Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de noiembrie-decembrie 2004 (2)


Recommended Posts

[hia]'neata fetele! sper ca ati avut un w-e placut si ca saptamana care vine va gaseste mai voioase si mai "plinute". Ellina si eu sunt din Iasi, iar testul beta HCG l-am facut la maternitate la Cuza voda, la laboratorul de hormonologie. [pup] aime
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna,fetelor.N-am mai scris de mult ca saptamina trecuta am avut niste zile libere. Cum va mai simtiti? Eu nu prea bine.Greturile parca s-au mai rarit,starea de oboseala e aceeasi, insa sint f ingrijorata de durerile de burta. Daca stau o ora in picioare, incepe sa am doara burta in partea de jos si am tot felul de intepaturi. Am fost la ginecolog si a zis sa iau No-spa sau chiar sa-mi aiu concediu medical. Voi ce stiti e normal sa am astfel de dureri? Care e cauza lor? E un semn ca ceva grav s-ar putea intimpla? La ecografie sarcina era in regula. [pup] Ela2001 [gravi]- 10 saptamini de la UM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele eu am altele sa ma pling. Voi cum stati cu [consti]???Eu sunt disperata[q][q] Data trecuta am avut probleme dar nu asa de devreme,parca a durat ceva,era burtica mai mare.Desi nu am greturi ff mari,in comparatie cu prima sarcina totusi sunt(atunci nu am avut deloc)eu am o "boala".Si la prima sarcina,si acum,cum vad mincarea ,sau numa` cit ma gindesc la ceva gatit ma apuca raul de mare[vom]Daca am gatit ,am papat prima data si ramane pt mai triziu ,iarasi e jale.Sa nu mai zic pt a doua zi.Tot ce este in frigider,in imaginatia mea e vechi si imposibil de mincat[vom] Daca ma gindesc sa gatesc ceva ,iar acelasi lucru.E imaginatia mea,sau nu stiu ce imi provoaca starea asta de rau. Offf,cel mai nasol e ca nu o sa treaca,stii sigur.Greturile vor trece ,insa senzatia ca mancarea e veche si ca nu o pot minca a doua oara ,nu.[:(][:(] Madachan,stai linistita nu are ce sa fie daca nu ai luat o zi acid folic.Eu nu am luat deloc la prima sarcina.[:)]Iar acum cind le-am zis la moase,mi-au zis ca nu este nevoie de absolut nici un fel de medicamente. Nicole[gravi]&Amira[copil]DPN 5 NOIEMBRIE http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[biz] Neata, Multumesc burticilor pentru urari! [:)] Eu aseara nu m-am simtit prea bine..as putea spune ca a fost o stare de grata [^]. Mai demult am intrebat-o pe mama daca a avut greturi cand a fost insarcinata (eu mai am o sora) si mi-a spus ca nu a avut mari probleme, doar ca i se facea rau de la anumite mirosuri puternice...deci daca ar fi sa seman cu ea n-ar trebui sa am mari probleme de [vom] Cu testul de sange m-am lamurit..am sa-l fac in momentul in care nu sunt sigura de sarcina mea, dar deocamdata sunt sigura. Am pastrat ultimul test facut, cel cu 2 liniute si ma mai uit la el din cand in cand, stiu ca nu e prea igienic...dar am o stare de satisfactie [:D] Aime, ma bucur ca esti din Iasi, poate mai schimbam idei in ceea ce priveste doctori, maternitati si altele ce tin de Iasi. Cand e DPN la tine? Bye, [pup] Ellina [gravi] 4 saptamani, [mamica] 7 decembrie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetele! Am fost in dimineata asta la Medicover pt testul beta HCG.Mi-a zis ca rezultatul va fi abia joi!!!!! Adica sa stau eu 4 zile?Mai bine mai fac cateva teste de sarcina,ca tare imi sunt simpatice de cand ies pozitive :) Dupa amiaza ma duc la eco sa vedem ce si cum.Si eu am o idee fixa cu sarcina extrauterina.Sper sa fie OK. Va pup pe toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ellina, DPN e 22 noiembrie, dupa calculatorul de pe prima pagina, da' o sa vad ce-mi zice dr. in ceea ce priveste testul de beta, sa stii ca mie dr mi l-a dat sa-l fac de 3 ori, prima data sa vada daca e sarcina, a doua oara la un interval de 48 ore sa vada cum evolueaza si apoi peste o saptamana cand normal era ca cel putin valoarea sa se dubleze, ca sa fie bine. La mine a crescut de 6 ori, ceea ce e f bine. Asa ca intreaba-ti medicul, el te sfatuieste cel mai bine. Astept sa mai vorbim. [pup] aime
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la eco.Bebe are fix o luna (varsta sarcinii : 6 saptamani). S-a vazut doar sacul embrionar,care are 9 mm. O sa repet eco peste 2 saptamani,poate atunci se vede si bebita. Mi-a dat si niste analize. Voua ce analize vi s-au recomandat?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aime, n-ai inteles tu bine cu dublarea valorilor hCg-ului. Aproape ca trebuie sa se dubleze la fiecare 2 zile (asta numai in primele luni de sarcina, paoi cresterea nu mai e la fel de spectaculoasa), iar la o sapt. normal era sa fie de 6-7 ori mai mare. Deci era normal. Crede-ma ca daca ar fi trebuit sa se dubleze si la tine ar fi fost de 6 ori mai mare ar fi fost o problema, medicii s-ar fi impacientat. Camys, cum ai tu deja 10 sapt. incheiate? Ca doar esti cu o zi ianintea mea (la UM: tu pe 25 ian, eu pe 26 ian.) si eu de-abia azi am incehiat 9 sapt., deci tu ieri ar fi trebuit sa inchei tot 9 sapt. De-abia de azi ai intrat in 10 sapt. Vezi sa nu te pacalesti cu calculele. Mi-e tot imi mai e greata si mai [vom], dar nu asa de des si parca si greata e mai sporadica, nu mai tine toata ziua si nici asa de acuta nu mai e senzatia. Sper ca usor-usor sa se domoleasca. Am inceput si sa mananc un pic mai bine. In rest tot felul de chestii prin burtica, dar nu dureri. Am inteles ca din sapt. 8-9 incepe o noua marire, dezvoltare a uterului si ca urmare apar mai des astfel de manifestari. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 9 sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,Nu am scris cam de multisor(m-a apucat un somn de vreo trei saptamani).Am prins o raceala cu virus si nu mi-am permis sa iau ceva asa ca am dat-o pe somn non stop.Parca saptamana asta am inceput sa ma trezesc ar trebuii sa fiu in saptamana a 9. Multumesc pentru raspunsul cu petele m-au tinut doar o saptamana.Acum am slabit putin si nici nu prea am pofta de mancare.Am incercat sa i-au prenatale dar ma ia cu somn asa ca ma lupt din rasputeri sa nu ajung la cafeluta. Nu prea stiu ce sa fac in legatura cu vitaminele. Sarcina usoara si cat mai putne greturi ca nu mai e mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

`neata burtici!!!
Aime ,avem cam acelasi UM (17 feb., la mine)vreau sa te intreb,tu ai deja greturi???Eu incep sa sper ca n-o sa am ,foarte rar simt un ,,nod in gat,, atat....sa am sarcina fara greturi?? Sau o fii prea devreme pt. ele??
[gravi] in 6saptamani ,DPN 28 Nov
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...