Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug-sept 2003 (16)


Recommended Posts

Iuliano ai o fata.......[wow] eu una am ramas cu gura cascata, dar cred ca baietii.....o sa ai coada la usa [:D]. Ce mai...e superba! Loredana, noi avem experiente vechi cu cazaturile piticilor. La noi, prima data a fost la 1 luna si 1 saptamana, cand a cazut din patul meu, iar a doua a fost acum cateva zile cand a cazut din carut [:D]. Eu l-am lasat singur in camera de cand a renuntat la mesele de noapte. E adevarat ca dormitorul nostru este langa camera piticului, asa ca il aud cand plange. Deja la 6 luni, poti lasa copilul singur in camera lui (evident cu masurile de precautie sa nu cada din patut etc) Eu sunt cam varzaune, ca Sergiu s-a trezit la 6.30, a papat si pe urma nici gand sa adoarma la loc, asa ca a trebuit sa ne jucam si sa ne plimbam prin casa. Bineinteles ca acuma el doarme, iar mami e la servici cu capul in cana de cafea [cafea]. V-am zis ca i-am luat carucior sport? Aseara l-am pus in el, dar nu i-a placut [q], asa ca tot in ala mare si greu l-am pus pana la urma.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salutare fetelor... Cum este mai bine sa fac gauri fetei, cu ac de seringa sau cu "pistol" de piercing??? Voi cum ati facut? Ca mie mi-e o frica de imi vine sa mor! Parca m-ar taia pe mine! Decat sa ii faca fetei mele ceva rau mai bine patesc eu ceva. Sunt constienta ca unele lucruri sunt inevitabile dar sper sa pot face fata la toate... De exemplu, ieri cand am iesit afara, am vrut sa-i schimb manerul la carut sa i-l dau pe spate sa mai vada si ea lumea, si nu am fost atenta ca Andra se tinea de margine. Asa ca i-am dat una peste mana... Am crezut ca innebunesc de cat de tampita pot fi, si plangea fata, o pupam si plangeam si eu...Am masat-o si am vazut azi ca nu mai avea nimic, dar am tras o spaima... Cred ca o "sa o iau la padure" in curand... Vremea vad ca iar se nasoleshte, caldura nu mai dau astia ca s-au gandit sa o opreasca, iar eu iar o sa dau 2,5 mil la caldura luna asta ca trebuie sa bag caloriferul in priza! Si am si "scapat" de femeia care avea grija de Andra ca in 3 saptamani, fata mea a pierdut toate "notiunile" pe care i le intiparisem eu: olitza, papa la ore fixe... Cand am auzit ca ii da fructe si apoi ii da lapte am innebunit! Eu stiu ce pb. am cand fac un astfel de coctail, ma balonez de nu stiu ce-i cu mine... Nu intzelegeam de ce fata mea trage partzuri in disperare!!! Ea in loc sa se "chinuie" sa ii dea mai multe fructe, ii dadea putin ca sa nu zica ca nu i-a dat si apoi baga lapte in copil...ca-i mai usor la biberon decat cu linguritza! Credea ca nu ma prind! Mai, cine face ca mine, ca mine sa pateasca! Am avut incredere dar se pare ca nimic nu este chiar asa cum pare! Ea mi-a spus ca se pricepe de minune la toate dar s-a dovedit ca nu era asa... Am mai citit eu, nu mai stiu cine facea reclamatzii la bona, si sa-mi fie rusine ca nu mai stiu acum (promit ca ma uit in urma), ca avea preocupari extrabebe...Asa am patit si eu...in fiecare dimineata mi se plangea de bufeuri si ca o inteapa piciorul si ca spatele nu stiu ce are, si ca hernia ei...ca sa nu mai vb de fiere si ficat... Asa ca acum sunt cu o piatra luata de pe inima dar si cu o greutate in spate ca trebuie sa ma descurc singura cu toate... Dar, Andra este cea mai importanta!!!! Si de fapt ea s-a suparat ca am acuzat-o ca pisicul ei s-ar putea sa aiba niscaiva paraziti...asa ca am sfatuit-o sa isi ia zgarda antipureci... Si a fost o intreaga nebunie...adica cum ii acuz pisicul... Si daca am vazut ca este mai important pisicul decat copilul, si ca atat il mai apara, cu toate ca m-am oferit sa-i cumpar eu o zgarditza, tot ca sa fie bine, cand a luat hotararea sa plece, probabil se astepta sa o intorc din drum cu lacrimi si scuze...Numai ca nu a fost asa... Sa nu ma intzelegeti gresit, sunt iubitoare de animale, dar mi se pare ca nu prea se impaca cu copii mici, deocamdata! Cand mai cresc un pic este chiar indicat un animal de casa, dar ea este la varsta cand baga in gura tot ce prinde... V-am innebunit cu ale mele!!!! Oricum eu va [pup] si pe voi si pe bb-i. Liliana&[copil] Andra-Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

loredana eu nu mai numar cazaturile, dar prima a fost pe la 4 luni[q][q][q] pozele pt site le astept pe adresa mea. uite cateva indicatii "utile" [i]poze pt fiecare rubrica -in burtica (echo si/sau poza graviduta) - la nastere, cu detalii (loc, data, ora, greutate, lungime, apgar) - la botez - primul craciun - la 1 luna, 2,3,4... (greutate, lungime si comentarii pt poza daca vrei) - daca vrei, povestea de la nastere, caci linkul apare sub poza de la spital sau din primele zile pentru poze am si eu o mare rugaminte. sa fie .jpg, si daca poti sa le dai un resize la 400x400 pixeli, sau macar dimensiunea sa fie in jur de 100k. descarc foarte greu prin dial up. daca ai bantuit pe site ai cam vazut ce-am reusit sa fac, si daca vrei ceva anume spune. pe cat posibil o sa incerc sa si pun in practica. simona eu am doi unchi pescari profesionisti (acum sunt in onesti amandoi), si cand eram mica ma luau cu ei. imi placea sa curat pestele, da' cand venea vorba de mancat o lasam balta... ca tot ziceai de curatat pestele [:D] imi aduceau crapii vii la taiat, si ma invatau cum sa-i pocnesc in cap sa se "linisteasca" [:D] ce apucaturi imi dezvoltau... da' acum cred ca mi-ar prinde bine. oricum, pestii treceau la inceput prin "faza intai", adica inotau prin cada pana ma plictiseam, apoi ii aranjam...[:D] mai mai, da' ce-ai cu arabii??? am doua prietene in afara si m-au anuntat ca s-ar putea sa se marite. pe sotul uneia o sa-l cheme jamel (sirian) iar pe-al celeilate yusuf (parca!, n-am inteles bine, tunisian) pai eu ce sa mai zic? toleranta sunt defel, acum trebuie sa ma documentez sa nu fac vreo gafa, caci pe unul o sa-l cunosc in iunie. anny si andrei si-a schimbat programul, se scoala la 7, rade bibe, face kk la olita si apoi are chef de joaca, pana pe la 9,30 cand adoarme. la 11 e iar fresh baiatul, cu foamea in gat.sunt chiauna, ca eu nu m-am obisnuit cu programul[q][q][q] [help] cum ramane mai ca dupa nastere invazia rusa e rapida si tacuta? ca eu am de ieri niste dureri de nu vad bine. nu mai zic de cantitate... si e deja a treia oara [q][q]. se pare ca marti sunt la [medic], ca nu mai aman si luna asta. si andrei vrea numai in brate, iar eu nu mai pot nici sa-l ridic, si am o groaza de nervi...
Cristina [baietel] si [copil]Andrei-Razvan[/b] http://www.andreirazvan.home.ro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

liliac1 eu ma plangeam de bona... si inca o fac.. asa ca nu ma starniti ca iar scriu pe o pagina oful meu [bang] cine zicea de peste pt bebe: eu il cumpar de la fish market .. iau cel mai mare salau care il vad ochii mei si acasa il casapesc .. saracu... capul si coada ajunge la motani ciorba, iar restul e depozitat in pungute pt Alexa. Ii dau o bucata de o palma, fiarta, pana scade apa, mixata cu legumele de la supa. Treaba asta o fac in fiecare saptamana. Premergaorul care il primisem de la nasi m-am hotarat sa il dau celor doi gemeni de la anunturi umanitare. Si asa Alexa nu se simtea bine in el. Si m-am hotarat sa ii iau jumper. Si tati a zis sa ii luam trotineta (cred ca [alcool] ca altfel nu-mi explic dorinta asta a lui subita). E vorba de trotineta aceea dragutza pe care o poti impinge si bebeii stau cu piciorusele intr-ul fel de suport. Oricum e pt cand o fi mai mare... acum ,abia sta in fund, apai in trotineta [:D] Si... am descoperit azi dimineata ca mandreatza asta de capsunika ... se sprijina in cap si maini si isi ridica posteriorul... [cool] dar nu sta mult in pozitia asta. Ce ma enerveaza e ca tot nu stie sa se intoarca. La 7 luni aveam 70 cm, 8kg si 42 cm circumferinta capului. Si va rog sa nu va mai plangeti de greutati pt ca noi am luat doar 100 g in trei saptamani. Cat despre dat lapte dupa fructe sau ce or fi ele alte mese .. noi dam... de ce? pt ca nu se poate altfel. Se pune madam pe un urlat de nu poti sa stai langa ea. Daca reusesti sa o convingi ca nu ii poti da lapte... te lasa maxim 1 ora si jumatate in pace si cere iar de mancare. Asa ca lapte ... rulz. [^] Si eu tot asa eram cand eram bebe.. lapte sa am ca in reste eram happy. Si acuma beau lapte de sparg. Sisi, Cristina am vorbit cu raluca si urmeaza sa-mi trimita preturile pe mail. Daca sambata e frumos, iesim si noi cu voi si dezbatem ce luam si cat. Raluca a zis ca o sa ia si ea cateva borcanele, dar nu poate lua cantitate mai mare. Eu cred ca tot 50 am sa iau. Am gasit si noi o tichie tare draguta, tot la germanica facuta ... tanti de la happy baby zicea ca e mare de fimea dar e perfecta (pe ea scrie ca e buna pt 47 cm), iar noi avem 42 . Am fost [9cer] cand am vazut ce frumos ii sta matzei. A trebuit sa iau pampersi azi ca numai am pana saptamana viitoare cand ajung in carrfour... asa ca am luat de la farmacie... 20 buc... 250500 lei [bang][bang]. Am zis ca incep si eu cu spanacul... dar trebuie sa ajung in piata. Ati vazut la sectiunea " La Bucatarie" subiectul cu masina de paine? Mi-au licarit beculetzele... cred ca vreau si eu una. Ati vazut pe aici pe la noi? Cica ar fi in Cora dar sa o ia ... daca eu am vazut-o. Gata ca v-am stresat suficient azi... Freia si bebe Alexa http://community.webshots.com/user/freia_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristinamh ... sigur ca am sa trimit si eu poze, dar prima data trebuie sa descopar cum le fac mai mici, cand reusesc trimit. Care e adresa ta? ca sa stiu unde trimit. Anny ... multumesc pentru raspuns si dormitorul nostru este langa camera fetitei, ea cadn se trezeste nici nu plange, dar o aud cum se joaca cu jucariile si ma trezesc si eu sa ii dau papa :)) Lilliac1 ... ai o fetita frumoasa foc... hmmm si ce par mare are ... frumoase codite. am o intrebare la tine... tu de la cate lunia i pus-o in premergator? Lisa face 6 luni duminica si de vreo 2 saptamani o pun si eu, dar doar cateva minute, ca mie frica si aici doctorul mi-a zis ca e indicat sa nu o pun deloc in premergator, ca ii forteaza coloana si piciorusele, nu stiu ce sa fac... voi fetelor ce ziceti? Multumim la toate mamicile si puiutii lor pentru ca ne-au primit cu bratele deschise ... Loredana si [zana] Lisa-Marie http://community.webshots.com/user/lisa_mica28 lore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, mai, voi ma omorati, abia apuc sa citesc ceva dintr-un subekt ca si deschideti urmatorul [:D]. Nici nu am avut timp acum sa citesc tot ce povestiti dar mi-l salvez si-l citesc pe-ndelete. Am admirat si eu pozicile din Herastrau si tare m-a ros invidia ca nu am venit si noi, dar nu are sens sa ma repet ce ne retine pe noi in week-enduri distractia cu apartamentul. Mi-au placut toti bebeii din poze iar mamaicile cred ca i-au furat ca nu arata a mamici cu griji si care abia au nascut....sunteti sigure ca sunt ai vostri??[8D] Apropos de apartament, azi am avut o discutie sobra cu seful de lucrari de la apartament si mi-a promis (a cata oara?!?!?! [bang]) solemn ca pe 7 aprilie (!!!!!!!!!!) va fi gata totul si ne putem muta. Hmmm, cine DOamne iarta-ma se muta in joia si vinerea mare?!?! Deci se pare ca mutatul nostru va avea loc DUPA Paste si nu asa cum ne-am fi dorit, inainte. Ata ete, noi sa fim sanatosi (iar l-am facut pe boul ala sa plinga, ca i-am zis ca eu am copilas de crescut si nu vreau s-o iau razna de nervii pe care mi-i provoaca el...). Nu va mai zic ca of corse ca a gasit "explicatii" sa-si justifice intarzierea, ca ei nu dau rasol, ca fac lucru de calitate...bla, bla...Nu vreau sa va plictisesc si pe voi, ca eu deja m-am blazat de subiectul asta! Multumim pentru aprecieri celor care ne-au vazut in pozele recente, daca vreti va mai puteti uita ca i-am pus inca doua cu bandana rosie pe cap, zici ca-i fetitza.[il] Cristinamh, maaaaare smeker Andreiutu' scump cu sapca pusa invers in park, e un scump [pup]! Cat despre problema cainilor vagabonzi,puaaaahhhhh....[bruta][bruta][bruta] cu cea mai draga inima (Dumnezeu sa ma ierte ca-i si sarbatoare azi da'....nu mai cred in aia cu faptul ca te simt daca ti-e frica, deci sunt niste animale in sensul rau al cuvantului care nu judeca, cred ca s-au prostit si cainii din zilele noastre). Cat despre kiklu si durerile de detoate, ne luam de manutze [colegi] ca stii ca si eu ma vait de cand mi-a revenit (acum 3 luni), si eu ma duc Marti la medic sa vedem ce-o zice... Mai fetelor, cred ca si noi o sa luam cat de curand un carucior sport (cu toate ca Radu sta putin in funduletz, sprijinit) dar intr-o luna cred ca se va impune, ca taaare e greu carutul cu landou. Mai ales pt burta mea taiata! Loredana bine ai venit si sa-ti traiasca scumpa sa te bucuri de ea! Haide ca ma carabanesc ca "cineva" ma cere [mamica]. Pupiiici, danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danat .... Am incercat sa scriu ingrosat dar nu stiu daca merge ... incerc ... Decin DRAGA DANAT ... m-am indragostit in locul fiemii ... vai ce copilas frumos ai, sa-ti traiasca ... Ia uitate tu la pozele cu Lisa si daca iti place fata mea poate ca o punem de o nunta cand sunt mari ca eu direct ma topesc dupa baietelul tau. Ma mir ca o nebuna cat e de dulce si frumos ... [dual] pentru Radu si pentru mamica care a adus pe lume asa o minunatie http://community.webshots.com/user/lisa_mica28 lore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Craluca, eu am vorbit serios, numai sa nu ma puneti sa aduc tractoare, biciclete si alte chestii din astea[:D][:D][:D]. Eu nu stiu cum sint altii, dar eu sint innebunita dupa palarioare de copii. Pur si simplu imi plac si gata. Vreauuuuuuu si eu moate la Emma. De abia astept sa ii creasca parul mare sa facem si noi codite la fetita. Ta-su ar fi vrut si par cret, dar de unde?:))) Sint tare bucuroasa ca mama a primit, in sfirsit, pozele si bneinteles ca am fost tare mindra ca mi-a laudat-o. Anny, multumim de laude...ihhhh, imi crapa pielea d e mindrie. Asa-i ca fi-mea e fotogenica? Mai, si sa vedeti cum sta la pozat la fotograf, nu zice nica. Ei, ne mai chinuim noi sa o facem sa zimbeasca...uneori e atit de serioasa...deh, isi ia job-ul in serios[;)][;)]. Si mai vedem cum va fi mai tirziu, dar vad ca acum nici una dintre voi, mamele de baieti, nu s-a grabit sa imi propuna o incuscreala:))). Sau va e frica sa va luati nore frumusele si sa uite feciorasii de voi....haaa?[:D][:D][:D]. Uh, sau va e frica de ta-su, ca o sa fie ca un Cerber pentru ea...hihihihi. http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
  • Adaugă...