Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mai e avantajoasa centrala termica?


Recommended Posts

Am si eu o intrebare pentru cine poate sa ma lamureasca in aceasta problema. Noi (3 persoane)urmeaza sa ne mutam intr-un ap. de 4 camere si evaluam posibilitatea de a ne monta centrala termica de apartament.Problema e ca e destul de scumpa (si noi am vrea o marca buna: Vaillant)iar modelul de 24 kw am inteles ca nu e suficient de puternica pe timpul iernii ca sa asigure si dus si caldura. Mentionez ca eu am 2 bai, din care baia de serviciu probabil ca nu va fi f. folosita pe apa calda (am doar chiuveta si WC).In plus se pare ca se plateste destul de mult si consumul de gaze si s-ar putea sa ajung la nivelul unei intretineri normale (fara centrala). In acest caz s-ar putea sa nu imi recuperez niciodata investitia (in jur de 1600-2000 Eur dupa calculele mele estimative). Are cineva centrala si imi poate spune cam cat plateste la gaze si daca e multumit?N-as vrea ca dupa aia sa astept sa se incalzeasca apa sau sa nu pot folosi apa calda din motive de economie ca sa nu platesc mult (mai mult decat daca nu m-as debransa) Va multumesc pt ajutor. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Cristina, Diana ma numesc si incerc sa te ajut pe cat pot. Noi, eu si sotul meu, avem un apartament cu trei camere si ne-am montat centrala vara trecuta, nu este "de firma" dar este foarte buna iar cea mai mare factura la gaz a fost de aprox. 1.200.000 lei, asta pe luna decembrie a anului trecut. Din punctul nostru de vedere a fost o investitie foarte buna (caldura cat dorim, apa calda la fel - nu-i adevarata faza cu "dus = fara caldura"). Deci, daca ai posibilitatea eu zic sa faci treaba asta pentru ca merita. Toate cele bune !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi incalzim cca.350 metri cubi de casa cu o centrala(Junkers) de 24KW care este mai mult decat suficienta. Daca-mi amintesc bine, in cartea ei scrie ca face fata cu brio pana la 500 de metri cubi. Aceeasi centrala furnizeaza aproape instant cca.12 litri de apa fiarta pe minut ceea ce in traducere libera inseamna ca nu prea poti folosi doua robinete de apa calda in acelasi timp. Daca vrei sa faci si dus si sa si speli vase, in acelasi timp, trebuie sa atasezi centralei un boiler (unele centrale murale permit chestia asta). Despre amortizarea unei astfel de investitii la bloc nu pot spune nimic pentru ca noi stam la casa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem 3 camere si centrala Vaillant(24KW) de doi ani.Eu sunt in continuare pentru.Adevarat ca investitia initiala e mare dar tot platesc mai putin decat cei care nu au(la noi in bloc).In iarna asta cea mai mare factura de gaze a fost de 1.300.000 si asta fara economie, pe timpul iernii am avut 22-23C, in plus la sufragerie aveam aproape in permanenta geamul deschis.in privinta apei calde iarasi n-am avut nici o problema, singura "problema" daca vrei, e ca daca cineva face dus(iarna), e recomandat sa nu speli vasele de pilda, in acelasi timp, nu mai incalzeste apa la fel de bine.Practic insa nu se prea intampla sa faci asta deodata.Si-apoi confortul personal mi se pare mult mai important chiar decat amortizarea ei intr-un timp scurt.Daca e rece afara, ii dai drumul in timp ce ceilalti tremura iar daca e cald o opresti si nu mai platesti. De pilda noi am oprit-o de cateva zile de cand e cald afara.Daca-ti permiti eu zic ca merita. http://community.webshots.com/user/lilianacsaki
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am centrala termica de 4 ani si sunt super multumita. Am caldura cand si cat vreau, apa calda la fel si platesc la intretinere cam 300.000 pe luna, iar gazele cam 50.000 vara si cel mai mult 1.500.000 in lunile de iarna. Deci, daca fac un calcul pe lunile cele mai friguroase am platit 1.800.000 lei (fata de vecinul de deasupra mea care sunt tot trei persoane la trei camere si a platit 2.800.000). Referitor la intrebarea daca poti face dus cand incalzeste sau cand speli vase pot sa-ti spun ca da. Normal ca ar fi mai bine sa nu o suprasoliciti si cu dusul si cu spalatul, dar daca chiar trebuie, se poate. Parerea mea este...daca iti permiti financiar...monteaza-ti centrala ca nu vei regreta. Mirela, mamica de Andreiut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt pro, mai ales la 4 camere. Mama mea sta singura in 4 camere si are exact centrala Vaillant din aceea de care spui tu. Are si caldura si apa calda, doar ca se poate intampla o chestie: daca cineva foloseste simultan apa calda in bucatarie sa se simta un pic in timp ce faci dus (lipsa de presiune apa calda) dar asta nu mai tine de tipul centralei. Merita, fiindca economisesti multi bani, mama mea a platit gazul maximum 1.500.000 iarna, altfel i-ar fi venit factura de intretinere in jur de vreo 5 milioane de lei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi avem centrala termica(Vaillant), apartament cu 3 camere.Daca vreodata n-o sa mai fie rentabil dpdv al cheltuielilor(scumpirea gazului incepand cu 1 aprilie si alte scumpiri care vor urma)cel putin dpdv al confortului o centrala va fi intotdeauna rentabila. Eu am dat drumul la centrala din septembrie anul trecut, caldura la calorifere a fost de pe la jumatatea lunii octombrie.Cand ai un bebe nu cred ca poti sa astepti pana se da caldura la calorifer si sigur vei pune un calorifer electric in priza.La noi in fiecare an luna august este in revizie si nu este apa calda. In concluzie eu zic ca merita pentru confort. Margot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am centrala de acum de 2 ani de zile. Este Viessmann si sunt tare multumita de ea. Avem ap. de 3 camere si intotdeauna, fie iarna, fie vara stam in tricou in casa. Si eu am 2 bai, ce-i drept in baia cea mica nu am montat dus, dar nu am probleme de debit. Iarna aceasta am platit cel mult 1 mil. gazul, ceea ce nu mi se pare mult. Eu zic sa-ti pui centrala, mie mi se pare avantajos si nu depinzi de nimeni. Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu zic ca se merita. Chiar daca in lunile de iarna ajungi sa platesti o suma comparabila cu a vecinilor care nu au centrala (intretinere+curent+gaz), in lunile de vara platesti muuult mai putin, pe cind aceeasi vecini platesc cam tot ca iarna, cel putin in localitatile unde se practica sistemul de plata acela compensatoriu sau cum i-o zice, adica, caldura o platesc 60% iarna si 40% vara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca se merita sa pui centrala.Si eu o sa-mi pun anul asta in vara, ca platesc taxele degeaba si nu sta nimeni in apartament.Parintii mei au si sunt foarte multumiti.Eu te sfatuiesc sa-ti pui!! Iti dai seama ce mult o sa-ti vina taxele la 4 camere daca nu ai centrala??
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...