Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Baton fibre pentru slabit !


Recommended Posts

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pt cea din Galati (scuze dar nu am retinut userul). De sarbatori voi ajunge si eu prin Galati la parinti. Spune-mi te rog de unde pot cumpara minunile alea pt slabit. Eventual da-mi o adresa sau..ceva orientativ unde pot gasi . Multumesc, Mihaela PS: Daca o sa ai timp poate ne si cunoastem.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pulstar informatiile date de tine sunt foarte interesante.Am intrat pe linkul dat de tine,din pacate trebuie cumparate cartile pentru a putea afla tipul metabolismului si ideea nu ma incanta. Dar ce pot face e sa incerc sa il descopar singura.Ca si Laura si eu respect regulile Montignac din octombrie.La mine a prins foarte bine.Am slabit 16,5 kg, ma simt excelent, arat bine (ma refer la piele, par..toate si-au revenit tare frumos). Ce m-a facut foarte curioasa si am sa ma urmaresc e urmatorul fapt: dupa majoritatea meselor nu simt senzatie de foame la 1-2 ore..de fapt sunt satula 5-6 ore,nu simt nevoie de dulce si sunt in forma.Dar sunt zile, in care desi mananc la fel de bine ca de obicei, peste 2 ore mi-e foame, ma apuca crizele dupa dulce si in concluzie ma chinui band apa.Noroc ca se intampla rar. Dar din explicatiile date de Dr Mercola, de aici pot determina ce tip metabolic am.Sunt chiar curioasa sa vad ce rezultate obtin. Tu ti-ai cumparat cartile? Sau mai bine spus..cum ti-ai aflat tipul? Daca asemanator cu metoda pe care vreau sa o adop eu, mi-ar folosi ceva sfaturi, exemple din experienta ta. Multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicaa, cartile nu am apucat sa le cumpar inca, insa am studiat atat de mult articolele date de Dr. Mercola incat m-am prins si fara ele, cam cum stau lucrurile. Dar, sa incep cu inceputul. Eu am fost vegetariana mult timp(6 ani), si pe langa asta, am mai adoptat si un regim de viata "low fat". Deci iti dai seama. In mod normal te-ar duce gandul ca o persoana care tine un astfel de regim trebuie sa fie cel putin slaba, daca nu chiar "skiny". Ei bine nu era asa. Pe langa faptul ca nu ma saturam la masa,(mancam si la 1 ora - doua, ma gandeam dinnou la mancare) ,mai aveam si, asa cum se numesc "food cravings" adica tanjeam mereu dupa cate ceva, in special ceva dulce (ciocolata, inghietata, etc). Si, asta nu era bine. Mereu eram obsedata de silueta faceam sport pana la epuizare si slabeam foarte greu. Asta in conditiile in care aveam proteina in dieta, din pacate proteina din soya, care pe atunci o mancam la greu. Parca organismul imi spunea ca nu i-am dat ceea ce trebuia, de aceea tanjeam dupa tot felul. Pacat ca nu l-am ascultat mai devreme. In sfarsit, bine ca m-am trezit la timp.Parca simteam ca trebuie sa fac o schimbare cu viata mea, si asta am si facut. Am inceput sa caut tot felul de informatii pe net. Am stat saptamani in sir postata in fata calculatorului. La un moment dat in capul meu se crease asa un haos, un amalgam de informatii care mai de care mai contradictorii, incat nu mai suportam. Simteam c-o iau razna. In primul rand am fost socata sa aflu adevarul despre soya. Ma simteam tradata in interiorul meu. Parca toate informatiile din cartile pe care le citisem inainte despre alientatia vegetariana se prabuseau. Ma intrebam cum poate cineva sa intretina asa o minciuna, care iti poate face atat de mult rau. Mi-am dat seama in sfarsit ca traim intr-o lume bolnava si perversa careia nu-i pasa de persoana, ca si entitate individuala unica, ci te trateaza ca pe un obiect inlocuibil care aduce profit, iar global, ca pe o masa amorfa de sclavi care colcaie in somn dulce de ignoranta si necunoastere. Asta este adevarul crud pe care l-am constatat atunci. Am constientizat foarte clar aceste industrii care profita de pe urma slabiciunilor umane. Industria alcoolului de pe urma celor impatimiti, a tigarilor de pe urma celor dependenti, a margarinei de pe urma celor care isi inchipuie ca vor fi mai sanatosi "low fat", a soyei de pe urma celor care cred ca lumea asta va fi mai buna daca ei inceteaza sa consume carne si produse animale, a indulcitorilor artificiali de pe urma celor care se afla intr-o stare cronica de cura de slabire, si lista poate continua la nesfarsit. Mi-am dat seama ca aceste industri nu exista din cauza ca am avea nevoie de ele, ca ar fi cumva de ajutor, sau ca la cineva i-ar pasa de sanatatea si bunastarea noastra, ci din contra. Am realizat ca totul depinde de fiecare dintre noi, ca trebuie sa ne asumam fiecare alegere, si ca bunastarea si fericirea noastra tine exclusiv de noi, de alegerile pe care le facem. Dar, sa nu ma pierd detalii... In sfarsit, dupa indelungi si laborioase cautari(in care am lasat bunul meu simt sa ma ghideze), am ajuns la concluzia ca rebuie sa-mi schimb total stilul de alimentatie, iar informatiile pe care le-am gasit pe sit-ul Dr. Mercola mi-au fost de mare ajutor. Eu mi-am identificat tipul metabolic singura, incercand felurite combinatii alimentare, pana cand am gasit combinatia care mi se potriveste perfect. Am constatat ca sunt tipul proteic spre mixt, adica am nevoie in alimentatie de proteine de calitate(carne, oua, branzeturi, etc.) si grasimi de calitate(unt, smantana, ulei virgin de masline, fructe oleaginoase-in special nuci si nuca de cocos, si uleiul virgin de nuca de cocos, care nu se gaseste pe aici), si putini carbohidrati, in special fructe, muraturi- in special din familia cruciferelor, care sunt in special recomandate femeilor datorita substantelor care promoveaza sanatatea sistemului nostru reproducator; si cat mai multe legume si verdeturi, atunci cand este sezonul lor. Uite, eu de exemplu am inlocuit fulgii de cereale+lapte pe care ii mancam la micul dejun cu urmatoarea mancare: -branza proaspata dulce (de la tarani) -putina miere naturala -doua lingiri de smantana naturala (tot de la tarani) -2 galbenusuri de ou -cateva lingurite de nunca de cocos razuita -fructe confiate sau fructe de sezon (eu folosesc in special afine si mure si zmeura pe care le gasesc la piata, atunci cand este sezonul). Se amesteca toate intr-un castronel si se mananca dimineata. Este o hrana atat de satioasa si consistenta incat cel putin 5-6 ore(in functie de nivelul de activitate) nu te gandesti la mancare (cel putin in cazul meu), si, chiar daca intarzii cu urmatoarea masa, organismul nu sufera, asa cum se intampla atunci cand mancam fulgi cu lapte, cand, daca nu mancam ceva dupa maxim 3 ore ma apucau ametelile si lesinul. Mai nou am inceput sa-mi fac amestecul respectiv pe intreaga saptamana, intr-un castron mai mare, din care-mi pun in castronelul in care mananc, ca sa mai scutesc din timp dimineata. Works for me! Pe langa faptul ca este foarte hranitor, este DELICIOS! Give it a try! [;)] cu drag, _pulstar_
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Am constientizat foarte clar aceste industrii care profita de pe urma slabiciunilor umane. Industria alcoolului de pe urma celor impatimiti, a tigarilor de pe urma celor dependenti, a margarinei de pe urma celor care isi inchipuie ca vor fi mai sanatosi "low fat", a soyei de pe urma celor care cred ca lumea asta va fi mai buna daca ei inceteaza sa consume carne si produse animale, a indulcitorilor artificiali de pe urma celor care se afla intr-o stare cronica de cura de slabire, si lista poate continua la nesfarsit.
Aici iti dau 100% dreptate.Cel mai normal si mai sanatos e sa-ti asculti organismul.Suntem diferiti, reactionam diferit.Eu zic ca am avut noroc cu Montignac.Mi se potriveste ca o manusa. Micul tau dejun suna tare apetisant dar am sa il refuz tare politicos [pup]. De ce? Pai cu masa de dimineata am nimerit-o la maxim.Eu mananc müsli fara adaos de zahar si fara alune, stafide etc cu iaurt slab 0,1% grasime.Si 5-6 ore nu am treba.daca sunt ocupata, uit ca mai trebuie sa si mananc de pranz. La masa de pranz mai am bug-uri.Aici trebuie sa vad ce anume imi lipseste cateodata. Iar masa de seara ce sa zic..de multe ori nici nu mai imi trebuie.In general mananc fructe sau salate. Initial cand am inceput dieta imi stabileam duminica cam ce sa mananc in timpul saptamani.Mare greseala![:D]Ca ma trezeam dimineata, vedem ca azi am programat nu stiu ce si eu numai de aia nu aveam chef.Asa ca am schimbat tactica.mananc ce imi cere organismul.Am chef de omleta seara, e aia mananc etc etc.Si asa scapi de sentimentul de frustrare asociat invariabil cu curele de slabire. Inca odata multumesc de informatii si sper sa mai discutam pe tema asta.Eu una incep sa ma studiez.Sa vad ce si cum imi prieste. Pupici Monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa ceva mancam si eu dimineata, ca si tine: musli cu iaurt o,1. Dar dieta Mercola interzice consumul de cereale (oricare-ar fi ele), la fel si consulmul laptelui pasteurizat. Iar iaurtul se face exact din asa ceva. Cat despre 0.1 grasime, nici nu mai imi pun problema acum sa mananc "low fat", ci din contra cat mai consistent. Eu nici nu mai cumpar produse lactate din magazin, ci doar de la piata, de la tarani, pe care le consum asa cum sunt, adica full-fat. Laptele il consum crud: prospat-dulce sau lapte batut, pe care il fac chiar eu. Este delicios, hranitor si racoros, in special vara. _pulstar_ [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
pulstar legat de cereale, dulciuri Chiar ai eliminat de tot cerealele si dulciurile sau te refereai ca nu trebuie sa fie preponderente(cerealele)? Intrebare nu vrea sa fie ironica. Am ajuns si eu la celeasi pareri desi poate nu asa de documentate ca ale tael. Chiar si aici in Canada ma duc la ferma sa iau lapte si il folosesc nefiert. Copii beau de la 6 luni lapte numai nefiert si sint vreo 11 ani de atuncia. In legatura cu soia in afara de sosul de soia care stiu ca se face prin fermentare sub ce alta forma este recomandata si se gaseste si prin alte parti de cit Asia? Cred ca ai facut o "chestie nemaipomenita" dindu-ne toate informatiile si sper sa nu te plictisesti prea curind si sa continui. Multumesc AP
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pulstar, am si eu o intrebare, referitoare la micul dejun propus de tine: galbenusurile de ou sunt fierte sau crude? Mersi mult Carmen http://community.webshots.com/user/carmen77102 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pulstar, inca o intrebare: daca la fiecare mic dejun consumi 2 oua, nu e totusi un total cam mare per saptamana? Ca eu stiam ca nu e indicat sa consumi mai mult de 5 oua/saptamana. http://community.webshots.com/user/carmen77102 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...