Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce ati alege in locul meu?


Recommended Posts

Fetele, multumesc pt rasp. si mai astept si altele pareri! Si eu tot pt jobul 1 inclin. I-am trimis bossului un mail de confirmare...sa vedem ce zice, daca isi mai mentine oferta:-) De ce spun "daca"??? Pt ca eu am un contract semnat cu el. Trebuia sa incep acest jobulet la 1 febr. ,dar data fiind situatia proasta in care era atunci firma, el m-a intrebat daca pot sa mai amin inceperea jobului, ca sa ma poata plati. La inceputul lui martie a avut el o tentativa de a ma lua pe "gratis", dar, cum pe mine nu m-a tentat deloc asta, a zis ca sa am intelegere si daca nu-mi gasesc eu nimic intre timp, iar la el se schimba situatia in bine, atunci ma contacteaza iar. Lucru care s-a si intimplat joia trecuta, cind mi-a trimis un e-amil ca imi poate oferi jobuletul de la 1 apr. in conditiile stabilite. Ca sa fiu 100% sigura ca va plati, i-am trimis un email in care i-am explicat ca eu sunt in continuare interesata (tocmai din motivele pe care le-ati expus si voi), dar vreau sa stiu daca se respecta conditiile din contract. Nu a raaspuns inca. Azi am primit si o invitatie la un semina gratis, pt 2 zile, la sf. asta de sapt. pt jobul 2. Acolo pot sa vad cu ce se "maninc" si cum se racoleaza clientii. partea proasta e ca se tine la o distanta de vreo 3 ore de mine, si nu am cu ce sa ajung. Eu nu am masina, iar cu trenul schimb de 4 ori si fac peste 3 ore. Vineri seara se termina seminarul la ora 21.30, asa ca nu stiu cum as putea sa ajung la mine acasa mai repede de ora 1 noatea, iar simbata la 9.45 incepe partea a doua.......Daca as simti ca se merita, poate mi-as lua o cam. la hotel si as ramine acolo peste noapte, dar....am "retineri":-( Sa vedem ce-o iesi in final. Oricum, eu caut in continuare si altceva. Ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Personal nu am nici un fel de consideratie pentru cei care propun genul asta de joburi (n°2). E postul tipic de agent comercial, unde te zbati singur intr-un mediu pe care nu prea il agreeaza lumea, mai ales clientii pe care trebuie sa ii "racolezi" (ai ales termenul adecvat !) Admit ca exista si agenti comerciali de calitate dar si activitatea firmelor la care lucreaza e serioasa. In afara acestor rare exceptii, in Franta am intilnit - pentru domeniul comercial - mai mult joburi unde trebuie sa dai dovada de multa lipsa de bun simt, de ipocrizie in fata clientilor si dotare in a le trage teapa, si cam asta inseamna sa fii un agent bun (pentru ca altfel nu ai tu venituri). E genul de vinzari din poarta in poarta, unde convingi pe toti depresivii, somerii si pensionarii sa iti semneze contracte de Enciclopedii stupide in zeci de volume (exagerez putin dar ca sa ma fac inteleasa). Cit priveste job 1, cu detaliile suplimentare pe care ni le dai incep sa am retineri. Daca nu au avut bani sa te plateasca in feb nimic nu garanteaza ca vor avea in aprilie. Dar privind lucrurile ca un benevolat (in cazul in care chiar nu te vor putea plati) poate ca merita efortul numai pentru a avea o experienta certificata local (in speranta ca iti vor semna macar la sfirsit un certificat de munca, specificind ca ai lucrat efectiv pentru ei). In Franta e cerut asa ceva, si daca ai mai multe experiente poti sa faci uitat un certificat lipsa, nu verifica nimeni chiar totul. Dar daca e singura ta experienta in acea tara, s-ar putea sa nu fie suficient contractul de munca (nimic nu garanteaza ca acel contract a fost efectiv onorat de tine). mihiasiro@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga mihiasiro, ai perfecta dreptate. Nimeni nu imi garanteaza ca vor plati. De-aia am si dat un email, desi prea multe nu rezolv nici asa:-( Incerc sa vad partea buna, ca as trece de "imbecila" intrebare: "de ce nu ati lucrat pina acum?" in cond. in care pina acum citeva luni nu am avut drept de munca:-( Iar de cind i-l am, tot trimit CV si...... Pina acum tipul nu a raspuns. O sa vad ce spune, cind imi va scrie. Ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...