Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

help-toxoplasma [hia]


Recommended Posts

Salut! ma numesc liliana dinu si sunt insarcinata in 18 saptsi am facut o analiza de sange pt toxoplasma. Rezultatul este:IGG + 3,2 si IGM negativ de 0,3.Medicul ginecolog mi - a indicat sa urmez tratament cu rovamycine si nu stiu daca este bine sau nu pentru fat. Va rog sa ma ajutati daca ati trecut printr-o situatie asemanatoare. Va sarut ! LILI. trimitre-ti mail la ciprian_dinu@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cand o infectie are loc IgG + IgM sunt "positive". IgM este "positiv" in timpul unei infectii acute si raman pozitive pentre un timp limitat ( 6 luni pana la un an) IgG cresc in timpul infectiei acute si apoi scad, dar vor ramane pozitivi mereu si te vor proteja impotriva unei infectii ulterioare, deci si pe bebe implicit Ceea ce inseamna ca daca ai IgG stabil si positiv si IgM negativ ai avut o infectie cu mult timp in urma si esti protejata acum Daca ai fost negativa inainte la ambele IgG si IgM si acum ai ceea ce se numeste o seroconversie, adica o infectie acuta are loc Daca si IgG si IgM devin positivi infectia a vut loc acum putin timp si o investigatie s-ar putea face pentru a vedea cand exact. Concluzia mea e sa iei oricum Rovamycin-ul care e un antibiotic care impiedica ajungerea parazitului la bebe. Nu-i face rau lui bebe antibioticul asta, pe cand parazitul ! Si daca nu cumva stii ca inainte ai fost negativa pe toata linia, trebuie sa refaci testele. Daca IgG-ul este stabil esti ok. Alarma falsa. Daca nu si IgM va creste in curand si poti cere dupa terminarea dozei de antibiotic o amniocenteza ca sa stii daca bebe a fost afectat. In principiu cu cat numarul de saptamani creste cu atat sansele sa patrunda parazitul sunt mai mari, dar si probleme create sunt mai mici. Multa bafta si sanatate lui bebe si tie [flo] Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Liliana, Stai linistita! Intr-adevar ai anticorpi iar rovamycina este unul din putinele antibiotice tolerate in sarcina. Am luat si eu pentru ca mi-au iesit analizele cu anticorpi la toxoplasma si lysterioza. Succes si sa faci un bebe mare, frumos si sanatos. Mirela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...