Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"Tatal" spiritual Hamas a fost ucis!!!


Recommended Posts

Imperiile apar, cresc, decad si dispar. Asa a fost de-a lungul istoriei si asa o sa mai fie pina cind popoarele vor invatza cum sa aplice democratia la nivel de tari... A fost Imperiul roman, imperiul otoman, era un pic si se construia al treilea Reich si acum am ajuns la imperialismul american. Se pare ca nu s-a descoperit alt mod in care sa-ti poti clarifica divergentzele. Altul decit violentza. Iar razboaiele nu se mai cistiga de cel putin 50 de ani. Din cele 150 de razboaie intimplate de la sfirsitul celui de-al doilea razboi mondial, nici unul n-a ajuns la cenusha inca. Nu cred ca imperiul otoman sau cel roman s-a extins prin metode mai blinde decit practica americanii azi in imperialismul si colonialismul lor (cei drept mascat).E adevarat ca nu pretindeau ca o fac pentru binele si vitalitatea popoarelor ocupate (vorba lu' toma caragiu in actorul si salbaticii: sintem atit de atasatzi de voi ca vrem sa va atasam si pe voi la noi).Asta e ceva nou de la Hitler incoace. Fundamental diferite cele doua culturi, cea vestica si cea estica... Noi n-o sa le intelegem niciodata modul in care functioneaza ei ca grup, ca un mare organism, in stare sa loveasca cu coada pe cel care i-a atins unghia, iar ei n-o sa ne ierte in veci pururi ca nu l-am recunoscut pe Mahomed. Din pacate nu vad nimic schimbat de acum 75 de ani, o suta, 1200. La fel ne uitam la dodo/hannen/maryam, convertirea lor nu pica bine la stomac nici unui crestin cumsecade de pe forum, precum s-ar fi uitat acum 500 de ani musulmanii la convertirea la crestinism a unui frate. Si peste toate nu stiu de ce imi inchipui ca acele corturi din palestina ne vor sta pe suflet cum le stau acum in suflet germanilor lagarele de concentrare. STIAM de ele si n-am facut nimic. A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 131
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Din pacate in urma violentei (din orice parte) sufera copii, oamenii de rind, batrinii... L-au omorit pe leader? E prilej de bucurie? E o vorba pe aici : "Two wrongs don't make a right."... Nu e nimica rau cu musulmanii, nici cu evreii, politica lor e de vina. Eu m-am nascut intr-o familie de musulmani, intr-un orasel de linga Constanta. Orasul ce sa spun era impartit in egala masura ca numar intre turci, tatari, nohai, romani, aromani, tigani romani, tigani turci si mai erau si ceva evrei si armeni. Am crescut linistiti cu totii, ne-am respectat unul pe altul, am crescut de generatii impreuna. Nimeni nu ne-a invatat sa ne urim, sa ne batjocorim sau sa ne spunem: asta e locul meu, tu nu ai ce cauta aici. Si mai imi aduc aminte de ceva. In familia noasta aveam o casa batrineasca. Nu mare, nici mica, o casa batrineasca, ce mai... Bunicul isi facuse un corp de casa intr-o parte, sora cea mare a bunicului in alta. Mai aveau o sora care plecase de tinara in Turcia si mai venea din cind in cind in Romania. Well, cind venea se certau de mama focului. "asta e casa mea" spuneau toti cu rautate... Si de acolo reprosuri si alte cuvinte grele... Si stiti ceva? Au murit cu totii demult iar casa batrineasca este goala, pustie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricit rau ar face un om, oricite crime si atrocitati ar comite nu m-as putea bucura de raul altui om ! Cred ca fiecare isi va lua plata pt faptele lui. M-am nascut si traiesc intr-o tara in care oamenii simpli, de diverse natii si religii au trait in pace, s-au inteles si pentru acest lucru ma bucur, intr-adevar. Terorismul poate avea multe cauze, insa de multe ori e bine "camuflat" astfel incit sa para altceva. Si pe 11 septembrie 2001 in SUA si pe 11 martie 2004 in Spania si in toate conflicetele singeroase mor copii si oameni nevinovati numiti sec "victime colaterale". Cui ii pasa ? Dumnezeu sa ii odihneasca in pace !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Guestus
Hey nimeni nu se intreaba din ce motive au aparut organizatiile teroriste? Afghanii + irakienii + altii mor pe capete (din erori sau exces de zel) si sint trecuti la altele la rubricile de stiri...dar un atentat in Madrid este pe prima pagina si amplu dezbatut.
Nu conteaza de ce au aparut, atitudinea asta nu face decat sa mangaie pe cap teroristii, ca vezi Doamne "au dreptate saracii". ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca , conteaza de ce au aparut. asa le poti face oamenilor ce vrei , si spui , sa nu ajungeti teroristi ca nu-i frumos....chiar daca va calcam in picioare , ne batem joc de voi, voi sa stati cuminti . este vorba de oameni , cu frustrarile lor, cu mindria lor . de aia este important cum te porti cu ei , cum le vorbesti, ptr ca , cum sadesti , asa rasare. cind nu faci altceva decit sa-i batjocoresti eu nu cred ca trebuie sa te miri ca apar astfel de extreme, gen hamas. pe BBC am vazut o data un documentar in care povesteau cum manevrele teroriste din ziua de azi au fost puse la punct de ...evrei...cind erau ocupati de englezi si-i zapaceau cu atentatele. Uite de vezi...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liris [flo], dar frustrarile si mindria ne-or fi ele dragi tuturor... dar uite eu nu inteleg ceva de ce se pun bombe in Israel/Madrid...in autobuze, trenuri cafenele. De ce nu-si varsa unii frustrarea punand bombe la guvern? Ca doar nu-i de vina pentru politica cine merge cu autobuzul. Ca dac era asa... aveam noi romanii o tara perfecta, nu? Uite va dau eu un exemplu de terorism relativ civilizat: corsicanii... Stiti de ei? Nu, va spun eu au pus bombe, nopti intregi sub primarie, prefectura, posta... tot ce era de stat. De abia poate forta guvernul francez pe cineva sa asigure cladirile publice in Corsica. Au mai dat si pe de laturi... e drept, dar... uite au obtinut atentie pentru cauza lor fara masacre de oameni nevinovati... Fostul prim ministru propusese un amedament la constitutie.. ca sa le dea drepturi de autonomie. Nu s-a rezolvat inca. Dar eu cred ca au mari sanse... si au si constiinta destul de linistita. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liris...tu vezi BBC ....iar Ruxij vede CNN + in California toate ziarele sint pro israeliene. Ruxij...aici vezi nr "teroristilor" din Irak http://www.iraqbodycount.net/ dupa terminarea oficiala a razboiului. Poate ne anunti cind se depaseste suma de 20 000. Cel ce sta in Apache si bombardeaza case nu este terorist...el este aparatorul dreptatii din US.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La moartea unui sef/fondator a unei organizatii teroriste oricare ar fi ea hamas, alqaida, eta, ira nu am absolut deloc lacrimi de regret! Daca urmatoarea stire la tv va fi ca bin laden a murit de moarte buna sau un pic mai grabita nu vad nici un motiv sa ma intristez. Oricare ar fi motivele acestor grupari de nemultumire, terorismul nu e calea corecta sa-si revendice cererile. Sa facem politica pe marginea acestui subiect Israel/Palestina ar fi o discutie extrem de lunga cu adevarul undeva la mijloc, pina la urma era vorba in mesajul initial de moartea unui lider terorist. Acum eu ce sa fac? Sa pling de mila sufletului lui? Sa fim seriosi........Sunt atitea suflete nevinovate care mor din cauza unor astfel de lideri(egal nationalitatea si apartenenta lor), pt aceste suflete am sa pling. Iar de frica unora ca or sa fie atentate de razbunare...Pai ce daca ar fi trait nu ar mai fi fost atentate? Era cumva individul vre-un canditat pt premiul nobel ceva?! Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...