Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Aici, in Olanda (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 126
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Goede morgen dames, Sunt probabil singura care la ora asta e deja la servici...insa se anunta o zi insorita, sa va bucurati de ea ! Se vorbea aici despre socrii...nici nu sunt obisnuita cu acest cuvint, eu ii numesc Ma si Pa pe parintii sotului meu. Sunt minunati, m-au primit cu bratele deschise si m-au incurajat tot timpul. Pa a fost cu mine la o gramada de interviuri, asteptind cu orele in masina... Eu am impresia ca familiile olandeze sunt foarte legate. Se intilnesc des, se ajuta mult. La noi asa e. Ii vedem pe Ma si Pa de 2-3 ori pe saptamina, vorbim zilnic la telefon. Si pe cumnatul si cumnata mea ii vedem saptaminal, si nepoteii mai vin la noi cite un weekend...(nu nepoatele ca sunt deja prea mari pentru logeren, si nu mai e cool).A contat enorm pentru mine, sa ma simt acasa, faptul ca Ma si Pa mi-au fost alaturi. Si simt ca tin mult la mine, ca sunt mindri de mine, si asta conteaza. Imi place ca nu se amesteca in ale casei, ei stiu ca eu nu prea gatesc, dar li se pare normal(de fapt si Pa gateste mai des decit Ma) si nu primim sfaturi necerute. Ma gindesc daca voi avea copii, si voi ajunge si soacra, voi da dovada de aceeasi intelepciune? Ma intorc la munca... o zi cu soare va doresc !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Goedemorgen dames! Alles goed met jullie? Meisjes, eu zic sa nu mai asteptam noi "ziua aceea cu soare", adica sa ne hotaram pentru o data si chiar daca ploua, ninge sau e soare sa ne intalnim. Ne vom intalni fete din mai multe orase si poate ca in Haga va fi soare dar in Deventer sau A-dam va ploua.Asta-i o gluma, zeker. Nu vad cum ne-am putea aduna toate cele care vrem sa ne intalnim intr-o zi cu soare. Asa ca, eu as propune prima dumineca dupa Pasti, sau a doua, cum va este si voua mai bine. Pana la Pasti nu mai este mult si suntem prinse fiecare cu diverse treburi mai mult sau mai putin gospodaresti, cadouri, etc. Rukki, ideea de a merge la acel targ este foarte buna, as fi si eu interesata dar mi-e putin teama ca agentii ca CWI care se ocupa printre altii si de nieuwkomers vor veni cu majoritatea job-urilor pentru necalificati sau oricum job-uri mult inferioare pregatirii noastre. Am primit si eu o invitatie de la CWI anul trecut tot la un targ care s-a tinut in Haga dar eu am fost foarte dezamagita, job-urile erau pentru persoane fara prea multa pregatire, eu nu am putut alege nimic. Ce era mai interesant erau asistentele medicale dar in aceasta categorie eu nu intru si cele in administrativ -putine insa-pentru care se cereau cunostinte foarte bune de olandeza. Eu am un trajecbegeleider care se ocupa de mine, adica voi avea o intalnire cu el in care vom discuta despre ceea ce as vrea sa fac aici, ma ajuta cu tradusul si echivalarea studiilor, ma propune unei agentii de recrutare, sa vedem ce o iesi. In legatura cu targul, sotul zicea sa mergem si noi, poate o sa ajungem acolo.Daca ma hotarasc dau aici de stire. Inchei acum ca se aud sunete ciudate din camera copilului. Va pup si va doresc numa' bine! Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Goede middag, Bun venit printre noi, Fabya !!! Foarte dragute pozele, sa va iubiti mereu ! Fetelor, Dana are dreptate. Nu stiu ce program aveti voi, eu pot sa vin la intilnire, in principiu, 17-18 aprilie sau 24-25 aprilie. Daca ploua va invit la mine acasa, la un capuccino... ce ziceti? kusjes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Goedde middag meisjes, stiati cum fac animalutele in olandeza? Eu m-am amuzat sa descopar cateva azi [:D] Koeien loeien en zij doen boeh. Honden blaffen en zij doen woef. Verassing!!! Eenden en kikkiers kwaken en zij doen kwak kwak. Geiten mekkeren en zij boen mèèh. Schapen blaten en zij doen bèèh. Hanen kraaien en zij doen kukeleku. Kippen kakelen en zij doen tok tok. Vogels fluiten en zij doen twiet-twiet. Groetjes, Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Fetelor, Dana are dreptate. Nu stiu ce program aveti voi, eu pot sa vin la intilnire, in principiu, 17-18 aprilie sau 24-25 aprilie. Daca ploua va invit la mine acasa, la un capuccino... ce ziceti?" Dani, tu esti tare draguta cu invitatia la tine acasa, dar eu cred ca e mai potrivit sa mergem la un restaurant, sa mancam-sunt fete care vin de la cativa zeci de kilometrii si s-ar putea sa le fie foame-sa bem ceva. Plus ca e mai complicat pentru fetele care vin din alte orase sa ia drumul Watering-ului unde locuiesti tu, centrul il gasesc usor fetele, daca vreti sa mergem pe plaja ne putem intalni la gara si sa plecam de-acolo impreuna, eu cel putin as putea ajunge si la gara nu mi-ar fi "peste mana". Nu ma deranjeaza deloc propunerea ta, dar trebuie sa ne gandim la toate aspectele.Eu zic sa alegem un restaurant cu specific-va las pe voi sa decideti-pe plaja sau in centru si in functie de preferinta voastra sa testez piata si sa fac o rezervare. Va pup si ne mai auzim. Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Goede middag, fetelor! Am trecut doar sa vad ce faceti, iar sunt in turneu pe la uitzendbureaus[V], si diseara ma duc la scoala.. Dana, neaparat da-mi de stire daca mergi la targ! Din cate am inteles, nu e organizat de CWI ci de asociatiile de expati (am inteles ca tu ai lucrat pentru ACCES, deci stii despre ce e vorba). Iti trimit nr meu de telefon pe privat, si daca vii poate ma suni sa mergem impreuna sau sa ne vedem acolo! Fetelor, daca va intalniti in a doua jumatate a lunii aprilie, eu nu pot sa vin, cred (sper) ca o sa fiu in Romania...dar sunt convinsa ca o sa fie super... Despre familia mea olandeza, numai de bine!Si mie mi-au fost de mare ajutor aici, am simtit ca m-au primit cu multa iubire. M-au vizitat si in Romania anul trecut, si acum ii suna pe ai mei frecvent sa le spuna sa nu isi faca probleme, ca au ei grija de mine. Ei sunt asa mai..neconformisti, adica nu genul traditionalist ci foarte hmm..tineri, ma refer la felul in care gandesc. Si noi ne vedem des, stam si foarte aproape, iar sora lui Onne este una din cele mai dragute fete pe care le-am intalnit in Olanda! La inceputul lui mai mergem impreuna in Luxemburg, toti sase (parintii, noi, sora si prietenul ei), stam cam o saptamana si-s convinsa ca o sa fie mare distractie... Gata, iar ma intind la povesti!O zi frumoasa va doresc, ma duc sa iau taurul de coarne! http://community.webshots.com/user/ruxi_onne
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[9cer]Salut din nou, Eu sunt acum in al 9-lea cer din diverse motive:sotiorul mi s-a intors din Finlanda, iar sora-mea vine la mine tocmai de 1 aprilie si nu e deloc o gluma. Ce scumpa e poezioara ta, Andreea! Sigur dintr-o carticica pentru copilasi, nu? Si eu raspund la apel pentru intalnire, singura duminica cand nu ma pot intalni cu voi e pe 18 aprilie cand o sa o conduc pe sora-mea la aeroport (la Frankfurt).In rest, astept propuneri. A propos, propunerea mea pentru a 2-a zi de Pasti la mine a fost foarte serioasa. Fabya, in primul rand bine ai venit la noi. Eu stau in Doetinchem. Tu unde stai in Germania? Sotul meu si eu mergem destul de des in Germania. Ce innorat e acum. Si eu care voiam sa ma duc la o plimbarica. Ei, o sa fac altceva. Pupicuri multe, multe din Doetinchem, de la Daniela V. si al ei bebe op komst.[iepu] D.Veuger
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...