Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

germania/procura


Recommended Posts

fetelor, va rog sa ma ajutati cu o informatie. trebuie sa fac urgent o procura prin care sa fiu reprezentata de mama mea in Ro. pt.transcrierea certificatului de casatorie roman , spuneti-mi va rog trebuie facuta neaparat la consulatul roman sau se poate face si la un notariat german????? si inca o intrebare, pot face o procura prin care mama mea sa-mi reprezinte toate interesele in Ro., sau individuala dupa caz? va multumesc mult !!!! ari&celine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Da, Ariadne, se poate face procura si la notariatele nemtesti! eu am facut in ianuarie una pentru mama mea (am scris-o in romana);si costa si mai putin decat la consulat, pe mine m-a costat 11 euro, dar am inteles ca depinde de la caz la caz. La a doua intrebare, nu stiu sa-ti raspund. Mult succes! Elena&Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic poti face procura si la un notar german.Problema este ca sunt functionari care nu accepta decat procurile facute de consulat! La fel si cu procura generala.Teoretic, se poate face.Practic nu e acceptata peste tot. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Procura se poate face numai la consulat,pt ca trebuie sa fie autentificata de statul roman.Procura nu se poate face la un mod chiar asa general ,cred.A mea a fost de genul:mama are e imputernicita sa ma reprezinte in toate actiunile pt obtinerea si ridicarea certificatului de casatorie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma intereseaza lucrul asta, sunt in exact aceeasi situatie, chiar am citit ieri pe site-ul consulatului ca trebuie procura facuta la ei. Enervanta chestie[bang]. O procura asa mai generala am facut cind eram in tara tatalui meu, cum ca ma poate reprezenta la minsterul justitiei, de externe, al invatamintului si in contracte de vinzare-cumparare(apt, etc..). Dar cit de generala vrei sa o faci trebuie sa specifici tu exact unde si in ce te poate reprezenta ca altfel nu se poate, asa mi-a spus notarul de acolo. Si e cam greu, pt ca intotdeauna se mai iveste vre-o destinatie la care nici prin cap nu te-ai gindit ca ti-ar fi trebuit. Pt ca at cind mama/tatal tau merg undeva sa te reprezinte trebuie sa existe scris numele exact al institutiei unde au dreptul sa o faca. Si eu as incerca sa fac o procura la un notar aici ca mama sa-mi poata faca transcrierea actelor. Poate am noroc si mi-o accepta. Ca nu am nici o alta sansa sa ajung la consulat. Sa ma tii si pe mine la curent daca vrei, cu ce se mai intimpla in cazul tau cu transcrierea asta si cu noul pasaport. Pupici:) Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc fetele!!!! ideea este ca o prietena de-a mea si-a facut o asemenea procura la un notariat de aici si cei din Ro.au acceptat-o fara nici o problema, in acelasi timp consulatul tine mortis sa fie facuta acolo,uf!!! de aceea va intrebam, oricum am sa merg saptamana aceasta la notariat si am sa incerc , mama mea pleaca in 10 zile de la noi si nu absolut deloc timp sa ajung la bonn. clar ca trebuie specificat in ce actiuni si la ce institutii trebuie sa te reprezinte persoana imputernicita.. la mine este foarte incurcata situatia, trebuia de cand hau sa-mi depun actele de cetatenie numai ca la anul imi expira pasaportul romanesc si timpul nu este suficient pt.rezolvarea tuturor demersurilor, asa ca trebui sa-mi fac un pasaport romanesc nou si apoi sa renunt la cetatenie, halal!!! concluzia: sa nu faceti ca mine[zid], rezolvati totul din timp!! vikinga, te tin la curent! multumesc inca o data!!!!! ari&celine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ariadne
multumesc fetele!!!! ideea este ca o prietena de-a mea si-a facut o asemenea procura la un notariat de aici si cei din Ro.au acceptat-o fara nici o problema, in acelasi timp consulatul tine mortis sa fie facuta acolo,uf!!! de aceea va intrebam, oricum am sa merg saptamana aceasta la notariat si am sa incerc , mama mea pleaca in 10 zile de la noi si nu absolut deloc timp sa ajung la bonn. clar ca trebuie specificat in ce actiuni si la ce institutii trebuie sa te reprezinte persoana imputernicita.. la mine este foarte incurcata situatia, trebuia de cand hau sa-mi depun actele de cetatenie numai ca la anul imi expira pasaportul romanesc si timpul nu este suficient pt.rezolvarea tuturor demersurilor, asa ca trebui sa-mi fac un pasaport romanesc nou si apoi sa renunt la cetatenie, halal!!! concluzia: sa nu faceti ca mine[zid], rezolvati totul din timp!! vikinga, te tin la curent! multumesc inca o data!!!!! ari&celine
Pai cam asa a fost si la mine:anul trecut mi-am depus actele pt cetatenia germana si intre timp mi-a expirat pasaportul romanesc...mi-am facut altul si in curind o sa-l predau deci 120 euro plus drumuri si nervi pt citeva luni [bang] [bang]. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elena
Da, Ariadne, se poate face procura si la notariatele nemtesti! eu am facut in ianuarie una pentru mama mea (am scris-o in romana);si costa si mai putin decat la consulat, pe mine m-a costat 11 euro, dar am inteles ca depinde de la caz la caz. La a doua intrebare, nu stiu sa-ti raspund. Mult succes! Elena&Laura
Si pe mine m-ar interesa sa o fac la un notariat pentru ca este mai ieftin. Cum ai facut mai exact? Ai scris-o de mana in fata notarului in limba romana sau te-ai dus cu ea scrisa deja? Poate sa ne dea cineva un exemplu mai exact de procura, cum este scrisa, etc, ca sa o scriem si noi ?? [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...