Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

germania/procura


Recommended Posts

alta belea acum, APOSTILA!!!!![zid][zid] eu nu mai am oricum timp, daca functioneaza cu procura pe care am facut-o la Rathaus este minunat, daca nu nu, asta este ,alergam dupa apostila, mai dar cum se traduce asta in lb.germana????sau este chiar in lb.germana?[batcap] pt.fetele care m-au rugat sa le trimit modelul, asteptati putin va rog, trebuie neaparat sa plec de acasa acum, incerc pe seara, ok? fabya, multumesc mult! ari&celine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns
crystinne, daca nu vrei sa renunti la buletin, atunci trebuie sa-l faci inainte de pasaport. Si in cazul asta, eu asa am procedat:
quote:
Originally posted by pisi-pis
Ariadne, inteleg ca tie iti trebuie de fapt un pasaport nou. Si eu am trecut prin toata povestea anul trecut, si pot spune ca nu a fost chiar atit de simplu. Pe scurt, iti trebuie multa rabdare, o caruta de bani si mult succes. Tot procesul are de fapt 3 faze: 1. transcrierea cerif. de casatorie in limba romana 2. schimbarea buletinului (din cauza schimbarii starii civile si eventual a numelui) la care iti trebuie noul certificat de casatorie. 3. schimbarea pasaportului, care se face in baza noului buletin. In concluzie, mie mi-au trebuit 3 procuri individuale, si nu una. O procura pt transcrierea certificatului de casatorie, o procura pt noul buletin si a treia procura pt pasaport. In cazul meu fiecare procura a trebuit sa fie individuala, pt ca a ramas la serviciul respectiv. Si nu numai ca procurile au trebuit sa fie individuale, dar si foarte specifice si explicite, de exemplu procura pt certificat avea specificatia ca mama mea e imputernicita sa ma reprezinte in toate demersurile legate de transcrierea certificatului, si totusi nu a fost suficient!!! Mi-au facut certificat nou, dar n-au vrut sa i-l mai elibereze, ca cica nu scria negru pe alb ca e imputernicita sa-l ridice!!! Ca la nebuni, nu altceva! Alte documente de care am avut nevoie au fost: - certificat de casatorie original, tradus in limba romana si autentificat la ambasada, im baza caruia s-a intocmit certificatul roman - permis de rezidenta, tradus in limba romana si autentificat la ambasada, care sa justifice de ce nu pot sa fac personal toate demersurile in Romania - multe poze (vreo 6, sau mai mult, cu o margine alba speciala) - cei de la ambasada stiu mai bine. Pozele au primit la ambasada o stampila pe spate, ca sa certifice ca esti tu si nu altcineva. Toate documentele le-am facut la Ambasada Romaniei. Nu stiu daca procurile se pot face si la notar, dar cred ca cel putin pt traduceri legalizate si legalizarea pozelor trebuie sa mergi la ambasada. Mult noroc.
Daca vrei sa declari domiciliul satbil in strainatate, nu mai ai buletin, pt ca iesi din evidenta populatiei din zona de rezidenta a parintilor tai/a ta. Si atunci nu mai faci buletinul, ci direct pasaportul. Eu nu am renuntat la buletin, pt ca merg des in Romania, si il mai folosesc la hoteluri, inchirieri, etc. As putea sa folosesc pasaportul in astfel de cazuri, dar m-ar "taxa" ca strain... Mai era pe forum un subiect pe tema asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Deci ,fetelor!!!! Momentan si eu am acceasi problema cu procura.Am citit informatiile de la voi si dupa cum vedeti o multime de raspunsuri la aceeasi intrebare!-[cool].Drept si prin urmare am trimis un fax la ambasada din München(caci la tel. binenteles ca nu raspunde nimeni)si mi-au trimis urmatorul raspuns: "Procurile pot fi facute la consulatul roman ,NUMAI cetatenilor romani cu DOMICILIUL in STRAINATATE.[V] In cazul dumeavoastra,deoarece in paß este trecut dom. in Bucuresti,aveti doar 2 posibilitati:sa mergeti in Rom., SAU intocmiti procura la un notar german+aplicarea apostilei prevazuta de Conventia de la Haga.(in Germania se aplica la Landesgericht)"..... Deci am vorbit la un notar care mi-a spus sa fac procura de acasa,doar in romana(sau pe o foaie a4 si ni rom si in germana),si la el doar sa ma duc sa mio autentifice-asa ma costa mai putin ca. 16 Eu.(procura se semneaza doar in fata lui!!)apoi ma duc la Landesgericht pt. apostila-care costa ca.10 Eu.(dureaza 24 ore..deci a doua zi ma duc so iau). P.s. asta e drumul cel mai scurt si cel mai ieftin.Daca nu aveti timp,poate si notarul sa se ocupe de apostila...nuami ca e acelasi lucru...el o trimite cu posta,se intoarce la el cu posta...dureaza mai mult si costa mai mult!! Multa Bafta [flo] crissi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crista bine ai venit pe DC! E foarte clar ce ai explicat, vreau totusi sa te intreb daca sigur notarul poate trimite procura asta pt apostila. Mie imi e imposibil sa ajung la landesgericht si asa ar fi solutia ideala! Pupici:) Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

laura, teoretic notarul poate sa-ti trimita el procura la landgericht si sa o si ridice, depinde de persoana... eu am facut o programare la un notar aici pt.joi si mi-a spus ca o va trimite el insa va trebui sa o ridic eu personal,hm.... oricum banuiesc ca se ridica putin tariful cu cativa euro. ari&celine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-are cum sa ma coste mai mult decit daca as face eu drumul. In cazul meu, sa plec de pe insula pe land, tre sa pun masina in tren si biletul e 50€(pret pt bastinasi, ca pt turisti e 80€[bang]), asa ca pt mine solutia cu notarul e ideala. Asta e.. Vikinga& bb Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]Vikinga,tot ce pot sa-ti spun este ca aproape toti notarii iti pot trimite procura la Landesgericht.iar daca ai ghinionul sa dai de unul[hot][alcool] care zice nu pt. ca nu are chef...nu abandona.Sunt multi [si-eu] notari in cartea de telefon...suna si vezi care zice ca iti rezolva tot ce vrei.Si eu am sunat la vreo 6...pt. ca am vrut sa vad ce diferenta e la preturi!! Am facut procura azi,si in romana si in germana, a costat 15 Eu si a durat cam 30 minute.Maine ma duc la Landesgericht unde mi-a zis 10 Eu.Cam atat deocamdata. Multa bafta!!![flo] P.S. Mama mea vine pe 9 aprilie si sta pana pe 18 aprilie la mine in Stuttgart,daca vrei poate sa-ti duca procura in Romania.[bonjovi] cu posta romana nu e nimic sigur!?[?] "Angebotul" e valabil binenteles si pt. altcineva....daca pot ajuta pe careva[tel] crissi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by pisi-pis
crystinne, daca nu vrei sa renunti la buletin, atunci trebuie sa-l faci inainte de pasaport. Si in cazul asta, eu asa am procedat: ......
Pisi-pis ai idee cat dureaza in Ro cu buletinul? Eu vreau sa-i fac lui mama procura numai ptr a depune dosarul ptr transcrierea casatoriei si ridica certificatului de casatorie romanesc. As fi vrut ca dupa ce asta e scos sa ma duc in tara si sa fac buletinul si pasaportul. Problema este ca nu as vrea sa stau mai mult de 2 sapt in tara si nu stiu daca am timp sa le fac pe amandoua. Si .... intre timp m-am dezobisnuit sa dau spaga [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...