Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie-iulie 2003(16)


Recommended Posts

la scurt: Crisa - crede-ma ca dupa 10 ani nici eu nu l-as da pe Shaba, dar nici nu vreau sa risc sa apar la stirile de la ora 17:00 cu copilul sfisiat de catre ciinele familiei.... Acum lasind exagerarile la o parte, ciinele nostru musca, pe mine m-a muscat chiar la 3 zile dupa ce am venit din maternitate si nu stiam de mine cu durerile de dupa cezariana [bang], noi ii stim nebunia si nu punem mina pe el cind doarme sau il strigam si e totul ok, dar cum pot sa ii explic lucrurile astea lui Luca? a carui incintare maxima in casa e sa umble dupa Shaba.... Care nu stie "unde-i mama?", dar cind il intrebi "unde-i Shaba?" se uita imediat la el... Chiar nu am alta solutie, poate daca stateam la curte era altceva, dar asa... eu una nu vreau sa risc nici un fir de par din capul copilului, ca si-asa o sa se intimple diverse accidente, macar asta e prevenibil (daca o exista cuvintul!) pup, Andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
mai fetelor,imi vine sa rad!cand cred ca ceea ce mi se intampla mie este rau,intru pe forum si vad ca nu sunt singura in aceasta situate. hai sa o iau cu inceputul! vineri am mers cu alexandra la Budimex,la dna dr Daraban,trimisi de dr Mitroaica,medicul copilului.aveam niste emotii mai mari ca mine si cand am intrat in spital am simtit ca mi se inmoaie picioarele...din fericire,fata este perfecta,"numai buna de maritat",dupa cum s-a exprimat chirurgul ortoped. sambata nu au luat-o nici unii dintre bunici pt ca au avut treaba...asa ca planurile mele marete cu privire la o curatenie ca la carte s-au cam evaporat!...insa tot am mai tinut un balcon deschis...s-a facut curent...nu stiu.cert este ca dduminica alexandra mea dulce a facut pt prima oara in viata ei febra!era bleguta rau si zacea pe mine,pur si simplu...eram disperata.nu manca,nici lapte nu prea bea..am chemat-o pe mama lui Razvan si ea ne-a ajutat,ca stie mai multe despre copii.i-am pus repede un supozitor Novocalmin-avea 38,5 temperatura.apoi am adormit-o si dupa 3 oare avea temperatura 37.am chemat dr in seara aceea si ne-a spus ca e o viroza,pt ca nu se aude nimic in piept,nici in gat nu e rosie...urma sa ii dam panadol din 6 in 6 ore. ieri insa,starea copilului,in loc sa se amelioreze,s-a agravat.nu a baut nici mcar lapte si,mai nasol,a facut de 3 ori un kkuta exploziv,moale,urat mirositor...ne temeam ca se deshidrateaza.am dus-o repede la medic si ne-a linistit spunadu-ne ca este intr-adevar o viroza cu manifestare gastro-intestinala.ii dam acum Milupa HN25,fara lactoza si medicamente pt infectii,febra si burtica.si eu si soacra-mea aveam niste fete de vai-vai!aveam mereu lacrimi in ochi. cand o vedeam pe alexandra stand moale in bratele mele simteam ca innebunesc.i-am zis toate rugaciunile! azi-noapte a dormit bine,a trebuit sa o trezim de vreo doua ori pt a-i da siropurile...pe la 3.30 a si mancat 150ml lapte de-asta ciudat fara lactoza...arata ca cerealele...si masura e mai mare...si iese gros...foooarte ciudat. dimineata s-a trezit mai bine,nu are febra decat cel mult 37...tot nu a mancat nimic.doua guri de lapte si ceai-spre marea mea surprindere,a baut vreo 70ml.ne-a zis dr sa ii indulcim ceiutul cu glucoza. sa vedeti faza...ieri s-a dus socrul meu la farmacie sa cumpere medicamente si lapte. si aseara cand sa ii indulcesc ceaiul copilului vad ca pe pliculetul cu "glucoza" scrie de fapt LACTOZA!mi-au sarit capacele.cum e posibil sa fie atat de proaste farmacistele astea????copilul meu are intoleranta la lactoza!daca ii dadeam din plic fara sa ma uit???s-a dus Razvan azi la ele si au cam dat in balbaiala!si e vorba de Sensiblu,fir-ar sa fie! in fine!ma doare ca nici acum nu e fata in apele ei...nu prea rade...si asta nu e normal la ea!sper sa ii treaca repejor!as prefera sa am eu toate bolile de pe pamant,dar ea sa fie sanatoasa! si ca o concluzie...socrii mei sunt minunati!nu siu ce m-as fi facut daca nu erau asa!!! va pupic cu drag si sanatate pt bolnaviori! Alexandra mare si Alexandra mica...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AMIK - multa sanatate fetitei. O sa vezi ca o sa fie bine. ANDRA - iti tin pumnii sa gasesti o familie buna pentru Shaba. Poate undeva unde sa il mai poti vedea. Eu te inteleg cu teama de muscaturi, si Clara ne-a muscat pe noi de mai multe ori... Pacat ca nu ai unde sa il dai in familie. Si la mine a inflorit corcodusul... CRISA - daca Bodo nu e agresiv nu ai de ce sa il dai. Mai ales ca stai si tu acasa. Eu ma intorc si la birou (poimaine [q][q]) si nu puteam sa oblig bona sa aiba grija si de copil si de caine. Plus, ca si Andra, ma tem de muscaturi... Iar cu menajera - esti grozava ca iti pastrezi simtul umorului [;)]). Eu am facut o lista cu chestiile care trebuie facute in plus de Pasti (stil ceruit parchet, faianta, gresie etc) si i le-am impartit menajerei pe mai multe saptamani (4). Iar unele le fac eu - de ex. azi ma scos toate lucrurile din sifonier, am spalat rafturile, am impachetat lucrurile cele mai groase... Felicitari pentru excursiile prin casa. Abia astept sa incepem si noi. MADIC, felicitari pentru dintisor [:)]. Si eu stiu un baietel de doi ani care zice "dai, dai" sau "vrei, vrei" dar de fapt vreau sa zica "da-mi" sau "vreau" doar ca nu stie sa schimbe persoana [;)]. ALINUTA si PUFULET, calatorie placuta si fara peripetii si sarbatori fericite cu ai vostri. Va pupam si mai vorbim.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor!!! ce ma fac eu cu voi, ca m-am apucat sa va citesc si era gata-gata sa mi se arda mancare, pe care cu greu m-am hotarat s-o fac, de mila lu' colegu, sa nu moara de foame in fata frigiderului[;)], cand o veni de la scarbici! acum sper sa nu uit ca trebe' sa plec sa-l iau pe Bogdan de la gradi, tati e ocupat si n-ar fi prima oara ca-l uitam...[:D][:D] in fine, Tudor parca s-a mai linistit cu kk-storeala, de vreo doua zile a revenit la normal, funduletul arata si el bine acum, l-am dat cu tone de talc mentolat, s-a dovedit foarte eficient, plus ca il verificam foarte des sa nu stea murdarel... dintisorul nr 4 n-a aparut inca, mai asteptam putin, insa acum sunt linistita ca a inceput sa pape ca de obicei... ca veni vorba de papa, T fiind deja nr 2, nu-l mai 'rasfat' decat foarte rar cu borcanele si alte cele, papa mere, banane si kiwi, piersici; iaurtul Danone e de baza, cand n-avem fructe sau cand nu prea are chef sa pape... ii dau danonino sau delicios, ii plac amandoua, la masa de la 16. T papa de 4 ori pe zi, dimineata 280ml laptic cu cereale, in jur de 6, cand se trezeste, la 12 papa piureul de legume cu carnita, peste, sau ou (ii dau 1 galbenus fiert+ jumate din albus), branzica de vaci, pilaf de orez sau mamaliguta, aproape in fiecare zi amestecul respectiv contine 1 lingurita de unt si 1-2 linguri de smantana, daca iese prea moale adaug pesmet, papa aprox un castronel mare de 250g. la 16 ii dau 1 banana sau 2 mere rase, uneori piersica, iar pe la 18 200 ml nectar de mere, portocale si morcovi, de obicei facut de mine, daca nu Teddy sau Santal. la 20 papa 280 ml laptic cu cereale, mai gros decat dimineata. de dormit doarme putinel, cel putin fata de Bogdan... adica seara se culca pe la 21-21.30, asta daca nu e foarte obosit si adoarme imediat dupa masa de seara. se trezeste intre 5.30 si 6, uneori insa e 'lux' si face ochi la 7 ([bruta] nu trageti, ca intre timp se trezeste de 2-7 ori si scanceste/plange, vrea ceai, se culca la loc, sau 'dansam' prin casa vreo ora pana il conving ca, de fapt, ii e somnic...). pe la 8-9 se culca si doarme cca 2 ore, se mai culca apoi pe la 13-14 si mai doarme 1-2 ore... si gata! in total, in medie, nani cam 14-15 ore duminica am fost si noi la tara, la socrii si am stat toata ziua in curte, a fost excelent, T s-a cam plictisit, vroia s-o ia in 4 labe pe iarba, micutul - i-am promis sa-l las imediat ce da caldurica, micutul... Bogdan a fost fericit, blugii lui statea drepti de atata nisip cat aveau pe ei... Gio, noi avem scaun de masina 'Cam', l-am avut pt Bogdan si acum l-a mostenit tudor. cand dormea, ii puneam un prosop facut sul intre cap si marginea scaunului, ca sa stea relativ comod. pe timp de vara transpira intr-adevar foarte rau, eu ii pun pe spatar un prosop impaturit in 2-3, sa fie mai racoros, absoarbe si transpiratia. am luat si parasolare pt geamul lateral, se lipeste cu ventuza (si are de ce trage piciul...) Salina nu dispera ca nu vrea laptic bb, e incantat de felurile celelalte, da-i atat cat vrea, pana la urma daca ai rabdare laptele va ramane prima dragoste (asa am patit cu Bogdan, iar acum bea cate 2 cani mari dimineata si seara) pt iritatii, bubite rosii de transpiratie, este foarte buna o mixtura pe baza de alcool de la farmacie, nu stiou cum se cheama, dar cer 'solutie alcoolica mentolata pt iritatii la bebei', cu mentiunea ca e o suspensie cu depune alba, usuca si dezinfectea bubitele. Bogdan are probleme mari vara cu iritatii in jurul gaturlui, mai ales, pe spate, etc, si Dr ne-a mai recomandat sa-l limpezim dupa baie cu solutie saturata de bicarbonat de sodiu, cam 3-4 linguri la 2 litrii de apa, dupa baie ii torni pe el si nu-l mai clatesti, se formeaza un fel de pelicula si e dezinfectant. Irina, pufulet - eu l-am intarcat pe tudor de vreo luna si ceva, pt ca ma musca foarte tare! de atunci papa Vitalact, si in fond trebe folosit si asta, nu??? alinuta - nu numai Gio a 'gustat' din pamant, Tudor a cazut acum vreo 2 luni drept cu fata in noroi, pana sa apuc eu sa-i pun centurile in carucior...s-a julit putin si s-a jElit mult, dar in final n-a avut nimicuta... va pupicesc, ma pregatesc sa plec la gradi... daca dragoste nu e, nimic nu e!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa zicem ca ne-am facut si noi bine, ma rog unii dintre noi..caci se pare ca buburuza nu prea mai are nimic insa mi-a pasat-o mie....oricum este mult mai bine asa. Vreau sa va spun ca, spre disperarea mea, Maya nu mai vrea masa de pranz, adica cea mai importanta...papa dimineata mar cu banana si mai papa seara iaurt ..si la pranz nimic,nimic..am incercat cu de toate..piure de cartofi cu piept de pui la gratar..adica in tigaie teflon, facut cu putin unt, a mancat 2-3 lingurite, ficat de pui cu piure de cartofi...la fel...mamaliguta u branza si smantana,acelasi rezultat...si tot asa..ma apuca disperarea...vrea numai san....si vrea destul de des ca este clar ca nu o mai satura ca pana acum dar nici altceva nu ar manca...nu stiu ce sa-i mai fac. Iar acum de cand a racit cand ma vede cu linguritza in mana( cu care ii dadeam si medicamentele) imediat isi strnge buzitele si nu le mai deschide pana nu las liguritza jos....Cred ca sint aproape 10 zile de cand nu mai mananca supa ( sau ce ii mai fac) la pranz. In schimb dupa iaurt este realmente disperata..il bea direct din borcanel. Spuneti-mi ce sa ii mai fac? Ce papa bb vostrii? Dana, avem si noi jucariile de baie de la Fisher Price super dragutze ..dar cel mai mult ne place un clown cantator si vorbitor tot de la Fisher Price cu figuri geometrice pe care trebuie sa le bagi in clown prin forma respectiva..se joaca cu el de cateva luni bune si nu da semne de plictiseala.. Pufulet, la noi nu sint probleme cu suptul ca tot nu avemm dintisori...chiar, mai este cineva stirb??..insa pe mine ma ciupeste cu mana de san....de fapt ma ciupeste de peste tot. Bobi, tre' sa recunosc ca si eu mai trag cate o tigara la cateva zile, si imi fac procesee de constiinta de fiecare data ...da' deocamdata nu am gasit metoda..in sarcina nu am fumat deloc..am reinceput de cand avea Maya 4-5 luni...ma mint spunandu-mi ca o tigara la 5-6 zile nu este chiar asa de rau. Nicol, am cedat noptile astea cat a fost racita si am luat-o cu mine in pat..altfel trebuia sa ma trezesc la fiecare tusit sa vad ce face si picam pe mine de somn...asa a dormit si bb pana la 10 dimineata langa mine. In seara asta o culc la ea..sper sa nu am vreo surpriza..Ati terminat cu mutatul? Bibi, Davidutzu este bine? Cornelia si eu tot caut sa ii gasesc un tovaras de joaca in casa...sint sigura ca ar mult mai interesata decat afara..da' cum prietenele mele nu prea au bb...mai caut.. Crisa, felicitari pentru performanta cu mersul de-a busilea.... Maya merge numai in marsarier...ca nu degeaba este racusor. Carmen si bb Maya Alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem aproape bine. Din pacate azi noapte s-au oprit gazele si habar n-am avut. A dormit saracul Davidutzu doar in body, fara nici o alta bluzitza, asa ca dimineata iar haraia de mama focului. Dar mananca bine, se rasfatza, tipa si ganguraste toata ziua. Ieri am fost in vizita la o prietea care are un baietzel mai mare decat al meu cu aproape un an si i-am confiscat toate incaltarile care le avea. Eram asa de fericita! Ca dupa o partida generoasa de shopping, dar fara sa cheltui un leu. La job e tot ca dracu. Sunt un car de nervi. pup U
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amik, imi pare rau ca Alex e bolnavioara..Multa sanatate! AnaMaria, mersi pt informatiile despre scaun..se pare ca tot la prosop vom recurge si noi. Crisa, naspa cu menajera, sper sa fie bine pana la urma. Bibi si Carmen, ma bucur ca bebelusii vostrii sunt mai bine. Noi suntem bine, Taisia a inceput sa se tarasca (ea e o mare puturoasa, sa stiti) dar numai dupa telecomanda[:D]..dupa care o linge victorioasa, Va pupam, Gio si Taisia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,am intrat oleaca doar la ultima pagina si gasesc mesajul lui Gio,care scrie asa :"mersi pentru informatiile despre scaun ..se pare ca tot la prosop vom recurge si noi"...la care io,ma gandesc...dar oare de ce nu recurge la olitza si de ce la prosop[^]? Va dati seama ce am intzeles eu...si ce inseamna sa citesc pe saritelea.Nu m-am abtinut sa nu va scriu. Am niste filmuletze cu Emma.Oare cum as putea sa le pun aici sa le vedeti si voi?Are cineva idee? Va pupez si sanatate multa voua si bebeilor,ca am auzit ca sunt cam multi bolnaviori. Mami si Emma gangurica http://community.webshots.com/user/claudik100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare bine sa va regasesc dupa o sapt. dar nu am avut timp sa mai scriu (doar v-am citit). Sunt super obosita pt ca Alex a inceput sa doarma doar pe burta, iar cand amorteste incepe sa scanceasca pt ca nu stie pe ce parte sa mai doarma si asta se intampla de vreo 6-7 ori pe noapte. El adoarme imediat dupa ce-l asez eu ,dar eu raman cu ochii pe tavan inca vreo 30 min. dupa care adorm, domnul se intoarce iar pe burta si......o luam de la capat.[bang] Eu ma mir ca nu-si poate gasi singur pozitia pt ca ziua nu sta locului o clipa si abia de apuc sa-i pun Pampers-ul si sa-l imbrac: parca-i un titirez. Noaptea trecuta parca sa spun ca a dormit mai bine. Oricum, il iert, pt ca azi implineste 8 luni, puiul mami scump. Crisa :sper sa gasesti o menajera care sa nu fuga de munca. Eu nu inteleg, ce credea ea ca o pui sa faca, daca nu curatenie?Doar si cu asta se ocupa o menajera, nu ? Sanatate multa bebeilor bolnaviori. Magda si bb Alex puisor !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, imi pare rau ca Maya nu mai vrea sa pape... Incearca sa renunti la masa de fructe de dimineata, da-i dupaamiaza fructele, poate ca asa o sa-i fie mai foame si va papa... sau, daca tot ii place iaurtul, pune-i putin si in mancarica de pranz! Situatia disperata, ca chiar nu vroia sa pape decat Danone, noi ii puneam in Danone delicios carnitza de pui sau ficatul, si asa il pacaleam pe Bogdan... (ce parinti criminali[mariaj], imi dau seama ce gust avea... dar el manca!) daca dragoste nu e, nimic nu e!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...