Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dragostea mea fata de Romania e oarba!


Recommended Posts

Haideti sa discutam si ceva mai vesel...Chipurile ... Caci eu tin la tara mea mai mult decit la alte multe tari pe unde am locuit.. E urita tara mea? Multi zic ca da, e mizerie, oameni gri, ponositi pe strada, violatori, tigani care scuipa, medici care striga "da banu,sau te injunghi", profesori delasatori, femei urite, moda aiurea, seminte, tiganci cu sinii goi si copii atirnati de ei, bunici cu mina intinsa, controlori, hoti de buzunare, barbati ce te pipaie... Dar, nu este decit un singur Cismigiu, chiar si cu golani in el, "ce ei nu e oameni", Dumnezeu nu ii iubeste la fel??? Pensionarul pe care daca il intrebi:Tataie, spune-mi si mie unde este Strada Maria Rosetti??Sta se uita in ochii tai, iti explica ca sa intelegi, iti spune ca el a locuit acolo cu copiii lui acum 40 de ani, isi scoate palaria, te saluta si iti spune: "Frumosi copii, ai domnita!" Eu obisnuita cu apelativele vecinului meu texan careia i-am spus ca ma sperie cu pusca lui cu cartofi...si el mi-a raspuns "Welcome to America, This is a free country"...imi dau lacrimile... Apoi intru in spitale in Bucuresti si sunt mindra medicinista, si ma uit la fiecare in parte, cum sta cu sacosa in poala la usa doctorului si nu mi se pare deloc diferit de cum am stat eu la urgenta in California, 5 ore cu ulcer perforat, unde mi s-a explicat repetat ca durerea de burta nu poate fi de la ulcer, ci de la o sarcina...eu ii explic medicului calendarul meu lunar, el nu ma crede..se uita si in ochii sotului si ii spune...I think she is pregnant...2 zile mai tirziu am varsat singe...plata la urgenta 400 de dolari pentru un buna ziua si un test de sarcina negativ...banii astia nu sunt platiti nici acum 7 ani mai tirziu... Oamenii astia de pe holuri din Romania arata intr-adevar mai prost, dar si mai bine daca stai sa analizezi...sunt oameni care stiu ce este umilinta...asta este lucru mare. Tara mea este a mea...asa cu porcariile si nenorocirile ei, si asa cum imi iubesc fiii, ma doare sa vad ceva urit de la ei, asa ma doare sa vad ceva urit la tara mea...dar ii sarut si imi trece, nu ramine decit sentimentul acela...Mommy is here, puiul meu... Asa si pentru Romania simt..tara mica, pricajita...I am here...iar pe America/Canada/ce vreti voi sa o iubeasca mama ei...chiar si adoptiva. oana olson
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Oana, draguta mea, eu cred ca reusesc sa inteleg tot ceea ce ai scris, iti inteleg dorul de casa si frustrarile. Un singur lucru nu inteleg: daca e asa de rau acolo, de ce nu vii acasa? DE CE??? Cineva care este atit de legat de tara lui cum esti tu, cineva caruia ii este dor de toate aspectele enumerate de tine, poate ca nu ar trebui sa traiasca altundeva decit in acea tara a lui de care se simte organic legat. Deci: de ce nu vii acasa? Catalina. P.S. Te rog sa nu interpretezi mesajul meu ca pe unul ironic sau tendentios, ci pur si simplu ca pe mesajul cuiva care isi exprima o nedumerire. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Ninja!Tu ar trebui sa-ti schimbi nickul cu :Musca in lapte!Chiar apari peste tot cu replicile tale pline de prostie? Oana,i-ti impartasesc sentimentele fata de Romania. Catalina,oricat de bine i-ti va fi in tara adoptiva dorul de casa te va face sa versi lacrimi in perna !Asa e in viata nu le poti avea pe toate.Cand esti departe de casa nu-ti aduci de neajunsurile si mizeriile care deranjaza pe tot romanul de acasa,n-ai sa duci niciodata dorul acestora!I-ti aduci aminte doar de cei dragi ,familie,prieteni si locurile unde ai crescut si pe care le-ai indragit si de orice moment de bucurie pe care l-ai petrecut acolo. Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cataghe, stii cum e: O semnam toti si o trimitem anonima... Nu mai intreba ca nu o sa-ti raspunda nici unul/una. Si care ar fi rostul ,poti sa-ti raspunzi singur la intrebare. Daca mai incalc regulamentul, voi fi banat[img]http://www.click-smilies.de/sammlung0903/sauer/angry-smiley-036.gif[/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...