Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce ati alege in locul meu?


Recommended Posts

Dragele mele, am si eu o "problemutza" si-mi e tare greu sa ma decid. E vorba de un job, dar nu in RO. Am 3 oferte de la 1 aprilie, doua aproape concretizate, a treia urmeaza sa primesc un rasp. zilele astea. uitati cam despre ce este vorba: 1) un jobulet pt f. putini bani (daca tin cont ca trebuie sa-mi iau abo si sa si maninc ceva la prinz, nici nu-mi ajung acei bani=, intr-un alt oras, cu program relativ flexibil, intr-un mediu tinar, munca de birou. Avantaj: contact cu oamenii, nu mi s-a cerut sa vb. f. bine limba (e un job pe internet, care nu necesita vorbarie f. multa). Jobul e pe 3 luni si as depasi "handicapul" primului loc de munca in aceasta tara. 2) am mai dat zilele trecute un interviu, astept rasp. Pb. e ca nici aici nu as avea un salariu concret. Avantaj: flexibilitate. Dezavantaj: daca nu gasesti clienti, (pe care cica nu-i gasesti mergind din casa in casa, ci modalitatea de "racolaare" a lor va fi expusa in cadrul unui seminar gratuit, care va avea loc la sf sapt. si la care voi participa, daca ma selectioneaza), si nu inchei contracte, nu ai bani. 3) babysitter la o romanca, cu min. 4 euro/ora. Avantaj: banii, dezavantaj: nu tu limba vorbita, tipa e cam "severa", iar copila cam "bolnavicioasa" asa ca s-ar putea sa iau des "bobirnace". Am vorbit doar in principiu, ea e in Ro pina duminica, nu a mai cautat alta babysitter si de la 1 apr. cica incepe jobul. Eu stau f. departe de ea si nu pot sa o ajut, decat dupa ce-mi las fetita laa gradi, sau daca imi aduce ea mie fetita dimineata (faza care nu prea o incinta). Nu stiu daca ati inteles voi ceva din ce am scris eu aici, ca am creierii cam "varza" in dimineatza asta, dar poate va dati un pic cu parerea....... Multumesc mult pt rabdarea de a citi acest mesaj si astept sugestii. Ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
roxana, asta e clar ca o sa mai caut, dar daca iti spun ca in 3 luni de zile am trimis peste 300 CV si am primit numai rasp. neg, ce zici? Si nu e numai cazul meu.,piata e f. proasta, iar toti te intreaba: de ce nu ati mai lucrat aici pina acum? Sau, ne pare rau, dar nu aveti experienta in aceasta taraa. Sau.....sunteti prea calificat pt ceeea ce avem noi nevoie......etc Ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as proceda prin eliminare. Job 2 : eliminat pentru ca e genul de serviciu in care angajatorul nu iti ofera nimic (nici macar un salariu minim si nici clienti). Job 3 : eliminat avind in vedere inconvenientele pe care le cunosti din start (asa cum ni le-ai expus). Job 1 : daca ai niste economii si daca esti dispusa sa lucrezi trei luni in pierdere, merita sa accepti postul. Tocmai pentru ca - desi prost platit - ti-ar oferi o prima experienta pe care sa o valorizezi mai tirziu. Cind am venit in Franta primul job a fost o misiune interim de o saptamina si s-a transformat in misiune de trei saptamini. Al doilea job a fost o misiune interim de doua zile, si s-a transformat in misiune de o saptamina. Nu am cistigat nimic financiar in masura in care cheltuielile de deplasare cu masina erau la fel de mari ca si salariul pe care l-am primit. Dar am avut contactul cu mediul profesional si in plus dreptul de a inscrie pe CV ca aveam deja exp prof in tara unde ma aflam. Ulterior mi-a folosit. Daca tii neaparat sa lucrezi, merita sa accepti la inceput si ceva mai neplacut si mai prost platit (important e sa nu persisti in joburi prost platie si sa reusesti sa valorifici aceasta experienta) Curaj mihiasiro@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ia-l pe asta si mai cauta in timp ce lucrezi. "1) un jobulet pt f. putini bani (daca tin cont ca trebuie sa-mi iau abo si sa si maninc ceva la prinz, nici nu-mi ajung acei bani=, intr-un alt oras, cu program relativ flexibil, intr-un mediu tinar, munca de birou. Avantaj: contact cu oamenii, nu mi s-a cerut sa vb. f. bine limba (e un job pe internet, care nu necesita vorbarie f. multa). Jobul e pe 3 luni si as depasi "handicapul" primului loc de munca in aceasta tara. " Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu as alege tot prima varianta, dar intre timp as mai cauta si in alta parte. Oricum bafta multa. Stiu ca nu este deloc usor sa-ti gasesti un job care sa te multumeasca, daca nu din toate punctele de vedere, macar din unele. Si eu am un job pe care nu-l iubesc la nebunie, dar l-am acceptat tocmai pentru a capata putina experienta. Daca nu ai nici un fel de experienta, in nici un domeniu, este foarte greu sa fii acceptat undeva. Cand am acceptat jobul ma gandeam ca o voi face pentru foarte putina vreme, pana ce imi voi gasi altceva. Intre timp am cautat si altceva dar nu am gasit si acum iata ca sunt de aprox un an acolo. Insa nu disper, stiu ca acum pot sa-mi trec si eu la experienta ceva si cu siguranta imi va fi mai usor de gasit pe viitor. Eu zic sa accepti prima varianta, si cine stie, poate ca de fapt jobul asta se va dovedi a fi mai bun decat ai crezut. Inca odata iti doresc numai bine!! Tatiana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...