Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (4)


Recommended Posts

Tinatache,tanti de la Stadtwerke ne-a zis ca nu curentul e baiul,ci gazul si incalzirea centrala poate ca m-am exprimat eu gresit am zis "curent" in general, ca Oberbegriff,eu de fapt ma refeream la cit platim noi pauschal la Stadtwerke. Pina in 2004 am platit 104 €/Zuschlag,dar cind a venit Jahreabrechnung,am vazut negru in fata ochilor,avem un minus de 380 €,cu toate ca am platit 104 € lunar [bang] Acuma ne-a facut rate la acesti 380€/datorie,deci platim o data 156 € plus 45 € rata, ajungem lunar la 201 € care ii viram in contul Stadtwerk-ului! Poate sa-mi recomande cineva un alt Anbieter,din proprie experientza ? Ca asa nu se mai poate,sunt 400 DM lunar,ia ginditi-va... Roxanak toate cunostintele mele,care nu au masina de spalat vase,spala exact asa cum ai descris tu vasele,dar ce sa le faci,spun ca asa au vazut la mama [:p] si eu le clatesc ca-i musai,altfel nu pot,ca si eu asa vazui la mama mea :-) Papa are dreptate,cumparati vopseaua cit mai rapid,si eu am patit-o de vreo citeva ori,cu 2- 3 zile inainte de Pasti nu mai era vopsea de cumparat! Tin minte ca aveam o vecina tare batrina in Romania,madam Lepädatu,Dumnezeu s-o ierte, a murit exact in ziua cind noi am plecat in Germania pe 27 mai 1990. Ei,"Pädatu" avea cele mai frumoase oua de Pasti! Avea o camärutza mica, dar luminoasa si cind intrai la ea de Pasti,vedeai o masa mare,acoperita cu un stergar alb ca neaua,iar deasupra trona un castron de cristal plin de oua roshii. Ei,eu de atunci asa oua roshii nu am mai vazut si uite asa o pomenesc saraca de ea si asa o am mereu in amintire! Am incercat si eu si incerc in fiecare an,dar uite ca nu-mi iese asa de viu colorate ca dinsei... Am intrebat-o odata, de ce vopseste ouale numai in rosh si a zis ca roshu este singele lui Isus,mintuitorul nostru! Si uite ca a plecat si a luat "secretul oualelor rosii" in mormint,cu dinsa... Sa aveti un Paste fericit!!! [flo] & [pup] Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
..nici eu nu înteleg ,cum pot unele(în general nemtzoaicele,dar am vazut si românce)sa clateasca vasele cu detergent lichid...si o cunostinta de a mea face asa,spune ca ramîn paharele lucioase.Daca îti pui o cola în paharul respectiv,face o spuma de nu te vezi si nu se mai duce..gretos..bleahhhhhhh. Eu spal toate vasele la masina de spalat,chiar si oalele,fara nici o problema,se spala foarte bine si folosesc tabs foarte ieftine(de la Aldi).Bineînteles ca mai spal si cu mîna,cînd nu mai încap în masina de spalat vase ..hehehehe..sau cînd sînt oalele sau tigaile prea mari. ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mama tot numai oua rosii face din acelasi motiv:ca reprezinta singele lui Isus, asa stie si ea de la bunica Dumnezeu sa o ierte. Si ouale ei sunt foarte frumoase, dar stiti ce face ea ca sa aiba la sfirsit un luciu asa mai frumos? Stati sa va zic toata reteta ei: deci ouale se fierb bine(in apa cu sare la foc mic ca sa nu se sparga) si se pregateste vopseaua de oua(se dizolva pliculetul intr-un paharel cu apa calduta si apoi se toarna intr-un vas cu apa fierbinte la care se adauga 2-3 linguri de otet din ala tare cum avem in ro, ca sa se prinda vopseaua mai bine si sa nu se ia pe miini). Se pun ouale(fierbinti, ca sa nu se sparga) pt 1 minut-2 in vopsea si se scot cu o spumiera pe hirtie absorbanta unul linga altul sa nu se atinga ca se fac urme. Dupa ce se racesc bine se sterg cu o cirpa inmuiata in ulei! Asta pt luciu! Dar nu trebuie sa fie cirpa plina cu ulei ci asa usor cit sa-i dea luciu la ou un pic. Asta in caz de nu pliculetul de vopsea nu e insotit de solutie pt luciu. Si mai fetelor mai! Eu m-am minunat cu spalatul vaselor! Cum mai sa nu clateasca dupa detergent[alcool]? Nu stiam! Vai cind i-oi spune acum mamei! Eu le spal la masina, iar daca ceva s-a mai prins de cratita(na bucatareasa buna ce sunt eu[:D]), le frec un pic cu spalatorul si tot in masina le pun. Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by vikinga [Si mai fetelor mai! Eu m-am minunat cu spalatul vaselor! Cum mai sa nu clateasca dupa detergent[alcool]? Nu stiam! Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
...cum sa clateasca dupa detergent??..daca ele clatesc cu detergent!!! [alcool] heheeh Daca le spal cu mîna eu, le clatesc cu foarte multa apa[vase]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ella
..cel mai simplu e sa faci o gaurica mica cu acul de cusut..sau poate ai de aia de gaurit oua(exista ceva special ptr. asta) si tragi continutul cu o seringa.daca nu ai seringa,încearca prin ai face 2 gauri la ou(una în cap si una în c**) si sufla prin una din ele.Merge greu,dar merge!! [xx(][xx(][xx(][xx(][xx(] ella
Ella[pup], multumesc mult de sfat. Am facut in seara asta un ou, din pacate nu am avut seringa si a mers, intr-adevar, destul de greu doar cu suflatul; am suflat si eu si Laura :-) vreo 10 minute si curgea destul de greu, dupa care n-am mai avut rabdare si am pus niste apa (dupa sfatul pe care l-am primit de la qsar, la bucatarie); dupa asta a mers mult mai repede, in 2-3 minute s-a golit. O sa le fac maine si pe celelate doua, mai incerc si fara apa, ca as vrea totusi sa le folosesc continutul. Cu drag, Elena&Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crystinne, Maisbrot cumpär tot de la turci...alimentärile mari au si un raion numai cu piine si alte minuni...dar pe la noi nu are mereu, cä se vinde repede!!! Fetelor, eu nu stiu de ce vä chinuiti voi cu vopsirea de ouä...intr-adevär, cind erau si copiii mei mici am stat si am mizgälit la ouä de ne-au särit capacele!!! Am probat toate variantele: culori in pliculete ( destul de bune, dar nu au fost ca älea din Ro...), culori in formä de pastile ( tare proaste!!!), carioci ( am fost iar dezamägitä...nu tin deloc mult ), Aufkleber ( ästea au iesit bine...cä doar le-am lipit pe ouä!!! [:D] ) Eu mä duc la alimentara si-mi cumpär deja vopsite...le iau pe älea in curcubeu cä imi plac tare mult si altä cutie cu ouä rosii...dacä nu sint lucioase ( de obicei sint ), le dau cu o hirtie de bucätärie uleiatä si ies 100%...färä defecte!!![:D]...si mai sint si moi, asa cum imi plac mie!!! Usturoi verde gäsiti numai la turci...in perioada pastelui au toti. In ce priveste spälatul vaselor in chiuvetä, eu nu am väzut niciodatä sä nu le cläteascä!!...sint chiuvete duble...in una pun apä caldä cu detergent lichid unde le spalä, dupä care le trec in cealaltä cu apä de clätit. Eu am masinä de spälat vase, asa cä nu mä doare capul...cind am cumpärat-o am avut grijä sä fie Klasse A in toate directiile si pe deasupra sä foloseascä mult mai putinä apä. Vä pup, Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by camelia-daniela
Crystinne, Maisbrot cumpär tot de la turci...alimentärile mari au si un raion numai cu piine si alte minuni...dar pe la noi nu are mereu, cä se vinde repede!!! Fetelor, eu nu stiu de ce vä chinuiti voi cu vopsirea de ouä...intr-adevär, cind erau si copiii mei mici am stat si am mizgälit la ouä de ne-au särit capacele!!! Am probat toate variantele: culori in pliculete ( destul de bune, dar nu au fost ca älea din Ro...), culori in formä de pastile ( tare proaste!!!), carioci ( am fost iar dezamägitä...nu tin deloc mult ), Aufkleber ( ästea au iesit bine...cä doar le-am lipit pe ouä!!! [:D] ) Eu mä duc la alimentara si-mi cumpär deja vopsite...le iau pe älea in curcubeu cä imi plac tare mult si altä cutie cu ouä rosii...dacä nu sint lucioase ( de obicei sint ), le dau cu o hirtie de bucätärie uleiatä si ies 100%...färä defecte!!![:D]...si mai sint si moi, asa cum imi plac mie!!! Vä pup, Cami.
Mersi Cami, o sa dau buzna peste turci [:D] M-ai facut curioasa :-)) Cat despre oua ... am apucat sa cumpar vopsea; le-am auzit pe fete ca nu o sa se mai gaseasca si m-am repezit la Schlecker ...hahaha. Am luat triplu ca sa-mi ajunga. Si intentia mea a fost sa cumpar oua gata vopsite, dar am crezut ca e ceva in neregula cu ele. Oricum nu sunt asa de proaspete ca cele facute in casa si macar o data in viata mea sa vopsesc si eu oua :-))) Daca nu-mi dispare cheful am sa fac si drob [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...