Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

germania/procura


Recommended Posts

Ariadne, inteleg ca tie iti trebuie de fapt un pasaport nou. Si eu am trecut prin toata povestea anul trecut, si pot spune ca nu a fost chiar atit de simplu. Pe scurt, iti trebuie multa rabdare, o caruta de bani si mult succes. Tot procesul are de fapt 3 faze: 1. transcrierea cerif. de casatorie in limba romana 2. schimbarea buletinului (din cauza schimbarii starii civile si eventual a numelui) la care iti trebuie noul certificat de casatorie. 3. schimbarea pasaportului, care se face in baza noului buletin. In concluzie, mie mi-au trebuit 3 procuri individuale, si nu una. O procura pt transcrierea certificatului de casatorie, o procura pt noul buletin si a treia procura pt pasaport. In cazul meu fiecare procura a trebuit sa fie individuala, pt ca a ramas la serviciul respectiv. Si nu numai ca procurile au trebuit sa fie individuale, dar si foarte specifice si explicite, de exemplu procura pt certificat avea specificatia ca mama mea e imputernicita sa ma reprezinte in toate demersurile legate de transcrierea certificatului, si totusi nu a fost suficient!!! Mi-au facut certificat nou, dar n-au vrut sa i-l mai elibereze, ca cica nu scria negru pe alb ca e imputernicita sa-l ridice!!! Ca la nebuni, nu altceva! Alte documente de care am avut nevoie au fost: - certificat de casatorie original, tradus in limba romana si autentificat la ambasada, im baza caruia s-a intocmit certificatul roman - permis de rezidenta, tradus in limba romana si autentificat la ambasada, care sa justifice de ce nu pot sa fac personal toate demersurile in Romania - multe poze (vreo 6, sau mai mult, cu o margine alba speciala) - cei de la ambasada stiu mai bine. Pozele au primit la ambasada o stampila pe spate, ca sa certifice ca esti tu si nu altcineva. Toate documentele le-am facut la Ambasada Romaniei. Nu stiu daca procurile se pot face si la notar, dar cred ca cel putin pt traduceri legalizate si legalizarea pozelor trebuie sa mergi la ambasada. Mult noroc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[zid][zid][zid] inca am nervi, asta ca sa-i innebunesc pe cei de la consulat[:)]!!! mai, fac procura numai pt.transcrierea certificatului de casatorie,restul actelor le am, singura problema s-ar putea sa fie cea legata de poze, tina trebuiesc poze plastificate??? buletin nu mai am demult, mi l-au anulat cand am schimbat prima data pass-ul aici in Ge., oricum cred ca de la tara la tara difera cerintele consulatelor romanesti( nu-i asa ca suna a prostie??[:)]). deci, incerc cu procura facuta la notariat aici, daca nu va fi acceptata fac o plimbare la bonn ( ca tot ma plictisesc de moarte)si gata. va tin la curent si cat de curand scriu si cum suna procura ( astept de la cineva modelul pe fax). tina suntem bine cu totii( atat cat se poate la noi), azi celine si-a prins mana in usa, are inca degetelele la locul lor! alina, fii fericita ca ai in spatele tau ce am eu in fata si spune-mi te rog cum a fost cu testul de lb.germana si ce alte cunostinte se mai cer( geografie, istorie, politica, bla bla, aud tot felul de nebunii in ultimul timp). gata acum, a venit teroristul(celine), va pup. ari&celine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai fetele si eu am nevoie de o imputernicire, care astia scriu ca o pot face la ei contra taxei de 30€, sau numai la ei, da zau cand stiu ca se pot face imputerniciri si pt. 10-13 € nu imi vine sa dau 30€, + tot drumul pana acolo, 600km, dus intors[bang] cum si ce trebuie facut cu imputernicirile astea la notar? mie imi trebuie pt. dosarul de renuntare la cet. romana, o imputernicire cum sa iimi scoata de la finate o adeverinta, stiti cumva in cazul asta cum e?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ariadne
[zid][zid][zid] inca am nervi, asta ca sa-i innebunesc pe cei de la consulat[:)]!!! mai, fac procura numai pt.transcrierea certificatului de casatorie,restul actelor le am, singura problema s-ar putea sa fie cea legata de poze, tina trebuiesc poze plastificate??? buletin nu mai am demult, mi l-au anulat cand am schimbat prima data pass-ul aici in Ge., oricum cred ca de la tara la tara difera cerintele consulatelor romanesti( nu-i asa ca suna a prostie??[:)]). deci, incerc cu procura facuta la notariat aici, daca nu va fi acceptata fac o plimbare la bonn ( ca tot ma plictisesc de moarte)si gata. va tin la curent si cat de curand scriu si cum suna procura ( astept de la cineva modelul pe fax). tina suntem bine cu totii( atat cat se poate la noi), azi celine si-a prins mana in usa, are inca degetelele la locul lor! alina, fii fericita ca ai in spatele tau ce am eu in fata si spune-mi te rog cum a fost cu testul de lb.germana si ce alte cunostinte se mai cer( geografie, istorie, politica, bla bla, aud tot felul de nebunii in ultimul timp). gata acum, a venit teroristul(celine), va pup. ari&celine
Draga Ari, Pina acum nu mi-au cerut nici un fel de test de geografie,politica,etc,doar o gramada de acte de la vreo 3 generatii(strabunici-bunici-parinti de-ai sotului),cica avem "Ermessenseinbürgerung"si probabil ca de aia.De test de limba zicea tipa aia ceva dar eu am pus la dosar diploma de la Daf si nu a mai comentat...sper ca e totul in ordine.Joi mai merg sa depun si un Lebenslauf scris de mina...cica cel redactat nu e valabil [bang].Te tin la curent! Oricum,am avut o faza cam nasoala...mie imi expirase pasaportul romanesc,cel nou inca nu sosise si mi-au trimis somatie acasa ca nu am act de identitate valabil si ca ori imi dau amenda ori inchisoare [bang].Le-am trimis scrisorica cu chitanta de la consulat ca pasaportul e comandat si tre`sa soseasca din zi in zi si au acceptat. Ei,eu am alta bataie de cap:m-am casatorit si mi-am pastrat numele de dinainte si acum vreau sa-l schimb si e o procedura taaarrreeee complicata in Ro ca aici,hop-tzop imi pot modifica numele in cartea de familie. Pupici multi si nervii tari! Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu pana acum am rezolvat-o MULT mai simplu cu procurile ce le-am facut pana acum, si mentionez ca nu numai odata, ci de vreo 4-5 ori pana acum, si pt. diverse certificate din RO, si pentru niste acte de mostenire, si pt. un avocat, etc...mai simplu si mai ieftin. Deci am facut pe o foaie de hartie la computer 2 texte (pe aceeasi foaie), intai textul in germana cu titlul VOLLMACHT (hiermit bevolmächtige ich....meine Daten....meine Mutter ...ihre Daten...für mich alle Formalitäten für.....zu erledigen) , si pe urma PE ACEEASI FOAIE in a 2a jumatate acelasi text in romana, cu titlul PROCURA, la sfarsit semnatura. IMPORTANT: se semneaza aceasta foaie nu de acasa, ci in fata autoritatilor. Eu merg cu aceasta foaie la aici la Kreisverwaltung, in Aachen mergeam la Rathaus, nu conteaza, principalul esta ca fiecare primarie/etc are un loc, un birou unde se face Unterschriftbeglaubigung, deci autentificarea unei semnaturi. Acolo un functionar iti controleaza pasaportul si te pune in fata lui sa semnezi foaia, pe urma iti pune o parafa cat toate zilele pe spate prin care iti autentifica, deci, semnatura.Ei, mama mea, cu aceasta tidula, mi-a obtinut din RO intotdeauma fara nici cea mai mica problema, ce acte am avut nevoie. Incercati si voi asa, inainte de a da banii la notat, asta costa 2-4€, ba de multe ori nu am platit nimic! Trebuie sa povestesti acelui functionar la ce iti trebuie, ca tu NU POTI actualmente sa te deplasezi in RO, etc etc... Mie mi se pare asa mult mai usor. Cu drag, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, sa caut, ca nu mi-a mai trebuit de vreun an. Chrystinne, [pup], nu trebuie sa zici decat ca iti trebuie in RO si nu poti merge personal, o procura pt. mama ta, pentru obtinerea unor acte...mie nu mi-au zis nimic, si dupa cum sti[:D]stau numai la 30km de Bonn... Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Mirunda
Fetelor, sa caut, ca nu mi-a mai trebuit de vreun an. Chrystinne, [pup], nu trebuie sa zici decat ca iti trebuie in RO si nu poti merge personal, o procura pt. mama ta, pentru obtinerea unor acte...mie nu mi-au zis nimic, si dupa cum sti[:D]stau numai la 30km de Bonn... Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Multumim mult Mirunda![flo] O sa fiu ceva mai linistita daca as avea deja un formular scris ca model :-))))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, eu am facut astazi procura , am mers cu ea la Rathaus( Mirunda, multumesc pt.idee, a fost mult mai simplu) si a fost parafata. parafa insa este numai sub textul german, hm, vedem daca va fi acceptata in Ro., daca nu ma gandesc ca mama poate face o traducere legalizata la ea si gata. am sa va tin la curent. daca vrea cineva model sa-mi spuna, va trimit. ari&celine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...