Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "Stop Tutun"


Recommended Posts

Am 29 de ani, fumez de la 20. Acum vreau sa ma las pentru ca am ajuns la limita. Am o viata pe care o iubesc, un sot si un copil minunat. Dupa o lunga perioada de gindire, timp in care am trecut prin toate etapele fumatorului care ar vrea sa se lase si nu poate, am zis "gata". Nu sunt ambitioasa, dar sper sa devin. Daca mai sunt doritoare in situatia asta, welcome... Hai sa vedem ce putem face.... anda & bb edi http://users.pcnet.ro/scpcnet/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga mea, si eu fumez de 12 ani, cu o singura intrerupere in timpul primei sarcini. Am incercat dar imi este imposibil sa renunt. Cred ca am ajuns dependenta. Daca tu crezi ca ar exista solutii, sunt si eu interesata! Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, Puteti sa ma primiti si pe mine in clubul vostru pentru ca eu am reusit sa ma las. Am fumat 14 ani de ajunsesem si la un pachet pe zi, pana intr-o zi in care am zis: gata. E adevarat ca am fost ajutata putin de Nicorette (cica nu mai sunt pe piata nu stiu din ce motiv) dar uite ca am aproape 3 ani de cand nu am mai pus tigara in gura si ma simt foarte bine. Va garantez ca nu mi-a fost usor dar acum am devenit o anti-fumatoare convinsa. Va doresc mult succes! Merita!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma inclin in fata celor care au resit sa se lase de fumat. Si eu sunt fumatoare de vreo 10 ani si nu reusesc nici cum sa las tigara. In timpul sarcinii nu ma fumat deloc, spre surprinderea mea nu suportam nici macar sa fumeze cineva langa mine, dar dupa vreo luna d ela nastere am descoperit iarasi tigara. Am ajuns la concluzia ca sunt dependenta, e un viciu, nici eu nu stiu cum sa-i spun, dar nicicum nu o pot lasa. nu beau alcool, nu iau droguri sau mai stiu eu ce, dar asta nu e scuza pentru tigara (macar un viciu ai voie sa ai - nu sunt de acord cu asta, dar nu ma pot impotrivi). Eu tot astept sa mi se faca o data rau de la tutun si atunci cred ca ma voi lasa. Pana nu ma voi convinge singura ca nu e bine sa fumezi, poate lumea din jur sa-mi zica ce vrea ca eu tot o sa fumez. Ziua lasatului de fumat va veni, sunt sigura, dar nu stiu cand. Mama mea s-a lasat de fumat dupa 28 de ani de tutun zilnic, si a reusit de azi pe maine sa zica NU la tigara. O admir, si recunosc ca sunt slaba, eu nu pot (momentan). Mult succes celor care vor incerca sa se lase de fumat si poate ne impartasiti si noua metodele voastre. Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am fost ºi eu o mare fumãtoare Uitaþi un rãspuns pe care l-am mai postat în octombrie 2003 tot într-un subiect legat de fumat. Pentru mine, el este valabil inca shi astazi, de-aceea vi-l redau shi voua. “La mine sarcinile n-au fost o solutzie sa ma las de fumat ... mai ales ca nenea [medic] mi-a zis ca pot fuma 5 tigari/ zi. E adevarat ca fumam tigari menthol light, dar fumam cu mult mai mult decit imi recomandase el (!). Am fost fumatoare 15 ani, dar de-aia rea [jamaica] , fumam 1 pach/ zi shi mai mult uneori (de fapt, era cam deseori). Cu cit fumam mai mult cu atit as fi fumat shi mai mult (fumatorii cred ca intzeleg ce spun), mai ales daca la birou nu aveam voie shi fiecare tigara imi statea in git, nu ma saturam niciodata (stateam in birou cu o nefumatoare, plus ca atunci cind eram [gravi]n-aveam nici un chef sa aud morala in jurul meu de la colege asha ca fumam pe-ascuns sau cu colegii barbatzi). Dar la serviciu mai era cum mai era, dar acasa ... sotzul n-a fumat in viatza lui, n-a avut nici macar curiozitatea, shi imi contabiliza fiecare fum: "iar fumezi?!, cite tigari ai fumat azi?" [bang][bang][bang] Dar sa revin la intrebarea ta - deci la mine sarcinile n-au fost o solutzie sa ma las de fumat, nici alaptatul (n-am alaptat, partzial shi din cauza asta), nici nu doream sa ma las de fumat, deshi nici nu mai fumam de placere, era ceva care facea parte din fiintza mea, din felul meu de-a fi. Pur shi simplu, acum 6 luni, intr-o dimineatza, m-am trezit shi m-am gindit ca fumatul asta e o stupizenie [V] shi ca n-are nici un sens (mare descoperire, ha?! [:D]). Am inceput, cum spunea o fata mai sus, prin a bea cafeaua de dimineatza [cafea] fara o tigara - doua sau mai multe alaturi, au trecut orele, a trecut prima zi, prima saptamina ... shi de-atunci n-am mai fumat, dar nici nu m-am mai gindit niciodata la asta shi nici n-am avut vreo pofta [pofta] . Pur shi simplu. Sunt sigura ca daca as incerca o tzigarica la cafea - m-as reapuca, eu sunt omul exceselor - "totul sau nimic!", nu ma multzumesc cu 1/2 de masura. Chestia e ca nu mi-a mai venit sa fumez - ca shi cum n-ar exista tigari pe lume sau n-as fi fumat in viatza mea niciodata. Nu tzi-am dat, practic, o solutzie - dar in cazul meu cred ca "a venit un moment" sa ma las de fumat, nu sap prea tare sa-mi explic cum, ma bucur c-a venit shi nu mai vreau sa fumez niciodata! Nu sunt acum din aia cu morala "nu e bine sa fumezi, lasa-te etc.", nu ma deranjeaza cei care fumeaza in jur, dar ma bucur ca eu nu mai fumez, shi sper sa m-ajute D-zeu sa nu mai fumez niciodata, shi pt. mine shi pt. familia mea. Eu nu te sfatuiesc sa te lashi de fumat (tocmai pt. ca am fost fumatoare ii intzeleg f. bine shi pe fumatori, chiar daca acum sunt de partea cealalta a baricadei), dar daca te hotarashti - eu itzi urez succes shi sa reusheshti, daca intr-adevar itzi doreshti asta! P.S. Eu nu m-am ingrashat absolut deloc cind m-am lasat de tzigari, cred ca asta e pur shi simplu o motivatzie pt. femei ca sa nu renuntze la tutun.”
quote:
Vreau sa ma las... Iar pe de alta parte... nu prea vreau. Poate stiti voi vreo metoda sigura care sa ma convinga , dar si simpla (adica fara chinuri) de a scapa de acest viciu?
"Pentru totzi cei care vretzi sa va lasatzi de fumat: metoda cea mai sigura shi cea mai simpla e sa va decidetzi voi in sinea voastra daca vretzi s-o facetzi sau nu (independent de ce e bine, ce e rau, ce e sanatos sau nu, ce zic cei din jur). Daca voi inshiva nu suntetzi hotaratzi cu-adevarat, de-abia atunci va vetzi chinui in nesfarshite "incercari" de a renuntza. Mai bine recunoashtezti fatza de voi ca vretzi sa fumatzi - shi fumatzi! Eu sunt adepta principiului ca, mai devreme sau mai tarziu, intr-un fel sau altul totzi ajungem la acelashi final. Nu cred ca se moare din fumat, in orice caz nu mai mult decit din altele! Toata lumea are vicii - daca n-am avea vicii, n-am fi oameni." Astãzi sunt tot nefumãtoare, am 1 an de cînd m-am lãsat ºi în tot acest rãstimp nu mi-a mai venit sã fumez niciodatã. [pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca tot am deschis subiectul m-am gindit ca poate va povestesc experienta mea si ce anume m-a determinat sa ajung aici. iata-ma deci in anul 1 de facultate, plina de avant. am ajuns sa stau in camin studentesc cu inca 4 bune prietene. toate fumatoare. eram singura care nu fumam pe-atunci. atit de mult m-a deranjat fumul constant din camera incit am hotarit sa fac ceva sa le conving sa se lase. deoarece mereu auzeam scuza ca nu se pot lasa am hotarit sa ma apuc de fumat si sa ma las dupa citeva luni ca sa le demonstrez ca se poate. si-asa fumez de 10 ani :( toata perioada asta a fost un val virtej de iesiri, baruri, prieteni, discoteci ...pina cind m-am casatorit si am ramas insarcinata. atunci am stat prima oara sa ma gindesc serios la efecte. nu era vorba doar despre mine ci si despre minunatia mea de baietel caruia puteam sa-i fac mult rau. asa am renuntat dar foarte greu si dupa ce am nascut a venit o perioada de stres si nopti nedormite, fara ajutor si fara sa am habar cum trebuie sa fac. m-am reapucat de fumat mai ceva ca inainte. orice devenise un pretext. plinsetele lui in toiul noptii, oboseala, nemincatul, depresia. viata mea ajunsese sa se invarta in jurul unei tigari. cu timpul organismul meu a cedat, am ajuns la lipsuri mari de vitamine, anemie si o stare generala proasta. mi-am revenit dupa ceva timp, edi a mai crescut, ne intelegem, iesim mult afara, fac sport si am slabit 8 kg. aratam mai bine si ma simteam minunat. bineinteles ca fumam, dar mai putin. asta a fost pina in decembrie anul trecut cind am ajuns la doctor cu ceea ce eu am zis ca-i un banal rosu in git. ei bine, situatia s-a agravat de atunci, gatul meu este inflamat, am stafilococ de care nu reusesc sa scap desi am facut n tratamente cu antibiotice, analize si antibiograme de m-am saturat...urmeaza alte controale si tratamente probabil. de 2 luni vad cum fumatul, mai ales in situatia asta ma duce incet si sigur inspre ceva urat. asta m-a facut sa ma gindesc de 1000 de ori. am gresit ingrozitor cind m-am apucat, este un viciu al naibii de greu si de urat. asa ca eu de azi m-am lasat de fumat. sper sa ma sustineti. pupici si hope ca nu v-am plictisit...prea tare. anda & bb edi http://users.pcnet.ro/scpcnet/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anda, sunt alaturi de tine! Tine-te tare, fa sport in continuare, mananca fructe multe si repeta-ti ca nimic nu este mai important decat sanatatea ta si a familiei tale. Eu sunt o "fosta actuala cateodata fumatoare", ca nici nu stiu cum sa-mi zic. Fumez de la 14 ani si acum un an am decis sa incerc pentru a treia oara sa ma las de fumat. Primele doua dati nu fusesera incununate de succes dar nici nu le-am considerat esecuri notabile avand in vedere faptul ca facusem cate o pauza de cate un an, deci nu era chiar rau. De fiecare data greseala a fost primul pachet de tigari pe care l-am cumparat pe la vreo petrecere sau intalnire cu prietenii, si apoi nu ma puteam opri. De data asta insa vad ca ma pot opri. Pot zice ca sunt fumatoare de ocazie, dar atunci cand "ocazia" exista imi cumpar un pachet de tigari, cele mai slabe posibil, si pana nu il termin nu il las [bang] Din nefericire am remarcat ca in ultimele 4 saptamani "ocaziile" au fost cam multe. Deci pot sa zic ca in timp ce tu vrei sa te lasi de fumat eu sunt in pericol sa ma reapuc. E bine macar ca imi dau seama ca sunt in pericol [:D] [bang] Multa vointa! [pup] Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu sint si n-am fost niciodata fumatoare, dar ma bucur nespus sa vad aceasta initiativa din partea unor fumatoare (inraite [:D]). Va sustin si va admir pentru faptul ca doriti sa renuntati la fumat si ca sinteti constiente de raul pe care singure vi-l faceti. Si celor din jur de asemenea. Uite, daca vreti un motiv in plus ca sa va lasati de fumat, va dau eu unul : pe mine (si banuiesc ca si pe ceilalti nefumatori) ma deranjeaza fumul de tigara foarte tare si incerc din rasputeri sa evit compania fumatorilor (numai atunci cind fumeaza, bineinteles [:D]). Si nu e doar o fitza de-a mea, chiar mi se face rau de la fumatul pasiv, iar apoi cind imi simt hainele imbibate de fum mi se face scirba de mine. Poate o sa ziceti ca exagerez, dar asta e, am si eu piticii mei [bang] Pe linga asta, consider ca e o lipsa de respect fata de nefumatori sa fumezi in prezenta lor si sa-i obligi astfel sa-ti suporte fumul nociv, periclitindu-le sanatatea. Sa nu mai zic ca evit barurile, discotecile si chiar taxiurile cu soferi fumatori [:D]. Culmea e ca sotul meu fumeaza, desi acum a lasat-o mai moale, dar acasa nu fumeaza niciodata ! Fumeaza doar afara si se spala pe dinti ca sa nu simt eu urmele de fum, dragul de el ... Asa ca, fetelor, va tin pumnii, va doresc sa aveti suficienta vointa si va sustin in demersul vostru de a va lasa de fumat. Curaj ! Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.webshots.com/user/simonarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...