Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie-iulie 2003(16)


Recommended Posts

Miha si mie mi se pare ca doarme mai bine.Sper sa mearga spre bine nu inapoi.Biberoanele le fierb o data la luna. ADI sper sa se faca bine cat mai repede fetita ta.Sara are nasul putin infundat si tot ma stresez ca nu poate manca si dormi bine. Crisa Sara vrea sa isi scoata masa de la pranz si nu e bine dar nu stiu cum sa fac.Incerc sa fac pauze mai mari intre mese,poate tine.Ma bicur ca bb 2 e bine si sanatate la Tudor. Sara e cu nasucul infundat si tot nu vrea sa manance masa de la pranz.In rest stam toata ziua afara numai cand dormim intram inauntru.Nu ii mai place nici in carucior(nu ca i-ar fi placut ei vreodata,dar o jumatate de ora mai statea) si trebuie sa mergem pe jos tinuta de manute.Noroc ca restaurantul lui bunicu e exact langa un parc,in fata e Bega,iar dupa rau e parcul copiilor si e tot ce ne trebuie,doar vremea frumoasa sa tina cu noi. Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna mamici si bebelusi....am adormit-o pe Maya si sper ca in noaptea asta sa doarma..azi noapte pe la 1 era in fund la noi in pat si chiuia si striga la o jucarie de mama focului...o duceam la ea in camera si incepea scandalul ..dupa cateva incercari nereusite de a o lasa la ea in camera, l-am trimis pe Razvan la ea in camera si noi am dormit amandoua in patul conjugal, si nu s-a mai trezit fetita mea decat dimineata...cred ca de asta tot miorlaia de cateva zile..nu prea mai vrea sa doarma singura in camera si imi este teama ca daca cedez de cateva ori s-a terminat cu intimitatea nostra. Noi sintem afara non -stop ...de la 14..pana seara la 19-20. Ne-am facut gasca de mamici in parc, venim cam la aceeasi ora si bb de varste apropiate...este super haios. De abia astept sa va mai intalnesc. Am trecut azi pe la "Z" , au adus hainute de primavara SUPERBE...am facut si noi ceva achizitii..nu ma pot abtine sa nu ii cumpar ceva..aproape zilnic. De cateva zile Maya nu se mai atinge de supa...o iau in parc la biberon si nu vrea deloc..numai lapte ar papa...nu stiu ce sa-i mai fac... Bibi, sanatate multa piticutului....si stai linistita sa prima dragoste nu se uita niciodata...ba mai mult o gramada de femei se intorc la ea.[;)] Da, eu la dr. Radu merg..cand te hotarasti spune-mi si iti dau nr de tel. Eu sint tare multumita de ea. Adi, sanatate multa Mariutei. Si eu zic sa o suni pe dr. ..poate i-a incurcat... Crisa, iti tin pumnii maine...si sigur este fetita..ai sa vezi!![;)] La cate zile ii dai peste? Carmen si bb Maya Alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisa-canalul lacrimal e cel care face legatura intre ochi si nas,daca se infunda atunci lacrimile care spala ochiul nu se mai scurg in nasuc ci pe obraz.Prin urmare bb lacrimeaza tot timpul.Daca prin masaj nu se desfunda canalul, in timp se infecteaza si se produce o secretie galbena tot mai abundenta si copilul se trezeste cu ochisorul lipit.Eu cand am vazut ca secretia creste pe zi ce trece, m-am speriat si m-am dus cu Mara la Urgenta la Clinica de oftalmologie in Cluj.Operatia consta in introducerea unui ac in canalul respectiv cu scopul de a-l desfunda.Operatia in sine n-ar fi dureroasa daca stai cuminte dar bb nu poate asa ceva.Au tinut-o 4 oameni pe Mara, iar pe mine m-au scos afara.Ea plangea in sala si eu plangeam afara pe hol.A chinuit-o f. rau pt ca are o conformatie mai ciudata a ochiului si medicul nu prea reusea sa patrunda pe canal.Aparat dentar nu se pune la dintii de lapte ci doar la cei definitivi, dar ma gandeam ca daca cei de lapte sunt strimbi si cei definitivi vor fi la fel. Ama si bb Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! La multi ani tuturor bebeilor sarbatoriti zilele astea! (am ramas cam in urma cu urarile) Crisa, iti tin pumnii pt. cerclaj. Multa sanatate lui bb Tudor, tie si bb-ului din burtica! Bibi, lasa ca invinge David virusul cel rau[box]. Madishor, [bis] pt. realizarile lui Matei! Ma incearca si pe mine un sentiment de invidie, pt. ca Mariuta nu prea zice nimic si pare departe momentul in care sa vorbeasca cu adresa. Elena, ce frumos trebuie sa fie sa-ti vezi copiii inteleganddu-se asa de bine! Esti o fericita. Romana, ce fel de telefon de jucarie aveti? Maria nu mai vrea sa se dezlipeasca de tel. meu mobil si poate o pacalesc si eu cu unul de jucarie. Pupici bb-ilor! Amik, ce bine ca mai dai si tu un semn! Caruciorul sport, asa "no name" cum e, cat a costat si nu e totusi baby care sau ceva de genul asta? Ii caut si eu Mariei si am vazut Chicco (cady parca) dar costa aproape 4 mil. si nu prea pot sa investesc atat. Corina, ce bine ca ai pe unde sa te plimbi cu Sara! Noi cand iesim in parc, zici ca am pleca in excursie, asa de departe e! Plus ca nu ne puutem refugia decat pe la o matusa care sta cat de cat mai aproape. Carmenutza, e greu sa lasi puiul sa planga, dar nu cred ca trebuie sa cedezi. Mie imi e groaza pt. ca inca Maria nu doarme in camera ei si nu stiu cum o sa o obisnuiesc. Ziua adoarme singura oriunde, dar noaptea s-a obisnuit sa ne stie langa ea. Ama, saracuta Mara, prin ce a trebuit sa treaca! Mai nou sunt ingrijorata pt. ca tot controland-o in gurita pe Maria, am descoperit o ridicatura alba (ca un coltisor) pe gingie, cam in zona caninului-primului premolar. Este in partea exterioara spre buza. Imi e frica sa nu fie un dintisor care iese aiurea. O sa mergem la dr, dar abia sapt. viitoare. Oare sa o duc la un stomatolog sa o vada? Nu stiu cat de clar m-am exprimat, dar aveti vreo idee daca poate sa fie altceva? Ma laudam ca am scapat de premergator, dar ieri tati a venit acasa cu altul pt. ca "nu putea sa o lipseasca pe Maria de o asa bucurie". Eu m-am bosumflat putin, dar sincera sa fiu imi e de folos in momentele in care Maria nu vrea sa stea in tarc si nu pot sa stau dupa ea. Mi-am propus sa o las max. jumatate de ora pe zi, dar imi e teama ca mama o sa o tina mai mult. I-am facut instructajul, dar nu stiu cat de "ascultatoare" o sa fie. Acum doua zile, Maria a mai invatat ceva: ii spune mama ca daca mananca se face maaaare si ea ridica manutele. E foarte comica, pt. ca mai nou o intrebam cum e tati si cand aude maaaare, ridica manutele. Va pupam, Cornelia si bb Mariuta http://community.webshots.com/user/cornelianis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi m-am sculat f. fericita. E frumos afara (deocamdata), bb s-a trezit la 07:30, a papat bine si...... e ziua mea de nastere. Cred ca este cea mai frumoasa aniversare din viata mea, pt ca il am pe Alex care ma bucura in fiecare zi mai mult. A inceput sa inteleaga mai mult ce-i spun, ma pupa .....e un scump. Nu-mi doresc decat sa fie sanatos si noi la fel ca sa-l putem creste. Va pup pe toate si toi bebeii! Magda si bb Alex puisor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cornelia,carutul l-am luat din carrefour si a costat 1 mil si ceva,parca!oricum,fara sa se apropie de 2!!!este super.inca nu mi-a pierit entuzasmul cu privire la el avand in vedere ca 8 luni de zile am impins la o CARUTA,frumoasa,dar greeeea!!!! va pupic dulce! bafta crisa! Alexandra mare si Alexandra mica...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata dragi mamici! Bibi: dr. Apetrei - daca e cel de la spitalul Fundeni, atunci e foarte bun si merita sa mergi la el. Succes in lupta cu nesuferita aia de bronsita. Romana - scuze ca nu ti-am raspuns la mail, dar am avut treaba pana dincolo de urechi. Elena - si piticii mei au inceput sa se joace impreuna, doar ca Matei are prostul obicei de a o trage pe Ana de par, asa ca joaca se incheie repede si cu urlete. Mihaela: Biberoanele de lapte le fierb dupa fiecare folosire, pe celelalte odata la cateva zile. Crisotexa: Mateiul meu e un mancau. Intr-adevar ii dau si banana si mar si branza, dar banana o aleg sa fie mica. Cand ma uit la el cum mananca ma minunez - Ana a fost o sclifosita, nu deschidea gura deloc - ii bagam lingurita printre buze, manca pe jumatate cat mananca fratele sau acum si fiecare masa dura cate 1 ora. Matei e mereu flamand, alearga cu gura dupa lingurita si termina castronul in 10 minute. Cu toate astea nici Ana nu era slabanoaga si nici Matei grasan. Pufulet: Nu trebuie sa iti faci griji din pricina dintilor proaspat iesiti. In majoritatea cazurilor se indreapta atunci cand apar si ceilalti. Oricum nu se pune aparat la dintii de lapte. Cornelia: Nu iti face griji in ceea ce priveste vorbitul - variaza foarte mult momentul in care incep pititceii sa vorbeasca. Prietenul Anei nu a spus pana spre 2 ani decat "ma", ceea ce nu-l impiedica acum sa vorbeasca de ne asurzeste. La noi in familie toti copii au vorbit foarte devreme si foarte mult. In schimb nu au stat nici unul in fund pana pe la 8 luni. Cat despre carut, daca te gandesti sa mai faci un bebe in urmatorii ani cumpara unul de firma (cel sport de la Chicco e excelent). LA MULTI ANI MAGDA, si tot ce iti doresti!!! Voi ce faceti de Paste, mergeti pe undeva? Noi tare am vrea sa mergem la Bran, nu mai vine nimeni? pe curand, madishor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va pup fetele, Iar am citit in diagonala, oricum sanatate pentru David si Maria ! Stiu ca e greu dar incercati fara antibiotice. Cu balsamuri si chestii din astea ! Cred ca tb. sa dai antibiotice daca face febra mai mult de 3-4 zile. Asa mi-a zis dr. Radu Mihaela, sa am totusi rabdare. Teo a racit o singura data de Craciun, a facut febra dar nu i-am dat antibiotic. A patra zi i-a scazut febra si raceala cu totul a durat 10 zile ! Adi si Bibi va tin pumnii si fiti tari ca prin multe o sa mai trecem pentru ei ! Crisa si Teo mai are nasul infundat. Tebuie sa fim cu ochii pe ei, primavara asta pot raci mai usor ca iarna. Vineri ne mutam in sfarsit. Am treaba de nu mai stiu de mine. Am gasit doua femei sa ma ajute. Sper sa fie bine. Sanatate ! Teodora si mami Nicol
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a mai iesit un dintisor, (acum avem 3) sus, insa nu este cel din centru, cum scrie in carti, este incisivul lateral... deh, acolo a fost loc'sorul mai molicic, sa iasa mai repede! e umflata gingia si in partea simetrica, asa ca nu cred ca mai e mult pana apare si frate-sau. chipurile, azi-noapte nu s-a mai trezit decat de 2 ori, pe la 2 si la 4, dar a adormit repejor, dupa putin ceai (a doua oara, de fapt, l-a trezit fratioru' care a visat ceva si striga prin somn: "iepurasuleee...." vine Pastele, ce sa faci?!) Ca veni vorba, noi plecam de Pasti la Sangiorz-Bai, vreo 8-9 ore de mers cu masina... stam acolo 4-5 zile, abia astept! Vom pleca doar cu juniorul, Tudor ramane la mamaie, face Sarbatorile in familie... sper sa-i revina pofta de mancare, daca scapa de durerile de dintisori... daca dragoste nu e, nimic nu e!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Magda! Alex sa-ti aduca numai bucurii! Multumesc Amik pt. detalii si Madishor pt. sfat. Ma mai gandesc ce achizitie sa fac, dar ce e sigur e ca nu mai pot sa manevrez caruciorul imens pe care il avem acum. Va pupam Cornelia si bb Mariuta http://community.webshots.com/user/cornelianis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...