lui Pazvante si eventual niscai balerini ascutiti rau...piata suedeza de incaltaminte e la pamint. de fiecare data cind merg in Romania incerc sa profit sa-mi mai cumpar cite ceva,pentru ca romancele sint tot timpul in pas cu moda!!Elegante,cochete,o placere sa le vezi!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Rayuela moda anilor 50!!!!Cum purtau mamele bunicile noastre,pardesiuri cu nasturi mari,fuste crete la talie,bluze cu decolteu barcuta,culori vii:galben,verde,roz,etc.De asemenea,moda anilor 80[alcool].Ce OROARE!!!Ciorapi colorati,modele geometrice,bluze largi si pantaloni bufanti!!
Burticuta, asa zic si eu. moda '80 mi se pare oribila, dar cu aia '50 cred ca ma impac, macar vizual, nu neaparat sa port rochite cu incretituri pe talie, ca nu ma prind :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...