Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de noiembrie-decembrie 2004 (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salutare, Eu abia astept sa imi creasca burtica...Camys, Try cum arata burtica la 10 saptamani? Ma gandesc deja cam in ce fel o sa-mi schimb garderoba....as vrea sa port numai haine de culori deschise cu imprimeuri copilaresti.[:I] Cand credeti ca e momentul cel mai potrivit sa-i anunt pe cei de la servici ca sunt insarcinata...imi place la nebunie sa primesc sfaturi de la voi. In rest somn la greu, niste dureri de cap ciudate care se manifesta o data la o ora si nu dureaza mai mult de un minut si o stare de greata pe la inceputul zilei. Cam atat. [cheers] cu un suc de fructe [pup] Ellina [gravi] 4 saptamani, [mamica] 7 decembrie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Camys, azi, 30 martie, ai exact 66 de zile. 66 de zile inseamna 9 sapt (9 x 7 = 63 de zile) si 3 zile. Numai daca nu s-a trecut gresit data UM la tine. In mesajele din urma ea apare ca fiind 25 ianuarie. Deci esti doar cu o zi mai mare ca mine. Nici macar Irina care are UM inaintea ta nu are 10 sapt. Am luat pe bune calendarul si-am numarat zilele. Am crezut ca poate m-am inselat eu si am sarcina mai mare. Tare m-as fi bucurat crede-ma. Dana, n-a demonstrat nimeni pana acum cum ca ecografiile ar face rau beblusului, sunt doar speculatii. Daca ar fi dupa mine as face ecografii in fiecare luna. Problema e ca aici nu te poti duce cand vrei sa-ti faci eco. Trebuie sa te trimita doctorul, iar ei te trimti la eco numai daca e conform procedurilor de urmarire a sarcinii sau daca ai probleme care sa necesite o eco suplimentara. Zicea cineva de burtici la 10 sapt.: burtica mea se vede doar daca sunt dezbracata sau am ceva mulat pe mine. Deja am ajuns sa port numai blugii si sa nu-i mai inchei la fermoar. Port pulovere mai lungute sau tricouri un pic mai lungi si mai largi. Peste vreo 3 sapt. le spun si celor de la sercivi si deci n-o sa ma mai feresc, dar pana atunci stau mai camuflata. Astept sa treaca perioada de risc mare (primul trimestru). Data trecuta am pierdut sarcina la 11 sapt. eram in pragul de a le spune ca vom avea un bebe. Bine ca n-am mai apucat. Nu stiu cum vor reactiona si mai bine ma pazesc. Daca apucam sa le spun ca voi avea bebe si apoi pierdeam sarcina, cu siguranta isi dadeau seama ca am fi incercat in continuare si nu cred ca m-as fi simtit confortabil. Eu sunt singura tanara in firma, toti au peste 40-45 de ani cu copii mari de regula, deci nu stiu cam care e parerea lor despre o angajata insarcinata. Sefului stiu ca-i plac copii, dar cum priveste el problema ca angajator, nu stiu. Depinde foarte mult de tipul de sefi pe care-i are fiecare. Unele pot spune inca de la 1,5-2 luni. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 9 sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetele cu burtici mai avansate, v-a aparut cumva o usoara dunga maronie de la buric jos? Eu parca vad o dungulita fina, oricum mai accentuata decat dunga mea roz de pe testul de sarcina de acum 5 sapt. :-)) Mi se pare mie ca mi-a aparut acum sau dungulita aia o are si o femeie neinsarcinata? Eu nu am fost constienta de ea inainte si am presupus ca a aparut acum. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 9 sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[biz]Neata, Temperatura bazala 37, sunt putin adormita si trebuie sa ma duc la doctorul stomatolog...sper sa fie ultima vizita cu interventie pana dupa sarcina. Eu sincer imi fac griji de cum vor reactiona cei de la servici...deja bat niste apropouri. S-ar putea ca grijile mele sa fie mai mari decat ale lor. [:)] Am o colega care cand s-a angajat era deja insarcinata in 3 luni si nu le-a spus pana in a 8-a luna...va vine sa credeti ca nimeni nu a realizat pana atunci ca ea e gravida? Au crezut ca s-a ingrasat. Try, din cate stiu eu dungulita fina mai inchisa la culoare de la buric in jos e specifica femeii insarcinate...am citit prin diverse articole. Ma duc sa pap ceva bun, [pup] Ellina [gravi] 4 saptamani, [mamica] 7 decembrie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,fetelor. Nici eu n-am anuntat inca la servici ca sint insarcinata pt ca nu stiu cum vor reactiona colegii (care toti sint mai in virsta).Cum v-ati gindit sa le spuneti?Spuneti intii sefului si spoi colegilor? Eu ma tot gindesc la o formulare,dar nu m-am hotarit inca. Dupa Paste le spun sigur ca incepe sa se cam vada burtica. In rest,ma lupt cu oboseala si cu greatza.Dar am citit ca dupa luna a 3-a ar trebui sa en simtim mai bine. Va pup. Ela2001 [gravi]- 10 saptamini de la UM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai am o intrebare pt voi: Cum o sa procedati cu lucrurile pt bebelus?Le cumparati inainte de nastere sau dupa? Noi ne gindisem sa le cumparam inainte ca sa nu ne trezim cu copilul acasa si sa n-avem ce ne trebuie.Insa a intervenit mama si a spus ca nu aduce noroc sa cumperi lucruri pt copil inainte sa se nasca. Ce parere aveti? Ela2001 [gravi]- 10 saptamini de la UM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca daca intru prin magazine si mai cumpar ceva pentru dupa nastere o sa fie rau pentru copil, din contra..dupa ce nasc nu o sa mai am timp sa aloc timpul necesar sortarii miilor de produse pentru bebelusi pe care am sa le vad. [:)] Deocamdata ma preocupa alte lucruri legate de sarcina, dar din a 4-a a 5-a luna...dau iama prin magazine. Normal ca majoritatea lucrurilor o sa le iau dupa, atunci o sa-mi dau seama si ce o sa-mi trebuiasca pentru micut, dar pentru primirea lui acasa am sa iau dinainte. Si daca vrei sa nu fie superstitie..gandeste-te ca le iei pentru tine deocamdata, nu pentru el. [:)] Bye, [pup] Ellina [gravi] 4 saptamani, [mamica] 7 decembrie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu stiu ca linia aia de sub buric e specifica sarcinii.Se numeste "linia nigra". Danette,si la mine embrionul are cam 4-5 mm. 9 mm are sacul gestational,"casuta" in care sta bebe. Pe comentariul de la eco,scrie asa : "sac ovular intracavitar de 9 mm". Azi dimineata am fost si eu la analize.Mi-a luat sange si am inteles ca dureaza cam 2 saptamani pana la rezultate.Acum am vazut si ce mai era pe foaie : antigen hepatita B,rubeola,toxo,citomegalovirus,colesterol plus inca 2-3 chestii care habar n-am ce sunt.Plus examen de urina.Cam asta e deocamdata. Nu stiu cum e cu ecografiile dese,daca dauneaza sau nu.Oricum vineri ma duc iar sa vad ce si cum. Vad ca starea de greata s-a mai atenuat.Nu stiu daca e de bine sau nu. Jasmine [gravi] 6 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai fetelor, asa tare ma ingrijorez cand mai citesc de inca o sarcina pierduta....Imi pare tare rau de Lorelai si Florypop. maine merg si eu la ecograf, ca sa nu ma mai stresez atata, nu mai pot avea rabdare inca doua saptamani, cand ma trimitea medicul ginecolog. Pe voi nu va ingrijoreaza cand mai cititi cate o veste proasta? eu am inima cat un purecel, mai ales ca eu nu am nici senzatii de voma, nici dureri ( poate doar o data pe saptamana). Eu sunt si putin mai solida, deci nu-mi pot da seama inca daca a crescut burtika. try, ai dreptate.[:D] Mi-am studiat si eu notitzele din agenda mai amanuntzit, de fapt eu imi bifez fiecare saptamana, dupa ce trece. In fine, s-a reglat treaba [:D] Va pup! Carmen [gravi] DPN 31 octombrie http://community.webshots.com/user/camys_2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...