Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din USA,poftiti la o barfa!(10)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Delia, nu e nevoie sa ai casa ca sa platesti 50 $/credit. Eu una am platit atat la Harold Washington College si la Truman College si am doar green cardul (permanent rezident in US). De casa nici nu s-a pus problema si nici nu m-a intrebat nimeni. Era vorba doar de rezidenta in Chicago, rezidenta in US sau non rezidenta. Liliana Am trimis si la cateva Universitati cerere pentru cursurile respective, dar preturile te speriau, si ca rezident si ca nerezident. Nu stiu cum se sta cu financial aid la Universitati, dar la College se poate aplica doar daca ai green card.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laura Takacs
Pai atunci chiar ca nu mai inteleg nimic, de ce sa aiba romanii o vorba de pus in vizele americane? Ca doar se cere viza de America nu de Romania? Deci asa-zisul interviu se tine la ghiseu, nu ca aici ca te baga la separeu. Care sunteti informate/informati spune-ti-mi si mie cum se face. Eu am impresia ca si "pilele" merg la ambasada/consulat, ca si pe vremuri. Corectati-ma daca gresesc!
Parerea mea este ca la Ambasada USA , din Bucuresti, cei mai scarbosi sunt conationalii nostrii - romanasii!!! Incepand de la intrare, unde te controleaza ca pe hotii de cai!< eu nu zic sa nu controleze, chiar dimpotriva, bine fac, dar o pot face mult mai uman si mai elegant, decat cu urlete si tipete ca la stana! In fine ajungi la ghiseul ala, ca la CEC, pe vremuri, unde sunt si angajati romani si americani. Eu una va poavestesc prin ce clipe de groaza am trecut cand am fost la interviu pentru Loterie. Eram programati, pentru ora 8.30, ne-a chemat primii la ghiseu, unde era o romanca scarboasa si acra si ne-a luat tare din prima ce cautam cu copilul acolo. Sotul meu zice ca a sunat inainte si a intrebat daca sa vina si cu copilul la interviu(acesta avand 1 an neimplinit!) i s-a raspuns ca DA ! si ne-am chinuit cu fetita pana la Bucuresti pentru acea vorba. La care ne raspunde sec: aiurea , ai sunat la prieteni, nu la noi! I-am raspuns: Ce credeti , ca nu ne era mai usor sa venim fara copil? Nu a mai zis nimic, dar eu am vazut negru in fata ochilor nu alta! In fine, ne cere dosarul care sotul meu il pusese intr-o ordine perfacta, si incepe aia sa-l borfaiasca si sa le imprastie pe toate pe acolo, dupa care incepe sa strige la noi: Nu ai asta, nu ai cealalta, ce veniti asa de imprastiati!! Noroc ca sotul meu este un calm, si tot ii arata ca sunt toate acolo, ca daca era dupa mine o scoteam prin gemulet! Mai s-a purtat aia cu noi ca si cu niste rahati, niste cersetori la ghiseul lui ma-sa! Doamne ce nervi ne-a mai facut cand a zis, trantind dorasul, mergeti si platiti 1100$, si o sa mai vad eu dosarul si asteptati pentru interviu!!! Am platit acei bani, cu gandul ca i-am peridut definitiv ca nu mai avem nici banii si nici viza nu o sa pupam. Timpul se scurgea f. greu, dar s-a deschis alt gemulet pe acolo si am fost chemati de un consul american, foarte, foarte amabil, care ne-a intrebat daca vorbin engleza, noi de emotii am balbait-o, iar el a inceput sa vorbeasca o romaneasca destul de stalcita. A fost dragut cu fetita noastra care era agitata, i-a dat un pix, sa tina in mana, sa se linisteasca, si ne-a pus cateva intrebari, ce ocupatii avem in Ro., decand ne cunoastem prietenii care ne-au facut suportul financiar pentru SUA< si ne-a intrebat daca putem sta cu copilul pana la ora 3, cand trebuie sa venim dupa vize!!!!!! Deci, am primit vizele, si nu scarba aia de romanca a fost ce-a care a decis, asa cum ne-a dat ea de inteles! Camd am mers dupa vize, tot ea era aia care n-i le-a dat, sia cum era numai un zambet, dar toti cei de acolo au zis ca s-a purtat execrabil cu toti si acum mai si zambeste. Multi dintre prietenii de aici veniti cu loteria, au patit cu ea fel de fel de aventuri, si nici una placuta! Deci, LauraT. Nici un fel de despartitura, nici un fel de paravan,!la ambasada! Stai la rand ca la paine si cand iti vine randul cum iti este norocul. Acum s-a mai facut ordine cu programarea prin internet prin Banca Transilvania, dar inainte dormeau pe tropuarul din fata ambasadei sa prinda numar de ordine mai in fata sa poata intra in ambasada! Innacreala si dispret din partea functionarasilor romani, si multa amabilitate din partea americanilor. Asadar, cei care sunt refuzati politicos au fost refuzati de americani ceilalti carora nu li se explica nimic, cu siguranta au fost pe mana romanilor! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by petra Asadar, cei care sunt refuzati politicos au fost refuzati de americani ceilalti carora nu li se explica nimic, cu siguranta au fost pe mana romanilor!
nu stiu daca romani pot sa dea vize, cred ca "totul" ajunge la consulul american si acesta decide. Am spus "totul" pentru ca cine stie daca intradevar toate actele ajung la consul. Si cum consulul nu are timp de explicati rami tot la mina functionarilor romani sa iti explice/sau nu. Stie cineva daca la ambasada US din Romania pot fi angajati cetateni romanii fara a fi si cetateni americani? Sunt tare curios cum au ajuns acei romani de bine acolo. ---- mn...o fetitza curioasa (again)...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit si eu la faza asta, consulul pune viza pe ce are in fata, da' sunt unele situatii cand oamenii sunt chemati la interviu cu consulul. Care ar fi acele situatii? Oare numai cand e vorba de plecare definitiva si la celelalte tipuri de viza se bazeaza pe filtrul functionarilor? Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

I-am intrebat si eu odata Oana, si mi-au spus ca nu e treaba mea. Le-am zis ca e treaba mea ca ii tin din taxele mele si mi-a zis ca asta e! Deci cred ca sint numa cetateni romani angajatzi la ambasada SUA Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subiectul cu vizele americane la Bucuresti e foarte interesant, desi personal n-am avut probleme singura data cand am fost. Am fost la ghiseu, cu sotu in ac timp, si pentru ca ne casatorisem de mai putin de 1 an si dupa ce primise aprobarea de plecare (temporar la lucru, nu imigrare), ne-a cerut dovezi ale relatiei, care au fost listinguri de la orange, s-a uitat pe ele, cateva emailuri, "it looks good", mie mi-a zis "schimba viza daca lucrezi ca e ilegal" si atat. Era american si ne-a vorbit frumos. Ca am stat o zi intreaga acolo si ca la coada oamenii mai aveau putin si se luau la bataie, e alta poveste... Deci acuma nu mai e coada, se face programare? Hai va pup.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Llaura
care au fost listinguri de la orange
Laura, n-am pricipit partea asta [bang]. pe noi nu ne-a intrebat nimic (tot viza de lucru, tot prospat casatoriti). am intrat, le-am aratat hartiile, ne-au spus sa venim dupa-amiaza sa luam viza. totul a durat 5 minute. bineinteles, in prealabil facusem coada la lapte :)). un ex. de situatie cand interviul a avut loc si cu consulul: in ianuarie 2003 mama trebuia sa vina la mine (sa-si vada proaspatul nepot), iar fratele meu la un curs. desi cereau vize diferite (turistica si business), termenele cerute erau diferite, locatiile erau diferite (mama in ny si frate-meu in texas), li s-a parut "ciudat" si i-au chemat pt. clarificari. prima fraza spusa de consul: "am impresia ca vreti sa ne pacaliti" :)). in fine, s-au luminat si le-au dat viza la amandoi. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Orange adica dialog, erau listingurile de convorbiri de la mobilul meu si mobilu' lu' sotu, ca amandoi aveam telefoane la dialog (adevarul e ca am fost impresionata cand m-am dus la orange sa le cer, le-au printat pe 8 luni pe loc, gratis si ne-au urat si bafta de 5 ori:-))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...