Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din USA,poftiti la o barfa!(10)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mircea, nu cred ca are rost sa te superi, pt ca din pacate uneori americanii fac chestii fara sens, cred ca ai vazut pe pielea ta, poate. Ei sunt intr-un sablon din care cu greu iasa, si daca iasa fac prostii. Acuma eu nu stiu cine de fapt are cuvant greu in aprobarea vizelor, ca as fii tare curioasa, americanii ori romanii. Cert e ca asa cum spumeai si tu, esti la cheremul lor (a cui "iezact" tot nu stiu)si depinde pe ce parte a patului se scoala in ziua aia. Tatal meu a asistat la o faza de refuzare a unei vizei, pur si simplu fara vreo explicatie- precizez ca tata e cetatean american si a putut intra in ambasada, si-a gasit el un motiv. Femeia si-a dus actele la ghiseu, contopista s-a uitat peste ele, si i-a spus ca nu dau drumul decat la rude de gradul intai, fara multe alte vorbe. Mai zii ceva!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai stiu pe o tipa de aici care initial i s-a pus viza da' a apucat-o strechea si a mormait o injuratura in barba intorcandu-se sa plece. Persoana de la ghiseu a auzit-o si a chemat-o si i-a anulat viza. A ajuns pana la urma aici da' dupa mult timp si chin. La ghisee sunt si americani si romani, parerea mea este ca ei sunt cei mari si tari acolo, ei filtreaza dosarele. Nu prea cred ca se poate face o statistica care sunt mai severi, cand am fost eu am stat de vorba cu o romanca, la ghiseul alaturat se prezentasera un american si o romanca si functionarul era american. I-a frecat pe toate partile, i-a intrebat in detaliu de fiecare act si poza pe care il aveau. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci chiar ca nu mai inteleg nimic, de ce sa aiba romanii o vorba de pus in vizele americane? Ca doar se cere viza de America nu de Romania? Deci asa-zisul interviu se tine la ghiseu, nu ca aici ca te baga la separeu. Care sunteti informate/informati spune-ti-mi si mie cum se face. Eu am impresia ca si "pilele" merg la ambasada/consulat, ca si pe vremuri. Corectati-ma daca gresesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim,multumim![asia][flo] Bebe saracutu-i cumintel,da' nu stie sa pape si mi-a aranjat sfarcurile-asa de bine ca nu-i mai pot da sa suga.Am trecut deja la pompa si biberon[q].Noaptea nu prea doarme si ma'sa-i turbata de somn ca ziua sta si freaca menta-n loc sa se-odihneasca[zid].Da' o sa trecem noi si de asta!...In rest suntem bine![:)] Laura,poze n-am facut decat vreo 4 digitale si alea vai de mama lor;uite link-ul daca nu le-ai vazut: http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/lacramic04/album?.dir=/bebe&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f1.pg.photos.yahoo.com/ph/lacramic04/my_photos Cand o sa le scot pe-alea de pe film va mai arat.... Huh...de 3 ore-am inceput sa scriu la mesaju' asta.[alcool]Pupici! Irina & vevericii Agnes si Laur [hia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, va salut pe toate! Cam sed cu morcovul intr-o anumita zona pe motiv de analize: ieri am fost la dr ginecolog pentru un nou test pap-smear. Am facut unul la 8 saptamini de la nastere si au iesit niste rezultate cam dubioase, dac-ar fi sa citez doctora as spune "funny results"!!! Cum vine asta, Dumnezeu sa ma ierte, dar eu una asa interpretare medicala sincer n-am mai auzit. Una peste alta, a trebuit sa repet testul sa vedem ce se intimpla. Si cum testul cu pricina nu e ceva uzual, mai ales cind trebuie sa-l repeti, va dati seama ca m-a cam pus pe ginduri. Rezultatele ies abia in 2 saptamini, iar noi saptamina viitoare plecam acasa, sper sa ma iau cu rubedeniile ca sa nu stau ca pe ghimpi. Ce timpenie! Kim, ma bucur mult ca esti bine dupa amniocenteza! Sarcina cit mai usoara sa ai si din suflet iti doresc un bebe sanatos si frumos! Multumesc tare mult pentru complimente! Taman ieri a-mplinit gargaritza mea 8 lunisoare, am fetita mare de-acum! V-am pupat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un alt exemplu.... Am invitat doi prieteni-sot-sotie. El rezident in UK, lucrind la BBC sectia romana, ea la o banca in Ro. Venit -2500 $/luna (cumulat ) , apartament, masini. Ea nu a primit viza pe motiv ca este un potential emigrant si nu prezinta garantii. Au facut reclamatie. Raspuns: reveniti! Buna dimineata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am o intrebare , dragele mele, este, par hazard, vreuna dintre voi care a facut resurse umane in US? asta e calea pe care vreau sa apuc si voiam sa mai aflu pareri de la voi. Eu sunt filoloaga la baza si as vrea sa ma reprofilez deoarece nu mai vreau in invatamant.Momentan astept sa nasc si dupa aceea in primavara sa incerc sa ma apuc de scoala daca imi permit financiar(Adi e deja la MBA) asa ca e mai greut, plus cu doi copii...dar vreau sa am calea netezita cu informatii...ma intereseaza insa o experienta a cuiva ...deoarece la facultate am fost si am vorbit cu un counselor.. Pe de alta parte , aflu ca daca esti rezident ai preturi ptr cursuri mult mai mici.Rezident inseamna oare ptr ei sa ai greencardul? sau sa locuiesti aici?...Desi daca imi amintesc eu bine, counselor asta mi-a zis ca orice dovada de la INS ca suntem in sistem le permite sa ma accepte ca si rezident.Implicit e ca imi cam dau singura raspunsul la intrebari...ideea e ,vad, ca trebuie sa mi le pun pe tapet[bang]..alta intrebare acum...oare am acces la imprumut in ciuda vizei H4? sunt si imprumuturi acordate de facultate? ce stiti voi despre asta? mentionez ca stiiu c apot afla inca o data d ela univ dar cum am timp tare bine mi-ar prinde sfaturi empirice...no ,multam si acum ca schimbai o tara vantul la pupa de la Paste la College...sa nu va suparati... Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...