Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"Tatal" spiritual Hamas a fost ucis!!!


Recommended Posts

Iarasi Dodo ca sa pastram adevarul istoric, pe paminturile alea n-a fost pace decit vreo citeva sute de ani sub ocupatie musulmana fiind. Inainte de infiintzarea Israelului palestinienii erau ocupatzi cu razboaiele intre triburi si tarile vecine, imediat dupa plecarea britanicilor.. Apoi au mai fost citeva cruciade.... A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 131
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Doamne apara-ne ! Am ajuns sa citesc mesaje ale unor MAME romance care gasesc nu stiu ce merite si incearca sa scuze actiunile unui Lider al uneia din cele mai mari grupari teroriste din toate timpurile! Mai cititi odata postarea Vikingai, poate va treziti la realitate. Sau poate va ginditi ca numai cu citeva zile in urma au murit conationali de-ai nostri, au ramas copii orfani si parinti neconsolati, din cauza unor minti bolnave ca acel invalid. Sarmanul de el[bang]. Iar ca sa-l compari pe Avram Iancu (indiferent de context sau timp) cu un fanatic care n-are nici un pic de respect pentru viata semenilor sai - Oameni, e BLASFEMIE! Nici macar ungurii n-ar fi de-acord cu asa ceva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai inteleg nimic. Palestinieni nu le e frica sa se arunce in aier dar le e frica sa vorbeasca de nevasta lui Arafat. In definitiv ce vina are el ca l-a parasit nevasta si s-a incurcat cu soferul sau asta a planuit-o tot el. Cit de pe partea ca a deturnat fondurile nu inteleg de ce nu ii lasa Israelul pe ei sa se descurce cu asta de si nu cred ca Sharon se gindeste vre-o clipa la asta cind ia decizii de genul celor de curind. Daca statul asta Israelian e asa de fortos de ce nu e instare sa gaseasca o soluti. Sa traiesti in stare de razboi intern de mai bine de 35 de ani nu cred ca reprezinta o dovada de autodeterminare ci mai degraba de branbureala la nivei innalt. Oare dupa ideea asta ca toate actiunile palestinienilor sint teroriste nu am putea clasifica miscarile de rezistenta din tari ca Franta etc. din al doilea razboi mondial ca fiind teroriste? Noroc ca nemtii nu au reusit sa se inmulteasca in proportia in care au reusit israelienii in noul stat dupa '47 ca alta ar fii istoria lumii. De ce a tinut Israelul sa faca dintr-un muribund de 80 de ani care cine stie cit mai avea de trait un martir? Care-i gheseftul? Oricum cred ca sint o gramada care pot sa-i ia locul si care se vor remarca foarte usor prin noi acte de atac justificate in opinia lor . Poate stiti voi ca sinteti mai aproape si ne luminati si pe noi. Mai mult ca sigur noul lider v-a trebuii sa razbune moartea lui "intr-un mod demn de asa un lider". Cred ca toate astea le stia si domnul Sharon si atunci inca odata " Care e gheseftul?" AP
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai gheseftul e gorjan ca dupa cifrele BBC-ului ieri, de cind a venit Sharon la putere, numarul atentatelor teroriste ale palestinienilor, amploarea si numarul de victime intre israelieni e mult mai mic comparativ cu acum 4 ani sa zicem. Au distrus multi lideri Hamas, iar numarul victimelor dintre civilii palestinieni a crescut infricosator. Unii ar spune ca Sharon face treaba buna pentru poporul sau... A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada, m-ai inteles gresit:am spus ca Palestina a fost si este locuita laolalta de cei de religie crestina, iudaica si islamica, nu numai de musulmani, deci Palestina este a palestinienilor, indiferent de religia fiecaruia. Ceea ce incearca Sharon este o epurare a palestinienilor crestini si musulmani, ceea ce nu vrea nimeni sa recunoasca. Cit despre cruciade..care pe care a casapit-pt. ce motive? Tot expansiunea teritoriala..Si britanicii nu au plecat ca s-au plictisit, ci pt. ca au incheiat un tirg avantajos pt.EI cu evreii din Europa care-si cautau un loc sub soare. Ma intreb ce-ar fi fost acum in RO sau, si mai interesant, in USA, daca le venea ideea sa se stabileasca prin acele locuri...Ca deja se pare ca deviza lor este "israeliens-sans-frontieres", asa erau catalogati intr-un articol pe care l-am citit acu' vreo 2 ani, nu mai stiu in ce cotidian.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rectific: "brambureala ff voita la nivel innalt". Unde in lume ati mai auzit de salarii ca ale izraelienilor? Cum pot sa sustina asa un nivel in stare de razboi si fara cine stie ce atuuri economice? Cu ff multa sustinere pe care se tem sa n-o piarda. Aici nu se pune problema sa aparam pe unu sau pe alteu sa plingem pt un terorist sau martir ci daca adtiunile unui stat, care se considera democratic si mai presus decit oponentul, lui au vre un rezultat pozitiv. Durerea cea mare e ca actiunile care au loc in acel colt de lume au repercusiuni ff dureroase in alte colturi din lume care nu au nici in clin nici in mineca cu ce se intimpla acolo-vezi Madrid. AP
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca asta e gheseftul atunci probabil ca o sa adune si mortii din Madrid la cei palestinieni si stau sa ma gindesc citi ori sa mai fie dupa afacerea asta si pe unde. O sa ii treaca pe toti la pierderi colaterale , ma gindesc, ca tot sintem obisnuiti cu notiunea asta. Probabil ca pina rade natia palestiniana de pe suprafata pamintului mai rade una doua indirect. AP
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gorjan ."AIER" in romaneste se scrie aer.Cei care le e frica sa vb in teritorii nu sunt aceasi cu cei care se detoneaza.Ti-o repet. Ceea ce vezi tu la stiri este propaganda.O maska.Din ambele parti. Crede-ma ca "sustinerea" noi nu o sa o pierdem.Pentru ca odata pierduta si muica america e pierduta.Gorjan.Vad ca si tu la fel ca si altii sau altele sustineti o cauza de care nu aveti stiintza si de a caror martiri sau teroristi nu va leaga nimic.Ceea ce iti doresc eu, e sa treci si tu prin cateva clipe de teroare si abia atunci sa te intorci la noi si sa ne povestesti despre terorism. Cat despre Sharon, frati si surori, eu am o f f f mare stima pentru el si cu toate ca de cand a urcat el sus s-au intetit atacurile teroriste,IL IUBIM.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by saphir Crede-ma ca "sustinerea" noi nu o sa o pierdem.Pentru ca odata pierduta si muica america e pierduta.
propaganda si asta, sa stii. si din pacate a facut victime nevinovate la WTC pentru ca inamicii israelienilor au devenit si inamicii americii. eu nu va inteleg, in loc sa va respectati prietenii si sa le vreti binele, voi ii folositi fara remuscari, implicandu-i intr-un razboi care nu le apartine. cred ca mai mult s-au bucurat israelienii dupa WTC decat arabii...[bang] va convine sau nu, cauza israeliana nu este cauza intregii planete, cu atat mai putin a americanului de rand care a murit ca fraierul la WTC, in Afganistan si Irak pentru absolut nimic. voi v-ati nascut in razboi, a devenit a doua natura, de aceea va vine greu sa intelegeti lipsa de reactie a celorlalti, obositi sa asculte decenii la rand cum va bateti ca chiorii acolo pe o firimitura de pamant. care a fost vina celor morti la WTC, din punctul vostru de vedere? merita cauza israeliana atatea victime nevinovate? ma tem ca america este subrezita, nu sustinuta, de "prietenia" israeliana. eu n-am auzit de nici o mare branza castigata de americani de pe urma acestei prietenii, ai putea da un exemplu? in schimb, Israelul ar disparea intr-o secunda fara bratul lung si inarmat al unchiului Sam, accepta realitatea. numai forta va tine in Orientul Mijlociu, nu dreptul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iubiti-l nene, cine va opreste??? Si cine va opreste sa plecati de acolo, daca stresul e prea mare, reveniti in RO, care este inca tara unde v-ati nascut si a carei cetatenie o mai aveti! Cit despre "nestiinta de cauza cu care vorbim", sa am pardon, am simtit "live" cum e sa traiesti acolo, nu vorbim din carti de istorie sau articole de prin ziare...Numai ca noi eram "tintele" tancurilor si ale elicopterelor...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...