Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Esti a doua sotie.Cum te simti?


Recommended Posts

As vrea sa "vad" ce relatie au unii soti cu "prima" si eventual cu copilul din prima casnicie. Voi cum va simtiti in preajma fostei?Va ganditi ca sotul s-ar putea intoarce la fosta? Eu am auzit un caz in care dupa cativa ani sotul s-a intors la prima sotie chiar daca avea copil si cu a doua. Astept povesti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cazuri sant de toate felurile... asa e viata. Eu sant si fosta si a doua. Eu zic ca oamenii maturi, care au luat decizii bine gandite si rumegate nu au probleme nici daca sant foste/fosti si nici probleme cu fostele/fostii. Apartin trecutului, si noi traim acum si aici cu cei pe care i-am ales. Chiar daca esti a doua sotie nu inseamna ca esti pe locul doi. Sant copii din primele casatorii, copiii vor fi intotdeauna pe locul intai, altfel cel actual (al doilea, al treilea [:)]) e pe locul intai. Mi se pare firesc. "Un om nehotarat ajunge la fiecare pas pe pragul unei alternative, adica in situatia de a vedea ca este intr-adevar o fiinta libera. Un om hotarat este lipsit de acest neajuns." Lucian Blaga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi, eu si sotul, am ramas in relatii bune cu fosta, adica nu ne spurcam , dar nici nu ne dragalim. Fiecare are viata lui, ea cu a ei, noi cu a noastra. Ne vizitam din cind in cind si stim ca daca vreodata am avea o problema (ea sau noi), ne vom ajuta reciproc. Divortul lor a fost cit se poate de civilizat, au fost amindoi de acord, s-au impartit lucrurile de comun acord, nu au fost scandaluri etc. Eu si ea sintem 2 persoane total diferite (polul nord si sud). Exact cum zicea si Adela, nu ma simt deloc pe locul doi, ci din contra, sint mai mult decit pe locul unu (adica eu si bebelusul nostru) in inima sotului meu si nu mi-e frica absolut deloc ca s-ar intoarce la ea. http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da si eu sunt a doua sotie.Cand l-am cunoscut pe sotul meu era in divort(fosta inaintase), am fost prieteni 2 ani dupa care ne-am casatorit.Are o fetita din prima casnicie de 15 ani, iar noi dupa 10 ani de casnicie avem o fetita de 5 ani jumate. Relatia cu fost e normala, nu ne uram, nu ne dragalim[mariaj]. La inceputul casniciei va spun sincer ca nu eram f sigura , aveam o indoiala in suflet, dar acum stiu si simt ca eu si fetita noastra suntem totul pt el.[bis][bis][bis] Ma simt bine cand ma compar cu ea, adica cu fosta.Mai dar cata modestie in mine, dar vb serios.[cool] Nu ma vizitez cu tanti, Doamne fereste!Dar ce n-am cu cine sa ma vizitez?Merge sotul la fetita, atat. mai vorbim[bere]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by maggda
Ma simt bine cand ma compar cu ea, adica cu fosta.Mai dar cata modestie in mine, dar vb serios.[cool]
Nu are nici un rost sa te compari cu ea, chiar daca este in avantajul tau.
quote:
Originally posted by maggda
dar acum stiu si simt ca eu si fetita noastra suntem totul pt el.[bis][bis][bis] Merge sotul la fetita, atat.
Dar ea (fetita din prima casatorie)nu vine pe la voi? Se intalneste cu sora ei? "Un om nehotarat ajunge la fiecare pas pe pragul unei alternative, adica in situatia de a vedea ca este intr-adevar o fiinta libera. Un om hotarat este lipsit de acest neajuns." Lucian Blaga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sint a doua sotie- si ultima, sper eu!... Cu fosta eu nu vorbesc, nu ne cunoastem, de altfel este o fire colerica si nu cred ca ar putea exista relatii de...hai sa-i zicem amicitie, intre noi.Oricum ea este in Canada, unde al meu sot a locuit inainte. Cu sotul vorbeste strict despre copii -el are doua fetite cu ea, una de 5, iar alta de 7 ani. Partea proasta este ca ea nu este de acord ca ele sa stie ca tatal lor s-a recasatorit, are deja un baietel si inca un bebe pe drum, iar el- sotul- nu poate spune nimic, din cauza ca ea nu este de acord si ar putea sa-i faca greutati- sa nu-i mai lase pe copii sa vorbeasca la telefon cu el, sau sa plece in vacanta exact cind el se duce in Canada, de exemplu...Mare pacat, pentru ca fetele tot vor afla adevarul pina la urma, si ei n-o sa-i fie usor de loc sa le explice de ce le-a mintit atita timp... Iren burticoasa & Bogdanelu nazdravanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa va spun din experienta proprie ceva la acest subiect, dar voi incerca sa va postez ceva simpatic referitor la „o a doua”, chiar daca am mai pus povestioara undeva: Un cuplu, sot si sotie, iau cina intr-un restaurant de lux al capitalei. La un moment dat se apropie de masa lor a femeie foarte atragatoare si clar mai tanara decat sotia. Necunoscuta se apleaca si-l saruta pe barbat cu un gest plin de familiaritate si tandrete. Sotia hiper-revoltata intreaba: - Cine e fufa asta? La care sotul raspunde calm: - E amanta mea! Sotia riposteaza pe un ton incarcat de decibeli: - Divortezzz!!! Ma mut inapoi la mama! Sotul nu-si pierde calmul si-i raspunde: - Bine, daca tu crezi ca iti va fi mai bine asa. Dar nu uita ca dupa divort se vor termina vacantele in strainatate, shopping-ul de Craciun la Paris, vacantele de schi in Alpi si asa mai departe. Eu nu tin neaparat sa divortez, dar nu iti voi sta in cale. Minute de tacere in clinchet de tacamuri... Deodata se deschide usa si intra cel mai bun amic al cuplului la brat cu o femeie tanara si atragatoare. Sotia intreaba consternata: - Cine-i tipa care a intrat cu M.? Sotul raspunde fara vreo modificare in tonul vocii: - Este I., amanta lui. Dupa alte cateva secunde de tacere se aude vocea sotiei spunand: - A noastra-i mai frumoasa.... Cine stie, poate merge si cu "fosta"... [^] !!! Sperand ca v-am ridicat moralul, [pup] DARAEL & Maria-Daria (5 saptamani) [flo] “A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...