Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Baton fibre pentru slabit !


Recommended Posts

Pulstar, ma ingrozeste ce spui tu aici! Nu contest ce zici pentru ca sunt obisnuita ca in cazul in care nu sunt documentata solid pe un aspect si nu stiu prea multe sa nu contrazic si sa stau in banca mea. DAR, daca e asa cum spui tu, adica soia e cancerigena !!!!????, margariana la fel (o fi), nu mai stiu ce este super toxic, ajungem sa nu mai mancam absolut nimic inainte de a merge cu un produs alimentar la laborator unde sa angajam eventual un consilier personal permanent care sa ne spuna ce avem sau nu voie sa mancam, la ce tipuri de cancer ne expunem daca ingitim ceva etc.... Am citit nu de mult ca painea este cancerigena, ca pestele contine atatea pesticide ca este aproape toxic, ca salata este un aliment daunator, ca spanacul este un fel de frunza care nu face bine nimanui, ca zaharul este cancerigen (asta cred), ca mierea are 1000 de contraindicatii, ca sarea de lamaie este cancerigena, ciocolata face foarte mult rau (ca apoi sa se spuna ca nus'ce studiu releva calitati de exceptie pentru sanatate), ca galbenusul este rau, apoi ca albusul este rau, ca laptele de vaca este bun doar pentru vitei si multe altele, atat de multe incat ar trebui probabil sa luam doar vitamina,,,pardon si de Pikovit scria cineva pe un forum pe aici ca are un compus cancerigen. Asadar, oameni buni, nu mai mancam nimic, nu mai incercam sa slabim cu nimic caci poate murim din asta!!!! Credeti-ma eu am convingerea ca autosugestia si subconstientul functioneaza atat de bine incat daca iti bagi in cap ceva musai ti se va intampla. Mai mult decat atat eu una cred foarte mult in acest principiu, mai ales pentru ca prin aceste tehnici am reusit foarte multe in viata. Chiar vreau sa dechid un subiect nou pe tema aceasta si sa discutam mai detaliat. Melania & Anna-Luciana melania
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by pulstar
Am consumat si eu produse de la firma Redis multa vreme, cateva luni bune de zile(in special Fibrobar-R si Siluet-R), pana cand s-a risipit vraja si mi-am dat seama ca totul nu-i decat o mare pacaleala. Pe langa faptul ca nu am slabit deloc am inceput sa ma intreb cat de sanatos poate fi un produs care are ca si ingrediente de baza margarina, aspartamul si izolatul proteic din soya care este proteina cu cea mai mica biodisponibilitate din natura, pe langa faptul ca mai este si cancerigena. Dar, pe urma m-am prins ca la pretul de 12000 nu o sa primesti mai mult de atat. Buna afacere pentru Redis. Intre timp am descoperit si am pus in aplicare filozofia de viata a doctorului Mercola. Acum ma simt excelent si imi pare bine ca m-am trezit la timp dintr-o stare care in timp ar fi putut avea efecte nedorite pentru mine. Am fost vegetariana timp de 6 ani, dar mi-am revenit.(la timp) Va recomand cu cea mai mare caldura urmatoarele situri: www.mercola.com si www.westonaprice.org Bafta si multa, multa sanatate!!!
Draga Pulstar Poti sa ne scrii si noua cateva cuvinte, te rog, despre filozofoa doctorului Mercola. Sunt sigura ca ne-ar fi de ajutor! [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 7 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca am lasat senzatia asta, insa nu am vrut decat sa evidentiez niste chesti pe care in mod normal nu le-ai afla de pe eticheta produselor. Autosugestia si subconsientul nu au chiar nimic de a face cu faptul daca un produs este sanatos sau nu, cancerigen sau nu. Poti sa fi cel mai optimist om de pe planeta, asta nu inseamna ca daca mananci alimente sau produse ca si cele mentionate(de ex.), vei fi ferit de efectele lor adverse. Si nu ma refer aici la ou (fie el galbenus sau albus), lapte(atata timp cat nu este pasteurizat), spanac, salata sau la mierea naturala, care din contra sunt niste alimente care promoveaza sanatatea si vitalitatea omului. Ma refer la acele produse pe care organismul uman, in evolutia sa multimilenara pe acest pamant nu le recunoaste si nu le asimileaza. Ganditi-va de cat timp exista specia umana pe planeta, si apoi ganditi-va de cat timp au aparul acele produse "alimentare" sintetice pe piata despre se bate toba c-ar fi foarte valoroase si sanatoase: Alcoolul, zaharul, indulcitorii artificiali(aspartamul,splenda,etc.),uleiurile vegetale hidrogenate(margarina, dresing-urile pentru salate, etc.),adidivii alimentari(ex:sarea de lamaie[;)]sau acidul citric cum se mai numeste), consumul industrial se soya, produsele de panificatie. Ganditi-va! Organismul uman nu este adaptat pentru a consuma astfel de chimicale care NU fac parte din dieta sa normala. Si da, chiar si pestele care in mod normal ar trebui sa fie cel mai sanatos aliment de pe pamant, s-a transformat cu timpul intr-un produs inapt consumului uman, datorita metalelor grele(in special mercurul) care i se acumuleaza in corp, datorita poluarii oceanului planetar. Asta tot din cauza industrializarii excesive a societatii umane. Nu vreau sa sperii pe nimeni, ci doar sa trag un semnal de alarma(pentru cine aude) ca lucrurile nu stau intocmai cum par a sta. Totusi, nu este pierdut totul, nu vom traim de acum in colo doar cu vitamine(sintetice si alea[;)]). Ideea este de a fi selectivi cu ceea ce bagam in corpul nostru (corpul nostru este catedrala sufletului) si cu hrana pe care alegem sa o mancam. Ideea este sa alegem produse naturale(organice sau biodinamice), pe cat posibil, cu cat mai putine pesticide(legume, fructe zarzavaturi), hormoni de crestere si antibiotice(ma refer la carne). Asta e. Stiu ca nu traim intr-o lume perfecta in care hrana noastra este pura insa cum am mai spus, putem fi selectivi. Eu de exemplu mai tot ce cumpar este de la piata, de la tarani: oua de casa, lapte proaspat si natural, smantana, unt, branza, etc. Atata ca nu gasesc si carne tot de la tarani (trebuie sa ma multumesc cu ce gasesc la magazin). Cam asta e si filozofia Dr. Mercola, ca tot m-a intrebat cineva ironic. Candva am fost si eu foarte confuza in ceea ce priveste alimentatia, dar acum am niste principii clare in aceasta directie, deoarece am cautat informatii, am selectat, am comparat, si am lasat bunul meu simt sa decida. Acum sunt multumita. Ah! si inca ceva! aveti incredere in instinctul vostru, nu in reclame!!! Va doresc multa bafta! _pulstar_
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea pulstar, gresesti. Nu te-am ironizat deloc. Te-am intrebat pentru ca intradevar vreau sa stiu. Si pentru ca, chiar mi-au placut cele spuse de tine. De aceea ma interesau principiile doctorului Mercola. Imi pare rau ca tu ai inteles altceva... [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 7 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxi, mi s-a parut usor ironic mesajul tau precedent, insa se pare ca m-am inselat. Probabil fost doar perceptia mea. Let's forget about it.[;)] Dr. Mercola este un medic nutritionist homeopat pe care personal il admir foarte mult. Munca si filozofia lui insa, nu se reduc doar la alimentatie, ci la toate aspectele vietii. Se pune accentul pe faptul ca fiecare organism se naste cu capacitatea de autovindecare, iar in conditii optime de alimentatie, stil de viata, etc., fiecare dintre noi se poate bucura de o viata prospera si frumoasa, precum si de o sanatate perfecta, plina de vitalitate. Dr. Mercola cultiva de asemenea ideea ca atunci cand o persoana este bolnava, boala respectiva se poate trata sau cel putin inbunatati prin simpla schimbare a alimentatiei si a stilului de viata, fara ajutorul medicamentelor care de cele mai multe ori fac mai mult rau decat bine. De asemenea promoveaza ideea ca o boala nu se trateaza suprimand sau atenuand efectele acesteia prin medicamente, ci identificand cauzele. Cel mai banal exemplu ar fi raceala. Simptomele racelii sunt febra, tusea, etc., iar cauza principala pentru care ne racim este faptul ca sistemul nostru imunitar este slabit. Asadar vindecarea nu vine luand medicamente antipiretice, antibiotice,etc., ci din contra luand produse PROBIOTICE care intaresc sistemul nostru imunitar, promoveaza viata si ajuta organismul sa-si indeplineasca acea functie cu care s-a nascut, adica aceea de autovindecare. In plus simptomele de care spuneam, nu evidentiaza decat insusi acest proces, adica lupta organismului pentru a elimina agentii patogeni respectivi, iar a incerca sa suprimam aceste simptome prin medicamente, nu vom face altceva decat sa sabotam straduinta propriului nostru corpul de a-si indeplini acesta functie naturala. Am simtit lucrul asta pe propria piele. In toata iarna asta nu am fost bolnava deloc. Am avut doar tentative de raceala, care insa au trecut de la sine cu ajutorul probioticelor (papa bun si consistent, ceaiuri din plante(roinita, nalba mare, patlagina,etc.), biter, propolis, miere, usturoi si altele..). Exista news-letter Dr. Mercola la care sunt incrisa si eu si care este trimis cam de 2 ori pe saptamana, si care contine informatii foarte interesante din domeniul medical, alimentar, noi descoperiri in domeniu, si multe, multe altele . Cel mai interesant ar fi sa vizitezi link-urile pe care le-am postat, pentru ca nu pot sa cuprind intr-un mesaj volumul imens de informatii pe care-l vei cgasi acolo. Multa bafta! _pulstar_
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pulstar, intr-adevar e prea mult de citit in link-urile alea si nu prea am timp, ce m-ar interesa este cam ce zice ca trebuie sa mananci, in ce combinatii si cum. Tu, de exemplu, ce/cum mananci? Ca eu sunt adepta a regimului Montignac, si m-am convins pe pielea mea ca e bun. Dar nu mi-ar strica si alte sfaturi... Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 11 luni) si Ramona (1 an si 10 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In principiu dieta este foarte asemanatoare cu dieta Atkins, cu diferenta ca este permis consumul legumelor, verdeturilor si a fructelor cu indexul glicemic mic. In prima faza trebuie stabilit tipul metabolic individual. Exista 3 tipuri principale: tipul preponderent proteic, tipul mixt, si tipul preponderent carb). In functie de tipul metabolic individual se stabileste o dieta corespondenta adecvata. Bineinteles ca sunt interzise cerealele, fainoasele, legumele feculante(cartoful), carbohidratii simpli(tot ce contine zahar) etc.., sau ma rog, in functie de toleranta individuala. Cam asta e in linii mari. Sigur ca ai afla mult mai multe daca ti-ai face timp sa citesti personal siturile respective. Cat despre mine, ma straduiesc sa respect dieta descrisa mai sus. Ma simt excelent si sunt mult mai constienta de valoarea alimentelor, si de principile care stau la baza unei cure de slabire( sau ingrasare),sau a unei diete de intretinere. Imi este mult mai usor sa slabesc acum, constienta fiind de aceste principii. _pulstar_
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...