Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dragostea mea fata de Romania e oarba!


Recommended Posts

Buna Oana, stiu ca ti-am mai spus asta si altadata: as vrea sa fiu in locul tau si sa traiesc acolo. Dar sa fiu si cu fetita mea si cu sotul meu. Dar el nu poate veni... Noi nu credem ca mai avem timp sa o luam de capat. Tu ai facut cea mai buna alegere, asa cum si noi trebuie sa facem cea buna alegere si sa ramanem aici. 4 ani - februarie 2004 http://www.babiesonline.com/babies/o/oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mie nu imi vine sa cred ca iar o luam de la inceput! Intr-adevar Oana este intr-o situatie dificila, pe de o parte ar vrea sa fie in Romania, pe de alta parte nu poate pleca acolo din motive familiale:(( Ce pot sa spun este doar sa incerci sa meri cat mai des in vizita acasa si in acelasi timp sa cauti partile pozitive ale vietii din tara de adoptie, ar fi inspre binele tau. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ruxij
Mie nu imi vine sa cred ca iar o luam de la inceput!
hahaha, gand la gand cu...telepatie! tocmai ma plangeam si eu de acelasi lucru pe un topic similar. era o vorba din batrani ca bogatul nu crede saracului si nici satulul flamandului...chestie care ma arunca intr-o dilema colosala: dar saracul il poate intelege pe bogatan? se poate bucura alaturi de el pentru succesele obtinute? ii starneste mila cand sufera? il poate lua ca model de atitudine in viata? caci fetele din alte tari locuiesc majoritar in societati unde saracia este considerata un viciu, cica vine din lene si slabiciune de caracter, ignoranta si complacere in mizerie. idem cu flamandul satulului. de ce trebuie sa dea numai cel care are si de ce trebuie sa primeasca numai cel care n-are? in fond, amandoura le lipseste ceva esential. dovada discutia de fata. mi se pare ca empatia asta tre sa fie reciproca sau nu tre sa fie deloc, am zis. :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu luatul de la capat...am ris, rau de tot...Si conchita ai mare dreptate..[bis] Ruxij, o sa incerc sa merg des acasa...si sa stii ca in restul zilelor nu sunt mohorita, desi poate asa am dat impresia...deocamdata ma bucur de noua casa, de sotul meu...citeste subiectul "cum pastrati pasiunea in cuplu"[cina2] pe Interzis baribatilor..[xinpat].si bineinteles de baietii mei pe care ii ador.[huta]..cind ma apuca amocul..va citesc pe voi si mai trece, so I am ok.[^] oana olson
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catalina, depinde foarte mult ce anume faci in strainatate, ma refer la meserie. In cazul in care esti medic (de ex.) si emigrezi, daca reusesti sa treci de primii 2 ani care sunt foarte grei, te concentrezi asupra studiului, recunoasterea diplomei, etc ajungi sa iti practici meseria la nivel occidental, oricat de dor iti va fi de tara nu vei concepe sa te intorci pentru ca nu vei mai putea sa practici in conditiile din Romania. Daca reusesti sa te realizezi profesional si ajungi sa te invarti in anumite cercuri nu vei mai avea problemele de care se plang majoritatea celor plecati. Daca faci putin efort sa intelegi localnicii si sa te amesteci cu ei nu vei avea probleme, vei avea si prieteni, hobbiuri, iesiri...tot ce iti doresti. Aici am auzit pe cineva spunand: oamenii saraci sunt saraci pentru ca cunosc numai oameni saraci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catalina nu stiu cum sa-ti explic ceea ce simtim marea parte a emigrantilor.Nu cred ca o sa intelegi, nici eu nu am inteles inainte de a emigra.Oricat mi-ar fi spus cineva ca e greu, ca ti-e dor nu as fi reusit sa ma pun in pielea lui. E un sentiment de amaraciune, de neputinta si de dor inexplicabil, cel putin in cazul meu.Am tot ce vreau aici, il am pe omul iubit langa mine dar... Am o prietena care imi tot spunea ca ma invidiaza, ca ce bine e de mine si tot timpul avea vorba asta "ce-ti pasa??", de-mi venea sa arunc cu ceva dupa ea:)Ii spuneam ca nu are de ce sa ma invidieze si nu intelegea deloc!Anul trecut a venit la mine in Suedia pentru 3 luni si de abia a rezistat sa stea aproape 2 luni,si alea cu rugaminti, a crezut ca innebuneste:)Dupa aceasta vizita nu mi-a mai spus niciodata "ce-ti pasa":) Cat timp eram in tara, nu ma deranja ca se vorbeste rau de Romania, ba chiar si eu o criticam si asta din cauza ca aveam o parere prea buna despre Occident.Acum daca cineva spune ceva rau despre tara mea, ma infurii rau:) In Romania ma simt bine, nu m-am instrainat (inca)de tara mea, ma simt EU acolo!Imi trebuie cam 2 saptamani dupa ce ajung acolo ca sa-mi revin! Dupa cat am citit din mesajele tale, am inteles ca si tu vrei sa emigrezi!!Era bine daca ai fi putut merge acolo, macar pentru 1 luna, ca sa-ti dai seama cat de cat cum e, sa-ti faci o parere, cu toate ca nu ai cum sa-ti dai seama doar in concediu ce si cum o sa fie dar imi dau totusi seama ca e greu sau imposibil sa ajungi acolo inainte de a primi actele de emigrare. Nu toti oamenii sunt la fel, depinde de fiecare, unii se adapteaza mai repede altii mai greu sau niciodata! Oricum eu iti doresc succes si sa te acomodezi cat mai repede, dar e greu,cel putin la inceput:(
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo] Irina2000 "Cine are doua amante isi pierde inima dar cine are doua case isi pierde sufletul". [flo] Irina2000 Asa e... si fiecare trebuie sa aleaga. Cu cat mai repede cu atat mai bine. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...