Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de noiembrie-decembrie 2004 (2)


Recommended Posts

Mai Try, m-am exprimat corect: am implinit 10 saptamani de la UM, adica am 9 saptamani si 7 zile ( adica 9 saptamani incheiate, adica azi marti am 10 saptamani si 2 zile). daca m-am aberat din nou, asta e; am o scuza: sunt gravida [pup][pup] Carmen [gravi] DPN 31 octombrie http://community.webshots.com/user/camys_2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
'neata burtici! Try, ai dreptate draga in legatura cu hcg-ul, asa e, m-am exprimat gresit sau m-am grabit, n-are importanta, important e ca ... e bine. Madachan nu te impacienta, exista si sarcini fara greturi(eu mi-am intrebat si dr care in afara experientei profesionale e si mamica de 2 ori). Uite, eu de ex, doar dimineata am asa o "jena" digestiva, dar incerc sa gust cate ceva, cat de putin si apoi beau un suc facut atunci pe loc, cu morcovi, mere, lamaie sau portocale [pofta]...da' "jena" imi trece pe la 11-12. Sa stii ca suntem niste fericite, sa dea Domnul sa o tinem tot asa. [pup] aime [gravi]6 saptamani si 1 zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Vad ca ati fost foarte harnicute la scris de cand nu am mai intrat.Felicitari nou-venitelor! Eu sunt bine, mai am vagi urme de greata din cand in cand (mai ales daca nu mananc nimic dimineata),ma mai doare burtica daca exagerez cu activitatea, dar in rest totul pare OK . Duminica am avut in vizita vreo 3 prieteni ai fiica-mii( cu varste intre 2 si 5 ani) si mi-au facut un mare balamuc in casa (cred ca in camera ei era foietaj in fiecare coltisor-deh, daca le-am facut tratatie!+absolut toate jucariile scoase din toate cotloanele posibile ), dupa care am curatat de zor impreuna cu al meu sot, pana a inceput sa ma doara burta (ceva gen contractii). Dar m-am odihnit si mi-au trecut pana la urma .Asa ca - aviz! nu exagerati cu treaba ! Abia astept sa merg joi la eco, parca nu mai am rabdare! 1. Elyanne ....UM 22 ian....DPN 2. IrinaA ....UM 24 ian....DPN 3. Camys2000 ....UM 25 ian....DPN 31 octombrie 4. Ela2001 ....UM 25 ian....DPN 5. Try ....UM 26 ian....DPN 1 nov 6. Gioni ....UM 28 ian....DPN 7. Roserb ....UM 14 ian....DPN 8 nov 8. Moss ....UM 1 feb....DPN 9. Hannen ....UM 4 feb ....DPN 10 nov 10. MariamO....UM 5 feb....DPN 11. Hena ....UM 6 feb....DPN 16 nov 12. Laura Miu....UM 12 feb....DPN 13. Trinity ....UM 14 feb....DPN 20 nov 14. Jasmine ....UM 14 feb...DPN 20 nov 15. Mihaela Ema....UM 15 feb....DPN 28 nov 16. Aime....UM 16 feb....DPN 17. Madachan ....UM 17 feb....DPN 28 nov 18. Ileden ....UM 17 feb ....DPN 19. Danette....UM 22 feb....DPN 27 nov 20. Mate ....UM 22 feb....DPN 21. Ellina....UM ....DPN 7 dec 22. Printess2 ....UM ....DPN 23. Diana 2004 ....UM .... DPN [pup] Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Madachan.In prima luna (de fapt in primele 6 sapt) nici eu n-am avut greturi si speram ca n-o sa am probleme de genul asta.Dar au venit si greturile si acum nu mai vor sa plece[bang]. Oricum toata lumea imi spune ca daca am greturi si sint obosita e f bine.[q] Iti doresc o sarcina usoara si un bb sanatos.[pup] Ela2001 [gravi]- 10 saptamini de la UM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetele, cum va simtiti azi?Mie mi-e un pic greata si am niste arsuri la stomac.Dar nu ma plang. Ieri am scapat de o obsesie : la eco mi-a zis ca bebe e pozitionat unde trebuie.Aveam o idee fixa,sa nu fie sarcina extrauterina. Jasmine [gravi] 6 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Ieri am ajuns si eu la eco, desi ma gandeam eu ca mare lucru n-o sa vad... oricum m-am mai linistit un pic, fiindca eram ingrijorata de lipsa simptomelor... S-a vazut doar sacul gestational de 3,5 mm, ieri fiind in 5 sapt. si 2 zile. E acolo unde trebuie si sper sa creasca cumintel si fara probleme. Dr. mi-a spus ca nu e absolut nici o problema ca nu am inca simptome si ca ar trebui sa fiu fericita ca nu imi este rau... Mi-a zis sa iau Utrogestan, daca vreau, pentru fixarea sarcinii. Nu cred ca o sa iau. Poate ca am destul progesteron, si nu are nici un rost sa iau hormoni degeaba. Ma gandesc ca daca embrionul e sanatos, se fixeaza el foarte bine si singur... M-a mai linistit si cu Rh negativ. Nu-i chiar asa de neagra situatia, cum o vedeam eu. Imi spunea ca destul de rar se intampla sa apara anticorpii. Joi imi fac si eu analizele. Am un pic emotii... Va [pup], Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danette,cam ce analize ti-a dat sa faci?Mie mi le-a bifat de zor pe foaia aia de trimitere care a ramas acolo si nu prea stiu ce anume mi-a dat. Stiu ca s-a vorbit de hepatita B,toxoplasma,rubeola...chestii din astea. Maine dimineata ma duc sa imi ia sange pt analize. Jasmine [gravi] 6 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jasmine, Pe langa ce ai scris tu, eu am si eritrocite, hematocite, hemoglobina, VDRL - care e pentru sifilis..., asa se da, cica... Si mi-e o groaza de luat sange... ... cand ma gandesc ca eu practic lunar trebuie sa merg la Centrul de Hematologie pentru anticorpii Rh.....o sa-mi ciuruiasca venele... Da' stii ce vreau sa te intreb, ca am vazut post-ul tau de mai sus si ca sacul tau gestational este de 9 mm la 6 sapt. de sarcina. Mie mi-a zis ca al meu are 3,5 mm si eu sunt in 5 sapt. si 2 zile. Oare e posibil sa creasca atat de repede, si sa ajunga si al meu la dimensiunile astea, mai mult decat duble? Am citit pe site-ul asta: http://www.primulpas.ro.org/decizie/primele12.html, ca embrionul are la 4 sapt. de la conceptie cca. 4,5 mm. Sincer nici nu stiu exact cun e cu sacul asta gestational(embrionar)... este vorba practic de embrion in sine, sau cum? Lumineaza-ma daca stii cumva! [pup], Dana, [gravi]5 sapt.+ 3 zile Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jasmine, apropos de eco, am inteles ca nu e bine sa faci prea des fiindca ultrasunetele ecografului il cam deranjeaza pe bb. Si mie mi-a spus medicul sa merg peste 4 sapt., dar evident, ei castiga de fiecare data cand mergi si repeti echografia. Practic 2,3 ecografii la o sarcina fara probleme, sunt mai mult decat suficient. Pa, Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...