Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tratament anticelulitic dat de Mariaa


Recommended Posts

Dragele mele prietene virtuale aflate de mai mult timp pe forum, a fost scris acum mai multa vreme, vreo 2 ani cred, un tratament anticelulitic parca cu impachetari cu ulei de masline, dat de Maria, nu-mi mai aduc aminte exact ce si cum se facea, doar ca avea rezultate foarte bune. Il mai stie cineva? Isi mai aduce cineva aminte? [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 6 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hi, hi, tot io am gasit-o, asa ca sa v-o dau si voua. Transcriu mai jos exact mesajul Mariei, de atunci: "Sper sa va ajute .Eu am citit-o la un moment dat in F-As si mi-am spus ca nu am ce pierde daca o incerc,mai ales ca este foarte ieftina !! Pui ulei de masline la incalzit (chiar si in cuptorul cu microunde) cateva secunde,cat sa fie suportabil pe piele.Apoi masezi zonele afectate (pe rand),cat mai bine,la inceput cu putin ulei,pe masura ce pielea absoarbe uleiul,pui tot mai mult.Dupa ce ai terminat masajul,te infasori cu in prosop incalzit in prealabil (tot in microunde :)) si stai in pat 30 minute,sa spunem pana o alaptezi pe Julia :)) Apoi faci un dus,sa speli uleiul de pe piele.Daca stai mai mult de 30 min.,nici o problema ! Acelasi procedeu se poate folosi si pentru parul deteriorat(de nastere,de vopsit,par slab,matreata,etc). Ungeti parul inainte de spalare cu ulei cald de masline,infasurati parul intr-un prosop cald si tineti asa 15-30 min. Apoi clatiti parul si-l spalati ca de obicei.Va asigur ca nu ramane imbacsit si veti fii surprinse sa vedeti ce par frumos aveti !! In cazul celulitei eu am facut cura timp de 3 saptamani 1/zi,pentru mine a fost suficient,daca mai e cazul continuati mai mult timp. Pentru par,fac acest tratament cam odata pe luna. Sper sa fiti si voi la fel de multumite de rezultate,ca si mine. Va pupicesc si va doresc sanatate maxima !!" Asa ca, spor!!! [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 6 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu, aproape termin acum un tratament cu electrostimulare si izotonie, tocmai sa scap de celulita de pe coapse. Si din pacate, dupa 10 sedinte, nici un rezultat, nika. La alte fete stiu ca a dat rezultate, dar la mine, nu. Asa ca mi-am zis sa incerc altceva, si acesta are si avantajul ca este ieftin, ca tratamnetul mai sus mentionat m-a costat 3 mil[bang]. Asta e...am sa ma apuc din seara asta de masajul cu ulei. Va tin la curent. [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 6 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by liris
si eu o sa incerc chestia asta. desi nu prea-mi dau seama cum functioneaza si de ce ar fi eficace. voi?!
Eu cred ca eficacitatea ei sta in faptul ca iti masezi foarte bine zona respectiva, apoi activata astfel circulatia si prin infasurarea la cald, se favorizeaza eliminarea celulitei. Zic si eu... Si inca cateva posibile remedii, tot pentru a scapa de celulita: -Tratament anticelulitic cu iedera Aceasta planta se foloseste frecvent in tratamentul anticelulitic, deoarece are proprietatzi deosebite curative, antiseptice si antiiritante, ajutand totodata la eliminarea apei din tesuturi. O poti folosi sub forma de decoct, prin aplicarea, pe zonele afectate, a unor comprese caldute inmuiate in decoct, timp de 3-4 ore (compresele se schimba la un interval de 30 minute) . Pentru prepararea decoctului, pune intr-un vas emailat 400 g planta la 2 litri de apa clocotita si lasa amestecul sa fiarba timp de 30 minute, la foc mic. indeparteaza vasul de pe foc si lasal inca 30 minute. Tratamentul este eficient daca il aplici de 2 sau de 3 ori pe saptamana Iedera se mai poate folosi si sub forma de tinctura(400 g planta macerata timp de 12 ore in 200 ml alcool). Tratamentul anticelulitic consta in aplicarea pe zonele afectate de celulita a unor comprese caldute inmuiate intr-un amestec din 10 ml tinctura si 250 ml apa -Masaj cu ulei de musetel Remediu (aproape) universal, musetelul poate fi folosit si-n cazul celulitei. Planta are proprietatzi antiinflamatoare, curative, de activare a circulatziei sanguine si ajuta la eliminarea toxinelor din epiderma in urma aplicarii unui tratament cu musetel, pielea devine mai ferma si neteda iar celulita dispare. Prepara o tinctura de musetel din 40 g flori macerate timp de 6-8 ore in 4 linguri de alcool. imparte maceratul in doua partzii egale, o parte depoziteaz-o intr-o sticlutza inchisa la culoare, iar la cealalta adauga 100 ml ulei de masline. Fierbe preparatul la bain-Marie timp de 2-3 ore (amesteca din cand in cand), apoi filtreaza-l prin presare si depoziteaza uleiul de musetel intr-o sticla de culoare inchisa Maseaza zonele afectate de celulita cu ulei de musetel amestecat cu tinctura(20 ml tinctura la 60 ml ulei de musetel), timp de 15-20 minute in fiecare seara -Si din experienta altei persoane: "Intinde o crema pe zonele afectate de celulita,daca ai o crema impotriva celulitei cu atit mai bine,si maseaza-te timp de o jumatate de ora.Masajul sa fie ca si cum ai framinta o coca,cu conditia sa se efectueze de jos in sus.Cu un facalet din acela pentru mamaliga,maseaza-te pe picioare ca si cum ai intinde coca pe care ai framintat-o.Daca nu poti singura,apeleaja la o prietena sa te ajute.Eu am citit intr-o carte de aceasta metoda,am pus-o in practica si crede-ma dupa o luna am scapat de celulita." Timp si vointa sa avem!!! [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 6 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...