Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia? (6)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by ralucami
Eliana eu zic ca mai bine ii trimitzi mamei tale bani sa isi cumpere un Dvd din Ro si iesiti ambele partzi mai castigate. Eu mi-am trimis un Home Cinema de la Sony si pot spune ca am albit pana l-am vazut la locul lui si mergand[alcool] Acum sa ma explic. In primul rand DVD-ul tau are meniu un engleza? Daca nu, e nasol. Apoi ai grija ca e mare zapaceala , caci DVD-urile sunt pe zone. Am intzeles ca Japonia e la fel ca Europa : zona 2. Dar cel mai bine e sa itzi cumperi unul free zone. Al meu si in ziua de azi imi citeste CD-urile , dar la filme mi se blocheaza, nu-s de ce nu mi le recunoaste. Iar la vama e tambalau mare[alcool] La noi inca mai merge treaba cu spaga si daca stii pe cineva potzi sa iesi mai ieftin, dar daca nu ai pe nimeni si te lasi pe mana legii , te rup la buzunar. Am impresia ca taxele sunt mai mari de 30 %. Eu i-am trimis mamei mele un Tv cu video (aici nu am dat mai mult de 30.000 de yeni pe el) si in Ro mama a trebuit sa plateasca la vama 9 mil !!!!![bang] Si cam cu acelasi pret se gaseau televizoare acelasi model in Metro. [xx(]
Eu am gasit formulare pt cartele Brastel la Family Mart. Am completat unul si in cateva zile mi-a venit cartela. Sau mai rapid intra pe site-ul lor si o sa te lamuresti. Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Raluca,DVD player-ul japonez n-are cum sa functioneze cu DVD-uri cumparate in tara,de aia citeste doar CD-urile.Ii poti trimite mamei tale DVD-uri din Japonia daca vrei sa vizioneze filme la acel DVD player[:)].nu e aceeasi zona sigur.Noi am cumparat un DVD player broadband,la care pot fi vizionate orice fel de DVD-uri,indiferent de zona.Daca vrei sa-i cumperi mamei tale electronice care sa mai si functioneze in tara fara probleme,cumpara doar de la magazinele cu electronice destinate folosirii in afara Japoniei(in orasele mari poti gasi magazine de acest fel). Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Michiyan,am vazut ca esti activa si am decis sa te testez sa vad ce mai faci si sa te[asia]. Gabitu ce face?Spune-i sa-mi spuna exact cind o mai gasesc acasa sa o mai sun.Sa-ti spuna tie cind e libera si nu lucra.Cum mai e vremea pe acolo?Esti O.K.sper.[canada] simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai sunt activa mai Simonel ca nu ma mai pot dezlipi de langa calc.Si mai am putin si trebuie sa ma duc ca azi am part time la restaurant[bang][biz]asa o sa fiu eu azi.Asa a fost si Gabelu ieri ca cica a fost ff. aglomerat .Trebuia sa termine la patru si a terminat pe la noua jumate.Mi-e frica azi ,dar nu-i nimic e abia mai imi scade si mie partea dorsala. Am tot incercat sa dau de tine pe la diferite subiecte in ultimele zile dar nu am reusit cu toate ca am mai intrat si de la birou sa vad ce se mai vorbeste. Chiar sa stii ca berea jap. este buna mie-mi place Kirin ca-i mai dulceaga. Mai Sorina-Alexa pai hai sa ne facem abonamente la o sala de fitt. si sa mergem impreuna cu masina mea mica si verde.Poate o corupem si pe Gabelu ca si ea sta in Kumagaya.Hai sa ne intalnim undeva si asa pe doi aprilie mai vine o romanca iar in vara o s-o chem si pe surioara mea mai mica si dementa (17 ani)si cred ca putem sa mergem undeva impreuna.Poate mergem si la hanabi ca-i mai omoshiroi cand suntem mai mult e [hop]am auzit ca ajuta mult la slabit sau mentinerea siluetei.[xinpat]este super pentru slabit cat mai mult. bm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by michiyan
Pai sunt activa mai Simonel ca nu ma mai pot dezlipi de langa calc.Si mai am putin si trebuie sa ma duc ca azi am part time la restaurant[bang][biz]asa o sa fiu eu azi.Asa a fost si Gabelu ieri ca cica a fost ff. aglomerat .Trebuia sa termine la patru si a terminat pe la noua jumate.Mi-e frica azi ,dar nu-i nimic e abia mai imi scade si mie partea dorsala. Am tot incercat sa dau de tine pe la diferite subiecte in ultimele zile dar nu am reusit cu toate ca am mai intrat si de la birou sa vad ce se mai vorbeste. Chiar sa stii ca berea jap. este buna mie-mi place Kirin ca-i mai dulceaga. Mai Sorina-Alexa pai hai sa ne facem abonamente la o sala de fitt. si sa mergem impreuna cu masina mea mica si verde.Poate o corupem si pe Gabelu ca si ea sta in Kumagaya.Hai sa ne intalnim undeva si asa pe doi aprilie mai vine o romanca iar in vara o s-o chem si pe surioara mea mai mica si dementa (17 ani)si cred ca putem sa mergem undeva impreuna.Poate mergem si la hanabi ca-i mai omoshiroi cand suntem mai mult e [hop]am auzit ca ajuta mult la slabit sau mentinerea siluetei.[xinpat]este super pentru slabit cat mai mult. bm
Mai draga,eu am cautat o sala de fitness in Kumagaya,dar din pacate n-am gasit,am inteles ca cea mai apropiata este in Gyoda,dar eu n-am masina,si mi-a fost imposibil sa merg. Sorina. "If you respect others,they will respect you!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!este prima mea postare pe acest forum insa va citesc de ceva timp.am vazut ca in ultimul timp s-au inscris mai multe fete din jp.si asta ma facut sa prind curaj si pofta de a scrie.Sunt casatorita cu un japonez de sase luni ,si inca nu am prea multa experienta in casnicie,alaturi de un japonez si sper ca voi invata mai multe de la voi,cele cu experienta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Degetzica bine ai venit pe [dc]! Sedere placuta, indelungata alaturi de membrii forumlui si mai ales alaturi de [asia][asia][asia]! Azi a fost o zi superba! Mi-a dat asa un chef de viata, nu m-am mai simtit de mult asa bine, "fresh". Mi-am cumparat si o floricica, o narcisa [:)]. Cele/cei din Japonia care aveti flori, le-ati scos deja afara? Eu am cateva lalele, 2 irisi si zambila cumparata azi, dar nu stiu daca e bine sa le tin afara (pe balcon), mai ales ca vantul bate si de multe ori chiar puternic. Mi-e frica sa nu le rupa. Ce ma sfatuiti? Si inca ceva, nu scapti de mine asa repede [:D]. Ce flori pot fi tinute tot timpul afara (adica si iarna) si sa aiba timp mai indelungat flori sau sa floreasca de 2 ori pe an. Vreau si eu sa imi cumpar niste flori ca sa mai inveselasca atomsfera, sa dea culoare balconului meu. Multumesc mult! Weekend placut tuturor! "Daca stai sa ii judeci pe oameni, nu mai ai timp sa ii iubesti." [:)] Eliza, [gravi] in 18 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eli,la mine toate florile stau afara.Am vreo 200 de flori de primavara(baby tulip,irisi galbeni si albastri,narcise,muscari,frezii,etc..stiu cate-s pentru ca am plantat bulbi[:)] si trandafiri,ciclame,bonsai,menta,patrunjel,telina... Toate-s in regula,desi si la noi bate vantul. Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia stii vorba aia din batrani: "tot patzitu'-i priceput"[:D]. Acum m-am invatzat si eu minte cu Dvd-ul si am inceput sa dau sfaturi in stanga si in dreapta ca sa nu se mai pacaleasca nimeni asa cum am facut-o eu.[;)] Totusi mai am o intrebare. Aceeasi regula se alica si la DVD-urile portabile? Vezi ca nu ma linistesc?![:D] E instinctul de autoflagelare[:D][:D]
Si o intrebare pt cine stie! Si-a trimis cineva vre-o masina din Jp in Ro? Si daca da cam la cat ajung taxele vamale si transportul? Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...