Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dragostea mea fata de Romania e oarba!


Recommended Posts

Dragelor, subscriu a 2 a oara la ce a scris Idora, de parca ar fi cel putin o sora cu mine [cool].Nu-i usor dar nici imposibil sa traiesti departe de tara ,si sa gusti din experienta "dulce " a vietii de dincolo.Nu am vrut sa folosesc expresia""emigrant", ptr. ca parerile sint impartite, si nu vreau sa jignesc pe nimeni.Sint printre noi romanii ,oameni si oameni, adica oameni care orice ar fi nu se simt emigranti deloc, de parca acolo s-au nascut (si bravo lor ) si oameni care nu se regasesc in noua postura pe care sintem obligati s-o acceptam cu totii in momentul aterizarii noastre in noua tara de adoptie.Asa ca bravo celor care se intorc acasa[pk], si de doua ori bravo celor care au curajul sa incerce ca si noi de altfel o experienta noua si un nou inceput,...va tin pumnii pupicei[canada] simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Usor sau greu, daca iti este, nu vei regreta niciodata daca e alegerea ta si ai facut-o in deplina cunostinta de cauza. Si intotdeauna intreba-te "DE CE?" De ce spun unii ca e usor, de ce spun altii ca e greu, de ce unii au reusit, de ce altii nu, de ce...? Adevarul e intotdeauna la mijloc, trebuie doar sa il vezi, dar vrei tu sa il vezi oare?! Sau poti?! [8D] Bafta multa tuturor si mie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scarmanus, eu am locuit 2 ani si jumatate in Cipru. Sunt de acord ca nivelul de trai e mult mai ridicat decat in Romania, dar nu am impresia ca marea parte a femeilor de acolo ar fi obosite si comode. De exemplu, gazda la care am stat, femeie la 50 de ani, croitoreasa, n-am vazut femeie mai muncitoare. Se trezea de dimineata, spala podelele, terasa, trotoarul, facea de mancare, apoi trecea la cusut, si ce talent avea la croitorie...., apoi veneau nepotii, le punea masa, iar croitorie, iar facea mancare, apoi lucra la masina pana in miez de noapte. Avea 2 fete, una intr-adevar mai comoda, divortata de sot, cu 2 fetite, locuia cu un logodnic, care a venit dupa el cu 2 baieti. Acum fata asta de care vorbesc i-a spus prietenului ei, bine vii si stai la mine cu baietii, dar eu am 2 fete de crescut, nu imi permit financiar sa stau acasa, asa ca tu daca iti aduci baietii, iti aduci menajera. Si ei aveau menajera, dar si 4 copii si lucrau amandoi. Menajera asta nu facea mancare, doar curatenie, spalat si calcat, si nu de dimineata pana seara. Cealalta fata era in Nicosia, avea 2 baieti, sotul si o soacra bolnava de intretinut, mergea la servici, iar seara mergea la cursuri. In fiecare week-end venea la maica-sa, care, desi muncea de dimineata pana seara, le pregatea prajiturele si alte bunataturi. Si nu e singura familie de acest fel pe care am intalnit-o, deci mie mi-e clar ca se munceste si acolo, la fel de mult. Pe de alta parte e drept, ca femeile sunt ingrijite, nu sunt delasatoare. Gazda mea, se vopsea o data pe luna, venea sora-sa si o vopsea seara, o data pe saptamana mergea la o sala de sport, facea putina gimnastica si innota, dar la cat muncea, avea si ea dreptul la relaxare. Iar duminica dimineata se intalnea cu vecinele, la o cafea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Casandra, Nu zic ca aici nu se munceste, din contra, insa nu stiu de ce eu numai peste femei comode am dat incepand cu cumnata-mea, care la 40 de ani tot maica-sa ii face mancare. Eu zic ca vorbim de generatii diferite, cele care sunt bunici si poate si in pensie fac prajiturele, au grija de nepoti, ca orice bunic, sa zicem. Dar nu ascund ca le privesc cu desconsideratie pe cele cam la 40 de ani cu menajera si bona dupa ele, cu take away toata ziua buna ziua. Nu cad nici in cealalta extrema sa sustin ca cred in super-femei, care le fac pe toate, dar am ajuns la concluzia ca atunci copii nu invata nimic de la parinti, ca nu au ce, si atunci de ce sa ma mir ca la 40 de ani cumnata-mea pica lata dupa un amarat de serviciu de birou de 7 ore pe zi, si are femeie la curatenie, mama face mancare ca ea nu stie chipurile (mama care are 70 by the way). Ce mai tura-vura, asta deja e un alt subiect, eu voiam doar sa subliniez ca oamenilor care nu stiu cum e sa speli rufe cu mana, sa gatesti in fiecare zi, sa nu vezi tu coafor decat o data la 3 luni, li se va parea ca viata lor e cea mai grea de pe lume, desi nu fac nimic inafara de faptul ca se duc la serviciu. Si se plang de mama-mama. Aici intervine superficialitatea lor as opposed to noi, romanii, care am cunoscut si alte vremuri si care suntem mai pregatiti pentru viata si oarecum mai realisti. scarmanus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca am intalnit si eu in Romania o doamna careia i-a facut mama mancare pana la 65 de ani, cand a decedat, a ajutat-o sa isi creasca si baietii. Dupa ce a murit mama-sa, unul dintre baietii ei a divortat si s-a luptat cu fosta sotie in tribunal sa obtina custodia copiilor, si a obtinut-o. Acum, barbat fiind, a venit la mama-sa cu copiii dupa el. Si s-a apucat tanti, la 65 de ani, sa gateasca, sa creasca copii, si sa vezi ce incantata era, parca intinerise. Si si-a luat si servici, ca raposatul o tinuse acasa. Eu am cunoscut-o la 80 de ani si era plina de viata si toata ziua facea mancare. Ce vreau eu sa spun cu exemplul asta, ca pana nu te loveste nevoia, nu poti sa stii ce potential ai. Adica, nu e meritul romancelor ca au avut parte de atata munca, asa a fost situatia, ce-i drept, s-au descurcat, dar daca ar fi trebuit si ciprioatele ar fi facut la fel. Tot asa, si in Romania sunt destule femei care nu mai spala cu mana, care isi permit sa isi plateasca pe cineva la curatenie, bona la copil. Pana la urma, cred ca fiecare isi doreste o viata mai buna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Casandra, un bonus nostim: Fiindca aici toata lumea isi angazeaja bone din Sri Lanka (hai ca aici ma abtin sa comentez), se mira damele ca primele vorbe pe care le scoate pruncu' pe gura sunt in srilankeza. Sa vedem ce se va intampla din 1 mai, ca pana acum era o adevarata moda sa ai srilankeza care sa ingrijeasca de batrani si de copii si sa-ti deretice prin casa. scarmanus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...