Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"Tatal" spiritual Hamas a fost ucis!!!


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Guestus
Liris...tu vezi BBC ....iar Ruxij vede CNN + in California toate ziarele sint pro israeliene. Ruxij...aici vezi nr "teroristilor" din Irak http://www.iraqbodycount.net/ dupa terminarea oficiala a razboiului. Poate ne anunti cind se depaseste suma de 20 000. Cel ce sta in Apache si bombardeaza case nu este terorist...el este aparatorul dreptatii din US.
Lasa mai, n-o da pe partea aialalta, nu discutam aici de US si the oil war care e in Irak. Nu ma zapaci. Asta nu e argument, adicatelea "iote ca si aia e rai", ci "distragerea atentiei opiniei publice de la adevaratele probleme...."[:D]. Toti sunt rai, si unii si aialaltii, doar ca noi le luam partea unora sau altora dupa cum suntem noi inclinati (si eu, o repet a saptea oara). Asta nu ii face mai putin criminali nici pe unii, nici pe ceilalti. Mie imi sunt insa f.f. antipatici palestinenii si "lupta lor sfanta pentru libertate", iar tie iti sunt simpatici si bombitele in autobuze scuzabile. Eu cred ca in ziua de azi nu ne mai facem dreptate singuri, ar trebui sa fim ceva mai evoluati, sunt legi internationale, acolo se vede cine este mai puternic si dc. nu ti se face dreptate nimeni nu iti da drepul sa arunci bombe in magazine si autobuze, ca nu esti in Evul Mediu. Da, dc. prin absurd ar ocupa ungurii Transilvania io una nu m-as apuca sa fac razboi sfant si sa pun bombe in Harghita, astea sunt lucruri care se decid la nivel politic si asta este, nu ne apucam sa ne omoram intre noi, mai ales trecatori si muncitori navetisti care nu au nici o vina. Apropos, ca sa explic antipatia la adresa razboaielor sfinte, parerea mea este ca granitele sunt ceva anacronic si vor deveni din ce in ce mai anacronice, dovada fiind si felul in care incep sa dispara in Europa. Nationalismul e o tampenie, dupa mine, tine de involutie nu de evolutie, de aia nu am nici un fel de simpatie pentru cei ce lupta impotriva "cotropitorilor" si "imperialistilor". In ziua de azi prin ceeea ce se intampla la nivel tehnologic, distantele s-au micsorat considerabil, avionul, informatia, TV-ul, Internetul, fac lumea mult mai mica. Nu se mai duce nea' Abdul pe camila (sau nea Gheorghe pe cal) doo saptamani ca sa ajunga la 600km, acum in cateva ore ajungi la 10.000km, prin urmare granitele de pe vremea lu Pazvante cred eu ca o sa dispara, dar desigur intr-un viitor f. indepartat. Razboaiele nu ar trebui sa se mai faca cu bombe artizanale in ziua de azi, ci la masa tratativelor. Si ce daca a venit altu' si ti-a ocupat tara, acu' te enervezi asa de rau ca te apuci sa ii omori pe toti din jur? Dc. te enervezi asa de rau ca nu mai poti gandi, ar tb. sa mergi la balamuc direct. Ce e aia ca a ocupat "tzara", ce vorbe mari din secolul 17! Este adevarat ca cei mai puternici fac jocul in lume, asa a fost mereu si nu stiu cum s-a putea face sa fie altfel prea curand. Ar muri mai putini oameni de ambele parti dc. ar exista mai multa inteligenta de partea alora mai slabi, mai putin orgoliu si fanatism. Decat sa moara oameni, mai bine ar face treaba sa traiasca cu totii mai bine pe bucata respectiva de pamant. Parere personala si absolut netransmisibila. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 131
  • Creat
  • Ultimul răspuns
"Eu cred ca in ziua de azi nu ne mai facem dreptate singuri, ar trebui sa fim ceva mai evoluati, sunt legi internationale, acolo se vede cine este mai puternic si dc. nu ti se face dreptate nimeni nu iti da drepul sa arunci bombe in magazine si autobuze, ca nu esti in Evul Mediu!" Atit am de comentat.....trupele UN au fost refuzate. In caz ca nu stii. Ca cel mai puternic face legea se stie f bine. AC esti off topic...nu-ti place... call moderatorii sau administratorul. Si totusi un rapsuns la intrebarea ta....matematic este probabilitatea mai mare ca BLaden sa ajunga pe luna la bazele US decit la un Guvernul US or altul. Pina si el stie asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dodo..... Ahmad Yasin a ramas paralizat pe la vreo 12 ani cand se juca la scoala.Arestat a fost in 1987 prima oara.Si asta pentru ca s-a intors impotriva israelienilor.Dupa ce a fost ajutat sa-si creeze o militie care sa controleze teritoriile afectate de razboiul din Liban dintre libanezi si israelieni.Israelienii i-au dat armele si i-a lasat in urma pe arabii crestini din Libanon si pe Ahmad cu militia lui.Dupa catva timp a fost eliberat si arestat inca odata in 1991.A fost condamnat de 2 ori pe viatza si a stat in inchisoare pana in 1998 cand a fost eliberat in urma unui schimb de prizonieri. Motivul ultimei arestari ? A ucis cu sange rece 2 arabi "mashtabi" care lucrau cu Israelul.Pe unul l-a tarat prin piatza din Aza (fasia Gaza)pana a murit si pe al doilea l-a ingropat de viu. Multe, f multe atentate au fost puse la cale de catre cap'sorul sau.Vrei sa auzi ? Atentat cu bomba in Tel Aviv in fatza discotecii delfinariului, in urma caruia au murit peste 20 de tineri(teroristul a stat la rand si s-a detonat in mijlocul multimii,bomba era "infasurata" de cuie de marime..apreciabila,care sa faca mai multe victime.Altul ? in urma cu un an,tot in Tel Aviv in Tahana Iashana (Statia Centrala de Autobus Veche) unde majoritatea -peste 85 %- muncitorilor sunt romani.Acolo si-au pierdut viatza catzva romani, iar altii au fost graj ranitzi dar de frica autoritatilor nu s-au afisat la spitale.Cu ce erau vinovati ?Iti spun eu..Yasin i-a pedepsit pentru ca luau munca arabilor din teritorii.S-a gandit ca sa o sa-i sperie. Si sunt f multe atentate inca.Dar ultimul,acela din Portul Ashdod,la facut sa-si piarda viatza.Stii care este diferentza intre noi si ei ? Armata daca vrea sa treaca la represarii intra cu tancurile,anuntza pe cei care se afla in case sa paraseasca zona si apoi darama tot ce a apartinut teroristului.E o f mare diferentza. Daca ai sa fii de fatza vreodata (ceea ce nu iti doresc) cand vreun shaid se detoneaza si ia cu el cateva suflete nevinovate,ai sa-ti schimbi parere.A fost 11 septembrie ?America ?A urmat Spania.Va urma Anglia,apoi Frantza etc.Cum numesti tu asta ? Opera de arta ? Stiintza ? Sau creierul unui invalid ahtiat de sange ?De razbunari ? Stii care este vechea poveste ? A razboiului dintre ei si noi ? Israel a vrut un loc in care sa traiasca,sa-si creasca copiii.Un loc in care a trait si de unde a fost alungat.A impartit locul cu Ishmael.Dar fii lui Ishmael au vazut ca Israel se ridica,se ridica pe stancile si in desertul pe care l-a primit, si au declarat razboi.In urma lui , arabii au pierdut si Israel a luat si pamantul lui Ishmael.Si nu a vrut sa-l mai dea inapoi.Si de atunci ei nu vor sa uite ca parintzii lor au murit si se razbuna.Sange.Tot timpul.Ei se razbuna noi le raspundem.Si asa o sa fie tot timpul. De ce tot timpul invinovatiti Israelul ? Spui ca pamantul apartine palestinienilor ? In intregime ? Isus ,Maria , Iosef ? erau palestinieni ? Citeste despre relatia de "familie" dintre Israel si Ismael.Documenteaza-te puiule. Poate ca sunt influientzat si de faptul ca sunt aici.Traiesc aici.Si poate ca reactia este normala. De ce nu pot sa se opreasca ? De ce nu vor sa faca pace ?Pentru ca vor TOTUL .Si asta nu se poate.De ce nu se ridica un Ahmad Yasin care sa spuna : Gata !.Lasati-ne in pace. Dar ei nu pot.Nu pot pentru ca nu sunt oameni.Teroristii nu sunt oameni.Pai cu ce s-ar putea un terorist ?De unde sa-si ia banii ?El e obisnuit sa arunce cu pietre,sa impuste noapte oamenii nevinovati in casele lor.Ei nu vor putea trai cu pace.Pentru ca razboiul pentru ei este o meserie.Iti inchipui un cap terorist cultivand flori sau framantand paine ? Daca e razboi, ce au cu civilii ?Sa se ia de armata.Sa se lupte cu ei..NU ? DODO...Daca o s-o tina asa..ei or sa ajunga si in Auztralia.Dupa un atentat cu bomba in care copii si femei mor nevinovati,armata Israel-ului intra in teritorii si aresteaza sau raneste vreun terorist "nevinovat"CNN si SKY vorbesc numai despre reactia noastra si arata imagini cu arabii plangand.Noi nu suferim ? Atunci ,si va rog frumos sa ma iertati,atunci mai toti de aici stii ce spun ? Lasa.O sa vina randul vostru si o sa suferiti si voi din urma terorismului.Si poate atunci o sa va schimbati parerea si o sa condamnati Sfantul Razboi Islamic. In fiecare stanca exista o statuie..ceea ce ne lipseste este cunoasterea...si dorintza de a fi sculptori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Dar ei nu pot.Nu pot pentru ca nu sunt oameni.Teroristii nu sunt oameni.Pai cu ce s-ar putea un terorist ?De unde sa-si ia banii ?El e obisnuit sa arunce cu pietre,sa impuste noapte oamenii nevinovati in casele lor.Ei nu vor putea trai cu pace.Pentru ca razboiul pentru ei este o meserie.Iti inchipui un cap terorist cultivand flori sau framantand paine ? Daca e razboi, ce au cu civilii ?Sa se ia de armata.Sa se lupte cu ei..NU ?" Ce ai scris mai sus este valabil si pentru Israel? vezi tu armata la plantat de flori? "Armata daca vrea sa treaca la represarii intra cu tancurile,anuntza pe cei care se afla in case sa paraseasca zona si apoi darama tot ce a apartinut teroristului.E o f mare diferentza." pina una alta Ahmad Yasin fost omorit impruna cu alti 7. Fara anunturi pentru restul de 6. Aia au fost bonus...sau la categoria altele. de ce nu accepta Israelul trupele UN la granita? sint aservite palestinienilor?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Guestus..Armata nu poate planta flori [bibe] cu toate ca sincer mai face si asta,pentru ca e armata.Este institutia care apara prin mijloace fizice un stat independent.Tu vezi un stat de drept fara o institutie de aparare ?Pai ti-ar trece teroristii prin loboda lu' bunikata ca pe la ei pe-acasa. Cat despre partea cu cei 7 "martiri" unul era fiu de-al deplansului si decedatuluui Yasin, 4 erau bodyguard si sincer pentru al 7 -lea nu m-am deranjat de la cafeaua de dimineatza asa ca pentru mine ramane X.Dar te intreb eu,cine poate sa se invarta in preajma unui asasin ? A unui criminal ? Parintele Cleopa ? Sau poate Papa Ioan ? Nu....Era unul care i-a inpartasit viatza si activitatea.Si a crezut ca totul este doar un joc de puteri,in care doar ei trag cu AG iar noi aplaudam :" Uite mama ce frumos pica raketa pe acoperisul vecinului" sau "Uite mama trec soldatii" [alcool] In fiecare stanca exista o statuie..ceea ce ne lipseste este cunoasterea...si dorintza de a fi sculptori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Cat despre partea cu cei 7 "martiri" unul era fiu de-al deplansului si decedatuluui Yasin, 4 erau bodyguard si sincer pentru al 7 -lea nu m-am deranjat de la cafeaua de dimineatza asa ca pentru mine ramane X." pai aceeasi teorie o au si palestinienii. poti sa fii sigura ca nici ei nu se deranjeaza de la cafea cind sare un bus in aer. actiunile israelienilor sint considerate ok dar ceilalti sint teroristi. nu? totusi de ce trupele UN sint rejectate? ei pot sa faca ordine cit de cit....se evita atacurile din ambele parti si primeste si israelul ceva credibilitate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E o vorba romaneasca tare adevarata SCHIMBAREA STAPINILOR BUCURIA NEBUNILOR. Din pacate nu rezolvi nimic daca doar asta faci si daca o faci in stilul asta nu vine decit nebunie. Ceea ce nu inteleg este de ce ceea ce fac palestinienii se numeste terorism iar ceea ce fac izraelienii se numeste democratie? Ce ne-am face daca ar mai incerca si altii sa sefaca state de acum 2000 de ani. Dupa cite stiu pe la inceputul statului Israelian (1947)populatia de origine iudaica era de mai putin de 50.000. Unde s-au pus ceilalti peste 4,5 milioane? Nu cumva au luat cu japca de la ceilalti pt ca acu 2000 de ani stra-stra-... o fi locui pe acolo? Sau il lasasera doar inchiriat pt 2 milenii si acum i-au dat afara pe chiriasii rai platnici. Pai eu nu prea vad diferenta intre ce a facut Hitler si ceea ce fac ei in altceva de cit ca la primu a tinu 10 ani iar la ei se pare ca va tine for ever. A si ei nu se incurca cu lagarele ii omoara direct. Mai ieftin. De ce se arunca in aer palestinienii??? Chiar le face placere? Sa o duca asa de bine de nu mai stiu ce sa faca si se gindesc sa ajunga mai repede la Alah? Cin am auzit de posibilitatea unui stat Plestinian (acu nu mai stiu citi ani) am zis ca in sfirsit se desteptara si unii si altii iar apoi cind am vazut de fapt de vor sa zica cu asta-doar daca te uiti pe harta propusa si iti dai seama- am fost sigura ca o sa faca mai rau de cit bine. Pai ce stat e ala in care nu stiu cite zone (cred daca nu gresesc vreo50%) sint controlate de alt stat si nu de oricare ci de ala cu care nu prea ma am la suflet. Am vazut si eu intr-un reportaj canadez ce inseamna acele implantari la care evreii nu renunta. E vorba de citeva mi sau zeci de mii de oanemi pusi sa locuiasca in mijlocul dusmanului cum s-ar zice in conditii de supersecuritate. Cit de concludente sint aceste citeva mii . In opinia mea numai pt a crea zizanie pt ca alt rol nu vad . Sint ca niste cazarmi militare in care cica treiesc civilii in mod normal pazite mai rau de cit Casa Alba din care se pleaca numai in vehicole blindate(inclusiv autobuzele scolare) si de care oricine se apropie (ma refer la populatia autohtona) la mai putin de 2 Km e impuscat (in afara drumurilor pe unde sint puricati din m in m). Daca se intimpla sa dea strechea in vaca cuiva si o ia spre zidurile alea si nu prea realizezi ca esti la 1,8 km in loc de 2 km esti mort cu sau fara vaca. Sint citeva mii in mijlocul a citeva milioane. Care e scopul??? Dupa mine numai zizanie. Ce spera statul israelian, ce spera israelienii de rind , ce spera palestinienii de rind? Dumnezeu cu mila pt ca nu va fi prea curind pace. Chestia e ca dupa opinia mea de aici vine toata ura arabilor contra vestului, americii, crestinilor. AP
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul sincer nu sunt impotriva arabilor.Traiesc si lucrez intr-o zona f circulata de ei.Si poate aici ai dreptate.Sunt arabi care sufera .Si sunt sigur pe asta.Si crede-ma ca si eu poate am mai trecut cu vederea pe aia care veneau sa-si castige painea in zona noastra.Ei da.Sunt nefericiti.Se scoala cu noapte in cap ca sa ajunga la 2.30 noaptea la baraj si sa intre in Israel.Stau la rand pana dimineatza la 5-6 ca apoi sa fie luati la munca cu ziua de niste nesimtziti de niste profitori pe niste bani de nimic.Platiti cu 20 % din salariul minim pe economie de aici.Ei sunt cei care sufera din cauza unor debili. Arafat a primit , ca urmare a procesului de pace pe care TREBUIA sa-l impuna in teritorii,a primit sume impresionante de dolari.Foarte mari.Si asta pentru a-si ajuta poporul.Stii unde sunt banii ?La nevasta lui din Frantza.Aceeasi nevasta care i-a fugit cu soferul lui si cu o parte din bani. Pe el nu-l condamni ? Eu imi pierdeam noptile vb cu ei,cu negustorii care veneau de dincolo.Il injuram pe Arafat si pe tot neamul lui de balbaitzi si se uitau la mine.Nu stiau daca pot sa rada.Le era frica.Pana si aici,la noi le era frica. Esti in afara total.E f usor sa tastezi la umbra unui cocos si sa gandesti ca romanii vor mai acumula ceva materie cenushie daca le vei vb de drepturile omului. Si mai lasa-ne cu cele trupe UN.M-ai zapacit.Ce naiba pot face ? Crezi ca arabii se opresc in ele ?Le ocolesc si intra la noi.Si apropo de ele..se afla de mult aici.Au cartiere generale la noi.Dar nu au ce face. Israelul primeste ceva credibilitate ? Din partea cui ?Pai noi nu avem nevoie de credibilitatea nimanui mai !!Noi vrem sa existam.Pentru asta trebuie sa fii credibil in fatza cuiva ?Pentru altii exista drepturile omului si pentru noi nu ?Tu nu condamni un atac terorist ?Cand armata reactioneaza in urma unui atac..tu numesti asta act de terorism ?Pai inseamna ca trupele de romani trimisi in Kosovo,Bosnia,Irak,sunt niste teroristi ?Sunt nu ?Si ei nu apara tzara...Romania.Nu au nici o legatura cu razboiul dintre musulmani si sarbi ,nici cu cel dintre arabii din Irak.Sunt doar niste soldati care au acceptat un angajament pentru un salar mai bun.Si toate astea pentru un joc de puteri.Pentru petrolul altora. Romanii sunt teroristi ?Eu nu cred. ISRAEL NU ARE NEVOIE DE CREDIBILITATE.ISRAEL VREA SA EXISTE.Si nici nu are nevoie de UN ca sa-si apere teritoriul.Teritoriul Israel-ului a fost acceptat odata cu declaratia lui de independentza de catre Anglia,Frantza,America si cu greu Rusia.Daca cineva are ceva cu noi,cu teritoriile noastre sa-i ia de gat pe ei.PE MARILE PUTERI. In fiecare stanca exista o statuie..ceea ce ne lipseste este cunoasterea...si dorintza de a fi sculptori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tzuri,povestea ta despre seicul Ahmad Yassin contine inexactitati. Uciderea acestuia a fost aranjata intr-un moment oportun.Cu siguranta rezultatele vor fi nefericite,lucru pe care am convingerea ca liderul israelian il cunostea foarte bine inainte de a ordona uciderea liderului Hamas. Mor oameni nevinovati... si palestinieni si israelieni,ca goanga pe care ne-ai servit-o cu "...armata Israel-ului intra in teritorii si aresteaza sau raneste vreun terorist "nevinovat""...,presupun ca nu te straduiesti sa ne convingi ca toti palestinienii care au fost raniti sau ucisi erau teroristi si toti israelienii care au fost raniti sau au fost ucisi erau nevinovati.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tzuri, "puiule", sa inteleg ca Israelul are acoperire legala sa ia cu forta paminturile pe care s-au nascut si trait de sute de ani palestinienii? Asa au stabilit "marile puteri" cind s-a semnat tratatul (a se citi "actul de vinzare-cumparare")? Si prin Palestinieni inteleg pe cei nascuti pe teritoriul tarii, de religie islamica, crestina, iudaica. Ce, tu nu ai auzit de palestinieni de religie iudaica??? Revin la intrebare: cum de s-a putut trai in liniste de sute de ani pe acel pamint si, dintr-o data, dupa '47 nu se mai poate??? Sa nu-mi spui ca palestinienii nu vor evrei in tara ca e o mare gogoasa, palestinienii isi vor paminturile inapoi, paminturi pe care au trait de generatii si le-au fost luate cu japca de noii "stapini" Ce inseamna pt. tine cuvintul "implantari evreiesti" - ca pt. mine inseamna ca pui ceva intr-un loc unde acel lucru nu a existat inainte, asta e sensul cuvintului "implant". acuma sa nu creada lumea ca numai palestinienii musulmani au fost expropriati, politica au aplicat-o israelienii si palestinienilor crestini, fara "discriminare"[bang], ca si paminturile lor tot ale israelienilor sint de "drept". Si sa explic de ce am comparat liderul ucis cu Avram Iancu, vad ca unora le face placere sa citeasca "ad litteram": am facut acea comparatie, nu ca sa compar cele 2 perioade de timp, care nu pot fi astfel luate ca pct. de referinta, ci ca un personaj care a dorit libertatea si retrocedarea paminturilor celor expropriati, la fel cum avem si noi destui eroi in istorie care si-au dat viata pt. acele idealuri. Sa nu uitam ca nici Imperiul Habsburgic nu planta floricele in Transilvania pe vremea ocupatiei, asa cum nici rusii nu au facut prin teritoriile "rusesti de dincolo de Prut". Hai sa nu facem politica de dragul de a polemiza sau de a tine partea unuia sau altuia ca la meciurile de fotbal, meciurile de genul celor purtate in Palestina sint singeroase...Spun Palestina, asa au invatat la scoala si parintii mei, si bunicii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...