Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie-iulie 2003(16)


Recommended Posts

Buna dimineata! Bibi, multa sanatate lui David. Sunt si eu interesata de suflul sistolic, pt. ca si noua ne-a zis dr. ca "se simte un mic suflu". M-a intrebat daca s-a invinetit vreodata in jurul gurii si mi-a zis ca de cele mai multe ori nu este nici o problema si ca se rezolva cu timpul. In maternitate stiu ca s-a invinetit o data, dar dr. de acolo mi-a zis ca nu are nimic. Nu vreau sa par inconstienta, dar cred ca totul este bine, asa ca am incercat sa nu dau mare importanta aspectului asta. In functie de ce o sa imi zica la urmat. consultatie, o sa o duc la cardiolog sau nu. Adi, multa sanatate si Mariei! Alina, tinem pumnii pt. rezultate bune la test. Si noi ne-am plimbat mult weekend-ul asta si mi-a fost f. greu sa ma reacomodez ieri la birou. Tot as vrea sa ma plimb cu Mariuta. Am reusit sa scapam de premergator: s-a rupt. Si chiar acum Maria nu mai vrea sa stea decat in picioare si sa mearga, doar ca ea nu se tine de nimic, vrea sa mearga singura, asa ca trebuie sa stea tot timpul cineva dupa ea. De ieri are tentative de a zice mama. Repeta intr-una na-na-nia-mia si din cand in cand ma. Trebuie sa inchei acum. Va pupam Cornelia si bb Mariuta http://community.webshots.com/user/cornelianis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna ziua mamici! Mi-a spus o prietena ca ea ii face bb-ului ficatelul la flacara aragazului. Am incercat si eu. Iese f f gustos si Alex il mananca cu placere. Daca vreti sa faceti ficatelul asa ,sa-l intepati din loc in loc ca sa nu plesneasca pelita repede, sa aiba timp sa se coaca in voie. Eu i-asm cumparat un crap mare viu, nu prea gras pe care l-am proportionat in bucatele mici, l-am pus la congelator si o data la 3 zile ii fierb o bucata si ii dau. Mi-a recomandat chiar vanzatoarea sa iau peste viu, eu am vrut sa iau file, spunandu-mi ca ce e viu-"misca", a fost sincera femeia, nu poti sa stii ce cumperi . Asa ca i-am urmat sfatul si am cumparat peste viu. Va doresc numai bine si mai vorbim. irina, mama lui [copil] Alex http://community.webshots.com/user/orzuirina http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=6027&cid=3348
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Sa va spun ce zicea un doftor la nu mai stiu ce emisiune TV. sa invatam copii sa isi sufle nasul, pentru ca sunt unii chiar si mari (5-6 ani) care nu stiu sa faca lucrul asta si in loc sa isi sufle nasul, si-l "trag", si secretia in loc sa fie eliminata sta prin nas si sinusuri si se fac fel de fel de infectii. Avem si noi in sfarsit al doilea dintisor, la o luna si jumatate dupa primul. De aia a fost mai agitat in ultimele nopti. Am observat ca pe puiul meu il cam doare burtica de la danone cremoso asa ca o sa trec pe altceva. Vrea non-stop in picioare si bodogane intr-una. Dimineata abia astept sa-i aud glasul. Minuni copii astia. Aditzu, irina o sa fie o supla ca si tine. Bine ca sunteti si inalte. Maria, tu crezi ca e asa usor cu "ma-ma"???? Nu vezi cum asteptam toate sa se intample minunea. Burtica mea e bine. Astazi merg la doctor la control si probabil ca saptamana asta o sa fac cerclaj. Faina tare si jucaria voastra. Trebuie sa-i mai iau lui Tudor ceva hainute ca i-au ramas toate mici. Nu prea stiu insa ce avand in vedere vremea asta schimbatoare. Corina, Tudor nu prea mai mananca la masa de la ora 10:00 dimineata. Am citit in "mama si copilul" ca unii copii renunta la masa asta intre opt si noua luni. Lya, pe prof. Jianu il gasesti la o policlinica de copii de Dorobanti la nr.58, cand mergi de la hotel Dorobanti spre hotel Perla, pe partea dreapta. Are program lunea sau martea (nu mai stiu) si sigur joia de la 12-14. Trebuie sa mearga cineva de dimineata acolo sa ia bonulet si apoi te duci la 12 cu puiul. E un ortoped renumit si eu personal sunt foarte multumita de el. Am inteles ca ar avea consultatii si la Medicover dar nu l-am gasit pe lista medicilor de acolo. Poti sa cauti pe site-ul www.medicover.ro numarul de telefon si sa intrebi. Ii tinem puimnii sotului sa gaseasca ceva fain de lucru si sincere felicitari ca reusiti sa fiti asa de chibzuiti. Nicole, stai linistita, te chemam noi daca ne intalnim. Cred ca propunerea de a ne intalni o data pe luna este foarte buna. Bobi, Andi e mortal. Cred ca v-ati topit. cele mai frumoase clipe ale nosatre este cand stam de dimineata toti trei (patru) in pat ca seara tati vine prea tarziu. Anamaria, si eu snt curioasa cat a mai luat Tudor in greutate. Nu mai avem cantar si abia la noua luni mergem la control. ' Pufulete, noi am asteptat o luna si jumatate dupa al doilea dintisor si in sfarsit ieri a aparut. Este unul mare si unul mic de tot. De ce operatie zici tu ca nu am inteles bine??? Cred ca ar trebui sa intrebi un stomatolog de aparat dentar. Nu cred ca se pune la dintii de lapte. Chiar sa ne mai tii si pe noi la curent. Invatam si noi cate ceva una de la alta. Carmenutza, tu intr-adevar o calesti pe Maya. ma oftinc si eu ca nu sunt atat de curajoasa in privinta asta. Peste eu ii dau salau (se recomanda peste alb) si il fierb 15 minute. Romana, nasol ca acum este sezonul racelilor. Bebe 2 inca nu a miscat. astept cu nerabdare. Oricum in sarcina asta ma simt mult mai bine (la inceput a fost mai nasol parca). Kehleyr, ce bine ca mergeti la aer curat. Abia astept sa fac si eu chestia asta. Pojo, chestia cu consistenta laptelui nu cerd ca e adevarata. Cel putin asa sustineau mai multi medici la televizor. Suoper ca stati la casa. Of Doamne, sa stai toata ziua in curte, visul meu. Din pacate imi e cam greu sa intru la ora aia tarzie pe chat. La 22:00 scot catelul si apoi abia astept sa ma spal si sa ma bag in pat. Si mai nasol e ca sotul meu cam atunci vine acasa si stau cu el. Mi-as dori si eu sa vina acasa macar la noua seara insa .... Alinuta, sa-ti traiasca Alexandra, sa se faca mare si sanatoasa, ca frumoasa e!!! Doamne ajuta sa iasa bine testul papanicolau. adi, imi pare tare rau ca ai racit la intalnire. Cu vremea asta e cam greu sa stabilesti intalniri cu copii. Daca nu e frig, ploa sau e vant. Las ca vine ea vara. Peste iau de la Carefour. Salau proaspat si il portionez (iau cam juma de kg). Eu zic sa ii zici doctoritei de ortoped. Poate a gresit si ea. Calina, sanatate si tie si puiului. Cornelia, si noi am renuntat saptamana trecuta la premergator. E destul de greu ca vrea numai in picioare dar am senzatia ca o sa merga repede. acu ne spui ca zice "ma-ma".... Bibi, ce ati mai facut? Plecam afaraaaaaaaaaaaaaaa. Pupa Crisa burticoasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragutele de voi, ce mult mi-ati lipsit! Noi de vineri seara o tot tragem. Dupa primul consult medical am avut nevoie de o a doua opinie si am plecat la Breza. acolo am un medic peditaru care l-a mai vazut pe David. Dupa al doile consult m-am lamurit si eu ce are baiatul meu. 1. Bronsita. Vantul asta de primavara e un pacatos! Duce cu el numai virusi. Chiar m-am ofticat pe David si l-am certat ca l-a lasat pe virusul cel rau sa vina la el. Doar cu doua saptamani in urma vazusem impreuna un film de animatie pe HBO, cu un virus care intra in organismul unui tip si de aici o intreaga aventura cu celule albe si medicamente care pun mana de la mana si lupta cu virusul cel rau ca sa-l salveze pe nenorocitul care nu respecta nici cele mai elementare reguli de igiena. ( hai ca bat campii!) 2. In gat are un care herpes care ii da stari urate. Dureri in gat, lipsa poftei de mancare, si chiar stari de voma. Din cauza gatului a trebuit sa-i dau antibiotic. Cu antitermice si frectii nu trecea. Am renuntat la augumentin si i-am dat Ospen. partea proasta e ca tratamentul trebuie sa dureze cel putin 5 zile. 3. Suflul e un sufluletz inocent, dar oricum mi s-a sugerat sa-i fac o eco-fono-cardiograma. Am notat recomandarea pentru Diagnosis. Mai devreme am sunat la CMU. Trebuie sa revin cu un telefon pentru programare la dr. Apetrei, despre care nu stiu nimic, asa ca am sa merg la Diagnosis. Multam pentru informatie![flo] fabra, tot are de sambata in fiecare zi, dar niciodata mai mult de 38,5. Oricum, e rau de boala! Barbat adevarat, nu se dezminte![bang] Una peste alta s-au dus pe apa sambetei cele 11,6 kg. ale noastre. dar recuperam noi. Mihaela, multumesc pentru informatii.In sfarsit am inteles si eu de ce e important sa intervii prompt atunci cand apar probleme de sanatate. Carmenutza, multzam fain pentru informatii. Initial ma batuse gandul sa caut si eu pe net niscaivai informatii, dar David m-a coplesit cu atentia pe care o necesita. M-au cam depasit termenii dar concluziile pe care le-am tras au fost doua, si cred eu bune. Unu- suflul tine foarte mult de ereditar. Doi de cele mai multe ori se vindeca de la sine odata cu trecerea timpului( se pare ca a pubertate). Dr. chiar ma intereseaza. Acum nu vreau sa-l mai vada nimeni, dar in viitor am nevoie de un alt pediatru. Parca tu mergi cu Maya la dr. Radu. O stiu din maternitate si impresia pe care mi-a facut-o e super. Iar in ceea ce-l priveste pe Patrick am notat tradarea[:D]. cam atat, ca sunt fugita de acasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua dragi mamici! Nu stiu daca mi-ati dorul prea tare, dar eu va asigur ca vi l-am dus. O sa povestesc repede ce se mai intampla pe strada noastra, inaite sa apara cine stie ce altceva de facut. Matei a crescut si s-a dolofanit - am aflat cu uimire ca are 9.5 kg si 76 cm. E puternic, vesel si neastamparat. Ii merge gurita incontinuu, el stie ce spune. A invatat un cuvant important -"NU" si ni-l serveste cand ne e lumea mai draga. In "bagajul de cuvinte" romanesti mai tine si: mama, tata, dada (adica Dadi - dadaca), Ala (adica Ana), dai-dai (adica da-ncoa), haida si se mai adauga mereu noi minunatii. Distractia favorita - aruncatul jucariilor din pat. Mai precis dupa pat astfel incat trebuie sa ne chinuim mai mult sa le scoatem. Pe locul doi: ruptul revistelor. Nu merge in patru labe, dar se taraste cu viteza. Merge in picioare tinut de maini. --------------- Program: 6-7: masa de dimineata: ~240ml lapte *distractie cu jucarii, surioara, parinti si/sau dadaca 9-10: papa de fructe: 1 banana+branza dintr-o cana de lapte+1 mar mic (sau alte fructe dar cam asta e cantitatea) *nani cca 2 ore *distractie in parc 13-14: papa de pranz: ~250-300ml de piure de legume + carne/galbenus de ou (2/saptamana) /ficatel (saptamana trecuta a fost prima data) *nani 1-2 ore *distractie cu Dadi/restul familiei daca e weekend *o noua repriza de parc + 1 iaurt sau alta gustarica 19-20: masa de seara: lapte cu cereale ~270ml *nani-nani puisor --------------- Imi pare rau ca nu am putut veni si eu la intalnire. Am sperat pana in ultimul moment sa va fac o surpriza si sa apar, doar ca in ziua cu pricina am fost atat de racita incat nu m-am putut misca din pat. Sper sa nu o ratez pe urmatoarea. Poate totusi o putem pune la o ora mai matinala, pentru ca la pranz doarme Ana. pe curand (sper), madishor incoerent
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetele! Ama, nu-i pune supozitoare doar ca sa aiba zilnic scaun, incearca sa schimbi ceva in alimentatia Marei: mai mult cartof fiert, mai putin orez, da-i iaurt, peste mai bine decat vita, spanac, mere crude, dar nu coapte, banana mai rar, chestii de-astea. Bobi, dementiala faza cu neata! carmenutza, si eu tot salau ii dau lui Mihai. Il fac fiert sau la cuptor cu legume cu tot. Apropo de asta, am inceput sa prepar la cuptor mancarea lui Mihai si vad ca ii place mai mult. Romana, si noi adunam jucarii de pe jos de ni s-a acrit. Si e obligatoriu ca intai sa le urmareasca cu privirea, sa le repereze pe jos si abia apoi sa ne simtim sa i le dam inapoi. Mihaela, nu mai fierb nici eu biberoanele, decat cand imi aduc aminte. Nici nu mai conteaza deja acum, cand oricum baga in gura toate cele nesterile si in plus, si-au format deja sistemul imunitar. Adi, sanatate Mariei! Nu strica sa o vada medicul, ortoped, neortoped, daca ti-a dat trimitere la el, o fi stiind ea ceva. Bibi, tinem pumnii pentru David sa se faca bine. Mi se pare ca v-am mai zis, si Oana are suflu sistolic si in afara de faptul ca o data pe an isi face testele la cardiologie, nu are nici o treaba. Nesemnificativ. sa cum ziceai si tu, va trece mai tarziu. In sfarsit pot sa spun si eu ca ai mei copii se joaca impreuna. De cateva zile au prins amandoi gustul de a se juca unul cu altul si e o harmalaie in toata regula si ii doare in cot de noi. Si sa vedeti tandreturi... pupici pe obrajori, gurite, nasucuri, picioruse, manute, burtici, nasucuri frecate unul de altul, luat dupa gat, zambete si rasete. Sunt un deliciu si sunt fericita pentru ca aveam temeri ca ziua in care isi vor cauta compania unul altuia va fi mai tarziu. Azi mi-e somn tare. Va pupam pe toate cu bebici cu tot, Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIHAELA: Eu ii fierb biberoanele deoarece prefer sa stiu sigur ca nu se imbolnaveste de la ele. Ii fierb si apa pentur lapte. E bine ca mai amini intarcarea. Si lui Cristi ii place sa adoarma in bratele mele cu capul pe umarul meu. Ii tot spun poezii, uneori ii cint dar nu vreau sa-l stresez ca nu prea am voce. ALINUTA : La multe luni si ani bebelusei. Si Cristi a implinit ieri 9 luni. E baiat mare. Se vede ca intelege ce-i spunem. Recunoaste unele jucarii si cind il intreb unde-i mingea se repede ca un soricel prin patut sa mi-o aduca. Avem si telefon de jucarie la care ii spunem „alo-alo“. ADI: Cumparai Mariei Babybalsam - e bun pentru desfundat caile nazale si Karvol – sint niste capsule ce se taie si se pun pe hainite sa inspire bebe vaporii de eucalipt. Poate asa o sa-i mai treaca si durerile de git. Da-i multe lichide. In special ceai si nu-i pune cereale in lapte, lasa-l asa simplu. Pireul de legume fa-l mai apos. I-ai dat Nurofen? Ii scade repede febra de la el. Sanatate fetitei. Cristi e mai bine dar e cam cuminte de cind a avut febra. Acum asteptam sa vedem ce se mai intimpla. Nu l-am mai scos afara , vrem sa fim siguri ca e vindecat. CRISOTEXA: Si eu ma simt mai bine la aceasta sarcina. Mai rau a fost la inceput cind aveam greturi. MADISHOR: Am stat si m-am minunat ce bine manica puiutul tau. Eu nici macar nu stiu cite kg are Cristi. Deci ii dai si mar si banana si brinza in acelasi timp? http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare!!! am cam disparut in ultima vreme...cu parere de rau va spun ca nu mai am timp sa stau la calculator.in putinele clipe linistite,cand alexandra doarme,nu stiu ce sa fac mai intai prin casa. de cand s-a facut asa de frumos afara iesim cate cel putin patru ore pe zi! in rest...alexandra are deja trei dinti,iesiti pe 3,11 si 19 martie.acum astept din zi in zi a iasa si al patrulea!saracuta,ce dureri o avea!dar nu se manifesta!singurul lucru care ma supara este ca nu prea mai mananca mancarica!cerealele de dimineata sunt ok.dar supa de la pranz e tragedie!i-a facut bunica mancarica cu salau...ciorbita de loboda....ma rog,chestii diferite de clasica supa-crema de zarzavat!nici nu se uita la ele. o las in pace deocamdata...in ideea ca e asa de la dinti! e topita dupa copii,dupa leagan,dupa caini...e o fire foarte sociabila!si mi-e asa de drag de ea atunci cand o vad interactionand cu alti copii!vorbind in limba lor,cedandu-si jucariile! este nazdravana!nimic nu-i scapa!e vesela si scumpica! ne-am cumparat un carucior mai sport,mai usor...mai mic si mai comod!e un "no name"!dar eu sunt teribil de multumita de el! zilele trecute am plecat de la noi din berceni cu tramvaiul pana in muncii,apoi pe jos pana la dinamo!eu cu alex in carut! a fost foarte misto!simt ca am mai multa libertate de miscare acum! trebui sa iesim din nou afara! va pupic si sper sa mai scriu cat de curand! Alexandra mare si Alexandra mica...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele fete, Am fost la doftor. Bebele e bine, cele trei valori de la triplul test sunt bune, colul insa e deschis ca o floare. asa ca maine ma internez pentru cerclaj. Sa imi tineti pumnii. Am ceva emotii desi am mai trecut o data prin asta. Poimanine cand ma externez va dau de stire. He, he, o sa revad spitalul unde l-am nascut pe Tudor. Va dati seama ce dor imi era!!! Sexul bebeului nu s-a vazut la ecograf asa ca suntem tot in asteptare in privinta asta. Din pacate Tudor are iar nasul infundat. Nu trebuia sa il scot ieri pe vantul ala nebun. Toata iarna a iesit pe ger si nu a avut nimic si de la vant iaca s-a infundat. Nu stiu de ce nu ma invat minte sa il tin in casa cand bate vantul foarte tare. sper ca mi-am invatat lectia. Iarna asta e de vina, ca m-am saturat de stat in casa. Amik, nu stiam ce e cu tine. Sanatoase sa fiti chiar daca ne "vedem" mai rar. Pupa Crisa burticoasa in curand cerclata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...