Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie-iulie 2003(16)


Recommended Posts

Fetelor, Astazi pare a fi o zi minunata. Fara frig si vant si cu soare. Puiul meu mai are nasucul infundat si tot astept sa-i treaca. Referitor la menajera cred ca nu o sa mai caut una pana la vara caci din mai plec la tara. Era bine sa vina cineva sa-i faca curat lui barbatu-meu si sa-i calce dar dupa aia se invata menajera cu munca putina (nefiind noi 'murdaritorii' acasa: io, Tudor si Bodo si sotul meu doar doarme acasa). Ma gandesc ca dupa ce ne-am intoarce noi s-ar putea sa i se para 'foarte greu' [poc]. Burtica a inceput sa creasca vertiginos. Am 19 saptamani (4 luni si o saptamana) si parca as avea 7 luni. am cu cinci kg mai mult ca la aceasi varsta a sarcinii trecute. Sunt kg ramase in plus dupa nastere. Sa ma vedeti cu doi copii mici si cate ce supla ma fac. [ispita]. Of, asa e omul, acu dupa cerclaj am numa vise erotice si mai am ceva vreme de asteptat. Daca va spun o sa vi se para o eternitate .... Kehleyr, la asta ma gandesc si eu ca o sa fie greu sa gasesc pe cineva care sa stea cu doi copii si un catel si atunci Bodo o sa fie si mai atasat de noi. Acum are 2 ani si trei luni si pe zi ce trece devine tot mai iubitor si devotat. Am alergat ieri si alaltaieri ca o nebuna dupa el (se uita lumea la mine, cu burta si aleg dupa catel) ca e o maidaneza de pe aici in calduri si uita de toti si de toate cand o vede. Nu mai pupa el mers fara lesa. Ma tot gandesc daca sa las timpul sa treaca si oi vedea eu atunci ce oi face (cand voi pleca la servici) sau daca e bine sa iau in considerare de acum toate astea. Andra, intr-adevar tare urata si periculoasa pentru bebe apucatura lui Shaba. Iti doresc din tot sufletul sa gasesti o familie iubitoare de animale care sa-l vrea ca macar asa sa ai si tu o alinare ca de suferit oricum.... Carmen, cred ca Anamaria are dreptate. Renunta pentru o vreme la masa de la ora 10 dimineata si dupa ce o sa pape pranzul poate o reintroduci treptat. Magda, sa traiasca cem mai mic dintre puiutii nostri. Sa fie fericit si sanatos ca iubit..... Claudya [pup]. Cat despre filmulete [bang] Pupa Crisa burticoasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
CRISOTEXA: De obicei medicii buni nu se inseala in privinta sexului bb-ului, asa ca la mine sint slabe sperante sa fie fata, iar la tine e sigur fata. Dar sa speram ca vor fi sanatosi si ca vom avea lapte de data asta. Eu uneori ma intreb cum va reactiona Cristi cind o sa ma vada cu bebe2 in brate. Lui ii place foarte mult sa il tin in brate cu capul pe umarul meu, uneori adoarme asa. Mi-a placut povestioara . Sa speram ca vor gasi niste fete bune, care sa-I iubeasca si sa-I sprijine in ceea ce fac. AMIK: Sanatate Alexandrei si tine-o in casa pina se face bine. MAGDA: O sa treaca si faza asta si o sa se intoarca bebe singur noaptea. Pina atunci … gindeste-te cum dormim noi cele cu burtica si cum ne miscam de greu cind ne ridicam din pat… si cum nu adormim imediat, iar ziua … nici vorba de somn ca doar stii bine ca nu se poate. Trece si o sa fie bine. Iar faza cu titirezul o cunosc foarte bine. Acum Cristi sta mai linistit la schimbarea scutecului. Ii vorbesc ii cint, ii “maninc” burtica . Mai nou l-am pus iar pe masa de infasat cind il schimb ca nu mai pot sa stau aplecata mult timp, ca pe urma am nevoie de o macara sa ma ridice. SI LA MULTE LUNI lui Alex. LYA: Ce bine ca ai mai fost la Cluj… mi-e dor si mie, dar mai dureaza pina ajung acolo. CLAUDYA: Cum te mai descurci? Tot singura esti in timpul saptaminii? Emma e cuminte si mincacioasa? In privinta filmuletului, vezi ca stie parpalak. Sanatate bb-ilor bolnaviori si pofta buna celor mai putin mincaciosi. Ieri am reusit sa fac si eu curatenie: geamuri , perdele, aspirator si e alt aer in casa. Cristi a fost foarte cuminte in timpul asta. M-a ajutat si mama ca a stat cu el . Saraca mama… face genoflexiuni si drumuri la baie culegind de pe jos jucariile , apoi le spala si Cristi in second in care i le dai le arunca iar pe jos. Am mai pus poze pe site de la Elena_ltd, Cornelia si Anamaria. Pentru anamaria mai trebuie sa pun o poza cu bb mititel. Poate intre timp ne trimite si povestea nasterii lui Tudor. http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua dragi mamici! Noi am fost in weekend la Constanta si tare bine a fost. Am fost si la iarba verde (sau nisip inverit mai curand, pentru ca am fost in camping la capatul Mamaiei), am mancat gratare si am jucat fotbal de am facut o frumusete de febra musculara. Mi s-a facut de vacanta tare de tot si abia astept sa plecam la munte de Paste (numai 3 zile :( ). La Constanta am plecat cu un dinte si cand ne-am intors aveam 4. In prima noapte s-a scartait o gramada, am crezut ca e din pricina ca la mama e mai lumina noaptea si, cand colo, dimineata avea 2 dinti in plus. Si nu jos, unde ar fi trebuit, ci sus - unul in fata si unul in stanga. Matei nu mai are stare nici o secunda, nu stim ce sa mai facem. In patut nu mai vrea sa stea, in scaun nici atat, vrea incontinuu numai sa mearga prin casa si, cum nu stie sa o faca de unul singur, trebuie tinut de maini. Sambata si duminica suntem toti acasa si ne mai descurcam cu el, dar in timpul saptamanii o cocoseaza pe Dadi. Acum ea tot incearca sa ne convinga sa luam premergator si eu tot refuz cu indaratnicie, dar rezistenta mea incepe sa scada. Carmenutza - amesteca piureul cu mult iaurt si pune-l in borcanul de iaurt. Ana a mancat asa luni de zile. Ca sa scape de spaima linguritei da-i voie sa se joace cu ea inaninte de masa. Crisotexa - cu menajera am patit si eu o faza asemanatoare - cat am fost "d-na directoare" a venit femeia de servici de la firma sa ma ajute la curatenie, dupa ce am plecat de la firma a mai venit o data si pe urma m-a anuntat ca nu-i mai da barbatul voie sa vina. Acum trebuie sa ma descurc singura si cu treaba asta - drept urmare o sa fac o spoiala de curatenie de ochii soacrei (desi n-am) si plec la munte. Dupa Paste o sa fie mult mai usor sa gasesc o menajera, ca acum sunt toate ocupate. Sanatate tuturor racitilor! Aveti grija ca in perioada asta infloresc virusii asa ca evitati policlinicile si supermarketurile. pe curand, madishor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt tare suparata....alexandra nu mananca!!!!! nu mai are febra,dar faptul ca nu mananca ma nelinisteste.cu chiu cu vai reusesc sa ii indes in gurita cativa dumicati de mancare...ba branza almette,ba supica...la banana cu branza de vaci nici nu s-a uitat.bine macar ca acum bea ceiut si ia doua gurri de lapte o data la 7 ore![bang] nu stiu ce sa ii mai fac!sa o las asa...pana vrea easa manance???se anemiaza copilul.dr a zis ca s-ar putea sa nu aiba pofta de mancare din cauza unei carente de fier si ca imi va prescrie niste vitamine si Fe dupa ce se insanatoseste...dar eu nu mai am rabdare! in rest e bine...se joaca,e vioaie.cred ca singurul lucru care o impiedica sa fie "ea" este faptul ca nu mananca si implicit nu o avea putere... are patru dinti si musca de ma seaca la inima! spuneti-mi si mie ce sa fac cu ea?????? Alexandra mare si Alexandra mica...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

amik ai rabdare cu alexandra. da-i foarte multe lichide ca sa nu se deshidrateze. Nu mai insista si nu o forta sa manance. cand o sa-i mai treaca raceala( chiar daca nu are febra sigur are o stare de indispozitie) o sa-si recapate si pofta de mancare. spun din propria-mi experienta. david a fost un mancau mereu, dar in saptamana in care a fost bolnav cand vedea bibe cu lapte incepea sa planga. Acum si-a revenit complet. atat ca ma asteapta colegu sa plecam acasa pup U
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, mi-e somn de nu mai pot. Maria se scoala apropae din ora in ora sa bea 50 ml de lapte sau pur si simplu nu stiu de ce. Innebunesc cand o gasesc in fundulet in patut. Asa ca suntem chiauni. Carmenutza, incearca sa ii faci perisoare si mareste intervalul dintre mese. Pune marar, patrunjel... sa aiba "gust". Bibi, asa ma bucuram si eu ptr o sacosa de incaltari de la o nepotica de 2 ani, dar am citit in Mami pe martie si se explica acolo ca nu trebuie folositi pantofiori de la alti bb. Asa ca eu am inapoiat "zestrea" sa nu ma tenteze. Explicatia f pe scurt este ca niste incaltari deja purtate se deformeaza si acestea vor afecta piciorusul bebelusului aflat in formare. Nu stiu daca am fost coerenta. Ma duc sa ma culc. SANATATE LA BEBEI ca e tare greu sa fie bolnaviori.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor luata de val, de vremea asta ametitoare aproape ca pic seara franta si nu mai apuc sa intru pe forum Stiti cum se spune “Du-te in sat si da de veste, vino acasa, fa cum poti.” Cam asa sunt eu acum cautand o femeie sa ma ajute la curatenie. Pana la urma m-am apucat singurica. De abia am facut bucataria. Bebe a fost cumintel, numai ca eu puneam ceva in sertar el le scotea. Geamurile le-am sters usor pt ca era uimit de ce fac si scotea doar “O!OOO!!” Am fost si prin gradina sa mai punem restul de floricele… ce mai am fost tare harnica. Am citit ca bb nu pre mai mananca, si noi trecfem prin aceasi faza.pe langa dintisori, cred ca si vremea mai e de vina. Iar a inceput sa doarma aiurea noaptea si sunt … de ma aduni cu farasul. Crisa iti doresc numai bine si vezi fii cumincioara. Mi-ai adus aminte ca si eu am avut o groaza de vise erotice, cand eram graviduta si chiar in luna a 9 –a am fost f obraznica. Citisem nu mai stiu unde ca atunci cand facem dragoste bebeii se simt tare bine. Asa ca poti sa visezi si lasa practica pe mai tarziu…. Fetelor nu mai vine nimeni pe chat sa mai vb si eu? spuneti-mi cum faceti si aduceti maimutele din astea dragalase, ma refer la animatele astea ...altele decat cele din forum. Va pup si sanatate. Mihaela si [copil] Flaviu http://community.webshots.com/user/pojogao
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! Sanatate pentru bebeii bolnaviori![pup] E vremea pacatoasa si inselatoare. Cu toate astea, noi am fost cateva zile la munte si abia mi-a venit sa ma mai intorc acasa. Am intrat sa va salut si ma apuc acuma sa va si citesc pe indelete. Romana, multumim pentru pozele de pe site si salutam burticile sectiunii, Romana si Crisa! Pupici, Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor! Ce mai faceti??? Vroiam sa-mi dau si eu cu parerea vis-a-vis de problema BB+catel. AI mei au caine, de fapt este catelul meu, insa l-am abandonat dupa casatorie, la inceput pt ca nu aveam locuinta noastra, apoi pt ca nu prea am fi avut cand si ce sa-i dam de mancare (ca nu prea stateam acasa, mancam la parinti cu schimbul, si nu prea aveam nioci bani), mai apoi din comoditate. Catelul e un scump, insa nu prea e jucaus, e batran, dealtfel (12 ani). Cand era Bogdan mic, am stat mai mult pe la ai mei, deci catelul era parte din peisaj, si nu au fost probleme majore. Cainele se cam ferea din calea lui, de frica, ba il lovea cu premergatorul peste labute, ba il tragea de urechi/ mustati/ coada... Din fericire, in afara de cateva maraieli fioroase, nu au fost alte incidente; ar mai fi de spus ca Dl catel are 'antecedente penale': m-a muscat de buza, cand il certam acu' cativa ani, e drept ca partial a facut-o din gresala, insa muscatura si semnul au ramas, si n-as vrea sa pateasca vreunul din copiii mei asta... Ce sa mai zic, pe la 1 an, cred, a devenit curios si l-am vazut intr-o zi ca mesteca de zor ceva... el care nu manca niciodata, aproape... luase o graunta din mancarea cainelui, din strachina... Pedigree, cred... noroc ca era destul de crocanta si n-a reusit s-o mestece, i-a simtit doar gustul. In fine, zic eu ca problemele cu copii si catei in apartament nu se termina niciodata, am trecut prin periaode cand lui Bogdan ii era foarte frica de el, ca si de alti caiini (pe la 2 ani si ceva), din simplul motic ca Rok venea sa-l pupe de cate ori il vedea si copilului nu-i placea deloc, acum se impaca bine, insa Rok tot il mai maraie uneori cand Bogdan il mangaie... asa ca mi-ar fi teama sa-i las nesupravegheatai, si sa recunoastem ca oricat de atenti am fi, 1 minut sau doua tot ne scapa din priviri... asa ca eu as da cainele, chiar daca a cineva strain... peste cativa ani poate vom cumpara si noi unul, cand baietii vor fi mari si se vor ocupa chiar ei de el... ([alcool][alcool][alcool] ma imbat cu apa rece... ca tot pe noi va cadea magareata!!!) amik -eu zic sa ai rabdare cu Alexandra, n-o sili sa pape, stiu ca e greu, insa fii linistita, cand ii trece complet raceala sau ce o avea ea, o sa-i revina pofta de mancare!!! Si in nici un caz sa nu-i dai Fe sau vitamine fara sa-i faca analizele! Nu se anemiaza in cateva zile, fii linistita! Bogdan al meu nu a mancat nimic cu pofta pana la 2 ani... mereu silit, cu insistente, si foarte putin... o singura data a fost necesar sa-i dau Fe, in urma analizelor, dupa ce fusese foarte bolnavior si luase antibiotice o perioada lunga de timp... Crisa, - viseaza linistita, si fii multumita ca macar nu faci [ex][xinpat] din motive medicale... eu n-am avut nimica-nimicutza, doar un sot prea protector cu BB-ii din burtica, asa ca de cum a inceput sa creasca respectiva burtica, pe la 3 luni... GATA!!! sa nu-i faca rau BB-ului, cumva! chiar inainte sa-l nasc pe Bogdan, seara, m-am uitat la un filmulet de-ala peste 16 ani, sotu' dormea... am visat ceva... si poate de-aia l-am nascut cu 6 saptamani mai devreme[;)][?]. Rabdare multe, si sarcina usoara... Romana - eu am scris povestea nasterii lui Tudor la 'nasteri', prin august, poate... daca vrei s-o re-scriu si aici, pe scurt... spune-mi! - "GATA! am nascut si-a doua oara..." daca dragoste nu e, nimic nu e!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragutzele, ce faceti? Dar bebeii? Davidutz al meu e bine. A inceput sa iasa din nou afara. Tarcul e acum cel mai bun prieten al lui. Sta cu zecile de minute in picioare, da ocol, se bataie si musca din el cu spor. Deja a inceput sa-l roada. Seara primeste si o portie de 30 de minute de premergator. E cel mai fericit. Vine fuga dupa mine sau mai nou, mestereste la dulapuri. Aseara si-a petrecut tot timpul in fata unei usi pe care s-a tot chinuit sa o descida si dupa ce a reusit a scos tot ce se putea de acolo. Prosoape, lenjerii de pat. Toate zaceau in mijlocul camerei. Eu curatenie de Paste nu servesc ( pentru asta e menajera) iar alte pregatiri nu facem pentru ca plecam la parintzii lui colegu`. De-ar fi si la job mai lejer! Revin mai tarzior.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...