Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de noiembrie-decembrie 2004 (2)


Recommended Posts

Buna fetele, hop si eu cu vestea cea mare : am facut 3 teste diferite si sunt pozitiveeeee! Mi-am permis sa deschid eu partea a doua a acestui subiect,sper ca e OK. UM a fost la mine pe 14 februarie si dupa calculele mele DPN ar fi in jur de 20 noiembrie. Cam de o saptamana mi-e greata aproape continuu. Am fost azi la doctor,la eco. Nu se vede mai nimic.Cica e prea devreme,sarcina se pare ca are abia 3 saptamani.Ma mai duc peste 10 zile cand sper sa se confirme sarcina si sa-mi poata spune mai multe. Pana atunci sunt foarte emotionata si bucuroasa ca am sansa de a-l asista pe Dumnezeu la infaptuirea unui miracol.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Oau, ce de mamici noi, se cere o reactualizare a listei! Felicitari Moss, Trinity, Jasmine si sarcini usoare! 1. Elyanne ....UM 22 ian....DPN 2. IrinaA ....UM 24 ian....DPN 3. Camys2000 ....UM 25 ian....DPN 31 octombrie 4. Ela2001 ....UM 25 ian....DPN 5. Try ....UM 26 ian....DPN 1 nov 6. Gioni ....UM 28 ian....DPN 7. Roserb ....UM 14 ian....DPN 8 nov 8. Moss ....UM 1 feb....DPN 9. Hannen ....UM 4 feb ....DPN 10 nov 10. MariamO....UM 5 feb....DPN 11. Hena ....UM 6 feb....DPN 16 nov 12. Trinity ....UM 14 feb....DPN 20 nov 13. Jasmine ....UM 14 feb...DPN 20 nov 14. Mihaela Ema....UM 15 feb....DPN 28 nov 15. Aime....UM 16 feb....DPN 16. Madachan ....UM 17 feb....DPN 28 nov 17. Danette....UM 22 feb....DPN 27 nov 18.Printess2 ....UM ....DPN Pe la noi nici un fel de noutate, ma lupt cu oboseala asta permanenta si incerc sa fiu si fresh pentru servici si copila cea mare, si e destul de greu. Roxana - 7 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simptome? Senzatia de greata si o durere in partea de jos ca inainte sa vina rusii. Azi la eco mi-a zis doctorul sa nu i-au absolut nimic,nici o pastila,pana nu se confirma sarcina. Nu stiu cum o sa am eu rabdare inca 10 zile! Si mai am o problema : de ieri de cand mi-a iesit primul test pozitiv ma tot lupt cu tigarile astea.Nu stiu cum naiba sa fac sa nu mai fumez.De regula fumam un pachet pe zi.Ieri si azi am reusit sa fumez doar cate 3 tigari.Dar stiu ca nu e bine deloc,trebuie sa ma opresc.Dar cum?Mai ales in strea asta de agitatie?Help!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gandeste-te ca fiecare fum al tau , ajunge si la bebe. Nu vrei sa aiba asm sau cine stie ce altceva. Nu mai merge cu prietenii la tigara, nu mai lasa prietenii, familia sa fumeze langa tine. Vor intelege! Si gaseste-ti mereu o preocupare care sa inlocuiasca tigara. Bafta, Monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jasmine te bat!!!!!!!!!!! Dupe si ia un plasture antifumat , maninca seminte ....gindestete ca BEBE e pe primul plan si nimic nu mai conteaza acum in afara de el! Fetele , eu nu am nici un simptom in afara de o senzatie vaaaaaaaaaaaga ca ceva ma tzine acolo jos in butica ...citeodata ma doare ca si cum mi-ar veni ciclul .. dar cred ca senzatiile sunt amplificate si de faptul ca noi suntem acum mai atene la tot ce ni se intipla pe acolo... de parca azi - miine incepe copilul sa miste ! Trinity tu la cit timp l-ai vazut pe bebe si cind ti s-a confirmat sarcina ? Eu vineri fac 3 saptamini de la conceptie si a zis dr ca atunci se vede ... dar din cite vad eu pe aici si atunci e prea devreme. Sau se calculeaza altfel ? Va pup,Miha.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa raspund intai cu fumatul. Eu fumez (fumam) mai bine zis de vreo 12 ani, ca nici nu le mai stiu numarul... Cand m-am hotarat sa am un bb stiam ca nu e bine, dar stiti si voi (fumatoarele) cum e cu vointa. Si am zis "o sa ma las cand aflu ca sunt insarcinata". In ziua in care am aflat bineinteles ca nu m-am putut lasa, dar am redus de la aproape 1 pachet la 3-4 tigari (asta era vineri) Sambata am iesit cu prietenii. Taaare greu sa nu fumezi cu ei o tigara. Si mi-am aprins. Dar am trecut pe Kent 1 (pe care il urasc, ca e prea slab si mi-era greatza). Apoi duminica mi-am aprins cateva, dar nu mai trageam in piept. Luni (15 martie) deja nu mai fumam. De atunci si pana acum am avut vreo 2 zile mai grele in care am aprins 1 tigara fara sa trag in piept. Dar deja nu mai simt nevoia si ma gandesc numai la bb si la cat de mult mi l-am dorit. Nu incurajez fumatul in timpul sarcinii deloc (desi am fost fumatoare inrainta), insa medicul i-a spus matusii mele (cand era insarcinata) ca daca moare dupa o tigara mai bine sa si-o aprinda decat sa o apuce spumele... Jasmine, stiu ca e greu, ca am trecut prin asta. Mie nu mi-e dor de nicotina sau altceva, ci de gestul in sine. Dar am reusit sa compensez cu alte activitati si treptat am inceput sa uit de necesitatea gestului. Iti tin pumnii, stiu ca nu e usor, dar este posibil. Si bb o merita din plin. Cris - 5 sapt 5 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum partea a doua.. :-) Simptome: Sani mariti nici nu facusem testul ca deja am simtit eu ceva ciudat - adica sani cam mari si schimbata culoarea. In timp s-au marit mai mult (deja marimea mea 70 B nu ma mai incape), sunt tari si destul de durerosi. Ma trezesc chiar din somn daca dorm putin pe ei [olala] Gretzurinu am avut cine stie ce, doar usoare stari de disconfort si sensibilitate la diverse mirosuri. In schimb nu mai suport DELOC carnea (inca dinainte sa aflu ca sunt [gravi]). Altele...Am diverse dureri ca de menstruatie, ieri am avut ca niste cutite in abdomen. Am inteles ca sunt de fapt de la modificarile uterului. Am o energie de parca as avea terebentina stiti voi unde... Si uneori nu pot dormi noaptea (iarasi am auzit ca e normal pt ca hormonii o iau razna in perioada asta) Ecografie: Eu imi masor sarcina dupa ultima menstruatie (14 feb). Am fost la prima ecografie la 4 sapt si 4 zile de la UM si nu prea s-a vazut nimic. Medicul a spus ca poate intui ceva in uter, dar doar daca ar fi ghicitoare [8D] A spus ca sarcina e prea mica in aceasta perioada si nu se vede. Testele si BHCG erau pozitive. Dar tot nu mi-a dat sperante. Tot ce mi-a dat a fost acid folic, 2 pe zi [cool] Ieri am fost la eco: 5 sapt si 4 zile si s-a vazut. Ca un banutz negru de vreo 2-3 cm diametru si in interior ca un cerculetz albicios (cred ca embrionul) Asa ca rabdare Mihaela, ca mai ai putin. Tu esti f aproape cu UM de mine, deci in mod normal maine/poimaine daca te duci ar trebui sa se vada. Ce fel de eco faci (intravaginal sau exterior)? Eu sunt putin amarata pt ca mi-a aratat dr ca sarcina nu e foarte bine prinsa si mi-a dat Utrogestan (e cu progesteron) si mi-a spus sa nu fac efort. Va pup, Cris 5 sapt si 5 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu]...eu sunt lauramiu si sunt in 6 saptamani, UM a fost pe 12 feb 04 si sunt mamica de noi.. am tot citit despre simptomele pe care le are fiecare deoarece aceste lucruri sunt f importante ptr mine avand si eu o sarcina oprita in evolutie (sarcina molara) unde nu am avut nici o simptoma.. la fel cum au spus si fetele urmaresc fiecare modificare si incerc sa gandec pozitiv.. ..am sanii f mari si durerosi, imi este foame tot timpul, imi este somn mereu, am niste dureri ca la ciclu (cateodata imi este frica sa nu apara) si am o stare de disconfort dar nu voma sau sensibila la miros.. medicul mi-a dat acid folic si duphaston (progestogen) pana la 3 luni de sarcina ..la eco am fost la 5 sapt si nu s-a vazut decat vezicula vitelina, asta fiind o anexa a embrionului..desigur ca primul impuls a fost sa ma sperii ca nu se vede mai mult dar incerc sa rezist pana pe 26.03.04 cand voi merge din nou la dr Ion Ionut (Giulesti) va doresc multa sanatate si sa trecem cu bine peste aceasta perioada de inceput cand avem tot felul de suspiciuni.. pupici ..6 SAPTAMANI (de la UM)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ia priviti aici la bebicu' meu: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=try Ovalul ala din centru care este cel mai negru este casuta lu' bebe (sacu lgestational), iar ce se vede in interior este bebe, motzat si gatit pentru poza. Cerculetul ala mic din dreapta sa nu va induca in eroare sa credeti ca-i capul, e ceea ce mi-a zis tanti la eco ca se numeste "yolk" (nu stiu corespondentul in romana pentru particica aia din sarcina) si prin el se hraneste bebe pana cand se formeaza placenta. Asa ca restul ce ramane e bebe. Mic nu-i asa? Dar eu sunt tare mandra de el... "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 8 sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...