Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iunie-iulie 2003(16)


Recommended Posts

Fetelor, mi-a amintit Bibi de bubite sa mi-am dat seama ca am uitat [bang] sa va multumesc data trecuta pt. sfaturi. Sa stiti ca bubitele tot acolo sunt desi cred ca au trecut mai bine de 10 zile. Si stiu sigur ca e de la pampers. Mai avem rabdare... Crisa, cand eram eu bebe si chiar mai maricica am avut aceeasi problema cu ochii. Doctorita i-a spus mamei ca e chestie de conformatie, desi n-aveam cu cine sa seman din familion. Teste, analize etc. dar n-a iesit nimic. Cu timpul s-a estompat;totusi si acum ma mai trezesc uneori cu ochii putin umflati. Oricum sapt. urmat. ii fac si eu analize lui David pt. ca se trezeste cu ochisorii f.f. umflati. Si, legat de fructe, n-ai curaj sa incerci si altele : kiwi, para (la David au mare succes si n-a avut nici un fel de probleme) Bibi, de la caldura??? Pe frigul asta??? Brrrrrr...Din cate stiu eu Baneocinul pudra e f. bun, noi am folosit asta vara cand David facuse o iritatie...de la caldura [:D]. Pojo, eu nu prea am spor la curatenie. Fac cu taraita pt. ca nu se poate altfel. Mi-am calcat si eu pe inima si-am recunoscut ca am nevoie de ajutor drept care am chemat o femeie care vine luni si pretinde ca-mi face toata casa intr-o zi :-< Eu am mari dubii si sper sa nu-mi faca vreo spoiala c-o omor. Imi ia si 350.000 (tinand cont ca am garsoniera) Dincolo de asta, sunt suparata pt. ca nu stiu cum sa fac cu David. Nu de alta dar el nu mai sta in patut, s-a obisnuit pe jos si cum maine strang covoarele...Sa vedeti ce nebunie o sa fie. Va las acum pt. ca vad ca David e cam agitat si maraie in somn, sper sa nu se trezeasca. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna ! Am intrat doar sa va salutam.Sunt suparata. Bebelusa mea[copil] e racita si ea.De 3 zile mananca doar san.Nici nu vrea sa vada mancarea. Ne cam chinuim si cu medicamentele .Sper sa-i treaca cat mai repede. Multa sanatate la bebici,mamici si burtici.Lya&Ruth
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor se vede ca bebeii nostri sunt raciti. Slabe semne pe forum. las ca ne facem noi bine. In continuare avem nasucul inundat, destul de rau. E bine insa ca nu are febra si nu tuseste. Abia respira. Astazi l-am scos totusi un pic afara. Va ziceam ca nu vrea sa mai manance la ora 10 mar. Se saturase saracul. I-am dat un borcanel de la Nestle de piersica si ructul pasiunii si s-a lins pe botic. Cred ca o sa mai apelez la borcanele pana or aparea alte fructe . Salina, kiwi nu imi vine sa ii dau ca in revista "mami" scria ca-i alergenic. Asa scrie de altfel si de banana. Romana, am reusit si eu sa racesc un pic. Am luat insa un paracetamol si sunt mai bine. Va astept maine la cotitura, ca in weekend stiu ca e problema scrisul. pupa crisa burticoasa care spera ca [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor Flaviu a adormit si am si eu ceva timp… sper. De cand da sa iasa dintisorul de sus nu a mai vrut sap ape mai nimic. Cred ca toata ziua a vrut numai lapte la bibe si putina branza de vaci. Se freaca cu manuta cu paturica, cu orice prinde. Tare greu mai ies astia, ca sunt mai grosi ca cei de jos si mai lati. Azi am fost dupa trandafiri si am luat 10 fire, sper maine sa le pot planta, daca ma ajuta vremea. Vad ca va laudati cu facutul din manuta; a inceput si Flavius a faca dar face ceva haotic de parca spune “dati-mi pace!”. Cu olita nu fac progrese si sunt ingrijorata, nu vreau la vara sa faca in pampers. Crisa stiu ca banana si kiwi sunt destul de controversate, insa copii sunt extreme de diferiti sin u la oricine e vorba de alergii. Banana e recomandata dupa 1 an pt ca e bogata in proteine si se digera mai greu. Eu am introdus-o de pe la 5 luni si e perfect. Kiwi acum am incercat dar am dat fara seminte. Se stramba cand gusta dar apoi ii place grozav. Poti sa-I mai dai portocala cu banana (astfel nu se mai constipa) sau portocala cu biscuit. Sa-ti dea Dumnezeu sanatate sis a duci cu bine burtica pana la capat; sanatos sa fie bb-ul ca sexul nu mai conteaza, oricum o sa-l iubesti tare. Romana sa-mi spui daca vrei sa incep sa te ajut, ma refer la site. Cand ma gandesc ca eu sunt obosita, dar voi care mai aveti si burtici?! Imi pare tare rau ca bb-ii sunt raciti. Flaviu e un pic cu nasucul si doar un pic de “roz” in gat. Sa stiti fetelor ca eu mai folosesc si menta ulei in baita si eucalipt cu lavanda. Stiu reteta din revista “Copilul meu” ca sai se mai desfunde nasucul sis a respire mai usor, sau pt cei ce tusesc. Salina eu caut o femeie si nu gasesc, nu prea se incumeta cand vad cam care e treaba. Si nici nu mai stiu cam cat art b pe zi sa-I dau. Eu ma gandeam la 150.000 dar imi dau seama ca e prea putin. Mi-e groaza doar la geamuri cand ma gandesc ce am de spalat…. Sanatate multa la toti bebeii si la mamici pupici. Mihaela si [copil] Flaviu http://community.webshots.com/user/pojogao
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi pe aici, Multumim pt la multi ani! Crisa, Lya,Carmen sanatate la bbi si tie Crisa! Carmen, eu hamul il folosesc f putin, 5 min max, mai mult ca atunci cand paseste sa nu o tin cu manutele ridicate in sus, si ca sa nu ma aplec sa o tin de mijloc(de lene!) ii pun hamul.Am citit ca nu e bine sa le tinem manutele in sus ca isi luxeaza nu stiu ce... Voi nu ii tineti sa paseasca? Ca a mea e f incantata de asta! Bibi, cum ti-am spus si la intalnire, noua la iritatiile astea de la transpiratie ne merge f bine cu Trixera de la Avene. V-o recomand calcuros, chiar daca e cam scumpa. Am luat si noi masuta de la Simba, e la oferta - 550000, dar bb nu pare f incantata de ea...Se joaca putin, apoi o ia de picioare si o baga in gura(sau cel putin incearca). Vali zice ca am luat pt mine[:D], ca am chitait-o pana acum de am zapacit-o...ca sa-i arat copilului ce si cum. Va pupam, Gio si Taisia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele, am zis ca de data asta nu mai ratez si incer sa intru macar o data pe saptamana. ce [biz]harnicutze sunteti!!! am citit tare pe fuga ce s-a mai scris, defectul meu e ca nu prea retin cine ce a scris, asa ca: in primul rand multa, multa sanatate la bebeii bolnaviori! 1. noua ne iese al cincilea dintisor!!! si suntem tare maraiti, desi somnul de seara nu e nici mai rau, nici mai bun. in plus de asta am fost la tara cu bb si a stat numai prin brate si a fost tare rasfatat. a dat in schimb un spectacol de zile mari. cred ca a dansat vreo 2 ore non-stop intr-o noapte, pana la ora 1 noaptea. maica-mea ii canta si el se hatana, si era deja reflexul lui pavlov, si in miscare daca era si o auzea pe mama, incepea sa danseze. a fost tare haios, am ras cu lacrimi. acum e mama la mine cateva zile ca trebe sa fac ceva la calculator, si desi ea nu are experienta cu cresterea copiilor efectiv (tata a avut grija de noi), in schimb se cunoaste ca e educatoare. dumnezeule stie atatea cantece si jocuri si il distreaza pe fi-miu, eu nu fac asa. ii cant si eu si ma joc asa, dar nici nu am timp cand sunt singura cu el, mai fac si altele. dar nici nu e bine sa stai non-stop cu ei, nu? 2. noi avem un carucior sport anonim achizitionat cu 700.000 lei. super-usor, ma duc peste tot cu el. singurul dezavantaj ca nu are spatar reglabil. am vazut si in cora la fel. 3. aveti grija cu pestele cumparat din carrefour. cumnata mea a ajuns la urgenta cu peste afumat, iar una din nasele lui fi-miu a zis ca a cumparat pastrav stricat. 4. vrem si noi telefoane de jucarie. deocamdata i l-am pe unul din cele 2 fixe, plus mobilul ocazional. 5. fetita unei prietene din bv a facut rubeola! primavara sunt cele mai dese aceste epidemii. 6. mai fetelor, eu parca nu i-as mai da san lui andi desi imi propusesem sa ii dau cel putin pana la un an. motivul este ca fumez. nu mult, dar fumez. el s-a acomodat f bine cu vitalactul gratuit, ii place si simplu, si cu cereale, si de la un an oricum ma gandeam sa ii dau de vaca. si in plus de asta are toane cand imi refuza sanul. nu stiu ce sa fac. voi ce ziceti? 7. nu i-am dat peste lui bb pana acum, in schimb i-am dat mazare, stevie, bors de pui, mamaliguta, spanac... si galbenus ii dau mai rar. si nu avem un program bine stabilit. incerc sa ii dau la 8, 10, 14, 18, 22, dar in general nu imi iese, totul depinde de cand se trezeste el de dimineata, pentru ca asta depinde de cand adoarme cu o noapte in urma, samd. cam atat. de abia astept sa se indrepte vremea. deci nimeni prin cismigiu sau tinretului? va pupam pe toti, bobi si bb andi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mamicile care alapteaza-voi aveti probleme cu probleme cu bebelusii in sensul ca va musca de san.Daca da cum procedati?De vreo 3 zile nu-i mai pot da Marei sa suga decat cand e somnoroasa, altfel cand e treaza se joaca si ma musca de sfarc si doare tare rau. Ama si bb Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pufulet si eu sunt toata vanata in jurul mamelonului. Sa-ti spun cum procedeaza al meu: apuca sanul, trage de 2 ori si ma musca de sar in sus si el rade la mine cand ma vede ca ma agit si repeta de cate ori are el chef :))) irina, mama lui [copil] Alex http://community.webshots.com/user/orzuirina http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=6027&cid=3348
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicilor ! Nu m-am mutat de tot, sunt cum se zice cu un picior in Berceni cu altul in Pipera. Dar vestea buna e ca am gasit pe cineva de doua ori pe saptamana sa ne ajute cu bebe si la curatenie. Sanatate multa la bebeii bolnaviori. Noi am scapat deocamdata ! Crisa draga ai grija de tine. Acum cu cerclaj fetitza e in siguranta ! Ne-am vazut cu dr. fam. Stanescu si ne-am placut. Ne mutam cu totii la el. Multam ! Carmen si Teo face la fel, ai grija daca o culci cu tine, s-a terminat cu patutul. Eu ma abtin dar nu stiu cat o sa mai rezist pana sa o iau cu mine in pat. Salina eu folosesc pentru iritatii Bephanten, f. bun. Adi ma bucur mult ca Maria e bine. Daca planificam sa ne intalnim si nu ne iesea asa bine. (ne-am intalnit la Bricostore, Adi in formula completa, eu doar cu sotul). Cu alaptatul nu avem probleme inca, fiindca Teodora are doar doi dintisori jos. Va pup si multa sanatate la bebei ! Nicoleta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce s-a intamplat cu bb-ii? Se pare ca s-au cam termniat anticorpii. Multa sanatate tuturor! Noi ieri am avut musfiri: 2 bbi, 2 catei si 3 parinti. Ce nebunie a fost! Maria a fost f. fericita si in final a reusit sa-l faca sa planga pe un baietel de 8 luni, asta dupa ce s-a dovedit f. rezistent. Maria l-a ciupit, a vrut sa-l dezbrace, i-a dat cu jucarii in cap si a tipat la el. Dupa toate astea, mamica baietelului a apreciat ca Maria este asa de sociabila [:-)))]. Oricum, eu nu am vazut-o niciodata in asa verva. Baieteii invitati (unul de 8 luni si celalalt de 4), au dormit cate o repriza fiecare, dar ea a rezistat mai mult de trei ore. Cateii s-au simtit si ei f. bine si nu s-au suparat de "tratamentul aplicat". Am vrut doar sa va povestesc peripetiile de ieri. Am cateva zile f. incarcate la birou, asa ca nu stiu cand o sa imi mai fac timp sa scriu. Va pupam, Cornelia si bb Mariuta http://community.webshots.com/user/cornelianis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...