Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (4)


Recommended Posts

Fetelor! Help! Stiu ca s-a mai scris si s-a rescris dar nu gasesc. Spuneti inca o data unde trebuie mers daca vreau sa fac invitatie pentru mama ! Ca vrem sa o aducem aici cand nasc eu dar nu are 500€ sa arate la granita si am inteles ca se poate face o invitatie. Dar unde???? Unde sa ma duc? Bitte !!! Va rog sa -mi raspundeti ca arde!!! Laura si papusica din burtik (34 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Lauraa, trebuie sa faci tu o invitatie , nume, adresa, ca suporti cheltuielile pe perioada "t" si cu numele intreg, seria pasaport, adresa mamei, cand expira pasaportul si o duci la stampilat la primarie. Noi asa am trimis pt. parintii mei. Nu se mai completeaza invitatia de la ei, nu se mai foloseste. Succes! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lauraa, aici,la München, se merge la Kreisvervaltungsreferat, la Ausländerbehörde, unde au ei invitatii tip.Trebuie sa faci dovada ca ai spatiu de cazare (contractul de inchiriere pt locuinta) si resurse finaciare pt sustinerea persoanei invitate (contractul de munca), plus asigurarea medicala.Si e gata in 10 minute. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lauraa, am uitat, trebuie sa mentionezi si nr. pasaportului tau, si de cand traiesti in D, un contract de munca, pt. a dovedi ca o poti intretine si ca platesti si eventualele costuri medicale. Parintii mei vin sapt. viitoare. Invitatia a ajuns in tara intr-o sapt., trimisa normal. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura vezi aici, am raspuns eu prin august la un subiect si am dat un model de Declaratie de obligativitate http://www.romanians-de.org/modules.php?name=News&file=article&sid=412 e preluata de dcip de aici: http://www.romanians-de.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1473&postdays=0&postorder=asc&start=10 Sper sa iti fie de folos. Numai bine si sarcina usoara, Katink
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxanak, imi pare rau de ce i s-a intmplat mamei tale, poate daca ar reusi sa trimita pachet cu autocarul nu va mai intampina asemenea probleme. Mama imi trimite pachet cu Eurolines, din Constanta, costa 1.5E/kg, si daca trimite maxim 3kg plateste doar 5E. La ce ai spus ca avea mama ta pregatit in pachetul pentru voi cu autocarul nu cred ca ar fi costat mai mult de 5E. Ar fi bine daca ar avea agentie Eurolines sau Atlassib (am inteles ca sunt cam in acelasi regim)la ea in localitate si scapa de functionarii plini de mofturi de la posta vamala [8D]. Katink
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor va multumesc mult pentru sfaturi [pup][pup]. I-am "pasat" sotului site-urile sa se uite. O sa facem sapaturi. Dar orice sfaturi daca intre timp va pica vreo idee, sunt bine venite! Computerele de la Aldi si Lidl... wow... au o multime de chestii prin ele. Pana la urma si sotul se gandea la un computer facut din mai multe componente "special" ptr noi. El viseaza la Apple. O sa mai ne uitam. Oricum va anunt cand ne-am hotarat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ella
quote:
Originally posted by peca
pt. fetele care locuiesc la casa: cam cat vin in medie nebenkosturile? acum stiu ca depinde de la fam. la fam., cat de econom esti, suprafata...dar asa in genere, sa zicem la 130m² locuibili. da, si mei mi se pare mult 156€ curent!
..eu platesc NK 160 € ,asta include apa calda/rece,gunoiul,canalizarea,caldura,asigurari(foc,inundatie..etc))..iar curentul,îmi vine aproximativ 60€ pe luna.
...na!! pentru ca m-am laudat..acum s-a marit NK la 180 € din cauza ca s-a ridicat tariful la gunoi....chiar asa..ni vi se pare ca platim cam scump tariful la gunoiul asta,dupa ce ca sortam de ne ia naiba???? Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ella
quote:
Originally posted by Ella
quote:
Originally posted by peca
pt. fetele care locuiesc la casa: cam cat vin in medie nebenkosturile? acum stiu ca depinde de la fam. la fam., cat de econom esti, suprafata...dar asa in genere, sa zicem la 130m² locuibili. da, si mei mi se pare mult 156€ curent!
..eu platesc NK 160 € ,asta include apa calda/rece,gunoiul,canalizarea,caldura,asigurari(foc,inundatie..etc))..iar curentul,îmi vine aproximativ 60€ pe luna.
...na!! pentru ca m-am laudat..acum s-a marit NK la 180 € din cauza ca s-a ridicat tariful la gunoi....chiar asa..ni vi se pare ca platim cam scump tariful la gunoiul asta,dupa ce ca sortam de ne ia naiba???? Ella
Apropo gunoaie...stiti cite kg de gunoi consuma fiecare locuitor al Germaniei anual ? 60 de kg de caciula si sunt 80.000.000 de oameni,suntem cei mai mari producatori de gunoi din Europa,daca nu si din lumea intrega... Si stiti cit cistiga un gunoier aici ? Vreo 2500 € ,este o meserie respectabila si de viitor:-) [flo] & [pup] Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Originally posted by Lauraa
Fetelor! Help! Stiu ca s-a mai scris si s-a rescris dar nu gasesc. Spuneti inca o data unde trebuie mers daca vreau sa fac invitatie pentru mama ! Ca vrem sa o aducem aici cand nasc eu dar nu are 500€ sa arate la granita si am inteles ca se poate face o invitatie. Dar unde???? Unde sa ma duc? Bitte !!! Va rog sa -mi raspundeti ca arde!!! Laura si papusica din burtik (34 saptamani) [img] Lauraa..la noi se fac invitatiile la Landratsamt.Acolo trebuie sa te prezinti cu datele pasaportului(mamei tale în cazul acesta),o dovada ca ai spatiu locuibil destul(cer unii-contractul de închiriere a locuintei /sau dovada de proprietar de locuinta/casa) ..se mai obisnuieste sa se ceara si ultimele 3 -Gehalt/Lohnzettel..ca sa dovedesti ca poti întretine persoana invitata. Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...