Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia? (6)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Dan_jp
Michiyan ,interesant ce spui tu.In ce tari nu ai reusit tu sa folosesti V801SA ? Cu USIM-ul de JP poti sa-l folosesti in toate tarile cu care Vodafone K.K ( ex J-Phone) are roaming (numai Connex si Cosmorom din RO )http://www.gsmworld.com/roaming/gsminfo/roa_jpjp.shtml In plus poti folosi local GSM USIM card din retele care au roaming partners agrement cu Vodafone. Din proprie experienta a mers in Singapore ,Malaysia si Australia dar nu in Korea. Despre V66 s-ar putea sa fie dedicat pe retea ...prea e ieftin. Everything happens for a reason... //Dan.
Draga Dane, cred ca m-ai intetels gresit.Eu i-am raspuns lui Ralucami ca nu poate folosi in tara telefonul luat de la Vodafone cu cartela romaneasca.Ea cred ca vroia sa stie daca poate sa schimbe cartela USIM pe care o are tel. cu una ORANGE sau CONEX.Eu folosesc tel.ori de cate ori ies din japonia-exclus Koreea ca ei au alta retea-dar ma costa foarte mult. bm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut! Dan , Michiyan ths!! Deci serviciul asta e de fapt roaming. M-am lamurit in sfarsit. [asia] Si daca tot vorbim de telefoame mobile. Retzelele de telefonie din China ce network au? La fel ca cele din Ro? 900/ 1800 GSM? Si inca ceva. Stiu ca cei de la NEC au si terminale mobile pt piataza internatzionala. Eu am intrebat si la mobil shop si mi-au spus ca nu au decat telefoane care pot si folosite in Japonia si nici la comanda nu pot aduce ceea ce ma intereseaza pe mine (adica unul internatzional). Am intrat pe pagina lor si am vazut ca au o groaza de modele faine si optziuni asemanatoare tel . japoneze. As vrea sa imi cumpar unul si sa mi-l duc in Ro. Avand in vedere ca telefoanele sunt fabricate in Japonia, chiar nu exista nici o posibilitate sa imi fac rost de unul internatzional de aici? Are cineva vre-un pont?[japan] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eliana eu zic ca mai bine ii trimitzi mamei tale bani sa isi cumpere un Dvd din Ro si iesiti ambele partzi mai castigate. Eu mi-am trimis un Home Cinema de la Sony si pot spune ca am albit pana l-am vazut la locul lui si mergand[alcool] Acum sa ma explic. In primul rand DVD-ul tau are meniu un engleza? Daca nu, e nasol. Apoi ai grija ca e mare zapaceala , caci DVD-urile sunt pe zone. Am intzeles ca Japonia e la fel ca Europa : zona 2. Dar cel mai bine e sa itzi cumperi unul free zone. Al meu si in ziua de azi imi citeste CD-urile , dar la filme mi se blocheaza, nu-s de ce nu mi le recunoaste. Iar la vama e tambalau mare[alcool] La noi inca mai merge treaba cu spaga si daca stii pe cineva potzi sa iesi mai ieftin, dar daca nu ai pe nimeni si te lasi pe mana legii , te rup la buzunar. Am impresia ca taxele sunt mai mari de 30 %. Eu i-am trimis mamei mele un Tv cu video (aici nu am dat mai mult de 30.000 de yeni pe el) si in Ro mama a trebuit sa plateasca la vama 9 mil !!!!![bang] Si cam cu acelasi pret se gaseau televizoare acelasi model in Metro. [xx(]
Eu am gasit formulare pt cartele Brastel la Family Mart. Am completat unul si in cateva zile mi-a venit cartela. Sau mai rapid intra pe site-ul lor si o sa te lamuresti. Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ralucami,iti poti lua tel. care poate fi folosit si in ROm. din Tokyo-Akihabara.Sa stii ca o sa fie mai scum decat la noi in tara pentru ca sunt importate de japonezi.Mai iti poti cumpara tel.si din Aeroport si atunci nu te costa chiar asa de mult.Acum depinde ce aeroport folosesti tu cand te duci in Rom. si ma refer la cel de tranzit. bm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu va suparati pe mine,dar eu nu sufar berea japoneza,are un gust nasol[xx(] Mai degraba prefer berea nemtzeasca,nu ma impac cu berea japoneza si pace. Azi am facut[aerob],si am facut o febra musculara de nu va spun,dar sunt hotarata sa arat bine la vara,in costum de baie! Voi cum va prezentati,sunteti[cool]? Oricum sunt[indecis],nu stiu ce sa aleg: prajiturile,inghetata,cola...sau ore intregi de sport,dieta,bleahhhh [?] Am fugit la[nani] Somn usor fetele[pup][pup][pup] Sorina. "If you respect others,they will respect you!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ralucami
Eliana eu zic ca mai bine ii trimitzi mamei tale bani sa isi cumpere un Dvd din Ro si iesiti ambele partzi mai castigate. Eu mi-am trimis un Home Cinema de la Sony si pot spune ca am albit pana l-am vazut la locul lui si mergand[alcool] Acum sa ma explic. In primul rand DVD-ul tau are meniu un engleza? Daca nu, e nasol. Apoi ai grija ca e mare zapaceala , caci DVD-urile sunt pe zone. Am intzeles ca Japonia e la fel ca Europa : zona 2. Dar cel mai bine e sa itzi cumperi unul free zone. Al meu si in ziua de azi imi citeste CD-urile , dar la filme mi se blocheaza, nu-s de ce nu mi le recunoaste. Iar la vama e tambalau mare[alcool] La noi inca mai merge treaba cu spaga si daca stii pe cineva potzi sa iesi mai ieftin, dar daca nu ai pe nimeni si te lasi pe mana legii , te rup la buzunar. Am impresia ca taxele sunt mai mari de 30 %. Eu i-am trimis mamei mele un Tv cu video (aici nu am dat mai mult de 30.000 de yeni pe el) si in Ro mama a trebuit sa plateasca la vama 9 mil !!!!![bang] Si cam cu acelasi pret se gaseau televizoare acelasi model in Metro. [xx(]
Eu am gasit formulare pt cartele Brastel la Family Mart. Am completat unul si in cateva zile mi-a venit cartela. Sau mai rapid intra pe site-ul lor si o sa te lamuresti. Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Ralu ai perfecta dreptate ..eu una am patit la fel... Angi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...