Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

germania/procura


Recommended Posts

eu azi am suat la consulat la münchen, dupa ce au tinut-o mortis ca numai la ei se fac imputernicirile, le-am spus ca merg la ei cu drag daca imi platesc benzina pt. cei 600km, apoi le-am explicat ca cica am mai avut eu una facuta de notar, care fost buna, si ca de ce nu ar fi si asta buna, si pana la urma, mi-a spus ca daca fac una la notar sa merg cu ea la tribunalul de land (este in fiecare oras acolo unde este tribunalul normal, si o sectie de land) sa imi puna pe ea o apostila, ca cica asa se recunosc in ro. dar oricum mi-a mai spus sa mai sunt maine inca o data sa vorbesc si cu sefu, care sefu' habar nu am, ca cica azi fiind si program cu publicul are multa treaba si nu are timp.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Consulatul din Muenchen iti face procura doar daca ai domiciliul in Germania, cei de la Primaria din Timisoara imi cereau neaparat procura de la Consulat, pana la urma am venit eu cu toate actele la Timisoara. In orice caz, actele sunt mai ieftine in Ro decat in Ge, pt. ca un pasaport costa 1.000.000 de lei in Ro iar la Consulat cer 100 de Eu si dureaza 3 luni pana ti/l fac, ca tot in Ro il trimit sa/l faca. Eu mi/am facut pasaportul saptamana trecuta aici in Ro si dupa 20 de zile il primesc.(fara pile). Pana la urma raman si de Pasti aici cu mama si acum astept sa vina si sotul meu. Actele au durat destul de mult ca sa le rezolve romanii, pe cand in Ge, m/am casatorit in 2 saptamanai cu acte cu tot. Naiba stie ce sa mai zic, eu ti/am spus acum din experienta mea personala, poate astea nu se potrivesc in cazul tau. Te pup, Vio
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ariadne, nu conteaza unde au pus parafa, ea se refera la intregul act. Si de tradus nu ai de ce sa o mai traduci, din moment ce e scrisa deja in 2 limbi, oder? Ce bine ca trimiti tu la fete un model, ca eu nu am mai gasit, asa ca trebuia sa ma pun cu burta pe carte si sa fac una noua...[:D] hi hi hi, asa mai bine mai stau si mai citesc pe aici, ca am ajuns süchtig de forumul asta[bang] Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ariadne, ar fi de mult ajutor sa vad un exemplar. Ai posibilitatea sa-l trimiti? Am trimis-o si eu pe mama la primaria din Giurgiu sa intrebe daca e vreo problema cu procura, daca o fac in alta parte decat la consulat. Tipa de acolo a cerut sa fie de la notar daca nu de la consulat. Asa ca eu o sa o fac la primarie [:D] ca nu stie ea ce inseamna ce sta scris pe stampila [:D] Sper! Apoi cica, nu as plati nimic la ridicarea ceritificatului. Ori tipa e cu pluta, ori la ei nu se plateste si se plateste in alta parte. Mama zice ca la ea se depune dosarul, si tot de la ea ridica certificatul. Fetele care ati facut deja asta, va rog spuneti-mi. Dupa ce luati ceritifcatul de casatorie, trebuie sa va faceti intai buletinul si apoi pasaportul? Daca da, cat mai dureaza si facutul buletinului ala??? Si daca tot imi fac pasaport nou, presupun ca ar trebui sa trec pe el si domiciliul in strainatate; as avea ceva de pierdut daca nu as face-o? Si inca o intrebare [hopsieu] sper sa nu va stresez prea mult [mariaj] in afara de DHL (care este scump) si prin autocare, ce alta forma sigura mai stiti de a trimite certificatul de casatorie original?? Functioneaza si cu Romania forma aceea de semnatura la primire, sau ce altceva. No, da iaca terminai cu intrebarile [bang] Scuzi!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,nu stiu daca stii dar la ora actuala in Romania ori ce procura(inputernicire) nu este valabila fara APOSTILIC. Deci eu m-am lovit recent de acest lucru anul asta de citeva ori cu diverese procuri si am facut si transcrierea casatoriei in Romania dar cu procura a trebuit insotzita si de acesta stampila-APOSTILIC.Eu nu am facut la ambasada ca costa mult ,deci mi-am facut procura in limba Romana cu toate date mele personale si date persoanei caruia o inputernicesc cu care m-am dus la notariat si am semnat in fata lui aceea procura(inputernicire),deci notarul mia autentificat doar semnetura in fata lui,si pe urma tot el mi-a trimis procura sau potzi sa o duci tu personal unde se elibereaza APOSTILIC pentru notarul respctiv.Intrebi mai bine la un notar despre o procura cu APOSTILIC,fara APOSTILIC nu va fi valabila in Romania. Bafta multa! Fabya http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/sella1be/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma costat in jur de 25 € in total,c-am 11 € la notar si restul de diferenta la tribunal (Landgerichtes) dar a trebuit sa las procura la tribunal pina a doua zi.Dar a fost usor si repede ,mai usor ca la consulat Romaniei.deci eu am facut acasa Procura decit am semnat-o in fata Notarului.Pentru Notar trebuie facut un termen(eu asa am facut).Deci intrebatzi la Notar si va spune cum se procedeaza cu Apostila. Numai bine si sa ne auzim de bine! Fabya http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/sella1be/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Crystinne
Fetele care ati facut deja asta, va rog spuneti-mi. Dupa ce luati ceritifcatul de casatorie, trebuie sa va faceti intai buletinul si apoi pasaportul? Daca da, cat mai dureaza si facutul buletinului ala??? Si daca tot imi fac pasaport nou, presupun ca ar trebui sa trec pe el si domiciliul in strainatate; as avea ceva de pierdut daca nu as face-o?
Feteloooooorrrrrr ...... dar de asta ce stiti??? Fabya multumesc mult [flo], am sa strang toate informatiile si apoi ma apuc de treaba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fabya
quote:
Buna,nu stiu daca stii dar la ora actuala in Romania ori ce procura(inputernicire) nu este valabila fara APOSTILIC.
peca
quote:
mi-a spus ca daca fac una la notar sa merg cu ea la tribunalul de land sa imi puna pe ea o apostila
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ok, iarasi un telefon scur si placut surprinsa de amabilitate la Consulatul Roman München: am intrebat de procura: "-trebuie sa o faceti la noi" -obligatoriu? "- pai unde ati vrea sa o faceti daca nu la noi?" - la un notar si merg cu ea apoi la Tribunalul de Land pt. apostila! - ah, vad ca stiti deja de asta..., atunci nu mai are rost sa va spun eu ca se pot face acte de imputernicire si alte lucruri, si altundeva decat la consulat, dar care necesita NEAPARAT aceasta apostila de la Tribunalul de land german" este primul telfon dupa zeci de telefoane date la consulat in 2 ani juma' in care mi s-a vorbit frumos, nu mi-a inchis telefonul si nici nu m-a repezit, oricat de frumos si amabil am incercat sa vorbesc eu![flo] crystinne
quote:
in afara de DHL (care este scump) si prin autocare, ce alta forma sigura mai stiti de a trimite certificatul de casatorie original?? Functioneaza si cu Romania forma aceea de semnatura la primire, sau ce altceva
am intrebat daca functioneaza si in ro. sistemul acesta de semare cand primesti, si mi-a spsu sigur, o trimiteti recomandata inca ceva: mi-a mai explicat, ca fiecare act facut prin consulat va fi trimis mai departe unde trebuie de ei, daca este facut de un norat+ apostila, atunci modul cum ajunge la destinatar ne intereseaza, ei nu isi mai asuma raspunderea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...