Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"Tatal" spiritual Hamas a fost ucis!!!


Recommended Posts

Frumos ,bravo Saphir.[xx(][xx(] Eu nu cred nici o iota din ce te vaiti tu acolo.Sunt multe lucruri nevazute,lucruri pe care oamenii de rind nu le vor sti niciodata,decit ceea ce ne este "servit" la stiri si in ziare. Si sunt oameni ,spre bucuria mea romani,care uite asa simt de armata israeliana[vom]. http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 131
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Saphir, de ce nu explici oamenilor ce inseamna pt. palestinieni acest lider, inainte de a spune ca a comandat, a dirijat s.a.m.d? Acest om reprezinta pt. palestinieni ceea ce reperzinta pt. romani Avram Iancu, Horea, Closca si Crisan, a luptat prin toate mijloacele sa redea palestinienilor paminturile si demnitatea de popor liber, luate cu forta de evreii care au cumparat "Statul Israel" de la englezi in 1947. Nu ti-ai pus vreodata intrebarea cum au putut trai laolalta evrei, musulmani, crestini pe aceleasi paminturi si, dintr-o data, lumea s-a intors cu susul in jos si nu se mai poate trai decit cu atentate si morti? Draga mea, lumea nu incepe si se termina cu poporul evreu, si celelalte natii trebuie sa aibe locul lor sub soare, nu crezi? Ce vina au palestinienii sa fie decimati sistematic de la '47 incoace? Ca nu s-au dat la o parte de pe paminturile pe care au trait generatii ca sa le ofere pe tava noilor stapini? Cum am reactiona noi ca cineva sa vina acum si sa zica ca a cumparat Transilvania, ca acolo e leaganul populatiei ungare, iar romanii sa-si ia bocceluta si sa-si gaseasca alt loc sub soare, ca acela e al lor??? Vedeti cum sint unii romani rasisti si nationalisti cu altii? Si sa nu uitam ca noi, romanii nu sintem o natie "pura", ci sintem descendentii dacilor si romanilor, combinati cu alte neamuri ce au mai trecut pe aici, deci ar trebui sa fim mult mai ingaduitori in materie de apartenenta la o religie, arbore genealogic, ca altfel se va ajunge la un nou holocaust, de data asta impotriva populatiei musulmane, si de aici se naste o noua intrebare: este Sharon calaul unui popor? Daca da, care-i diferenta intre el si Hitler si care popor va urma sa fie "ras de pe fata pamintului", cum spunea cineva la alt topic? Nu sint de acord cu violenta, nu-i caut scuze, dar nu pot sa nu ma gindesc la vorba inteleapta "semeni vint, culegi furtuna". Atita timp cit unele popoare subjuga altele, astfel de fapte se vor petrece in continuare, din pacate. De ce le subjuga? Asta-i o alta intrebare la care trebuie sa dam un raspuns.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca fiecare este incorect si partizan cand vine vorba despre cei pe care ii considera *ai lui*. Deeaba se aduc teorii frumoase de o parte sau de alta fiecare va bucurati dc. unul din tabara adversa a fost ucis, sau dc. adversarii au inreistrat un insucces. Privim cu mai multa inteleere crimele *alor nostri* decat pe cele ale adversarilor. Eu una, desi nu am nici o implicare personala in problema (nu sunt nici evreica, nici barbata-miu nu e evreu si nici nu am prieteni e evrei, la fel, nu am nici o leatura cu musulmanii), dar ca sa stiti, in eneral eu tin cu evreii si nu cu palestinienii si cu asta basta. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"dar ca sa stiti, in general eu tin cu evreii si nu cu palestinienii si cu asta basta" - hai, mey Ruxij, ca asta nu-i meci de fotbal :)). din pacate... acum o sa urmeze "replica" din partea palestinienilor si, uite asa, nu se mai iese niciodata din cercul asta vicios... are dreptate hannen, informatiile le avem de la mass-media - niciodata nu vom afla si cealalta jumatate de adevar. parerea mea este ca acest conflict este cu buna-stiinta intretinut. de cine, de ce nu putem decat sa presupunem... oricum, saphir, moaca aia "bis" nu inseamna decat alte vieti pierdute, de ambele parti... :( http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seicul Ahmed Yasin (67 de ani) a murit in scaunul sau cu rotile la iesirea din moscheea din cartierul Sabra, unde asistase la slujba de dimineata. Atacul, provocat de un elicopter israelian care a lansat trei rachete, a provocat moartea a sapte persoane, alte 15 fiind ranite, inclusiv doi dintre copiii seicului Yasin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acest om reprezinta pt. palestinieni ceea ce reperzinta pt. romani Avram Iancu, Horea, Closca si Crisan, a luptat prin toate mijloacele sa redea palestinienilor paminturile si demnitatea de popor liber Dodo, cite atacuri impotriva altui popor au ordonat Avram Iancu, Horea, Closca, Crisan?? Prin toate mijlocele, adica omorind oameni nevinovati?? Nu sunt de acord nici cu palestinieni si nici cu evreii, fiecare isi au partea lor de vina. Pentru citeva mii de minti demente mor atitia copiii, oameni nevinovati, asta trebuie sa ne ingrijoreze. Sa fim fericite http://community.webshots.com/user/valentina611969
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu este meci de fotbal, dar fiecare sunteti inclinati catre una dintre parti, macar in sinea voastra, doar ca nu toata lumea recunoaste (poate or fi si din cei echidistanti, dar mult mai putini). Uite ca eu recunosc direct, fara imbarligaturi si teorii in spatele carora oricum se vede bias-ul provenit din diverse prejudecati sau chiar interese, fotbal-nefotbal, influenta media sau nu, asta este inclinatia mea, nu ii agreez pe palestinieni. Deloc. Si de ce ma apuc sa spun? Pentru ca opiniile "pro" palestinieni si care scuza terorismul (chiar dc. inainte de scuze se incepe cu "nu vreau sa scuz terorismul, dar....") sunt mai vizibile, asa ca de ce sa nu se vada si alea contra? ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arabii cred ca sunt cei mai primitori oameni pe care i-am cunoscut eu (in afara de romani). Cand te duci la ei in casa iti pun tot ce au mai bun pe masa. Pe de alta parte sunt si cei mai razbunatori. Daca cineva le "calca" teritoriul sau le face vreun rau semenilor lor, e de rau. Merg pe premisa "Toti pentru unul si unul pentru toti!" Cat am stat in Israel(1 an)am vorbit deopotriva si cu evrei si cu arabi. Ascultandu-i pe arabi, tinzi sa le dai dreptate, ascultandu-i pe evrei, le dai dreptate si lor. Un singur lucru spun toti la fel: In Israel niciodata nu va fi liniste! Asa cum jucam noi sotron cand eram mici, asa i-am vazut pe copii arabi jucandu-se de-a razboiul. Unii erau arabi iar ceilalti erau in tabara adversa, adica evrei. Si se "omorau" si se "chinuiau". De cand sunt mici li se explica ca evreii le-au furat tara. Si de aici si ura lor. E un calm tacit intre ei. O "prietenie" impusa. Nu vad nici un motiv de bucurie ca Ahmed Yasin a fost omorat. Va incepe un nou val de atentate in toata lumea, in special in Israel. Dumnezeu sa aiba grija de noi!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni...va citesc pe unii dintre voi si ma minunez. Se pare ca multi nu stim termenul de terorism. Dodo, ce spui tu acolo, Avram Iancu?? Din istoria mea de balta, nu imi amintesc ca Avram Iancu sa fi fost un terorist...Noi vorbim aici de inamici fara fata. Daca vor razboi, de ce nu se lupta cu trupele israeliene, de ce trebuie sa se strecoare si sa ucida oameni nevinovati?? Ati vazut copii sfartecati pe caldaram?? Ei bine eu am vazut... un copil de cateva luni, mort, langa bunica lui, moarta si aceasta... Oare asa se poarta un razboi??? Nu am pretentia sa intelegeti...dar nici nu judecati. P.S.Guestus, tu iti imaginezi ca fii lui erau niste oameni de treaba???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...