Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de noiembrie-decembrie 2004 (2)


Recommended Posts

Buna ziua fetele(la noi este ziua acum-ce sa-i faci,fusul orar este de vina).Va rog frumos sa ma primiti si pe mine la mamici de nov-dec.Deci,sa incepem cu inceputul.Ma cheama Oana,am 30 de ani si ieri am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv(data ultimei menstre este 22 feb).Cu simptomele stau destul de bine pana acum,ceva dureri ca la ciclu si pofta de mancare in rest nu tu greata sau oboseala.A,si simt ca sint balonata .Acum 2 ani am fost nevoita sa fac o intrerupere de sarcina(din motive de sanatate) dar atunci m-am simtit mult mai rau.Maine ma duc si la medic,poate imi spune-ti si mie ce analize se fac in stadiul asta(sa ma duc pregatita-desi sint sigura ca nu trebuie sa-l invat eu pe nenea doctoru').Va pup si revin cu noutati. Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna dimineatzaaaa!! Si bine ati venit, ultime burtici![:D] Va doresc la toate sa stam impreuna pana la DNP si sa fie un topic (noiembrie-decembrie) plin de vesti bune si care sa straluceasca de sanatate !!!! In rest, eu sunt foarte bine, tot fara greturi, uneori mai simt , ca si voi, mici tensiuni in zona uterului si mici intepaturi. Nu am nici o pofta...poate doar daca imi place vreun fruct ( ex. strugurii) trebuie sa ma prefac ca am pofte,, ca sa primesc[:D] Carmen [gravi] DPN 31 octombrie http://community.webshots.com/user/camys_2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit noilor mamici,sarcina cat mai usoara si bebei sanatosi si mumosi![bb][bb]
Parca ma incearca un inceput de greata,inca-i suportabila[vom] Si as manca tot timpul[pofta]. Dar ma abtin c-o sa ma fac cat o [grasa] .
De abia astept sa ma duc si eu la [medic] sa-mi vad bebelusul.
[pup] [gravi] in 5 saptamani si 3 zile ,DPN 28 Nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata burtici! Oana, bine ai venit printre noi! Iti uram si tie ca si tuturor sedere "placuta" pana in Noiembrie/Decembrie, cand va fi sa vina minunea [copil] Fetelor, eu azi-noapte m-am trezit de cateva ori, asa de rau ma dureau sanii...Si nu mai pot sa dorm normal, pe perna mea. Mai imi trebuie o perna. Se pare ca desi nu simt greturi, mai am din cand in cand stari ciudate. Eu m-am ingrasat cam 1,5 kg[grasa], dar cred ca este si din cauza ca m-am lasat de fumat...Oricum acum am grija ca nu se poate altfel... In rest, mananc cat mai sanatos posibil (dar nu cantitativ mai mult): beau 0,5 l lapte pe zi, mananc crackersi integrali, legume si fructe cat cuprinde. Voi cum stati cu partea asta? Va pup, Cris 5 sapt si 6 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A! Uitasem de analize! Mie doctorashul mi-a dat sa fac: 1. Hemoleucograma 2. RH-ul (ca nu il stiu) 3. Glicemia 4. Creatinina (daca am inteles eu bine din ce scrie aici..) 5. Sumar urina 6. Urocultura 7. Toxoplasma IgM 8. Listeria 9. Citomegalovirus IgM Pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,fetele! Eu sunt bine,am aceeasi stare de greata si cam atat. Problema mea nr. 1 este lasatul de fumat.Ma lupt cu ea si trebuie sa reusesc cat mai repede. In rest,mi-am luat niste mere (eu de obicei nu prea mananc fructe)din care o sa rontai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Mate, bun venit!BB sanatos si sarcina usopara! M-am uitat azi si la aspirante, si am vazut ca au mai aparut mamici de nov.-dec. Pe mine in continuare ma sacaie burtica, am intepaturile acelea in zona ovarelor... Azi noapte au inceput sa ma doara sanii foarte tare, in special inspre varfuri. Aprope ca nu pot sa ma ating de durere. Sper sa nu ma tina tare mult, ca e nasol, ma deranjeaza si sutienul... Vreau sa va intreb ceva: e normal sa am un mucus cervical mai abundent?? La mine seamana foarte tare cu cel din perioada ovulatiei (ca si albusul de ou), poate un pic mai gros. De mancat nu pot sa mananc. Stiu ca trebuie sa acopar toate cele 4 grupe de alimente, si ma stradui, dar nu am deloc senzatia de foame. Bine macar ca nu am greturi. Cu laptele e nasol de tot, fiindca eu nu beau lapte de obicei. Acum ma fortez sa beau macar o cana pe zi. Oare iaurtul si chefirul nu contin destul calciu?? Peste o sapt. ma duc sa-mi fac si eu analizele, dar lista mea de aproape de 2 ori mai lunga decat a ta, Trinity. Nu-mi amintesc exact, dar stiu ca creatinina era si la mine, mai erau eritrocite, VBRL-sau cam asa ceva...mai multe... Eu inca nu m fost la eco, stiu ca mare lucru n-o sa vada la varsat pe care o are bb meu acum , asa ca astept sa aiba bb vreo 5 sapt. jumate, si sper sa se vada cat de cat ceva.. PA,[pup], Dana [gravi] 4 sapt. si 6 zile Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut pe toate micile burtici! Eu am vazut la eco pe out de la 5 saptamani, avea aprox.10 mm, adica saptamana trecuta si parea ca este bine asezat.Cu gretrile ma lupt din greu. Cu fumatul n-a fost nici o problema, ba chiar am o mare problema in a suporta mirosul de tutun(cu toate ca am fumat mai multi ani), si nu am spus stop......ci efectiv organismul respinge tutunul cu desavarsire. Ce ciudat mi se pare acum cand am senzatia ca tigarile au un miros ingrozitor...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

..eu nu stiu ce sa ma fac cu mancarea, mananc incontinuu...la 2 ore mie imi este foame, daca nu mananc imi vine sa vars.. ..in rest tb evitat laptele nepasteurizat si produsele din el (branza moale, branza cu mucegai..) ..dorm pe mine, pe strada, in fotoliu..poate e si astenia de primavara. [gravi]4 sptamani si 1 zi/ DNP 18 NOIEMBRIE
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata fetele ! eu ma simt chiar bine astazi. Sa dea Dumnezeu sa nu am probleme nici pe viitor, mai ales ca sunt destul de agitata cu organizatul nuntii care este pe 08 Mai si care initial era in Iunie. referitor la fumat, sa stiti ca si eu in primele 3 saptamani am fumat normal ( 4-5 tigari pe zi ) pentru ca habar nu aveam ca sunt insarcinata. Exact in momentul in care am aflat ca sunt insarcinata am uitat ce sunt celea tigari, ba chiar m-am simtit cumplit de vinovata ca am fumat pana atunci. Dar nu am avut absolut nici-o problema sa renunt. S-a intamplat dintr-o data si ma simt grozav. Sotul meu mi-a luat niste " paie " foarte slabe doar pentru situatiile in care simt ca nu mai pot. Dar nici macar nu le-am desfacut. deci, curaj fetelor si ganditi-va cat este de importanta sanatatea voastra si a puiutilor care vor veni pe lume. Eu sunt putin ingrijorata de faptul ca medicul nu mi-a cerut sa fac toxoplasmoza iar eu am caine de 4 ani de zile... voi face tot posibilul sa ajung la Cantacuzino la incep. saptamanii viitoare sa fac analiza, dar imi este ingrozitor de frica... Cristina [gravi]8 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...