Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum ne ferim de hoti ?


Recommended Posts

Ieri cand ma ajuns acasa, am constatat ca vecinilor mei de palier le-a fost sparta casa. Mi s-au inmuiat picioarele! Norocul lor a fost ca mai aveau o usa pe interior si hotii nu au reusit sa intre in casa. Aveau usa metalica cu 2 yale cu pastila de protectie (adica sunt iesite in afara). Hotii au bagat levierul pe sub pastila yalei si au taiat ceea ce era dedesubt cu un cleste. Apoi au lipit pe deasupra yalele cu super-glue (probabil ca sa nu se vada nimic atunci cand ei opereaza in casa). Ghinionul lor a fost ca au dat de o a doua usa si s-au lasat pagubasi. Spargerea s-a produs undeva intre ora 8 si 15. Eu sunt ingrozita! Am stat de vorba cu politistii care au venit sa constate efractia si mi-au spus ca ar exista pe piata yale mai sigure (costa in jur de 4 -5 milioane). Voi ce stiti? As vrea sa-mi schimb una din yale si as vrea sa aflu parerea voastra. Aurora P.S. Am uitat sa spun ca avem interfon la bloc si scara este luminata natural ziua.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cand le-au spart apartamentul unor cunostinte (n-au reusit sa intre pt ca au aparut niste vecini pe scara), politia le-a spus clar ca, orice usa ar avea (si ei aveau usa metalica smechera), hotii o pot sparge si ca singurul sistem mai eficient este alarma, eventual cu apel la un dispecerat al unei firme de paza. Oricum, atunci cand aud alarma se sperie si pleaca. Dar daca se apeleaza automat si firma de paza, chiar daca ei inactiveaza alarma intre timp, firma poate ajunge in cateva minute la fata locului. Culmea e ca ei si-au instalat alarma si hotii au revenit (ca ramasesera "datori", deh), au spart iar usa, au declansat alarma si au rupt-o la fuga.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt efectiv terorizata de faptul ca mi-ar putea intra in casa, si nu de faptul ca imi fac pagube materiale ci de faptul ca as putea fi acasa in acel moment. Nu stiu ce sa zic, sunt super prudenta, mie nu imi prea calca nimeni pragul in general, nu dau drumul la usa, si ma "consolez" cu ideea ca stau la et 7 si poate se opresc undeva pe drum. Plus ca am o usa, de o daram eu cu un umar (dar stau cu chirie si nu o pot schimba), asa ca mai imping si eu masina de spalat in usa cand mi-e frica foarte tare (am masina pe hol si nu e racordata permanent la apa). In rest, ma rog sa nu dea tocmai peste mine, dar stiti si voi cum e, daca e sa se intample, orice ai face, asta e....Am uitat sa spun ca am fost jefuiti recent, prietenului meu i-au luat portofelul cu bani, acte si carduri si tel mobil, intrandu-i in casa, nu aici la noi, ci la Iasi, dar oricum am fost foarte traumatizata. "I shall be telling this with a sigh Somewhere ages and ages hence: Two roads diverged in a wood, and I-- I took the one less traveled by, And that has made all the difference."(Robert Frost)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am groaza de hoti, mai ales de cand ne-am mutat la casa, unde nu ne-am pus gratii peste termopane, ca ar fi aratat aiurea! Deci, sa tot intre pe geam hotii... Asa ca ne-am consolat, am zis "cum ne-o fi norocul", si am facut asigurare pentru casa si pentru bunurile cele mai importante...Ca bani si aur prea mult oricum nu tinem in casa...Dar numai ideea, vorba fetelor, ma ingrozeste... Sunt pedepsele prea blajine pentru asemenea chestii... Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 11 luni) si Ramona (1 an si 10 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Aurora Intr-o emisiune realizata cu scopul de a ne feri de hoti,un domn politist facea mai multe recomandari, din care am retinut ca: - cel mai bine sa nu tii in casa valori-bijuteri, sume mari de bani care sa ii tenteze - sa nu spui vecinilor unde iti ascunzi eventualii bani, bijuterii pt ca hotii moderni lucreaza "la pont", nevrind sa riste jefuiesc apartamente si case mergind "la sigur" - usi si incuietori prea sofisticate atrag atentia hotilor, sint un semn ca proprietarul e bogat -hotii isi "perfectioneaza" metodele, pt unii din ei nu exista "secrete" la alarme, incuietori,yale etc O cunostiinta si-a instalat o usa sistem suedez pt mai multa siguranta .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt patita. Mare lucru nu au furat, deci paguba in sine nu a contat, insa senzatia este groaznica. Eu saptamini in sir mi-am inchipuit oameni straini cotrobaindu-mi prin lucruri. Casa arata oricum devastata, au ravasit prin sifonier, si cartile din biblioteca mi le-au ravasit, si nu pentru ca ar fi fost interesati de lectura... Ceea ce m-a speriat cel mai tare este ca am gasit cel mare mare cutit din bucatarie in dormitor. Cu alte cuvinte daca cineva ar fi fost acasa n-ar fi ezitat sa il foloseasca... Si acum ca sa va amuz un pic: politistii chemati la fata locului erau atit de dotati pentru a face necesarele cercetari ca ne-au luat amprentele folosind... un ruj de-al meu... Catusha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a fost sparta casa de 2 ori... o data, ziua-n amiaza mare, o data mai pe seara... si asa este, Aurora, mai mult decat paguba ma deranjeaza faptul ca cineva mi-a violat intimitatea, a pus labele scarboase pe lucrurile mele... Nu-ti spun cu ce frica stau si acum sa nu ma trezesc oricand cu cineva peste mine in casa... Nu-ti spun cat de ingrozita am fost, ca uneori eram nevoita sa las copilul singur acasa (si avea cam 6 ani pe atunci)... Acum are 11, si nu am curaj sa-l las singur in casa... Cand o duci ceva mai bine decat majoritatea oamenilor, hotii observa imediat (au informatori, sau studiaza singuri - doar din asta traiesc, nu)? Nu m-am laudat niciodata la nimeni cu ce am, dar se mai "vede" cate ceva: ca vii de la supermarket cu 20 de plase, ca ti-ai luat o masina mai scumpa... Toate astea nu se pot ascunde... Si vecinii sunt tot timpul "cu ochii pe noi" si trancanesc... Nu suntem "bogati", dar s-au gandit ei ca merita sa incerce, si inca n-au fost multumiti si au mai incercat o data... Politia nu a descoperit niciodata pe nimeni... ma gandesc sa nici nu-i mai chem... Nu fac decat sa-i informez cat mi s-a furat, ca sa stie cat sa-si ceara partea de la hoti... Si vroiam si eu sa-ti spun ceea ce ti-a spus Lily mai sus: cu cat iti iei o usa mai scumpa, cu atat vei fi o tentatie mai mare pentru ei. Si eu stiu pe cineva caruia i-a fost "sparta" usa metalica. In centru, in plina zi, bloc cu interfon, etc. etc. Deci parerea mea, pentru oricine se teme de hoti, nu le dati nici un moment impresia ca au ce fura de la voi...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...