Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Aici, in Olanda (2)


Recommended Posts

Fetele, voi stabiliti, si eu vin. Dar as prefera ceva mai terasa, cafenea, decat restaurant. Oricum, sunt de acord cu orice hotarare, si in principiu orice data, daca o stabiliti din timp. Eu azi am fost in Amsterdam. Si de obicei imi ia 25 minute sa ajung acolo, azi mi-a luat 3 ore. Ca am pierdut un tren, si la al doilea au aparut probleme. Adica nici un tren nu mai mergea in Amsterdarm Centraal Station, ca a fost o amenintare cu bomba si au evacuat gara. Dar, bineinteles, cu olandeza mea, nu am inteles ca trebuie sa ma dau jos, exact. Trebuia sa cobor dintr-un tren, sa ma urc in altul, sa cobor si din ala, sa ma urc in metrou, care mergea pana la Amstel. Mare incurcatura. Am reusit pana la urma sa ajung unde trebuia, si dup-aia am aflat motivul. A fost alarma falsa, dar oricum, eu cred ca pericolul exista in toate capitalele din Europa. In legatura cu discutiile voastre anterioare, eu nu am avut experiente neplacute aici, cu nimeni. Nu am fost cine stie ce multumita cu serviciile moaselor, dar macar au fost dragute. Eu oricum stiam ca bebe e bine, asa ca nu am fost ingrijorata. Si tot nu stiam ce analize se fac prin alte parti. In schimb, m-au enervat rau cei de la Consultatiebureau, unde m-am dus cu fi-miu, si medicul de familie de aici din Almere. Dar asta cred ca mai mult pt ca sunt eu super crizata de cate ori mi se pare ca bebe ar avea ceva. Si pt ca ei nu ii acorda suficienta atentie. Dar aici timpul costa bani, asa ca nu am la ce sa ma astept mai mult. Cred, totusi, ca daca ar fi ceva in neregula cu el, la modul serios, ar observa. Sper, oricum. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 126
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[:(!]Salut, fetelor, Ce e de fapt "rode hond"? E cumva vorba de rubeola? Intreb deoarece am aflat azi rezultatele analizelor si cica nu am anticorpi care sa lupte impotriva acestei boli in cazul in care as contracta-o. Ce stiti voi? Mi s-a spus ca ar fi fatala daca as primi-o si ca trebuie sa ma feresc de copiii care merg la scoli.Doamne iarta-ma, doar nu oi sta de-acum in casa. In plus, am contact regulat cu copiii din vecini. Daca e sa ne intalnim in aprilie, eu pot sigur in weekendul din 25-26. Cu un weekend inainte o duc pe sora mea la aeroport, de Pasti am musafiri si weekendul de dinainte la fel Lena, e foarte posibil sa ajung prin mai in Deventer. Ma duc sa fac niste ecografii 3D la un cabinet de acolo si daca vrei putem sa ne intalnim. Va las acum, dar revin neaparat maine. Pupici si[recevere] Daniela Veuger si bebe mic din burtic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...in weekend-ul din 25-26 aprilie ar fi perfect si pentru mine. Oriunde hotarati. Ar fi frumos unde a propus Iris , pe plaja, mai putin aglomerat si spatiu frumos. Cum zicea Ancuta sunt o gramada de cafenele acolo si putem sta inauntru sau pe terasa daca e frumos... Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus fetelor, Iata am venit si eu si pentru cele care nu stiu, sunt din Haga. Daca sunt in perioada respectiva in zona, sper sa vin si eu la intalnirea voastra. Cat despre sarcina si nastere aici...eu am avut o experienta pozitiva, dar nu as generaliza, deoarece cunosc si un caz unde o sarcina (gemelara ce-i drept) fara probleme s-a transformat intr-o tragedie. Asa ca...celor in cauza va doresc o sarcina usoara fara probleme, o nastere usoara si bebilici sanatosi! P.S. Este cumva vreuna dintre voi verisoara lui Florin Arimia din Timisoara? Am fost colegi la Iprotim. Hai ceau fetele si o zi buna! Diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Meisjes, eu pot oricand-mai ales daca intalnirea se vrea a fi in Haga-in weekend, dumineca mi se pare mai potrivit dar daca voi vreti sa ne intalnim sambata, nu-i nici o problema, fac o derogare de la programul meu obisnuit de sambata. Pe plaja mi se pare ok si mie, in centru nu mi se pare o idee prea buna sa ne intalnim in we, este foarte aglomerat. Cand am spus restaurant, nu m-am referit la ceva super luxos si scump, poate fi si o pizzerie, oricum undeva unde sa mancam ceva bun. Hai sa ne punem pe o lista care vrem sa venim in weekendul 25-26 aprilie ca sa stim cum stam. Danab, Den Haag Danyce si sotul, Doetinchem Lena, Deventer Ancuta06, Arnhem Ana,.... AAM, Utrecht Mag_d2002 si prietena ei,Ter Heyde Dialu, Den Haag Iris2002, Den Haag Pentru fetele care nu pot veni in we 25-26 apr. ne putem intalni si alta data, in mai, iunie, trebuie sa gasim o data convenabila pentru toate. Ik wens jullie een prettige dag![pup] Dana PS Bine ai venit Diana printre noi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[cor]Salut, Ma alatur si eu listutei deschisa da Danab.Imi surade ideea cu plaja si sunt sigura ca sotul ma va insoti deoarece e un mare fan al romanilor de cand ma are pe mine. Sper sa nu fie vreo problema. O sa imi vedeti burtica . Da, se pare ca incepe sa creasca. Mi se pare ciudat, deoarece sunt abia la inceputul saptamanii a 13-a. Voi cum stati cu burticile? Abia astept sa ne vedem. Si sa ne mai auzim azi.Pana atunci pupici dulci din Doetinchem, Daniela Veuger si bebe mic din burtic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela mi-ar face mult placere sa ne vedem, dar in jur de 1 mai noi vrem sa facem o vizita alor mei in Romania sa o cunoasca si ei pe "monster milk"...dar cu siguranta o sa ne vedem, poate in Doetinchem caci husbandul face drumuri in partea aia...din cate mi-aduc aminte la mine nu se prea vedea in a 13-a spatamana dar dupa ma facusem cat china [grasa] Fetelor eu subscriu la date, caci dupa plec la romanika [:D] Daniela inca ceva: l-am intrebat pe husband ce inseamna rode hond: mi-a raspuns ca bubite multe si rosii pe tot corpul si pe fata, zi si mie daca intelegi ceva ca eu am inteles ca ar fi pojar...acum ce sa zic poate se mai inseala si doctorii astia ca na, io cred ca la toti ne lipseste cate ceva [:D] Dinspre partea mea, putem sa ne intalnim oriunde si la resto si la cafenea, dar daca e vreme frumoasa si nu [pic] nu ar fi mai frumos la o terasa ceva sa ne clatim si noi "ochiu". A mai fost careva pana acum cu un kinder de 6 luni cu avionul ca m-ar interesa amanunte, de ex: io o alaptez si cum Doamne iarta-ma o sa fac asta in avion, poate sa vorbesc cu insotitoarele de bord (ca nu le mai place sa li se spuna : stewardeze [;)] ) sa ma lase intr-un colt ceva...ca zana mea nici din bibe nu-i place! [pup] pe toate fetele Lena & Freya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut din nou, Uite de ce am dedus eu ca ar fi vorba de rubeola: pojar/rujeola=mazelen, varicela/varsat de vant=pokken, windpokken. Am exclus ceea ce stiam deja si am ajuns la acest termen. In plus, cu exceptia rubeolei am avut toate bolile celelalte cand eram copil de varsta scolara. Poate nu am dreptate. Va pupicesc din nou, Daniela Veuger si bebe mic din burtic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce, rubeola este sigur, este analiza pe care ti-o face obligatoriu in timpul sarcinii ca sa vada daca ai anticorpi. Si mie mi-au facut-o, eu am avut anticorpi. Lena, eu am calatorit cu Mihai cand avea 7 luni dar eu nu-l alaptam la aceea vreme. Asa ca nu stiu ce sfaturi sa-ti dau. Eventual sa ceri bilet pentru locurile din fata sau poate ca insotitoarele de bord te vor lasa in spatiul lor sa o alaptezi. In rest n-ai de ce sa-ti faci probleme cu transportul, este varsta ideala pentru calatorit cu un copil, sta in cosulet, doarme, mananca. Eu am fost singura cu Mihai si am facut si escala, deci drumul a fost mai lung dar m-am descurcat foarte bine, nici nu ma asteptam sa fie asa usor. Acum insa, la un an jumate, nu m-as mai incumeta singura cu el cu avionul pentru ca este foarte greu de stapanit. No, ma bucur ca se ingroasa randurile celor care pot veni la intalnire. Lena, te trec si pe tine pe lista.Fetele, veniti cu propuneri si pana la urma ne hotaram cum facem. Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana mersic mult de info, hai te mai sacai un pic cu o intrebare intrebatoare, in cosulet? adica ai avut ceva gen maxi-cosi in care l-ai tinut? Eu ma duc su tot cu husband (meisjes nu credeti ca echtegenoot suna cam naspa in nl? [;)] ) in fine sper sa ma lase cumva sa o alaptez ca daca o apuca foamea s-a zis cu zborul placut pentru ceilalti pasageri ca baga niste tipete de zici ca o tai [:D]...am vrut sa-ti sciru pe PM, dar m-am gandit ca poate mai vrea vreo fata info de genul asta si sa vada si ea. Rubeola ziceti fetelor? io habar n-am de bolile astea ale copilariei, sper sa nu am apuce zana sa-mi faca vreo boala de-asta ca io sunt ate "pa"la chestii din astea [:)] Trece-ma, trece-ma ca am fost chiar saptamana trecuta prin Scheveningen si mi-a placut rau de tot [flo]...sper ca scrisei numele corect?! Ce cuvant credeti ca a mai invatat barbate'miu: CRESTINO....ca mai vorbesc la tel cu pretena mea si imi place sa o mai dau pe olteneste si asta a retinut al meu [;)] [pup] pe toate Lena & Freya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...