Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (4)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by vikinga
Mai fetelor stati asa ca nu m-am dumirit bine, adic la BB nemtesc e o romanca? Sau va uitati pe net undeva la ala romanesc? Unde-i Ramona asta cu vacantele si cateii? Mai, da voi vreti chiar totul mura-n gura? [:D][:D][:D] Ia vedeti si voi aici "dovada":http://www.bigbrother.de/index.php?Action=showResidentOverview Pupicei la bebe Aldo [pup] Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
[flo] & [pup] Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
peca, la asta m-am gandit si eu. Daca tin bine minte ei s-au uitat la acte sa vada daca au acelasi nume. Pe buletinul tau scrie si numele parintilor, n-o fi avand el nici o valoare pe aici dar e totusi un act oficial in care scrie numele parintilor tai! Plus ca in certif. de casatorie scrie numele tau de fata. De unchi: e fratele tatalui tau? adica daca au acelasi nume ma gandesc ca e mai usor de demonstrat. felicitari, aveti curaj nu gluma sa va apucati de casa! noi nu am avea atata rabdare, se spuna ca la numarul caramizilor tb sa adaugi si acelasi nr de fire albe:) Un Paste Fericit! [paste] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu in buletin e numele obtinut dupa casatorie, doar in cerficatul de casatorie e si numele de fata, unchiul...e cumnatul lui tat, deci alt nume, cu casa..nu punem noi caramizile, in afara de caramizi, capriorii la casa , cimentul din casa si geamuri facem noi tot, ca sa scada din val. la casa si sa ne putem permite pe luna rata inca nu e sigur, acum suntem in tratative si calcule, dar ar fi un vis frumos[:)], apoi ma pot gandi eventual si la un [bb]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lauraa Intrebarea mea e: UNDE LA PRIMARIE? ADICA LA CE BIROU??? Ca Primaria e mare, pacatele mele.... la noi nu se mai fac invitatii tip la Landratsamt.In alte landuri da,dar la noi in BW nici o sansa....
Noi stam in BW, linga Stuttgart (Boeblingen). Nu stiu care mai este situatia actuala, dar anul trecut prin august mai existau formulare tip. Formularul l-am luat de la tantea de la receptie de la Buergersamt. Am avut nevoie de contractul de inchiriere si de foaia de salar + nr de pasaport al celui invitat. Tantea de la receptie iti da formularul si dupa ce-l completezi te trimite inauntru la un anumit functionar. Nu stiu daca peste tot e asa, eu spun numai ce-am vazut. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tinatache
la naiba!!! am sunat sa ma inscriu pt testele in engleza si aproape ca n-am fost in stare sa vorbesc!!! imi veneau toate cuvintele in germana, la naiba sa o ia de germana!!! mi-e ciuda de nu mai pot! cine a mai patit asa ceva? unde e cursivitatea mea in iubita de engleza?:(((( m-a cotropit germana:(( Un Paste Fericit! [paste] Cristina
Cristina, ma inscriu pe lista.Cand am venit in D habar n-aveam de germana dar engleza o vorbeam fara probleme de ma intrebase un american, coleg de-al lui barbatu-meu, daca engleza e a doua mea limba.Acuma nu pot sa spun ca stiu germana iar engleza am uitat-o![bang] Nu numai ca daca vreau sa fac o propozitie in vin in minte doua cuvinte in germana si unu-n engleza, dar sunt tentata sa construiesc propozitia dupa topica germana [bang].Sunt groaznica![bang] Insa mi-am propus sa-mi revin.Si pentru asta aplic doua exercitii: 1. ma uit la filmele de pe DVD in engleza (asta si pt ca e mult mai placut sa-i auzi pe Sean Connery sau Julia Roberts vorbind engleza decat germana [:p]) 2. m-am oferit ca la cursul de geramana sa fac traducerile (din germana in engleza) in situatiile disperate cand nenea profesorul nu reuseste sa se faca inteles auf Deutsch.Nu-mi iau dictionarul englez la mine!Prefer sa-mi pun mintea la contributie.Acuma e drept ca nu stralucesc mereu dar macar incerc...[hot] Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Big Brother,... delicat subiect. Anul acesta mi-am jurat sa nu mai uit nici macar de curiozitate, dar culmea ca atunci cand ma jucam cu telecomanda am dat peste ramona care tocmai era prezentata. Au spus ca e de origine romana, ca ar vrea sa finanteze ceva cu animalel din romania daca ar castiga milionul (parca nu exista si copii amarati, dar daca asta e decizia ei,...) si a mai spus ca anult recut a stat trei luni in Ro la strabunicul ei,... restul de comentarii nu le mai redau ca deja s-au scris mai devreme. E romanca fatuca, dar nu mi se pare ca-si mai aduce aminte de unde a plecat (parere personala). Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele cu experienta pe aici,va rog sa ma ajutati cu sfaturi.Noi tot avem probleme cu lumina de sus in sufragerie.S-a stricat din nou.Cine trebuie sa plateasca pt reparatii?Cum functioneaza aici chestiile astea cand ti se strica ceva?A mai fost stricata acum vreo 3 luni,atunci a venit sa repare un prieten(unul din Hausmeisteri) de al propietarului ,dar nu am platit nimc.Au facut atunci o mica gaura si in peretele lateral,au reparat temporar(pareau nepriceputi,sperficiali).Eu cred ca e mai grav decat schimbarea lustrei.Problema e ca sotul meu vrea sa umble el singur sus dar mie imi e teama(a mai incercat el mai demult sa umble si e o gaura de toata frumusetea pe langa firele alea pe acolo pe sub lampa).Propunerea mea e sa chemam oficial prin intermediul Hausmeisterului firma care se ocupa de asta de la Verwaltung,dar sotul meu zice ca o sa ne usuce de bani etc.DEci pana la urma cine plateste?Multumesc anticipat pt raspunsuri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...