Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie-iulie 2003(16)


Recommended Posts

Sa incep si eu, nu? Bibi eu am suflu sistolic si bb a avut la nastere dar de gradul 0. din cate stiu eu tb sa fie sigur gradul nu 2 sau 3. Nu mi-a zis nimeni de antibiotic dar stiu ca orice raceala trebuie tratata imediat pt a nu obosi inima. Augmentin este un antibiotic puternic dar e cel mai bine tolerat de organism insa depinde ce gramaj ti-a spus. Am sa intreb si eu un prieten de fam care e medic pediatru. Suflu sistolic daca am inteles bine e intoarcerea a o parte din sangele trimis catre organism, imediat inapoi. nu stiu sa-ti spun in termeni medicali pe unde dar e ca si cum o valva nu se inchide perfect dupa expulzarea sangelui... nu stiu daca am fost explicita. Sfatul meu ar fi sa consulti totusi un cardiolog pt bebe. sanatate Mihaela si [copil] Flaviu http://community.webshots.com/user/pojogao
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor,eu o incalt pe Sara cu niste ghetute pe afara.Nu stiu ce sa mai cred,dar stam cu premergatorul afara si ii trebuie ceva in picioare.Ce sa fac?Oare e chiar asa grav daca merge cu ghetute?Spuneti-mi si mie ca sunt in dilema. Nasa mea e "laptarie comunala".Ii era frica ca nu o sa aibe lapte pt ca mama ei nu a avut lapte deloc la nici un copil.Atat rad de ea ca se plange ca ii curg tatele dupa ea. Miha cum mai doarme printul tau?Sara a avut 2 nopti in care s-a trezit doar de 2 ori dar iar a inceput maratonul. Trebuie sa ma apuc de curatenie generala,dar am o lene de 5 persoane.Am chemat o verisoara sa ma ajute,de fapt sa faca ea curat ca eu trebuie sa stau cu rasfatata mea. Voi cum stati cu gospodaria? Va las, Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela-de ce nu vrei sa -l mai alaptezi pe Flaviu, eu ma gandeam sa-i mai dau inca sa suga Marei pana la 1 an . Bibi –eu stiu un copilas care avea suflu sistolic cand era mic dar crescand problema s-a rezolvat de la sine, eu zic consulti si alti medici. Fetelor –copilasii vostri au scaun in fiecare zi ?Mara a inceput sa aiba scaun(moale) la 2 zile, oare ar trebui sa aiba in fiecare zi ?Sa-i pun glicerina ca sa aiba in fiecare zi? Ama si bb Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bibi: si lui Alex i-au pus diagnosticul de suflu sistolic la 4 zile de la nastere, dar apoi alti medici au spus ca primul a fost cel putin nebun, pt ca nu are nimic copilul. Consulta un cardiolog sa poti sta linistita. Oricum, daca are, trece cu vremea. Pufulet:alex are scaun in fiecare zi si chiar de doua ori cateodata, dar el este un mancacios si trebuie......Parerea mea este ca nu e bine sa o inveti cu glicerina deoarece ii obisnuiesti stomacelul puturos. Corina:si eu am pus intrebarea asta zilele trecute si fetele m-au trimis sa citesc ultimul nr al revistei mami unde scrie ca dupa 1 an sa cumperi primele ghetute. Observ ca in we si pe o vreme superba ca asta nu ne prea inghesuim la scris. Va pupa: Magda si bb alex puisor.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai ce fete [biz]. Am ajuns la partea no.16. Sa dea Dumnezeu sa o tinem tot asa ca tare utile si haioase mai sunt 'conversatiile' astea. Io ma gandeam ca e tare bine cum s-a potrivit la noi sa fie bebelusii de inceput de mers acum primavara. Asa avem ocazia sa ii mai scoatem afara, sa le mai distragem atentia cu florile, iarba, copacii, copii etc ca daca ar fi sa stai cu ei in casa (sa fie iarna) ar fi crunt, ca nu ar vrea sa stea o clipa locului si nici de mers in picioare nu ar putea. Am cumparat de la carefour orhideea un joc, se cheama "masuta educativa" (parca, nu mai am cutia), costa cam 600.000 lei si este pentru 6-36 luni. Este ca o masuta joasa (bebele sa stea in fund si sa se joace la ea) si are in centru un lacas in care sunt decupare literele A,B si C si numerele 1,2,3 pe care copilul le poate baga prin acele fante (cand or fi un pic mai mari) si pe margini sunt: un ceas la care se invartesc limbile si scot niste suete, un disc de telefon (nu mai repet ca toate scot anumite sunete), niste cerculete care se invart pe o tija (ca la numaratoare), niste rotite care se invart unele in altele, un ursulet care se apasa, o pasare care se da in sus si in jos si doua chestii care se invart si pe care sunt diverse animale si ursuleti (la asta umbla Tudor de mama focului acum). Este foarte interesanta pentru ei si relativ ieftina (gasisem ceva asemanator- probabil cu mai multe facilitati - era 2,7 milioane). Pojo, sorry ca nu am intrat vineri, eram rupta de oboseala si m-am culcat. Din ce am citit eu problema cu oul nu este constistenta galbenusului ci faptul ca trebuie fiert 10 minute ca sa se distruga o bacterie care este sub coaja de ou si care este periculoasa la copii (ca si la gravide). Nu ne cere sa dam sfaturi de renuntat la alaptat, noua celor care nu am fost in stare sau nu am putut alapta. Mi se pare ca i-as face un defavor lui Flaviu. Cred ca poti posta un subiect la "parintii intraba". Bibi, Sfatul meu ar fi sa-l duci la un cardiolog bun. Cineva imi recoamandase o pediatra buna la Medicover (dar trebuie sa platesti). daca te intereseaza o intreb exact numele. Sa nu o superi pe NT acum ca a venit primavara [:D]. Catan, nu-i nimic ca intri rar. te intelegem. Ne bucuram sa mai stim cate ceva despre tine. irina, sa-ti traiasca printul Alex!!!! Romana, stai usor cu site-ul ca nu-i graba mare. Trebuie sa fie gata pana ii insuram sau maritam pe copii!!! Marina, mersi pentru gandurile bune [pup]. Corina, bravo pentru 'ta-ta'. Odata si odata o veni si vremea lu' 'ma-ma'. La mine noroc ca stie cine e Bodo. Nu cred ca e nici o problema cu ghetutele. Ai grija insa sa ii stea piciorul bine in ele. Pufulet, nu-i problema ca face o data la doua zile mai ales ca face moale, nu tare. Nu-i pune supozitor ca da dependenta. ma duc cu puiul afara. Uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Pupa Crisa burticoasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisa dreptate mare ai!Stau su Sara afara toata ziua si chiar ii si dau sa manance tot afara.Ii place tare mult si parca trece timpul si mai repede.Bine ca a trecut iarna ca tare se mai plictiseste Sara in casa ! Magda am citit articolul din revista cu privire la ghetute dar ii luasem deja si sta afara in premergator si nu o pot lasa doar cu botosei.Oricum o sa intreb pediatra si sa vedem ce zice si ea. Ama ,Sara are scaun in fiecare zi,chiar de 2 ori,dar cred ca asa e metabolismul Marei.Nu iti recomand supozitoarele ca am auzit ca dau dependenta si dupa aceea nu mai face caca doar cu supozitor.Intreaba doctorul sa vezi ce zice si el.Dar daca nu o doare burtica pe Mara si nu e constipata cred ca nu ai de ce sa-ti faci probleme. Ieri ,Sara nu a vrut sa manance pranzul de loc,vroia numai sa se joace.E prima oara cand nu vrea sa manance,pt ca de obicei e o mancacioasa. Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Fetelor, Harnicute ca de obicei, eu nu mai pot sa tin pasul cu voi, sunt afara cu Irina non-stop si cand vin nu stiu ce sa fac ma intai, iar Irina cand ma vede la computer imediat sare in sus ca vrea si ea. Bibi - Irina a avut la nastere suflu sistolic gradul 1-2 datorat unor orifici care se pare ca se inchid pe parcurs, acum vre-o luna m-am dus la Diagnosis - doctorul Dumbrava care e seful clinici da cardiologie din Budimex si i-am facut ecografie, e totul OK. Dumbrava mi s-a parut foarte bun, a intors-o pe Irina pe toate partile, iar puiu meu n-a zis nici pas la eco, avea treaba sa traga de firele din ecograf. Eu te-as sfatui sa-i faci ecografie, nu e foarte mult, parca vre-o 650000, tel de la Diagnosis e : 2316741 /42 Din cate am inteles eu Augmentin nu e foarte tare ci are un spectru mare de acoperire. Noi in general facm bine, tot slabute cum ne stiti acum Irina are 7 luni jumate si 6.5 kg si 70 de cm. Vineri m-am dus cu ea, de gura lu' mama care nu poate sa doarma noaptea ca e copilul slab la Medicover , doctorita Denis Stanescu, Andra imi zisese de ea. Doctorita mi-a spus ca Irina e super bine, n-are nimic ci pur si simplu asa e ea un copil nemancacios. N-are rost sa ne chinuim si s-o chinuim si pe ea ca n-o sa manance niciodata mult si pe deasupra se plicitiseste si repede de acelasi fel de mancare asa ca trebuie sa ii variez tot timpul. Pupici, Adi si Irinuca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Ieri am vrut sa raspund la subiectul bb dfe iunie-iulie 2003(15) si am constatat ca s-a inchis,asa ca am dat fuga sa gasesc sb cu numarul 16 ca sa va pot comunica ultimele noutati! Paula e bine si vorbeste cum poate in limba ei.E incapatanata si nu vrea sa-mi8 faca o bucurie rostind cuvantul mult asteptat ma-ma.Ta-ta mai zice uneori,alteori nu-l rosteste corec.in loc de ta-ta reiesind un te-te,ti-ti.E tare madra de primii ei papucei pe care ii i-am cumparat acu' cateva zile.Daca o pun in rotobil imi face ture de camera in schimb nu are nici o tentativa de a merge...macar de-a busilea.I-am luat si o olita rosie,dar inca nu m-am incumetat sa o pun pe ea.Cum imi fac putin curaj intru poe site sa va spun cum a iesit! crisa-ce mai face burtica?Faina jucarie i-ai gasit lui Tudor,si eu ii caut la Paula de ceva timp o jucarie asemanatoare dar am gasit altceva care m-a tentat si i l-am luat.E un ursulet a;bastru cu mainile si picioarele colorate:rosu,verde si galben,Are niste arcuri pa care sunt agatate diferite jucarii printre care:ursuleti,oglinde(speciala de bb)niste jucarii zgomotoase...etc.Pe bb o asezi pe spate intre ursulet si "arcuri".La Paula ii place foarte mult...sau mai bine zis ii placea tare mult deoarece acuma nu mai are rabdare si nici chef sa stea pe spate,vrea numai in fundic.Chestia faina la ursulet este gonflabil(cu toate ca e din plus),asa ca atunci cand bb se satura sa stea pe spate ,il umfli,iei arcurile si totul e bine atunci! corinaelena-nu-ti fa probleme ca Sara a sarit peste o masa!Probabil ca isi schimba nr de mese pe zi!?!Cat timp are greutatea normala nu e cazul sa te ingrijorezi(nu-mi vine sa cred ca am spus asta ,deoarece eu daca vad ca nu manaca ma speriu de-a dreptul)] alexandrueduard-eu i-am luat la Paula niste papucei din panza,nu sunt ghetute dar tot e ceva.Eu cred ca [rimele ghetute trebuioesc cumparate atunci cand bb incepe sa mearga. mihaela-alapteaza-l pe bb pt ca eu daca as fi avut ocazia l-as fi alaptat pana la un an...dar nu a fost sa fie,am alaptat doar pana la 2 luni,deci daca ai ce-i da,da-i,oricum e decizia ta,nu ma bag,doar ti-am dat un sfat. pufulet-bb mea are scaun cam in fiecare zi ,si de doua ori.Probabil de la mancare Mara are scaun la acest interval de timp.Si noi am avut asa o perioada cand nu a avut scaun 5 zile...din fericire am trecut peste asta. Va pup si aveti grija de bb-ei si de burtici(care asteptati bb nr 2) miru&nana=>fetele mele frumoase
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Ce harnicutze sunteti! Abia am reusit sa va citesc ca de scris.... Acum e sotul afara cu Ruth si profit de timpul asta ca sa va mai scriem si noi. Pufulet imi pare f rau pt Mara.Unde ai fost cu ea pt operatie ?Saracuta prin ce-a trecut.Mie mi-a spus ca daca nu se rezolva cu masaj pana la 1 an o sa-i faca operatie dar cu anestezie generala.Ruth are cam 3 scaune pe zi dar e alaptata la san.E normal si la 2 ,3 zile un scaun . Mihaela e pacat sa intarci acuma.Eu cand o vad pe-a mea cum se rasfata la san m-ar durea sufletul s-o intarc.Si in plus nici un lapte nu se compara cu laptele de mama.Sora mea i-a dat la fetita pana la 1 an si 4 luni iar acum se recomanda pana la 2 ani daca rezisti.(nu stiu totusi cine alapteaza chiar atat) Romana ma bucur c-a venit mama ta si poti sa mai iesi afara si sa te mai odihnesti. Crisotexa cum as putea lua si eu legatura cu dr Jianu?Unde lucreaza?E nevoie de trimitere si de programare? Ruth are o problema cu un piciorus si cred c-ar fi mai bine s-o mai vada un medic.Am fost cu ea la Budimex dar n-am fost multumita de acel medic. Kehleyr dupa ce-am sris saptamana trecuta ca nu mananca legume a mancat 3 zile la rand supica asa ca sa ma contrazica si ieri a trebuit sa-i fac tot felul de combinatii s-o conving sa manance. Despre bani ma abtin.Firma la care lucra sotul a dat faliment si de aproape 2 luni isi cauta ceva.Dar nu ma plang ca si asa am reusit sa punem ceva de-oparte dar nu cat am fi vrut noi.[8D] Va [pup] si va doresc o primavara fericita.[8D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele ! Abia am citit ultimele 2 pagini. Vad ca aveti probleme cu sanatatea la bebei. Bibi doamne ajuata pentru David sa fie totul bine. N-am mai chemat pediatra de vreo 3 luni, cred ca sunt cam inconstienta. Sper ca nu v-ati vazut in weekend fara noi [:D]. Teodora si mami Nicol
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...