Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia? (6)


Recommended Posts

Bine ai venit printre noi Degetzica.[flo]iti doresc sa ai o casatorie fericita.O sa ai probleme la inceput pana o sa te obisnuiesti cu anumite conceptii de aici dar nu dispera ,unde-i dragoste,toate se rezolva.Sa nu-ti alinti prea mult sotul ca pe urma se invata si o sa ai multe de tras (iti spun din experienta proprie).Eu l-am alintat si i-am aratat ca-l iubesc prea mult si el s-a culcat pe o ureche.Exista o vorba la japonezi:Tsuta sakana esa yaranai.Sper sa vizitezi acest forum cat mai des.YOKOSO. bm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ralucami,acum trei ani cand eu m-am interesat,taxele vamale se puneau nu in functie de cat ai dat tu pe masina ci aveau ei niste cataloage pentru toate masinile si facusera ei preturi standard pentru fiecare an de fabricatie si la acel pret se aplica taxa de vama. Totusi am impresia ca o poti trimite bucati,sau poti fi scutita de vama daca tu ai stat mai mult de 5 ani in Japonia si spui ca te repatriezi.Pe urma mai este problema volanului-nu stiu daca dupa noua legislatie o poti inscrie in Romania daca are volanul pe partea dreapta. bm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Degetzica, Japonezii nu sunt obisnuiti sa-si ajute sotiile la treburile casnice,dar tu sa-l pui macar sa arunce gunoiul sau sa aranjze incaltamintea ca o sa ai o satisfactie foarte mare cand o sa vezi ca nu trebuie sa faci tu chiar totul.Si crede-ma ca acum chiar daca nu ai prea multe de facut in timp se aduna si nu o sa-ti mai vezi capul de treaba.Tu ce faci esti casnica sau lucrezi? bm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ralucami
Lia stii vorba aia din batrani: "tot patzitu'-i priceput"[:D]. Acum m-am invatzat si eu minte cu Dvd-ul si am inceput sa dau sfaturi in stanga si in dreapta ca sa nu se mai pacaleasca nimeni asa cum am facut-o eu.[;)] Totusi mai am o intrebare. Aceeasi regula se alica si la DVD-urile portabile? Vezi ca nu ma linistesc?![:D] E instinctul de autoflagelare[:D][:D]
Si o intrebare pt cine stie! Si-a trimis cineva vre-o masina din Jp in Ro? Si daca da cam la cat ajung taxele vamale si transportul? Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
DVD playerele portabile functioneaza tot doar cu DVD-uri japoneze[:D]. Se pare ca nu se mai pot inscrie in circulatie masini cu volanul pe dreapta.Nu stiu daca e o varianta convenabila financiar trimiterea unei masini din Japonia in Romania.Cred ca varianta cea mai simpla si mai convenabila e sa-ti cumperi o masina din tara... Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Michiyan nu cred ca este cazul sa ma safatuiesti chiar mura-n-gura!si nu cred ca toti sunt la fel,cel putin al meu ma ajuta cat este necesar.poate ca tu ai gresit de la inceput unde l-ai lasat sa se culce pe o ureche ,nu crezi?!si asta ce inseamna ca te-a inselat?tu de cat timp esti casatorita,lucrezi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne fereste sa ma insele.Daca este un lucru pentru care nu-mi fac griji ,sa stii ca acela este.el nu ma va insela niciodata pentru ca este interesat mai mult de cursele de cai decat de femei.In baruri nu merge pentru ca nu bea si fumeaza. Dar noi avem doi caini ,care de fapt eu i-am gasit in casa cand am venit.Si la inceput imi erau tare dragi si imi placea sa-i ingrijesc si asta a fost marea mea greseala.De atnci el nu se mai ocupa nici un pic de ei;asta nu ar fi chiar asa de grav cand sunt eu in Japonia,dar nici cand eu merg in tara si merg de doua ori pe an si stau cate o luna nu se ocupa de loc de ei.Sa nu mai zic ca de fiecare data cand ma intorc din tara casa este cu fundu'n sus,si imi ia cam o saptamana sa fac ordine.Da, eu lucrez ca un japonez,in stil japonez,adica de dimineata pana seara ,cinci zile pe saptamana. Eu sunt casatorita de trei ani si jumatate,deci am ceva la activ.Dar iti spun atatea ca desi am doar 26 de ani in toamna,asta este a doua casatorie pentru mine deci dupa cum spunea bunica mea," Capul meu a fost la mai multe cururi de babe ca al tau."Chiar, tu prin ce zona a japoniei stai?ca in profilul tau nu scrie. bm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...