Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania (4)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Babirusa [flo] TInatache [flo] Katink [flo] Ella [flo] VCa multumesc mult pentru info! Sa va spun ce am inteles. Noi facem o hartie (la calculator sau de mana? ) in care zicem ca-i asiguram mamei casa,masa,si alte cheltuieli care ar putea surveni. Cu hartia mergem la Primarie la stampilat. Intrebarea mea e: UNDE LA PRIMARIE? ADICA LA CE BIROU??? Ca Primaria e mare, pacatele mele.... Daca scriem in germana inteleg vamesii romani? Daca scriem in romana ne recunoaste (stampileaza) PRimaria ce am scris? Babirusa, tu la ce birou ai fost la Primarie? Ella, la noi nu se mai fac invitatii tip la Landratsamt.In alte landuri da,dar la noi in BW nici o sansa.... Scuze ca v ainnebunesc de cap dar arde rau si nu stiu incotro sa o apuc iar functionarii de aici sunt batuti in cap dar RAU DE TOT [batcap] Laura si papusica din burtik (34 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

KVR-ul pe noi ne-a trimis la ADAC pt asigurarea medicala.Dar acolo e cam scump.Cea mai ieftina varianta e la un Reisebüro.Pentru persoane mai tinere (sub 60 de ani, parca....) am platit cam 30 euro pe luna sau chiar mai putin.Nu mai stiu exact dar stiu ca a fost mult mai ieftin decat oriunde in alta parte.Pt cei mai invarsta, costa ceva mai mult.
quote:
Originally posted by alba
Unde se face asigurarea medicala si citi €uro costa ? Multzam [flo] & [pup] Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)
Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alba
Unde se face asigurarea medicala si citi €uro costa ? Multzam [flo] & [pup] Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)
pai ii spusei si lui cami in a nu stiu cata parte a sub. nostru. Noi am facut la gara, la DB, la ghiseul unde se vand bilete. Pt 2 luni la o pers. sub 60 ani am platit 48 eur. Un Paste Fericit! [paste] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lauraa
] Ella, la noi nu se mai fac invitatii tip la Landratsamt.In alte landuri da,dar la noi in BW nici o sansa.... Laura si papusica din burtik (34 saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
la noi draga mea..Landratsamt-ul e cel mai renumit..pentru a pune piedici cînd e vorba de facut invitatie..nu vreau sa intru în amanunte..dar cîndva demult trebuia chiar sa depui o cautiune de 2500 DM(asta i s-a întîmplat unei cunostinte de ale mele-acum nu mai cer asta)..pe care ti-o înapoia la plecarea invitatului tau!! Pe cînd la 35/40 km de mine în Landkreis Traunstein..mergi la Landratsamt,dai datele invitatului..si pe nimeni nu intereseaza unde locuiesti..si bla ...bla...bla... ..în fiecare loc,altfel... Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iotetete ca acu vazui! bey, da' voi n-aveti somn? ca eu tb sa hranesc cupilu la miezu notpii da' voi ce grija aveti?? apropo, cand se schimba ora? si inca ceva ref la spalatul cu masina de vase: daca iau pastile calgon cu biluta care cica ar contine sare, mai tb sa pun si sarea aia in recipientul separat? Am vazut si eu ca nu clatesc vasele gospodinele nemtoaice si m-am minunat, dar cum de cam 1 an jumate tot folosesc vesela din aia 1 data pe sapt. ... m-am consolat. Un Paste Fericit! [paste] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tinatache
iotetete ca acu vazui! bey, da' voi n-aveti somn? ca eu tb sa hranesc cupilu la miezu notpii da' voi ce grija aveti?? apropo, cand se schimba ora? Sonntag den 28.03.2004 um 2:00 Uhr. si inca ceva ref la spalatul cu masina de vase: daca iau pastile calgon cu biluta care cica ar contine sare, mai tb sa pun si sarea aia in recipientul separat? Am vazut si eu ca nu clatesc vasele gospodinele nemtoaice si m-am minunat, dar cum de cam 1 an jumate tot folosesc vesela din aia 1 data pe sapt. ... m-am consolat. Un Paste Fericit! [paste] Cristina
[flo] & [pup] Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tinatache
calgon cu biluta care cica ar contine sare, mai tb sa pun si sarea aia in recipientul separat? Un Paste Fericit! [paste] Cristina
daca ai apa care contine mult kalk,da!!..mai trebuie sa pui si sare. Eu ,am mai zis folosesc cele ieftine de la Aldi(nu din principiu [:D]..ci pentru ca sînt bune) alio 3in 1 au si sare si klarspüler ,sînt ieftine si mai bune decît calgonul..asta parerea mea. Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alba, mersi, adica dumineca dormim SI mai putin??? ella, pai daca le lauzi asa fromos cred ca schimb macazul, mie mi-era teama sa nu stric masina, ca de altfel cumpar multe lucruri de la Aldi. Dar am zis ca ce ma fac daca se strica masinuta mea, cine-mi spala vasele?? zici ca le folosesti demult si nu s-a intamplat nimic? hm, pai atunci sa trecem la sparen, ce rost are sa dam aiurea? danke! Un Paste Fericit! [paste] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...