Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (4)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Care dintre ele e Ramona???[:D] am si eu obsesii :-))) Lauraa de unde iei seminte? Io vreau d-alea cu coaja. AM gasit la turci dar sunt rincede. Ai alta sursa??? Noi cind am avut invitati am luat o invitatie tip de la un ghiseu de la Auslanderamt. Am complatat-o si am trimis-o celor care veneau la noi. Nu-mi mintesc sa le fi aratat contract de inchiriere, foi de salariu sau alte bazaconii. "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ok, acum lasati semintele si ciocolata ca vin eu cu o intrebare [:)] ce acte trebuie facute pt.- persoanele care vin din ro. aici ca sa ajute la ridicarea unei case, care bineinteles este tata si unchi si care vine sa ajute nu sa castige, deci ma gandeam ca trebuie sa exclud din start contract de munca !? ei ar veni, eventual daca am construi, pe o perioada de 1-2 luni. am inteles ca in afara de o asigurare de 2€/zi nu trebuie nimic, ca cica sa vina ca turisti si ca vin nu la munca la negru ci ca neamuri la ajutat, da parca imi pare dubios?! ma poate scoate cineva din ceata? mersi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la naiba!!! am sunat sa ma inscriu pt testele in engleza si aproape ca n-am fost in stare sa vorbesc!!! imi veneau toate cuvintele in germana, la naiba sa o ia de germana!!! mi-e ciuda de nu mai pot! cine a mai patit asa ceva? unde e cursivitatea mea in iubita de engleza?:(((( m-a cotropit germana:(( Un Paste Fericit! [paste] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

peca, am vazut mai demult un reportaj cu echipa de control, mergeau pe santiere si verificau daca cei care lucrau la o casa aveau contracte. La un mom. dat au dat peste unul care avea toate neamurile acolo la munca si i-a spus ca asa se accepta, nu stiu exact denumirea acestui ajutor, dar au plecat linistiti mai departe. Un Paste Fericit! [paste] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Papadie, eu iau seminte de la Kaufland ca acolo imi fac cumparaturile de obicei. Dar eu mananc din alea de dovleac. Sunt cu coaja.La raionul cu alune, fistic, prune uscate,etc... In orice caz, am nimerit si eu cateva rancede de m-am scarboshit toata.. Tinatache, si eu sunt la fel cu engleza.La pamant.Cand am venit aici am vorbit un an numai in engleza si apoi am inceput sa invat germana din engleza. Si creierul meu mic si-a zis ca vreau sa le inlocuiesc una cu alta si m-a ajutat. Deci acum daca vreau sa fac o propozitie in engleza imi vin pe limba numai cuvinte in germana [xx(] . Am auzit si la altii.La inceput nu am crezut dar ui! Laura si papusica din burtik (34 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura si Cristine, nu va agitati...toti am trecut prin asta!!!Eu muream de ciuda la inceput, pur si simplu ma staduiam sa vorbesc pe engleza(pe care o stiusem uuult mai bine dacat germana), si imi iesau 2 cuvinte de germana, unul pe engleza!! Asta a durat cam pana cand am inceput sa vorbesc bine germana...Pana cand "creiesrasul meu mic"[:D] si-a bagat germana la sertarase, si-a sortat-o pe expresii , cuvinte, verbe si alte animalute de astea, si pe urma, candva, a facut "click" si a fost asa de binevoitor si a inceput sa descuie si sertarasele in care se afla engleza[:D]........ Deci, fetelor, nu disperati, dati-i inainte cu germana, cu cat o "erledigati" mai repede, cu atat vine engleza mai repede inapoi! Pupici, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Originally posted by tinatache
quote:
peca, am vazut mai demult un reportaj cu echipa de control, mergeau pe santiere si verificau daca cei care lucrau la o casa aveau contracte. La un mom. dat au dat peste unul care avea toate neamurile acolo la munca si i-a spus ca asa se accepta, nu stiu exact denumirea acestui ajutor, dar au plecat linistiti mai departe .
dar poate nu le convine, caci ar veni in vizita aici, si m-ar ajuta, si poate le trebuie harti sa vada ca sunt rude si nu forta de munca ieftina din ausland am auzit si eu ca nu ar fi probleme, dar cumva trebuie sa le demonstrez, ca sunt rude, adica tata si unchi! ma mai interesez eu, sau poate mai stie cineva de pe aici ceva, sa fiu din timp pregatita de cumva ne apucam de construit mersi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...