Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Baton fibre pentru slabit !


Recommended Posts

Pulstar, multumiri pentru modul profesional, cu argumente la obiect ti-ai sustinut punctul de vedere. pe masura timpului disponibil voi incerca sa intru pe link-urile indicate. Pupici, Corina si bb Ilinca 1,2 ani http://community.webshots.com/album/102112374prZfDZ
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns
In primul rand, multumesc pentru aprecieri, ma bucur ca v-am putut fi de folos. [:I] Gorjan, Cerealele, fainoasele si dulciurile trebuie eliminate de tot(in mod ideal). Eu le-am eliminat de tot, sau aproape de tot. Recunosc ca mai pacatuiesc de sarbatori cu cate o prajiturica sau felie de cozonac, sau cate o felie de paine cu salata de vinete, etc., dar in principiu am eliminat de tot aceste tentatii. Ideea este aceea de a manca putin si consistent, si nu mult si prost. In afara de sosul de soya(atentie nu toate tipurile sunt originale si de calitate, majoritatea contin cantitati mari de MSG sau glutamat de sodiu cu se mai numeste) mai exista pe piata doua produse din soya preparate de asemenea prin fermentare si anume Tempeth si Miso(sper c-am scris corect) care sunt ok. In afara de acestea, restul produselor din soya ar trebui evitate pe cat posibil(tofu, lapte din soya, crenvusti si mezeluri din soya, lecitina, ulei din soya, etc). Carmen77, galbenusurile din micul dejun sunt intotdeauna crude, asta pentru a beneficia la maxim de nutrientii de calitate regasiti in acestea, care prin preparare termica ar pierde din calitati. Cat despre toleranta la galbenusuri, nu-ti face probleme, este perfect ok dpdv nutritional. Uite, de exemplu, s-a demonstrat stiintific ca raportat la greutatea unui adult, un copil mic are toleranta a 40 de galbenusuri pe zi(crude). Deci un adult nu va avea in nici un caz probleme in a tolera doua galbenusuri pe zi [:)]. Si, oricum datorita celorlalte ingrediente din micul dejun, abia daca-ti vei da seama de existenta galbenuselor, care se omogenizeaza foarte frumos in compozitie. Pentru inceput, ai putea sa incerci cu un singur galbenus, ca sa probezi. Informatii complementare la subiect am mai postat si la acest topic(tipuri metabolice, etc): http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=24987 cu drag, _pulstar_
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...