Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia? (6)


Recommended Posts

Dan merci mult pt informatzii.[asia] Am intrebat si m-am informat cam tarziu caci deja mi-am schimbat telefonul. Si eu sunt un nou client a celor de la AU si recunosc ca un factor determinant a fost modelul telefonului (A1402s).[alcool] Am intzeles ca cei de la AU ofera si o reducere de 50% a abonamentului lunar pt elevi si studentzi si ma gandesc ca si treaba asta le-a mai ingrosat randurile utilizatorilor. Acum cateva zile am cumpatrat si eu doua telefoane cu prepaid card pt niste cunostintze abia venite in Japonia si am vazut ca cei de la Vodafone au intr-adevar cea mai ieftina oferta : un model la 5000 de yeni(dejavantajul e ca meniul este in japo, si pt cei abia venitzi e cam nasol si nu are camera) si altul de 13.000 de yeni (meniul bilingual si camera) Totusi am o nelamuire in ceea ce priveste serviciul VGS a celor de la Vodafone. Si eu vazusem un telefon motorola v66 si un Nokia 6650 si chiar mi-au atras atentzia. Cand i-am intrebat pe cei de la magazin am intzeles ca nu le potzi folosi decat in afara Jp , dar totusi abonamentul lunar va fi oprit de pe un tsuchio al unei banci japoneze. Cam alambicata toata treaba. Cand am cerut mai multe detalii mi-au spus ca in general la un astfel de abonament apeleaza companiile japoneze cu filiale in strainatate. Oricum acum dupa ce am citit si site-ul lor si am gasit si treaba cu USIM-ul m-am bagat si mai tare in ceatza. Am si eu o intrebare pt cei mai luminatzi: daca imi cumpar un V801 de exemplu il pot folosi in Jp cu cardul asta si in Ro cu cardul celor de la Orange? Din ce am intzeles eu, de fapt serviciul asta e un fel de roaming. Si tarifele sunt cam fantastice pt buzunarul meu in astfel de cazuri. Cine are chef sa imi raspunda, rog sa o faca fara malitziozitatzi si mistouri [asia] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by ralucami
Totusi am o nelamuire in ceea ce priveste serviciul VGS a celor de la Vodafone. Si eu vazusem un telefon motorola v66 si un Nokia 6650 si chiar mi-au atras atentzia. Cand i-am intrebat pe cei de la magazin am intzeles ca nu le potzi folosi decat in afara Jp , dar totusi abonamentul lunar va fi oprit de pe un tsuchio al unei banci japoneze. Cam alambicata toata treaba. Cand am cerut mai multe detalii mi-au spus ca in general la un astfel de abonament apeleaza companiile japoneze cu filiale in strainatate. Oricum acum dupa ce am citit si site-ul lor si am gasit si treaba cu USIM-ul m-am bagat si mai tare in ceatza. Am si eu o intrebare pt cei mai luminatzi: daca imi cumpar un V801 de exemplu il pot folosi in Jp cu cardul asta si in Ro cu cardul celor de la Orange? Din ce am intzeles eu, de fapt serviciul asta e un fel de roaming. Si tarifele sunt cam fantastice pt buzunarul meu in astfel de cazuri. Cine are chef sa imi raspunda, rog sa o faca fara malitziozitatzi si mistouri [asia] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Buna dimineata . V801SA poate fi folosit in JP cu USIM-ul care-l primesti in packet si abroad cu orice USIM pentru operatorul GSM local ,respectiv in RO poate fi Orange ,Connex sau Cosmorom abonament sau prepaid. Motorola V66 e un model GSM pe care Vodafone il vinde in JP numai ca sa fie folosit afara iar Nokia 6650 are acelasi regim cu V801sa dar din cate stiam deocamdata nu se vinde pe piata (asta pentru ca nu are meniu in japo?). Everything happens for a reason... //Dan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mei, iost abonata la j-phone si ma gandesc sa-mi schimb telefonul cu unul care poate fi folosit si in afara Japoniei. Am inteles ca exista un singur aparat care da ac. posibilitate, dar amanunte nu stiu. Oricum o sa ma interesez si o sa va povestesc ce am aflat. J.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ralucami,eu acum datorita serviciului pe care il am,folosesc si docomo si vodafone.Iata cum sta treaba cu VGS:eu am modelul V801Sa facut de SANYO.Cand merg in strainatate,nu pot folosi alte cartele.Telefoanele sunt codate si sunt chiar foarte bine,ca eu mai am si V66 si de ceva timp se chinuie ai mei parinti sa-l decodeze si inca nu i-a venit nimeni de hac.Acum cei de la Vodafone au preturi foarte scazute pentru convorbirile in aceiasi retea si mai ales in zilele trecut cu rosu in calendar cand un minut costa 5yeni.Si sa nu ami zic ca tel. pe care il am acum de la Vodafone pot vorbi TV.denwa(la fel ca Foma).Cand mergi in strainatate ,fiin in Roaming te costa mult,dar este ff.bun pentru chestii urgente. bm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor am si eu o intrebare de fapt doua . Vreau sa-i trimit mamei mele un dvd player si nu stiu cit o sa o coste vama in tara , din cite am inteles 30% din valoarea coletului . Cum pot sa fac rost de o cartela telefonica Brastel ? Multumesc pt. raspunsuri
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michiyan ,interesant ce spui tu.In ce tari nu ai reusit tu sa folosesti V801SA ? Cu USIM-ul de JP poti sa-l folosesti in toate tarile cu care Vodafone K.K ( ex J-Phone) are roaming (numai Connex si Cosmorom din RO )http://www.gsmworld.com/roaming/gsminfo/roa_jpjp.shtml In plus poti folosi local GSM USIM card din retele care au roaming partners agrement cu Vodafone. Din proprie experienta a mers in Singapore ,Malaysia si Australia dar nu in Korea. Despre V66 s-ar putea sa fie dedicat pe retea ...prea e ieftin. Everything happens for a reason... //Dan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Eliana
Cum pot sa fac rost de o cartela telefonica Brastel ? Multumesc pt. raspunsuri
Eu stiu ca se gasesc la mai toate MacDonald`s-urile la coltul de reviste si brosuri gratuite.iei de acolo si apoi trimiti prin posta sa te inscrii... cel putin eu asa am facut... Adina & Luka http://www.babiesonline.com/babies/1/lukayashy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Eliana
Fetelor am si eu o intrebare de fapt doua . Vreau sa-i trimit mamei mele un dvd player si nu stiu cit o sa o coste vama in tara , din cite am inteles 30% din valoarea coletului . Cum pot sa fac rost de o cartela telefonica Brastel ? Multumesc pt. raspunsuri
Noi trimitem destul de des electronice in tara,vama este foarte scumpa,nici nu merita s-o platesti,mai convenabil este sa-l cumpere din tara. Dar de fiecare data se gaseste o doamna "cumsecade" la posta care primeste mici atentii si asa scapi mai ieftin. Uite ce-a mai simpla varianta cu cartele Brastel: nr de telefon este :035-821-6620....daca apesi pe 10 vorbesti cu operatorul roman. Eu asa am procedat,am sunat si mi-am comandat cartela pe numele meu,mi-a venit acasa in 3 zile...si acum platesc cu ea la 7 Eleven,Sunkus,Familiy Mart, Lawson. Succes! Sorina. "If you respect others,they will respect you!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angi,sorry draga mea,dar gogosile s-au terminat deja[:D] Am fost un pic egoista,recunosc,m-am gandit numai la mine,dar parca imi parea rau sa te ingrasi si tu..[;)][grasa] Raluca: Inca nu ne-am hotarat asupra perioadei,inca ne gandim,oricum noi vroiam pe la vara,dar sa vedem in ce perioada suntem mai avantajati,cand este mai ieftin. Va anunt eu[flo] Sorina. "If you respect others,they will respect you!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...